Kosovo 80-ih godina

Gljivar

Početnik
Poruka
44
Što treba da znamo i pamtimo o tom periodu? I imali što da se pročita o tadašnjim događanjima?

Mislim najviše na to da se tad prvi put pojavljuje termin "etničko čišćenje". Na kakve vrste incidenata i pritiska se to misli? Koliko ljudi je žrtva toga?

I šta za to vreme rade policija i vojska? Naposletku ko uopšte upravlja policijom na Kosovu u tom periodu? Republićka ili pokrajinska vlast?
 
Pa zar nije tih 80 i nekih godina, predsjednik SFRJ bio šiptar sa Kosova. Zaboravio sam mu ime (možda Fadilj Hodža ili tako nešto).
Posle Tita, to je bio 2 ili 3 predsjednik SFRJ.
Ukidanje Ustava iz 1974 i ukidanje APK (pjesma- oj Srbijo iz 3 dela, ponovo si sada cela).
Pa dalje, značajan je onaj štrajk rudara Trebče pod zemljom. To je cio svijet pisao o njima.
Pa dalje, pisanje o masovnom trovanju djece u nekim albanskim školama.
I na kraju, Miloševićev govor prilikom proslave 600 g Kosovske bitke.
To su najznačajniji događaji od 1980- 90 godine.
 
Poslednja izmena:
80-ih je bio i onaj slucaj Martinovic, stvar se zataskala cini mi se pricom da je sam sebi stavio flasu u debelo crevo i onda polomio unutra, te se sam povredio.

u to doba sam ziveo u jagodini, bilo je nekoliko sela okolo, prema moravi gde su se Srbi sa kosova u tisini doseljavali
 
80-ih je bio i onaj slucaj Martinovic, stvar se zataskala cini mi se pricom da je sam sebi stavio flasu u debelo crevo i onda polomio unutra, te se sam povredio.

u to doba sam ziveo u jagodini, bilo je nekoliko sela okolo, prema moravi gde su se Srbi sa kosova u tisini doseljavali

i odmah kupovali velike kuce na tri sprata,imanja i otvarali firmice
kako u jagodini tako u krusevcu,kraljevu,kragujevcu
mislim da je bolje da se zaobidje ova cela tema,jer je vise za pdf ekonomija nego istorija
 
Paraćinski masakr
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije

Paraćinski masakr se dogodio 3. septembra 1987. godine, nešto posle 3 časa ujutro, u kasarni JNA u Paraćinu, kada je vojnik Azis Keljmendi, Albanac sa Kosmeta, pucao iz automatske puške po spavaonici kasarne i tom prilikom ubio četiri vojnika, a ranio petoricu. Među poginulim vojnicima, dvojica su bila iz Bosne i Hercegovine, a po jedan iz Hrvatske i Srbije.

Ovaj događaj šokirao je celu tadašnju SFR Jugoslaviju. Istovremeno, u par gradova u Srbiji građani su kamenovali kioske i prodavnice čiji su vlasnici bili Albanci. Državna televizija pokrenula je široku anti-albansku kampanju, tvrdeći da je ovaj zločin počinjen od strane albanskih separatista i da je ovo nova akcija protiv Jugoslavije.

Na sahrani poginulog vojnika Srđana Simića, u Beogradu, par dana posle zločina, okupilo se nekoliko stotina građana koji su uzvikivali parole protiv Albanaca i parole Kosovo je Srbija.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Параћински_масакр



Investigation

The investigation discovered that 8 people had "helped" Kelmendi through encouraging the act and will of Kelmendi. 8 men were accused as accomplices (imprisonment):
Rizah Xhakli, Kosovo-Albanian (20)
Abdilxhemil Alimani, Kosovo-Albanian (20)
Afrem Mehmeti, Kosovo-Albanian (13)
Pajazit Aliu, Kosovo-Albanian (13)
Shefqet Paqarizi, Kosovo-Albanian (7)
Enver Beluli, Kosovo-Albanian (5-1/5)
Riza Alibašić, A Bosniak from Kosovo (14)
Islam Mahmuti, An Albanian Roma from Kosovo (2)

Rizah Xhakli said to the others that they had to help Kelmendi, because "he would be seen as a hero and a statue would be erected in Prizren". 9:00 PM September 2, Kelmendi meets with the accused accomplices with whom he decides that he will kill the following day. Rizah Xhakli woke only the Albanians in the rooms prior to the attack. They gave him ammunition. Alibašić lied in the witnessing. They all said Kelmendi had strong nationalistic views of an Albanian Kosovo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Paraćin_massacre
 
Poslednja izmena:
i odmah kupovali velike kuce na tri sprata,imanja i otvarali firmice
kako u jagodini tako u krusevcu,kraljevu,kragujevcu
mislim da je bolje da se zaobidje ova cela tema,jer je vise za pdf ekonomija nego istorija

Znači po tvom mišljenju iseljavanje Srba u tom periodu je ekonomskog značaja i nije povezano sa nasiljem?

