Ezoterični dnevnik
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Ezoterični dnevnik

Elita Valeria (avatar)
    Učlanjen
    26.03.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    175
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano Ezoterični dnevnik

Mnogi ezoteristi napominju veliki značaj vođenja magijskog (ili ezoteričnog dnevnika). To je veoma bitno, bez obzira kojom sferom ezoterije se bavimo.

Na primer, ako smo isključivo orijentisani na astrologiju, mnogo bi značilo praćenje kretanja naših ličnih zvezdanih tokova; mogli bismo simobliku određenih događaja da prepoznajemo u aspektima, te da na taj način produbljujemo znanje. To se isto odnosi na bavljenje runama, geomantijom, tarotom ili bilo kojim drugim sistemom divinacije.
    Zatim, ma koliko bili vični u našoj sferi delovanja, nekad u datom momentu nećemo moći da se prisetimo svakog detalja sveobuhvatne simbolike aspekta, pa će nam značenje određenih delovanja biti jasno tek – kada se to dogodi! A pošto je ljudsko biće kao takvo nesavršeno i sklono zaboravljanju, onda je tu zapisivanje od presudnog značaja za postizanje tačnih rezultata i zaključaka.

Čak i ako se tim sistemima bavimo i na nedivinacijski način, već ih koristimo za duhovno uzdizaje, širene svesti, ritualni rad, itd, samo zapisivanje sam omogućava da svoje lične vežbe, utiske i doživljaje konkretno pribeležimo, jer čak i najjači utisci vremenom izblede. Sam napredak u nekoj praksi se najbolje vidi ukoliko se stvari konkreto zapisuju, jer tada imamo objektivni pregled, i sprečavamo da stvari padnu u zaborav.

To je posebno bitna stvar kod bavljenja snovima („običnim“, lucidnim / astralnom projekcijom), jer je jedna od najbitnijih i najefikasnijih vežbi uvoda u AP upravo zapisivanje snova, jer oni imaju tendenciju da vrlo brzo „ishlape“, a tada možemo propustiti neke veoma bitne simbole i poente koje smo možda dobili u snu.

Ezoterični dnevnik bi mogao služiti i za ispisivanje ličnih stavova ( i njihovo preispitivanje), opis meditacija, iskustva, introspekciju, tj. može pomoći samoposmatranju, tako da može poslužiti i kao neka vrsta „magijskog ogledala“ koje nam omogućava dublju samospoznaju ( i preobražaj sopstvenih nedostataka).

Na vama je da odaberete kako će izgledati vaš ezoterični dnevnik; mnoge tradicije preporučuju da ezoterista sam napravi svoj dnevnik (jer na taj način se ulaže lična energija u njega, poput nekog suptilnog otiska), no danas kada nismo mnogo vični knjigovezačkoj praksi, postoji varijanta da nabavimo deblju svesku, ili da kod knjigovesca uvežemo tabak papira, pa da je na poseban način „idnividualizujemo“ (nacrtamo neki lični simbol na njoj... ili npr Wiccani je ceremonijalno posvećuju..). Na vama je kako ćete to učiniti, jer ta ezoterična beležnica treba da predstavlja odjek vaših najdubljih misli i iskustava, pa stoga od vaših afiniteta treba da zavise njena svojstva i način ostavljanja ličnog pečata na njoj.

Ako u dnevnik unosite ne samo praksu, već i lične doživljaje i slično, onda se ne preporučuje da se pokazuje drugima, jer koliko god bili dobronamerni, pitanje je da li će imati ispravnu percepciju vaših opisanih iskustava.

( preuzeto sa http://knjigasenki.blogspot.com/2010/05/magijski-dnevnik.html )

Htela sam da vas pitam, vodite li vi neku vrstu magijskog/ ezoteričnog dnevnika?
    Da li vam pomaže to u ličnom radu ?
    A ako ne vodite - planirate li?

Izvolite
    Ljudi planiraju... A Boginja se i dalje smeje...

Buduća legenda
    Učlanjen
    03.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Ezoterični dnevnik

..mislim da sam citao od Strindberg-a neki roman u kome je on opisivao svoja ezotericna desavanja na koja je naletao i mislim koliko se secam da je na kraju romana totalno posandrcao ,postao shizofren ,a kako i nece ,poceo je da umislja svakakve pojave i povezivao ih sa natprirodnim. Jedno vreme ga je to opcinjavalo ali ubrzo nakon sto vise nije mogao da kontrolise ludu mastu upao je u bunar ludila iz kojeg nije mogao da se izvuce ..tako nekako ukoliko se dobro secam...

Elita Valeria (avatar)
    Učlanjen
    26.03.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    175
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano Re: Ezoterični dnevnik

Citat Original postavio Dog face Pogledaj poruku
    ..mislim da sam citao od Strindberg-a neki roman u kome je on opisivao svoja ezotericna desavanja na koja je naletao i mislim koliko se secam da je na kraju romana totalno posandrcao ,postao shizofren ,a kako i nece ,poceo je da umislja svakakve pojave i povezivao ih sa natprirodnim. Jedno vreme ga je to opcinjavalo ali ubrzo nakon sto vise nije mogao da kontrolise ludu mastu upao je u bunar ludila iz kojeg nije mogao da se izvuce ..tako nekako ukoliko se dobro secam...
    Možda je bio u startu labilan?
    Nije slučajno predviđeno da mora postojati doza objektivnosti prilikom bavljenja bilo čim, pa i ezoterijom. Ali opet, s druge strane, sama ezoterija je opasna isto koliko je i opasno npr voziti. Ko ima potencijal da upadne u bunar ludila, upašće i ovako i onako (ako se nešto ne preduzme )
    Dakle, njemu njegov ezoterični dnevnik očito nije bio od pomoći ...
    Ljudi planiraju... A Boginja se i dalje smeje...

Slične teme

1. Moj TV Dnevnik
    Autor Linger u forumu Televizija, radio i novine
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 15.03.2007., 00:09
  2. Moj dnevnik
    Autor Deni_kristo u forumu Multimedija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 30.12.2006., 00:04
  3. DNEVNIK
    Autor HELLGIRL u forumu Zanimljivosti
    Odgovora: 8