Свети Василије Острошки и Тврдошки

Fiamma

Iskusan
Poruka
6.964
Свети Василије Острошки (Јовановић) рођен је у селу Мркоњићи, Попово поље у Херцеговини 1610.године. Када је одрастао отишао је у требињски манастир Успенија Пресвете Богородице и ту се замонашио. Као монах убрзо се прочуо због свог подвижничког живота, а касније је изабран и посвећен за епископа захумског и скендеријског.

Као архијереј живео је у манастиру Тврдошу и одатле утврђивао у православљу своје вернике, чувајући их од турских свирепости и латинског лукавства. Када су Турци разорили Тврдош, Василије се преселио у манастир Острог где је наставио свој строги подвижнички живот, уз много топле молитве и бриге за своје вернике.

Умро је 1671. године, а његове чудотворне и целебне мошти и његов гроб чувају се до данашњег дана. У њихову моћ исцелења и утехе верују подједнако и хришћани и муслимани. У Острогу се сваке године на Тројчина дне одржава велики народни сабор.

Српска православна црква слави Светог Василија Острошког 12. маја, по Грегоријанском календару (29. априла, по Јулијанском).

180px-Saint_Basil_of_Ostrog.jpg
 
Poslednja izmena:
Selo Mrkonjići nalazi se na istočnoj strani Popovog polja na sredokraći puta Trebinje – Ljubinje. U ovom selu se 28. decembra 1610. godine, rodio sveti otac Vasilije Ostroški, pod krštenim imenom Stojan, od majke Anastasije i oca Petra Jovanovića. Na praznik Sv. Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog Čudotvorca 12. maja 1998. godine u selu Mrkonjićima u Popovu polju osveštan je hram posvećen Svetom Vasiliju. Hram je podignut na temeljima rodne kluće velikog Božijeg ugodnika i nalazi se sa desne strane puta kada se dolazi iz pravca Trebinja. Sa lijeve strane puta nalazi se hram Sv. Nikolaja u kome je svetitelj kršten. Pored hrama je groblje u kome počiva i Sveta Ana, majka Svetoga Vasilija.

crkva%20sv%20vasilija%20ostroskog.jpg
 
  • Podržavam
Reactions: Tea
Данас сам посјетила ову цркву. Тренутно је крече за празник 12. маја. До ње је сада асфалтиран пут, а прави се и паркинг. Ко намјерава да дође, не може промашити, јер и код табле села пише : родно мјесто Св. Василија, а има и табла са натписом :Кућа Св. Василија на мјесту гдје главни пут скреће.
Поред саме цркве налази се дрво кошћеле, чије је стабло потпуно шупље и суво, а дрво има листове и даје плод.
 
Selo Mrkonjići nalazi se na istočnoj strani Popovog polja na sredokraći puta Trebinje – Ljubinje. U ovom selu se 28. decembra 1610. godine, rodio sveti otac Vasilije Ostroški, pod krštenim imenom Stojan, od majke Anastasije i oca Petra Jovanovića. Na praznik Sv. Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog Čudotvorca 12. maja 1998. godine u selu Mrkonjićima u Popovu polju osveštan je hram posvećen Svetom Vasiliju. Hram je podignut na temeljima rodne kluće velikog Božijeg ugodnika i nalazi se sa desne strane puta kada se dolazi iz pravca Trebinja. Sa lijeve strane puta nalazi se hram Sv. Nikolaja u kome je svetitelj kršten. Pored hrama je groblje u kome počiva i Sveta Ana, majka Svetoga Vasilija.

crkva%20sv%20vasilija%20ostroskog.jpg

:worth::worth::worth:
 
  • Podržavam
Reactions: Tea
mrkonjici.jpg



Obilježavanje 400. godišnjice od rođenja Svetog Vasilija
Datum: 10.05.2010 13:25
Autor: Srna

TREBINjE - U selu Mrkonjići kod Trebinja, rodnom mjestu svetog Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog, u srijedu, 12. maja, biće obilježeno 400 godina od rođenja velikog srpskog svetitelja.
Obilježavanje 400. godišnjice od rođenja Svetog Vasilija

Svečanosti će prisustvovati veliki broj arhijereja i jereja Srpske pravoslane crkve, kao i vjernika iz Hercegovine, Srbije, Crne Gore i drugih država.

Prema najavama, u 8.30 časova planiran je doček jereja, nakon čega će u crkvi posvećenoj svetom Vasiliji, biti služena sveta arhijerejska liturgija, i obavljeno rezanje slavskog kolača.

