Tarot teorija i praksa

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Ovo je tema za razna značenja i kombinacije karata (što u teoriji, što u praksi), ali u užem smislu u odnosu na temu "Tarot - sve što vas interesuje, a ne znate" koja je opšteg karaktera.
Na primer, ovde bismo mogli pisati o karti Mag kako se ponaša u prvoj kući, kako u drugoj kući Mističnog Krsta...Kako se slažu 8 Pentakla i 10 Mačeva .. i sve u tom "stilu".

Naravno, treba imati u vidu da će sva značenja odavde biti van konteksta, i da bi se primenila na određeno otvaranje, mora se u vidu imati ceo raspored i odnosi među Arkanama.
 
Da otvorim sezonu :mrgreen:

Elem, zanima me sledeće ... Pitanje (odnosno otvaranje) se tiče odnosa, a na mestima koja se odnose na cilj (br. 5. u Keltskom Krstu, ako neko ne zna na šta mislim slika je ovde http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=6513274&postcount=19) i krajnji ishod (poslednja - karta broj 10.) su 8 Pentakla i Sud (obrnut). Pošto se samo pitanje ne tiče praktičnih stvari - o kojima više manje govore ove karte (mislim pre svega na 8 Pentakla), nego odnosa da li to može da se tumači da će ovaj odnos funkcionisati u skladu sa trudom koji je uložen u odnos? Šta uopšte može snačiti Sud na mestu ishoda, a šta u ovakvoj kombinaciji?

Hvala unapred :D
 
Da otvorim sezonu :mrgreen:

Elem, zanima me sledeće ... Pitanje (odnosno otvaranje) se tiče odnosa, a na mestima koja se odnose na cilj (br. 5. u Keltskom Krstu, ako neko ne zna na šta mislim slika je ovde http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=6513274&postcount=19) i krajnji ishod (poslednja - karta broj 10.) su 8 Pentakla i Sud (obrnut). Pošto se samo pitanje ne tiče praktičnih stvari - o kojima više manje govore ove karte (mislim pre svega na 8 Pentakla), nego odnosa da li to može da se tumači da će ovaj odnos funkcionisati u skladu sa trudom koji je uložen u odnos? Šta uopšte može snačiti Sud na mestu ishoda, a šta u ovakvoj kombinaciji?

Hvala unapred :D

Kako sam te shvatila, u 5. kući je 8 pentakla, a u 10. je (Vrhovni) Sud.
Dakle, posmatra se kroz prizmu - međuodnosa.
5. i 10. kuća se uvek posmatraju u međuodnosu. 5. je alternativna budućnost, a 10. kuća je ishod. E , pošto je u 10. Velika Arkana, ona preuzima energiju, da tako kažem.

Dakle, ova 8 pentakla (koja se može nazvati i željom za posvećenošću, predanošću, kada posmatramo kroz međuodnose) je onako.. potisnuta, jer je Sud preuzeo stvari :), a Sud ukazuje da donošenje odluke koje se tiče međuodnosa (može značiti i "presecanje" stvari, "presudu", a može i "opraštanje"), a pošto je obrnuta, može biti nevoljnost da se presudi, ili da se oprosti.. (pošto je "okrenuta", značenja su "potisnuta".

Dakle, rekla bih da postoji želja da se osoba (osobe) posvete jedna drugoj u smislu međuodnosa, ali da će prevladati energija obrnutog Suda (nevoljnost da se nešto oprosti, da se "presudi").. sad, konkretizacija svega toga zavisi od ostatka rasporeda.
 
Inače Sud u 10. kući(kad posmatramo značenja i Suda i energiju 10. kuće) generalno može značiti:
- unutrašnji poziv da se npr bavimo nečim, da učinimo nešto ..
- "dizanje iz mrtvih" nečeg starog, naizgled mrtvog, može biti potisnuta emocija, sećanje ...
- potreba da se oprosti nešto ..
- može biti odlazak na sud (bukvalno :lol: ) mada je parničenje više Pravda, može biti sudsko rešavanje nekog problema
- može se pojaviti kada smo suviše oštri prema sebi u odnosu na ishod situacije ("presudimo" sami sebi)
- može biti neka vrsta sankcije ili kazne kao ishod ...