Ja sam čuo da oni koji bi prvi (u nekom selu) prodali imanje da bi dobili dobre pare ali da čim bi se više Albanaca useljavalo to bi više cena padala. Sve dok oni najzadnji ne bi prodali skoro za džabe samo da izađu iz situacije gde su okruženi Albancima koji im na svakom koraku daju do znanja da nisu poželjni ili bezbedni.

Ne znam sad koliko je istine u tome. Šta kažu ostali?
 
Znači po tvom mišljenju iseljavanje Srba u tom periodu je ekonomskog značaja i nije povezano sa nasiljem?

Ja sam čuo da oni koji bi prvi (u nekom selu) prodali imanje da bi dobili dobre pare ali da čim bi se više Albanaca useljavalo to bi više cena padala. Sve dok oni najzadnji ne bi prodali skoro za džabe samo da izađu iz situacije gde su okruženi Albancima koji im na svakom koraku daju do znanja da nisu poželjni ili bezbedni.

Ne znam sad koliko je istine u tome. Šta kažu ostali?

Mislim da pre nego sto dublje zadjete u diskusiju o prodaji imanja, trebalo bi da znate pravi motiv prodaje. Niko ne pominje koliko je nasih bilo pretuceno i silovano od strane Albanaca?
 
i odmah kupovali velike kuce na tri sprata,imanja i otvarali firmice
kako u jagodini tako u krusevcu,kraljevu,kragujevcu
mislim da je bolje da se zaobidje ova cela tema,jer je vise za pdf ekonomija nego istorija

ma da, kako da ne.
najlepse bi ti bilo da su te izbeglice prosile za lebac od tebe, da se osecas fino, al nisu. imali su imanja, radili su i imali ustedjevinu za razliku od tebe, luzera.
sta da radis yebiga ;)
 
pa i kazem da nisu bili izbeglice vec trgovci
i to dobri
prodavali su udzerice za ogromne pare,ogromne
nije ih bilo briga u tom trenutku sta siptari planiraju,a ovi su polako kupovali,kupovali,kupovali i na kraju,srba je bilo sve manje i manje
sto se tice ugnjetavanja...fizickog nekog nije bilo mnogo,bar ne u vreme slobe....tacno se znalo koje je cije selo,i niko nije ni zalazio u susedno
ni srbi sa kosova,a pogotovo crnogorci iz metohije nisu ni malo naivni,i oni su bili poprilicno naoruzani
a policije je bilo svuda i bio je vrlo vrlo strog rezim,da ne kazem policijski cas itd
ja sam sa cinom kiapetana prve klase bio na kosovu 1998-1999,ceo rat,tako da znam iz prve ruke sta se desavalo
ono mucenika sto je ostalo dole,da saceka taj krajnje nepovoljan rasplet dogadjaja su bili ljudi sas sela i uglavnom cisto srpskih,gde siptari ni nisu kupovali a kapital im je bio odbijan
 
Šest decenija zatiranja Srba

U knjizi su priređena živa i istinita svedočanstva raškoprizrenskih i kosovskometohijskih episkopa Vladimira, Pavla (sadašnjeg patrijarha srpskog) i Artemija, kao i drugih svedoka o tome kako su Šiptari punih šezdeset godina sistematski zatirali Srbe, njihove svetinje i kulturu na Kosovu i Metohiji

Srpska pravoslavna crkva objavila je još jedan izuzetan dokument o zatiranju Srba i njihove kulture na Kosovu i Metohiji - knjigu protojereja-stavrofora (krstonosca) Sava B. Jovića „Etničko čišćenje i kulturni genocid na Kosovu i Metohiji - Svedočanstva o stradanju Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda od 1945. do 2005. godine“.

Autor Savo Jović, koji je glavni sekretar Svetog arhijerejskog Sinoda SPC, priredio je živa i istinita svedočanstva raško-prizrenskih i kosovsko-metohijskih episkopa blaženopočivšeg Vladimira, Pavla (sadašnjeg patrijarha srpskog) i današnjeg Artemija, kao i drugih svedoka o tome kako su Šiptari punih šezdeset godina (nažalost, to se nastavlja i dan-danas) sistematski zatirali Srbe, njihove svetinje i kulturu na Kosovu i Metohiji.

