Uciti ... da i li ne...
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Uciti ... da i li ne...

Aktivan član seducer (avatar)
    Učlanjen
    13.12.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano Uciti ... da i li ne...

Da li je po Bogu da ako nesto znamo u zivotu koje nas je odvajalo od greha, i svesni smo i sigurni u nacin razresenja istog, da li to trebamo prenositi drugim ljudima.

Ne znam da li je s jedne strane, gordo misliti da znamo, ili bolno gledajuci i znajuci kako ljudi grese a nista tu nemozemo uraditi.

Naravno ovo se ne odnosi na decu za koje smo duzni, nego vec za one nama bliske ljude koji su oko nas.

Da li ljude uciti nekoj zivotnoj mudrosti ako smo sigurni da je poznajemo i primenjujemo je, ili pak pustiti ljude da sami to uvide.

Po nekim knjigama sam citao da zapravo taj ispravni put ka Bogu je monastvo, da se odreknemo svega i "zamrzimo" svet i samo se posvetimo Bogu.

Koliko je to zaistao tacno, sta mislite?
    Ljubav prema Bogu a i drugima nije moguca bez ljubavi prema sebi. Greh je nista drugo no odbacivanje ljubavi prema sebi.

Ističe se louiskrstic (avatar)
    Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

Podrazumevano Re: Uciti ... da i li ne...

Citat Original postavio seducer Pogledaj poruku
    Da li je po Bogu da ako nesto znamo u zivotu koje nas je odvajalo od greha, i svesni smo i sigurni u nacin razresenja istog, da li to trebamo prenositi drugim ljudima.
    Onaj ko nešto zna najbolje će to isto prenosti drugim ljudima ako im služi kao primer u vlastitom odnosu prema životu.
    Iz našeg humanog stanja svesti retko kada možemo znati šta je ispravno za drugu osobu. Ipak možemo ponuditi nekome pomoć pa ako je prihvati ili pružiti je ako je od nas traži. Da bismo stvarno mogli podučavati trebamo mnogo toga znati. Najčešće mislimo da mnogo bolje od drugih znamo i umemo samo zato što ne sagledavamo celokupno stanje te osobe, kako unutarnje tako i spoljašno.
    Seti se da navijači sa tribina uvek bolje znaju od igrača na terenu iako jedva da znaju i umeju šutnuti loptu.

Ne znam da li je s jedne strane, gordo misliti da znamo, ili bolno gledajuci i znajuci kako ljudi grese a nista tu nemozemo uraditi.
    Ne bih rekao da ljudi greše ili ne više od nas već rešavaju stvari na način kako najbolje znaju i umeju a što je redovno drugačije od našeg načina rešavanja. Svako na svoj način uči život. Pogrešimo jedanput ili nekoliko desetina puta a onda jednog dana uradimo kako valja pa idemo dalje.

Da li ljude uciti nekoj zivotnoj mudrosti ako smo sigurni da je poznajemo i primenjujemo je, ili pak pustiti ljude da sami to uvide.
    Probaj pa ćeš iz toga nešto naučiti. Ako si mudar naučićeš još jednu mudrost pa ćeš znati malo više. Iskustvo će ti reći dosta toga kada ćeš poučiti i nas ovde.
    Po nekim knjigama sam citao da zapravo taj ispravni put ka Bogu je monastvo, da se odreknemo svega i "zamrzimo" svet i samo se posvetimo Bogu.

Koliko je to zaistao tacno, sta mislite
    Radije bih pitao šta ti misliš? Da li isključivanje iz aktivnog života i odbacivanje voljenih nas uči životu i još većoj ljubavi?
    ......
    Poslednji put ažurirao/la louiskrstic : 02.05.2010. u 23:20

Poznat
    Učlanjen
    19.09.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    66
    Reputaciona moć
    0

Ovo mi vuče na misionarenje: da ili ne?
    Ali možda sam u krivu, i možda je tek zbog pdf.

Kategorički sam za ne; bilo da se mislilo na klasično duhovno prosvećivanje (ili prosvetljivanje) neuke (paganske?) gomile; bilo da je reč o pukom popovedanju sopstvenih životnih mudrosti.

Po meni, računica je vrlo prosta. Tvoja životna mudrost je često - samo tvoja. Do kakvog god da si životnog nauka došao; i ma kolike ti on blagodeti doneo; trebaš se setiti da odgovori zahtevaju određene uslove pod kojima je pitanje postavljeno. Stvari koje funkcionišu u mom životu, u nečijem tuđem bi mogle biti beskorisne ili čak i štetne.

Ići okolo i vući ljude za rukav ne bi li im ukazao na njihove greške, uvek se radi samo iz jednog razloga: da bi im obelodanio jedno jedino kategoričko rešenje.
    To rešenje je uvek tvoje.
    A način je drzak i bahat.

Nametnuta rešenja su silovanje tuđe volje.

Toliko i o misionarenju.

Učlanjen
    13.12.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    50

Slazem se ja sa time sta vi kazete.