Eto, ovo je samo početak, ovog sam se setila, vi slobodno dopunite ako se setite još nekog značenja :).
 
Ok, koliko sam shvatila karta Vrhovnog Suda uvek mora označavati nešto što akteri sami rade (presuđuju, odlučuju), ili nekad može da ukaže i na neku okolnost, neminovnost ... ?
Ovu sam kartu zapravo lično nekako povezala sa Saturnom, pa automatski počinjem da joj pripisujem sva njegova značenja i simboliku što verovatno nije dobro ali me zanima koliko možda ima istine u tome :)
 
Ok, koliko sam shvatila karta Vrhovnog Suda uvek mora označavati nešto što akteri sami rade (presuđuju, odlučuju), ili nekad može da ukaže i na neku okolnost, neminovnost ... ?
Ovu sam kartu zapravo lično nekako povezala sa Saturnom, pa automatski počinjem da joj pripisujem sva njegova značenja i simboliku što verovatno nije dobro ali me zanima koliko možda ima istine u tome :)

Što se tiče astroloških korespodencija, Sudu se pripisuje element Vatre (mada sam negde viđala i Saturn da se pripisuje, ali se sad ne mogu setiti gde... eto, još neko je imao tu asocijaciju i sigurno ima dosta u tome).
Može biti i na tom nivou značenje (ono što akteri rade), a može predstavljati i spoljašnju okolnost (nešto "presuđujuće" što utiče na njih). Znači, i jedno i drugo dolaze u obzir.
 
Pisale smo istovremeno tako da sam tek naknadno videla post koji je prethodio mom pitanju-dilemi :)

- može biti neka vrsta sankcije ili kazne kao ishod ...
Pretpostavljam da je onda, uzimajući u obzir sve navedeno, uvek verovatnije da ako je okolnost u pitanju to bude nešto što je uzrokovano našim delovanjem i akcijama, odnosno posledica naših dela, čak i ako toga možda nismo svesni.
 
Pisale smo istovremeno tako da sam tek naknadno videla post koji je prethodio mom pitanju-dilemi :)


Pretpostavljam da je onda, uzimajući u obzir sve navedeno, uvek verovatnije da ako je okolnost u pitanju to bude nešto što je uzrokovano našim delovanjem i akcijama, odnosno posledica naših dela, čak i ako toga možda nismo svesni.

Pa u uskom smislu gledano, svaka naš akcija i nosi reakciju... iako se nekad čini da reakcija dolazi "spolja". Hermetisti bi rekli - slično privlači slično... ili kakav um (stanje svesti), takve i okolnosti.
 
flvmvp.gif
da li pricamo o ovoj karti?
ja cu sad da probam da uvezem 8 pentakla u 5.kuci i sud u 10. samo na osnovu onoga na sta mene te dve karte asociraju. jos uvek sam pile i samo mnogo posmatram...
8 pentakla, ako prenosimo na odnos moze da bude da ce onaj ko postavlja pitanje uloziti i vreme i trud u odnos, onako kako je radio i do sada, a sud moze da se dozivi i onako bukvalno, pa da upozori da mozda ne treba toliko truda...
 
flvmvp.gif
da li pricamo o ovoj karti?
ja cu sad da probam da uvezem 8 pentakla u 5.kuci i sud u 10. samo na osnovu onoga na sta mene te dve karte asociraju. jos uvek sam pile i samo mnogo posmatram...
8 pentakla, ako prenosimo na odnos moze da bude da ce onaj ko postavlja pitanje uloziti i vreme i trud u odnos, onako kako je radio i do sada, a sud moze da se dozivi i onako bukvalno, pa da upozori da mozda ne treba toliko truda...

Da, to je ta karta :).
Sud, misliš kao "preseći", pa se ne truditi?
Moglo bi biti, no obrnut je, pa se to "presecanje i presuđivanje" umanjuje...

