Ko je "kriv" za blizance?

Q

Queen_

Gost
Draga dr,
interesuje me sledece. U porodici mog muza ima mnogo "blizanackih" slucajeva. On je brat dva blizanca, dva ujaka su blizanci i sa oceve strane dve dede su blizanci. U mojoj porodici nema blizanca. Da li postoji mogucnost da mi imamo blizance?
 
To je lepo kad dobije blizance. :) Moja komsinica vec 2 godina pokusava da dobije dete, ali je vrlo tesko :?
Samo napred.

Queen_:
Draga dr,
interesuje me sledece. U porodici mog muza ima mnogo "blizanackih" slucajeva. On je brat dva blizanca, dva ujaka su blizanci i sa oceve strane dve dede su blizanci. U mojoj porodici nema blizanca. Da li postoji mogucnost da mi imamo blizance?
 
dr:
Da ,postoji ta mogucnost...bilo da je vise blizanaca sa zenske ili muske strane...vazno je da su prisutni u porodici ali to nista ne garantuje da ce tako i biti.
Priroda je cudo!

Mislim da to nije sasvim tacno... Blizanacka trudnoca zavisi iskljucivo od majke ali otac moze predispozicije iz svoje familije preneti na cerku... Ako gresim dr ce me rado ispraviti :)
 
Ma stoji to, da je zena odgovorna najcesce zbog duple ovulacije.
Ali!Kako objasniti puno blizanaca u jednoj porodici a da pri tome zene koje su usle u tu familiju,rodile blizance u svojim porodicama nemaju nijedan primer blizanacke trudnoce.
Naravno faktori koji jos povecavaju ucestalost blizanacke trudnoce su godine majke, lecenje steriliteta...
Mislim da jos nisu utvrdjena sva pravila oko pojave blizanackih trudnoca u jednoj porodici.
Evo malo zanimljivosti!
http://www.iskon.hr/bebe/page/2002/10/24/0483006.html
 

Back
Top