Ali naprimer deci kazete da se ne drogiraju, a to bi ste savetovali i svakom drugom, zar ne?
    Danas je malo drugacije vreme, tako da su opasnosti na svakom cosku i mnogobrojen su.

Da li to ucenje koje ne treba da prenosimo samo da se odnosi na ono koje je duhovnog karaktera? Mada, zar sve sto se tice nas nije duhovnog karaktera?

Uostalom, zar Isus Hrist nije upravo to radio. Zar nije ljude ucio mudroscu? Ako se ugledamo na njega i pratimo njegov primer zar to i mi sami ne bismo trebali raditi?

Cemu sve onda knjige? Ako nam je iskustvo dovoljno?

Postoji to da umisljamo da znamo pa se trudimo da se "pokazemo", ali postoji i ono koje se radi iz ljubavi. Kako kada gledam rodjenog da pati zbog odredjenih stvari, a da mu ne kazem da se pomoli Bogu i sve ce biti u redu. A on nazalost Boga ne poznaje. Zar samo treba da cutim i da posmatram? Ne mogu. Srce mi ne da da cutim.]

Ne kazem da treba da osnujem organizaciju i da poducavam, daleko od toga. Ali onim najmilijima ne mogu da cutim. Za sve onih do koje mi stalo uvek cu prokomentarisati nesto. Da li to bila kritika da rade nesto lose ili jednostavno neki savet koji bi im pomogao da rese situaciju nije bitno, dokle god mislim da cemu pomoci.
    Poslednji put ažurirao/la seducer : 03.05.2010. u 00:13
    Ljubav prema Bogu a i drugima nije moguca bez ljubavi prema sebi. Greh je nista drugo no odbacivanje ljubavi prema sebi.

Poznat
    Učlanjen
    19.09.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    66
    Reputaciona moć
    0

Znaš kako, mogao bi i svoju potrebu da pomogneš posmatrati kao samoživ čin, zar ne?

Nisam naročito teološki potkovana, po sopstvenom izboru, naravno; ali malo mi je sumnjiv taj rezon. Odakle bi ti znao iz kojeg razloga čak i tvoji najmiliji pate, ili su slepi kod očiju i ne vide jedinu pomoć koja im uopšte treba?

Šta ako je to jedini način na koji mogu da steknu prosvetljenje? Šta ako moraju proći celu golgotu pre nego im se oči otvore?

Šta ako su misteriozni putevi gospodnji?

Ako smo svi deo višeg plana, onda nije na tebi da ucrtavaš nove staze.

Veoma poznat
    Učlanjen
    29.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio seducer Pogledaj poruku

Naravno ovo se ne odnosi na decu za koje smo duzni, nego vec za one nama bliske ljude koji su oko nas.

Koliko je to zaistao tacno, sta mislite?
    Pati ubogi čovječe,probaj taj put patnje monaštva.
    Jednostavno je ,probaj.
    Pa ocjeni.

Učlanjen
    13.12.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    50

Citat Original postavio Valkyriur Pogledaj poruku
    Znaš kako, mogao bi i svoju potrebu da pomogneš posmatrati kao samoživ čin, zar ne?

Nisam naročito teološki potkovana, po sopstvenom izboru, naravno; ali malo mi je sumnjiv taj rezon. Odakle bi ti znao iz kojeg razloga čak i tvoji najmiliji pate, ili su slepi kod očiju i ne vide jedinu pomoć koja im uopšte treba?

Šta ako je to jedini način na koji mogu da steknu prosvetljenje? Šta ako moraju proći celu golgotu pre nego im se oči otvore?

Šta ako su misteriozni putevi gospodnji?

Ako smo svi deo višeg plana, onda nije na tebi da ucrtavaš nove staze.

Ma nema to veze sa samozivim cinom, ima veze samo sa patnjom koju osecam.

Meni bi bilo lakse da pustim da se stvari odvijaju svojim tokom i da ja se ja tu nista ne mesam.

Iskreno, samozivije mi je samo da okrenem glavu, nego li da se pomucim i pomognem.

Kao sto rekoh, slazem se ja sa svim tim sto ti kazes, ali ne bih pitao ovo pitanje da se stvarno dubinski nisam zapitao, a pak nisam nasao adekvatan odgovor.

Kada se tice ovakvih saveta, svaki je naravno za sebe specifician, tako da ne postoji tu neka sema ili sablon kao sto se to radi u psihologiji. Tada se stvari govore iz srca, iz straha za tom osobom. A ja mislim da su takvi saveti oni pravi saveti.
    Poslednji put ažurirao/la seducer : 03.05.2010. u 08:47

Slične teme

1. Kako poceti uciti?
    Autor Peruzzi u forumu Programiranje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 16.08.2009., 05:52
  2. Evo kako uciti C i C++
    Autor toxi u forumu Programiranje
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 06.08.2006., 16:20
  3. sta uciti o kompjuterima?
    Autor патриота u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 10