A vezano za bodlovano, samo napred, pa i mi (kaobajagi iskusniji) svakog dana naučimo nešto novo, imamo neke nove uvide... mislim ovo se uči celog života.
:)
 
da, mislila sam na presecanje... a sad mi sinulo mozda presecanje modela ponasanja ako postoji... 8 pentakla je rad po utvrdjenim principima....
mozda promeniti pristup? :think:
@ Virtuelle: nadam se da me necs zadaviti, posto imam utisak da unosim zabunu :)
 
da, mislila sam na presecanje... a sad mi sinulo mozda presecanje modela ponasanja ako postoji... 8 pentakla je rad po utvrdjenim principima....
mozda promeniti pristup? :think:
@ Virtuelle: nadam se da me necs zadaviti, posto imam utisak da unosim zabunu :)

Pa i poenta ove teme je da prikupimo što više postavki :).. i različitih gledišta i shvatanja karti, i teoretskog i praktičnog. Svuda u udžbenicima su dana uglavnom samo osnovna značenja, a zapravo postoji čitav spektar istih ... na nama je da radimo na tome.

8 pentakla je i karta šegrtovanja, na neki način.
A poznato je da su šegrti u drevna vremena morali da stvari rade strogo protokolarno i disciplinovano. Sad, to je u 5. kući, kući ideala, pa se odnosi na odnos.. moglo bi se reći da je ideal osobe (osoba?) da međuodnos bude vrlo ..precizno određen?
No opet, naravno, ovaj Sud preovladava.
Eto male nadopune:).
 
Opet imam gomilu pitanja, al' za sada samo par :mrgreen:

Zanima me kombinacija kao u prethodnom primeru za koji sam pitala (8 Pentakla + Sud), ali umesto Suda je karta Pravde (nisam sigurna da li se tako zove, na engleskom je Justice), obrnuta?

Isto tako, zanima me šta sve mogu da označavaju karte Sunca i Meseca (teoretski) kada se nađu u 1. kući?
U jednom primeru, Mesec je obrnut u 1. kući, a u 2. kući je karta koja naglašava njegovo značenje u smislu nesvesnog i sl. - 7 Pehara.

Hvala :D
 
Lepo jutros ispisah poruku, a onda sam videla da sam se prebacila i da sam se nadovezala na drugu kartu :dash: .. i sad opet jovo nanovo :lol: .
Eto, što je brzo, to je i kuso!! :D

Dakle, u 5. kući Osmica Pentakla, a u 10. kući Pravda.
Sad, to možemo posmatrati kroz npr pitanje vezano za posao, za ljubav i za zdravlje.

Za posao:
- Ideal nam je da budemo majstor svog zanata u tome što radimo, i sasvim je moguće da ćemo ostvariti ravnotežu (Pravda). Pravda ovde preuzima, jer je Velika Arkana, tako da je ona krajnji ishod.
- Koliko god težili savršenstvu, opet ćemo morati da poberemo rezultate prethodnih poslovnih poteza (opet Pravda)
- Težimo idealu da budemo puni znanja (radimo na tome) vezano za posao, i na kraju situacije ćemo doneti odgovarajuću odluku, ili preuzeti odgovornost za određenu poslovnu situaciju (Pravda)
- Koliko god se trudili (8 Pentakla, karta truda), moraće da dođe do pravne regulative neke poslovne situacije (obično ljudi pitaju za problem u poslu).

Za ljubav:
- Pazimo na svaki detalj (to nam je ideal) i ulažemo u vezu, ali kao ishod ćemo doneti bitnu odluku.
- Opet, vredni smo u smislu ulaganja u određenu emotivnu situaciju, a Pravda kao ishod nam govori da će kao ishod da se manifestuje refleksija naših prethodnih dela (Pravda - karta uzroka i posledice).
- Pravda u 10. je jako bitna i za preuzimanje odgovornosti što se tiče nekog emotivnog odnosa

Zdravlje:
- Ideal - veoma smo brižni u pogledu svog zdravlja, marljivo radimo na njemu, a ishod preuzima Pravda, i u zavisnosti od celog rasporeda, ona se može odnositi na opštu stabilizaciju zdravlja, ili na preuzimanje odgovornosti (ovo je bitno za one koji ne vol da idu kod lekara) :lol: , a ako je negativan raspored, može predstavljati probleme sa mokraćnim kanalima i bubrezima.

To je uopšteno to.

Isto tako, zanima me šta sve mogu da označavaju karte Sunca i Meseca (teoretski) kada se nađu u 1. kući?