Iako je bilo najavljeno, za sada je neizvjesno da li će svečanostima prisustvovati patrijarh srpski Irinej.

U kulturno -umjetničkom programu, koji će biti održan u porti crkve, nastupiće narodni pjevači Rade Jorović i Milomir Miljanić, narodni guslar Đorđije Koprivica, izvorne pjevačke grupe iz Trebinja i Ljubinja, kao i kulturno-umjetnička društva iz Trebinja i Zrenjanina.

Mještani sela Mrkonjići već mjesecima rade na uređenju prilaznog puta i njegovom asfaltiranju do crkve, sređivanju parking-prostora, kao i na drigim nephodnim poslovima kako bi se ovaj značajan datum obilježio dostojanstveno.

Prema riječima predsjednika Crkvenog odbora u Mrkonjićima Rada Boškovića, svi radovi su završeni, a najveću finansijsku podršku pružila je opština Trebinja.

Bošković je rekao da je ispred crkve napravljena i česma koju su mještanima ovog sela poklonili članovi bratstva Ćorovića, koji trenutno žive u Njemačkoj, a porijeklom su iz Ljubinja. Prve kapi vode, kako se očekuje, poteći će na Dan obilježavanja 400 godina enja velikog svetitelja.

On je podsjetio da je ranijih godina, zahvaljujući dobrovoljnim prilozima mještana i dobrih ljudi hram u velikoj mjeri obnovljen, te da se u njegovoj neposrednoj blizini nalazi i crkva svetog Nikole pored koje je grob gdje je sahranjena svečeva majka, a koga su mještani Popovog polja podigli 1966. godine.

Sa autobuskog stajališta iz Trebinja biće organizovan prevoz za sve vjernike koji toga dana žele da prisustvouju značajnom i velikom činu u Mrkonjićima.

Povodom obilježavanja 400 godina od rođenja svetog Vasilija Ostroškog, načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk proglasio je 12. maj neradnim danom za zaposlene u u Administrativnoj službi opštine Trebinje, dok je direktorima javnih ustanova, kojima je osnivač Skupština opštine, predložio da donese ovakvu ili sličnu odluku.
 
Njegova Svetost Patrijarh Srpski Gospodin Irinej je, zajedno sa više Arhijereja služio liturgiju u Crkvi Sv. Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog u Bijeljini. Prisustvovalo je mnogo naroda i sam vrh Republike Srpske....

Sveti oče Vasilije,
milost Višnjega proslavi te u isposnici Ostroške obitelji.
I kao mnogoplodnu maslinu iz koje teče milost čudotvorstva
darova te narodu srpskome i vaseljeni i svima koji ti vapiju i mole i
slave ime Gospodnje! Aliluja!

:worth::worth::worth::worth:
 
Sveti Oče Vasilije,
pomoćniče silni i zaštitiče milosrdni,
čuj i sada molitve naše suze i uzdahe.
Kao dobri pastir koji traži zalutale ovce
i za njih strada, okupi nas oko kivota tvojega
i nauči čudotvornim poukama tvojim,
da bi smo ti blagodrili i slavili Oca nebeskog.
Naše se duše grče u porocima, ali i plaču u pokajanju,
kao zabludjeli sin koji je tražio od oca da mu oprosti
i kao posrnula žena koja je priznavala grijehe.
Sagriješismo puno: sagriješismo u znanju i neznanju,
gordim riječima, mislima, djelima i propuštanjem,
te ne učinismo mnoga dobročinstva.
Zato pogledaj na nas ranjene i izobličene u nevaljalstvu.
Pogledaj i ublaži bolove i patnje duše i tjela.
Daruj nam izgubljeni mir, bratsku ljubav i radost nebesku.
Molimo te, pozovi sve Svete iz roda našega,
sve Svete mučenike, pravednike i prepodobne
i zajedno sa njima umoli Gospoda slavljenoga
u presvetoj Trojici da nam podari oproštaj grijehova
i spasi nas od adske propasti.
Tako pokajani i poučeni da bismo mogli Tebe veličati i
sa tobom slaviti bespočetnog Oca, sa jedinorodnim Sinom
i životvornim Duhom, sada i svagda i u vijekove vijekova AMIN!


:worth::worth::worth:
 
У Острогу је јутрос служена Света архијерејска литургија којом је началствовао Митрополит либертвилско-чикашки Господин Христофор. Са њим су још служили Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије и Господа Епископи кемеровско-новокузњецки Аристарх (гост из Русије), новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин и диоклијски Јован, уз саслужење свештенства и народа.