Muke Srpske pravoslavne crkve
U jednom izveštaju episkopa Vladimira iz 1951. godine navodi se da je „najdrastičnije divljaštvo bilo rušenje nove crkve u varošici Đakovica“. „Podignuta je kao Spomen-crkva poginulim ratnicima u ratovima između 1912 - 1918. godine. I kosti njihove, ukoliko su se mogle po okolini pokupiti, prenesene su u nju. Došlo je nekima od Šiptara na um, da se bogomolja sruši, da bi se materijalom od ruševina i na njenom uglednom mestu podigao spomenik Eminu Durakuu...“, piše episkop. I drugi svedoci javljaju Sinodu SPC o nasilju nad Srbima. Tako rektor Bogoslovije Svetog Kirila i Metodija u Prizrenu Živan Marinković kaže da su u toku 1951. i 1952. godine „neki nepoznati mladići Šiptari napadali naše učenike fizički i pretili im tučom i obračunom“.

Muke SPC, njenih vernika i naroda nastavljene su nesmanjenom žestinom i za vreme vladike Pavla, sadašnjeg patrijarha srpskog, koji je kao episkop na Kosovu i Metohiji proveo 34 godine. Tako vladika Pavle 1962. godine javlja da je srpski narod „prepušten sam sebi, kao ovce bez pastira, pa nije čudo što je smućen i poljuljan u veri pod naletom sviju mogućih nevolja koje preko njega snažno duvaju“...

Milinčić ubijen pred majkom
I pored brojnih upozorenja episkopa Pavla u kojima navodi napade Šiptara na Srbe i njihovu imovinu, desio se i jedan svirepi zločin u Samodreži kod Vučitrna 1982. godine, gde je Ferat Mujo sa sinom, sinovcem i sestrićem ubio Danila Milinčića. „Prvo su ovog mladića svezali i mučili, a onda mu je Ferat Mujo klekao na stomak i, pred očima majke koja je pokušala svojim telom da ga zaštiti, pištoljem hladnokrvno pucao u srce. Ovde samo da napomenem, da su Danilu 1960. godine ubili i oca Slavoljuba, kao i da ovaj zločinac, ili zločinci, nisu nikada otkriveni niti osuđeni - navodi episkop Pavle u izveštaju.

Tragedija Đorđa Martinovića
U izveštaju o napadima na SPC i narod od aprila 1985. do aprila 1986. godine, episkop Pavle ističe da „teškoće od pritisaka albanskih iredentista imamo stalno“.

„Takav je slučaj Đorđa Martinovića, čoveka starog 56 godina, koga su nepoznata lica 1. maja 1985. godine u njegovoj njivi vezala, a zatim se nad njim iživljavala nabivši mu kocem litarsku flašu u telo, kroz ****, koja se potom u utrobi slomila“, napisao je vladika Pavle o ovom monstruoznom delu Šiptara.

„Manastiri imaju mnogo muke oko očuvanja šuma, bašta i voćnjaka od nasilja, krađe i pljačke omladinaca i starijih ljudi, mahom Šiptara, koji na opomene manastirskog osoblja nasrću da se biju, uz psovke i pretnje da ovo nije srpsko nego albansko“, piše vladika Pavle. On, takođe, izveštava i o drugim brojnim zločinima i nedelima Šiptara - zločinaškom paljenju konaka Pećke patrijaršije 16. marta 1981. godine, podmetnutim bombama u stanovima Srba, maltretiranjima, ubistvima, uništavanju imovine....


I Sinod SPC dostavlja izveštaj Skupštini Kosova gde se navodi da se „ni groblja ne ostavljaju na miru“. „U selu Šipolju kod Kosovske Mitrovice, uz pevanje uvredljivih pesama protiv Srba, mladići albanske nacionalnosti srušili su petnaest nadgrobnih spomenika. Slično se desilo i širom Kosova i Metohije“.

Posle izbora episkopa Pavla za patrijarha srpskog, na tron drevne Raško-prizrenske eparhije dolazi vladika Artemije koji se, nažalost, susreće sa jednim od najvećih stradanja našeg naroda i svetinja u istoriji. Sa vekovnih ognjišta prognano je preko 200.000 Srba, spaljeno je ili porušeno preko 50.000 njihovih kuća i stanova, ubijeno je, nestalo ili kidnapovano više hiljada Kosovaca, a porušeno je ili teško uništeno preko 160 manastira i crkava, kao i mnoga druga kulturna dobra.

http://www.srpskapolitika.com/Tekstovi/Analize/2007/latinica/195.html


Ima toga jos!
 
Pa zar nije tih 80 i nekih godina, predsjednik SFRJ bio šiptar sa Kosova. Zaboravio sam mu ime (možda Fadilj Hodža ili tako nešto).
Posle Tita, to je bio 2 ili 3 predsjednik SFRJ.
Ukidanje Ustava iz 1974 i ukidanje APK (pjesma- oj Srbijo iz 3 dela, ponovo si sada cela).
Pa dalje, značajan je onaj štrajk rudara Trebče pod zemljom. To je cio svijet pisao o njima.
Pa dalje, pisanje o masovnom trovanju djece u nekim albanskim školama.
I na kraju, Miloševićev govor prilikom proslave 600 g Kosovske bitke.
To su najznačajniji događaji od 1980- 90 godine.