Sunce u 1. može značiti osvetljavanje neke situacije (odjednom se progleda :lol: ), može se ticati nečije životne energije ili sigurnosti, može čak predstavljati i nov život (bebu).. pošto je to u 1. kući, onda predstavlja samu srž pitanja i ono što je od najveće važnosti za pitanje.
Mesec, s druge strane, predstavlja skriveno, zamagljeno, pometnju, čak i prevaru, obmanu, komunikaciju sa našim nesvesnim.. a isro kao i Sunce, pošto je u 1. kući, onda je ono od najveće važnosti po pitanje.
U jednom primeru, Mesec je obrnut u 1. kući, a u 2. kući je karta koja naglašava njegovo značenje u smislu nesvesnog i sl. - 7 Pehara.
Rasipamo se na neke iluzije npr?
Odnosno, mogu biti uopšteno iluzije, pa na sve to (pošto je Mesec ipak "jači" još postoji i neko uludo rasipanje. To je sad samo jedno od značenja, a može biti svašta u pitanju...
Može biti istraživanje podsvesnih želja? (Mesec + 7 Pehara). :D
 
Koje značenje u vezi posla može imati ova karta?
2n0skeo.jpg

Svakako je prisutan osećaj blokiranosti ( ne možeš izraziti poslovni potencijal), ali je ta blokiranost generalno savladiva (jer vidiš, devojci na slici su slobodne noge, ona može da odšeta kada god to želi). Može biti i situacija da neko sa strane blokira poslovni projekat (posebno ako je uz nju blizu neka dvorska karta u rasporedu).
 
Hvala,Valeria.:)
U medjuvremenu sam i ja malo istraživao.Tačno,kao što kažeš.Ova karta pokazuje izvestan osećaj bespomoćnosti,zbog situacije u kojoj se žena nalazi.Povez preko očiju,ruke svezane.Oko nje su mačevi.Mada...ona bi mogla kada bi znala da su mačevi tu i samo malo da oslobodi ruke,uz pomoć mačeva da iseče konopce...
Naizgled bezizlazna situacija,ali ima izlaza.
 
uhhhh, sve se snebivam da ovo pitam, ali ako postavim pitanje da li ce necije konzumiranje alkohola dovesti do alkoholizma (definisana je i osoba i nacin konzumacije) otvorim misticni krst i u 10.kuci se nadje karta smrti... kako to da protumacim? subjektivna sam jer se radi o nekome ko mi je mnooogo drag i kome zelim da pomognem....
 
uhhhh, sve se snebivam da ovo pitam, ali ako postavim pitanje da li ce necije konzumiranje alkohola dovesti do alkoholizma (definisana je i osoba i nacin konzumacije) otvorim misticni krst i u 10.kuci se nadje karta smrti... kako to da protumacim? subjektivna sam jer se radi o nekome ko mi je mnooogo drag i kome zelim da pomognem....

Uvek svi misle da je i bukalno smrt u pitanju. No sama smrt se zaista retko pojavljuje kao karta Smrt, pre će biti kao udar groma karte Kula npr..no naravno, to ceo raspored mora da ppdržava, tako da se nemoj bespotrebno paranoisati ).
Sad, govorim uopšteno, pošto nisam videla ceo raspored, ali generalno, Smrt može doneti preterivanje (nosi simboliku Škorpije, a one su jako radikalne) u alkoholu, ali može doneti i ogromne transformacije, preobražaje.. kao što je u astrologiji osma kuća ta gde ćemo se "ili preobraziti ili umreti" (molim te, nemoj ovo -umreti- shvatiti bukvalno), tako je i sa kartom Smrt.
Dakle, slede drastične promene.
Nekad može biti i nešto "obično", tipa, odbacivanje, smrt stare navike.

Sad, kako će biti kao ishod, pozitivno, negativno, ili pomešano, to zavisi od celog rasporeda.
 
Zanima me kako sve može da se manifestuje Kula u 3. kući.
Ja bih joj najčešće u toj poziciji pripisala neko negativno značenje, međutim u konkretnom slučaju ona je u kombinaciji sa Suncem u 5. kući i Magom u 10. kući, tako da bih pretpostavila da ovde ako i jeste takvo značenje, nema toliko efekta ili nešto slično.
No, čekam iskusnije da se izjasne :D
 

Back
Top