Митрополит Христофор (Ковачевић) је рођен у Америци, а његови родитељи су се у њу почетком 20. вијека одселили са Грахова и Вислуса. Он је се у току Свете службе Божије обратио вјерном народу, рекавши да је српски језик научио у Богословији и да је вољом и љубављу Божјом у животу имао великих доживљаја у Острогу. „Наши у Америци Србију и Црну Гору зову стари крај. И данас ме ево међу вама, ходочастим исто као ви. Божјом вољом, бар још једном док сам жив, на дан Светога Василија, да служим службу и да овдје будем присутан на овај велики дан".

„Благодаран сам Господу и Митрополиту Амфилохију који ме је позвао да данас будем са вама. Нека Божји благослов буде на вама, на вашој дјеци и омладини, да осјетитете блаженства о којима говори Свето Јеванђеље и оно што је проповиједао Свети Василије српском православном народу", рекао је Митрополит Христофор.

Поздрављајући браћу архијереје, чије присуство на служби је потврдило да је Црква Једна, Света, Саборна и Апостолска, и вјернике поздравом „Христос воскресе", Митрополит Амфилохије је пожелио да „благослов Светог Василија, његова вјера, његова нада, његова љубав, његова сила од Христа Бога добијена буду са вама - да их понесете са собом у својим срцима и умовима".

„Нека вас преобрази, помилује и подари вам здравље душе и тијела. И благослов свима вашима и свима онима који се моле Господу и који се клањају Имену Светом Његовом".

Владика Амфилохије је у архипастирској бесједи посебно указао на проблем чедоморства и позвао оне мајке које су учиниле тај гријех „да се покају пред Богом и да савјетују друге да не чине такав злочин".

„Нека би Господ у нама укријепио вјеру Светога Василија, праву православну вјеру. Нека би свима подарио здравље, напредак, радост, мир Црној Гори, нашем народу српском православном широм свијета, свима православнима на пет континената и свима људима добре воље. Свима благослов, просвећење, милост и сваки небески дар - амин, Боже дај", рекао је Владика Амфилохије.

Извор: Митрополија црногорско-приморска
 

Verovali ili ne .
početkom devedesetih bio sam pozvan u goste kod jednog prijatelja;
ja sam se nećkao da dođem , jer kad god se okupimo sve se svede na jelo i
piće . On mi obeća iznenađenje , i tako ja krenem .
U Nikšiću ipak je bilo gošćenja kao i ranijih godina , kad se okupimo .
Posle ručka naš domaćin pozva sve goste da krenemo
iznajmljenim autobusom , izvan grada u obilazak jedne starine .
Onako veseli krenusmo ,ali udari provala oblaka i grad , te šofer
nas vrati iz bezbedonosnih razloga . Ja udarim u šalu o junaštvu
i tako to ; a naš domaćin me pozva da krenemo kolima . Bi šta bi ,
za nama krenuše još neki sa dva automobila . Put uzan , planinski ;
noć se hvata oluja ne jenjava , a voda sa planine samo što nas ne
odnese sa druma . Stigli smo oko osam uveče . Primio nas je
kaluđer i uveo u pećinske odaje gde je nekad bila kelija Sv. Vasilija ;
u kojoj je u sanduku bio ćivut Sveca . Bio sam iznenađen , ne samo
ambijentom , već celokupnim doživljajem . Oluja napolju ne jenjava ,a
munje paraju nebo .
Monah je pripovedao žitije Sv. Vasilija .
U jednom trenutku osetio sam bol u kičmi , pojačan koji se penjao
prema ramenima ( kao nikad dotad ) . Naime u to vreme , ja sam
bio hroničan bolesnik od išijasa ; više puta sam padao ukočen ;
imao sam konstantne bolove koji su sa kičme silazili do kolena ,
pa opet u kičmu i kukove ; nisam smeo teret da dižem i sl .
Uhvati me neka panika i jeza , a bol raste i iz predela plećki
polako silazi sve do kolena . Kad stiže u kolena , on i nesta .
Ćutim , nesmem da se maknem . Kaluđer završi priču sa lekovitim
svojstvima ove kelije i lekovitim moštima Sv. Vasilija .
Da stvar ne dužim , te noći sam se oslobodio išijasa i kostobolje ,
i evo do danas nemam problema , zahvaljujući Sv. Vasiliju .
Pričao sam mnogima o ovm događaju .
Drago mi je da mogu i ovde da se zashvalim Svecu , pa i prijatelju
koji mi je priredio ovo iznenađenje .:worth:
 
