Postoje li uopste proslost i buducnost ????

shx

Zainteresovan član
Poruka
184
Proslost i buducnost ne postoje. Postoji samo sadasnjost. I sve se odvija sada, na svakom i najmanjem mestu ovoga sveta. A mi samo prebacujemo svoje znanje (kao u stara vremena kada su ljudi gasili vatru pa dodavali kofe jedni drugima) cekajuci ko zna sta! U sustini, ispada da smo se u istom danu rodili i umrli!!! Cak ne ni u istom danu, posto vreme ne postoji, znaci u istom trenutku. Pa i trenutak je vreme koje smo izmislili...
 
limunada:
Ma ja bi prije rekla da nema sadasnjosti,da je sve proslost i buducnost...il je bilo, il ce bit... :roll: :D

U tom slucaju bi to znacilo da ne postojis, a posto si napisala ovaj komentar...
Proslost i buducnost su u nasim glavama izmisljeni. Proslost zovemo sve ono cega se secamo, a uradili smo danas, ili ono sto je zapisano od strane ljudi koji su to isto uradili danas, a mi procitali danas. Buducnost zovemo sve ono sto bi zeljeli da uradimo. Tako da na kraju price vrlo malo razmisljamo o sadasnjosti u kojoj zivimo... mada bi trebalo.. ili mozda nebi!?
 
shx:
Proslost i buducnost ne postoje. Postoji samo sadasnjost. I sve se odvija sada, na svakom i najmanjem mestu ovoga sveta. A mi samo prebacujemo svoje znanje (kao u stara vremena kada su ljudi gasili vatru pa dodavali kofe jedni drugima) cekajuci ko zna sta! U sustini, ispada da smo se u istom danu rodili i umrli!!! Cak ne ni u istom danu, posto vreme ne postoji, znaci u istom trenutku. Pa i trenutak je vreme koje smo izmislili...
bhc33:
PA PUNITE KOFE I DODAJTE BRE :lol: :lol: :lol:
shx:
citat:'Savet je jasan - zivite u sadasnjem trenutku (zivi se samo u sadasnjosti), zivite po principu "ovde i sada" (stari Latini bi rekli "hic et nunc"). Preterano razmisljanje o buducnosti kvari lepotu dozivljaja u sadasnjem trenutku!'
Ja isprobala na sopstvenoj kozi i funkcionise.
 
Vreme i prostor su urodjeni nacini psihe da zivo bice uvede red u iskustvo koje dozivljava, kako je to genijalno primetio Kant.
Odbrojavanje i prostiranje su nase funkcije a ne objektivna realnost.
Te kad se zapitamo kako to da nebo nema kraja, ili gde je pocetak vremena, malo se zbunimo, kao dzim keri u trumanovom shou, shvatimo da nesto ne shtima u celoj prici. Samo sto mi necemo biti ti koji ce uvideti o cemu se radi.
Ne bih nikog da plasim, al pogotovu je vreme jedna sumnjiva zvrcka. Sto rece Shopenhauer, kad pogledamo napred ka nekoj buducnosti, cini se da sve sporo tece, ali ako pogledamo unazat, shvatimo koliko je nase dosadasnje postojanje brzo proslo.
Srecom, nasa zelja za saznanjem je slaba a htenje jako, te se lako uzivimo u banalnu svakodnevnicu, tipa ispiti, muvanja, druzenja. kafici, utakmice. Mi ljudi gradimo neke slozene odbrane za miran san i slicno, ali sve u svemu, u nekom momentu samoce priznamo sebi kako je zivot pojedinca jedna tragicna pojava. No ne treba dramiti. Covecanstvo je stiglo do nivoa kad moze da se uzdigne iznad situacije, mozemo cak i da se shalimo na svoj racun…….
 
shx:
Proslost i buducnost ne postoje. Postoji samo sadasnjost. I sve se odvija sada, na svakom i najmanjem mestu ovoga sveta. A mi samo prebacujemo svoje znanje (kao u stara vremena kada su ljudi gasili vatru pa dodavali kofe jedni drugima) cekajuci ko zna sta! U sustini, ispada da smo se u istom danu rodili i umrli!!! Cak ne ni u istom danu, posto vreme ne postoji, znaci u istom trenutku. Pa i trenutak je vreme koje smo izmislili...

Ja sam u "Trećem Oketu" pročitao drukče...
:wink:
 
Subjektivno vreme je diskontinuirano, diskretan kontinuum. Jedinice te diskretne promene su perceptivni trenuci [psihichko sad].
Nauchnici izrachunashe koliko traje sadashnjost i rekoshe oko 700 milisekundi.
Nash psihichki aparat radi korak po korak - 700 po 700 milisekundi.

A proshlost je postojala, buducnost ce postojati, mi bivstvujemo samo u sadashnjosti.
 
Postoji samo vecnost, koje nismo svesni zbog gubitka duhovnog osecaja i vida, zbog gubitka onog sto je sposobno da primecuje pravu, zivotnu realnost, tj. ono sto je vecno i nepromenljivo.

Ono sto vidimo ("sad"), tumacimo u skladu sa nasom (palom) prirodom, i to nazivamo vremenom.

Prostor i vreme su razvojne kategorije. Toga, recimo, kod novorodjencadi nema.

Pozdrav svima!
 

Back
Top