Jel ti stvarno verujes u to sta pises?
Pogotovo ono o trovanjem dece?
 

Vidim da uistinu ima: http://www.serbianna.com/columns/savich/091.shtml

Ukucao sam Danilo Milinčić koji se spominje u tvojem postu, i izbacilo mi je ovo. Strašne stvari.


sto se tice ugnjetavanja...fizickog nekog nije bilo mnogo,bar ne u vreme slobe....tacno se znalo koje je cije selo,i niko nije ni zalazio u susedno
ni srbi sa kosova,a pogotovo crnogorci iz metohije nisu ni malo naivni,i oni su bili poprilicno naoruzani
a policije je bilo svuda i bio je vrlo vrlo strog rezim,da ne kazem policijski cas itd
ja sam sa cinom kiapetana prve klase bio na kosovu 1998-1999,ceo rat,tako da znam iz prve ruke sta se desavalo

To je za vreme Slobe, a pre toga?
 
pre slobe...pa pazi,dok je tito bio ziv,niko nije smeo da pisne,imalo je ispada iredenata,ali nista vise nego li hrvatskih fasista u to vreme,da ne kazem da su hrvatski napadi u vreme tita bili 10 puta ozbiljniji nego albanski....mislim na drzavni sistem stare juge,od dizanja bioskopa u vazduh do ubijanja ambasadora...sipci to nisu nikad radili
po smrti tita,krece pobuna,ali,tadasnja policija to vrlo lako resava,1980 je bila pocetak i nogo njihovih vodja bezi preko,u nemacku najcesce ali ih tamo sdb vrlo budno prati,manje vise sva delovanja su im bila pracena kako preko,bilo turska bilo nemacka tako i na kosovu
drugi talas krece 1985 i 1986 tada omladina krece neku kao pobunu,ali i to biva razbijeno,tada je na kosovo isla policija iz cele juge,od vardara do triglava,ne samo srpska.tako da je vrvelo od policije i vojske....bili su ko bubice,naravno,prividno
posle slobinog dolaska na vlast i gazimestana,oni kao i ovi drugi oo nas uvidjaju ozbiljnost situacije,ali i neku svoju sansu
tako da krece opet pobuna 1989-1990.....biva vrlo dobrano razbijena,tada su srbi morali da reaguju vrlo ostro,jer se znalo da ce biti rata na zapadu,juzni front nikako nije smeo biti destabilizovan istovremeno
1991,oni uvidjaju svoju sansu,i pocinju da se naoruzavaju,vrlo vrlo tiho ali temeljno
tada sloba nije hteo da cacka mecku,ali nikako,jer ni oni nisu,jer je bio zauzet ratom u hrvatskoj i bosni...kosovo se nikako nije smelo cackati...tada u to vreme i nastaju mitovi o selima u koja policija nije smela da udje
upravo da nebi isprovocirala albansku mafiju...bukvalno je bilo regiona u koji policija nije zalazila i to je bilo cisto njihovo...tipa selo as i ceo metohijski region blizu granice...citava drenica....veliki trnovac u medvedji itd itd
sve do 1996 do prestanka ratnih dejstava u bosni,niko ihnije sisao 5% niti su oni koga
od 1997 krece ozbiljnije tovarenje policije dole,i oni krecu kontra akciju automatski
1997 krecu prvi njihovi napadi ka policiji....neznam ko nje koga i cime prvo isprovocirao,ali i nebitno za temu...neretko je policija znala da bude vrlo brutalna,da im upada na svadbe i bije,da lupi samar muzu pred zenom....za te neke stvari,nama banalne,kod njih pada glava...ako iko hoce da sagleda ceo taj problem do kraja,mora da shvati i mentalitet tog naroda,koji se nikako ne uklapa u 21. vek
tada pocinju napadi na policiju......policija odgovara vrlo mlako,jer sloba nije hteo novi rat,tek sto je zavrsio predhodne...1997 i do leta 1998 OVK preuzima kontrolu na putevima sirom tih zabitijih delova kosova a neretko i glavnijih puteva
od leta 1998,kada sam i ja dosao, mi krecemo sa ozbiljnijim dejstvovanjem prema teroristima....dalje znas i sam
da,setih se,jedan tenkovski oficir,tada p.puk,mi je pricao,inace moj kolega,jer sam i sam tenkista bio,i to u 3 rata:) da su oni 1968,imali tenkovsku akciju na kosovu,protiv nekog sela,a da to nikada nije bilo izlozeno javnosti...takav je bio tile...vrlo ostar.....zapravo,dao je rankovicu nalog,da sredi bandu na kosovu...misleci na poklonike balista,koji su bili vrlo jaki dole
 

Back
Top