Verovali ili ne .
početkom devedesetih bio sam pozvan u goste kod jednog prijatelja;
ja sam se nećkao da dođem , jer kad god se okupimo sve se svede na jelo i
piće . On mi obeća iznenađenje , i tako ja krenem .
U Nikšiću ipak je bilo gošćenja kao i ranijih godina , kad se okupimo .
Posle ručka naš domaćin pozva sve goste da krenemo
iznajmljenim autobusom , izvan grada u obilazak jedne starine .
Onako veseli krenusmo ,ali udari provala oblaka i grad , te šofer
nas vrati iz bezbedonosnih razloga . Ja udarim u šalu o junaštvu
i tako to ; a naš domaćin me pozva da krenemo kolima . Bi šta bi ,
za nama krenuše još neki sa dva automobila . Put uzan , planinski ;
noć se hvata oluja ne jenjava , a voda sa planine samo što nas ne
odnese sa druma . Stigli smo oko osam uveče . Primio nas je
kaluđer i uveo u pećinske odaje gde je nekad bila kelija Sv. Vasilija ;
u kojoj je u sanduku bio ćivut Sveca . Bio sam iznenađen , ne samo
ambijentom , već celokupnim doživljajem . Oluja napolju ne jenjava ,a
munje paraju nebo .
Monah je pripovedao žitije Sv. Vasilija .
U jednom trenutku osetio sam bol u kičmi , pojačan koji se penjao
prema ramenima ( kao nikad dotad ) . Naime u to vreme , ja sam
bio hroničan bolesnik od išijasa ; više puta sam padao ukočen ;
imao sam konstantne bolove koji su sa kičme silazili do kolena ,
pa opet u kičmu i kukove ; nisam smeo teret da dižem i sl .
Uhvati me neka panika i jeza , a bol raste i iz predela plećki
polako silazi sve do kolena . Kad stiže u kolena , on i nesta .
Ćutim , nesmem da se maknem . Kaluđer završi priču sa lekovitim
svojstvima ove kelije i lekovitim moštima Sv. Vasilija .
Da stvar ne dužim , te noći sam se oslobodio išijasa i kostobolje ,
i evo do danas nemam problema , zahvaljujući Sv. Vasiliju .
Pričao sam mnogima o ovm događaju .
Drago mi je da mogu i ovde da se zashvalim Svecu , pa i prijatelju
koji mi je priredio ovo iznenađenje .:worth:

:worth::worth::worth:
Slava mu i čast i sada i uvijek!
:worth::worth::worth:
 
Verovali ili ne .
početkom devedesetih bio sam pozvan u goste kod jednog prijatelja;
ja sam se nećkao da dođem , jer kad god se okupimo sve se svede na jelo i
piće . On mi obeća iznenađenje , i tako ja krenem .
U Nikšiću ipak je bilo gošćenja kao i ranijih godina , kad se okupimo .
Posle ručka naš domaćin pozva sve goste da krenemo
iznajmljenim autobusom , izvan grada u obilazak jedne starine .
Onako veseli krenusmo ,ali udari provala oblaka i grad , te šofer
nas vrati iz bezbedonosnih razloga . Ja udarim u šalu o junaštvu
i tako to ; a naš domaćin me pozva da krenemo kolima . Bi šta bi ,
za nama krenuše još neki sa dva automobila . Put uzan , planinski ;
noć se hvata oluja ne jenjava , a voda sa planine samo što nas ne
odnese sa druma . Stigli smo oko osam uveče . Primio nas je
kaluđer i uveo u pećinske odaje gde je nekad bila kelija Sv. Vasilija ;
u kojoj je u sanduku bio ćivut Sveca . Bio sam iznenađen , ne samo
ambijentom , već celokupnim doživljajem . Oluja napolju ne jenjava ,a
munje paraju nebo .
Monah je pripovedao žitije Sv. Vasilija .
U jednom trenutku osetio sam bol u kičmi , pojačan koji se penjao
prema ramenima ( kao nikad dotad ) . Naime u to vreme , ja sam
bio hroničan bolesnik od išijasa ; više puta sam padao ukočen ;
imao sam konstantne bolove koji su sa kičme silazili do kolena ,
pa opet u kičmu i kukove ; nisam smeo teret da dižem i sl .
Uhvati me neka panika i jeza , a bol raste i iz predela plećki
polako silazi sve do kolena . Kad stiže u kolena , on i nesta .
Ćutim , nesmem da se maknem . Kaluđer završi priču sa lekovitim
svojstvima ove kelije i lekovitim moštima Sv. Vasilija .
Da stvar ne dužim , te noći sam se oslobodio išijasa i kostobolje ,
i evo do danas nemam problema , zahvaljujući Sv. Vasiliju .
Pričao sam mnogima o ovm događaju .
Drago mi je da mogu i ovde da se zashvalim Svecu , pa i prijatelju
koji mi je priredio ovo iznenađenje .:worth:

Slava Bogu.
Hvala i tebi shto si podelio ovu pricu sa nama.
 
МОЛИТВА СВЕТОМ ВАСИЛИЈУ ОСТРОШКОМ

Свети Василије, велики угодниче Божији, помози свима па и мени. Велики бранитељу вере Православне, одбрани и нас који твоју Свету веру држимо, и с надом теби приступамо. Велики архијереју Божији, помоли се Богу Сведржитељу за све људе твоје, па на послетку и за мене недостојног и последњег. Тврдошки витеже и Острошки подвижниче, спасавај нас од беда видљивих и невидљивих. Запалила те је Српска земља као вечну свећу пред престолом Бога Живога, па нам сада осветли путеве и разагнај тугу. Молитвама и сузама загревао си хладну пештеру Острошку, па загреј сада Божијим духом и срца наша, да се спасемо и прославимо Бога свевишњега и тебе Свеца Божијега. Са свих страна света притицали су ћивоту твоме болни и невољни, и ти си им помагао: демоне одгонио, везе ђавоље раскидао, и здравље душевно и телесно људима даривао. Тако и сада помози, крштеним и некрштеним, као и увек, свима па и мени. Измиритељ си био завађене браће, измири и сада све завађене, збратими разбраћене, овесели тужне, укроти самовољне, исцели болне. Свети Василије Чудотворче и Оче наш духовни, чуј и услиши чеда твоја духовна у Христу Исусу Господу нашем. Амин.
 
mrkonjici.jpg



Obilježavanje 400. godišnjice od rođenja Svetog Vasilija
Datum: 10.05.2010 13:25
Autor: Srna

TREBINjE - U selu Mrkonjići kod Trebinja, rodnom mjestu svetog Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog, u srijedu, 12. maja, biće obilježeno 400 godina od rođenja velikog srpskog svetitelja.
Obilježavanje 400. godišnjice od rođenja Svetog Vasilija

Ово је не православна икона.Ужас.Где се жене на иконама сликајуса распуштеном косом и без мараме?
 
Свети Василије Острошки (Јовановић) рођен је у селу Мркоњићи, Попово поље у Херцеговини 1610.године. Када је одрастао отишао је у требињски манастир Успенија Пресвете Богородице и ту се замонашио. Као монах убрзо се прочуо због свог подвижничког живота, а касније је изабран и посвећен за епископа захумског и скендеријског.

Као архијереј живео је у манастиру Тврдошу и одатле утврђивао у православљу своје вернике, чувајући их од турских свирепости и латинског лукавства. Када су Турци разорили Тврдош, Василије се преселио у манастир Острог где је наставио свој строги подвижнички живот, уз много топле молитве и бриге за своје вернике.

Умро је 1671. године, а његове чудотворне и целебне мошти и његов гроб чувају се до данашњег дана. У њихову моћ исцелења и утехе верују подједнако и хришћани и муслимани. У Острогу се сваке године на Тројчина дне одржава велики народни сабор.

Српска православна црква слави Светог Василија Острошког 12. маја, по Грегоријанском календару (29. априла, по Јулијанском).

180px-Saint_Basil_of_Ostrog.jpg

Srbski narod zna samo za sv. Vasilija Ostroskog, a Tvrdoskog zna samo sadasnji vladika hercegovacki sa svojim mentorom.
 
pretpostavljam da slično objašnjenješ nudiš, kad je moja komšinica, pre ovog mog slučaja sa čirem, otišla na ostrog ne bi li joj vasilije ostriški - čudotvorac, izlečio 6 meseci staru ćerku. od leukemije. kupali su je svetom vodicom, molili se, danima. posle su morali da se vrate za beograd zbog terapije, al su sa sobom u prikolici poneli flaše osvećene vodice. nastavili su da je kupaju, da se mole, al jok. dete na kraju umrlo. bili su jako pobožni i brižni roditelji. kakav li je gospod imao plan za njih da mi je znati.
 

Back
Top