FILOZOFI PROTIV DEMOKRATIJE

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Filozofi treba da budu protiv osnovne ideje demokratije (kao što su antički filozofi i zastupali).Filozofija je za najbolje rešenje.
Ali ovo ne znači da treba da budu protiv demokratije uopšte , već da treba da se nadje "prostor" tj. derivat demokratije koji će onemogućiti pogubno delovanje instrumenta demokratije na razvoj ljudskog društva.

Zašto?
Demokratija je vlast većine glasova i mišljenja , što povlači MEDIOKRITETSKO RAZMIŠLJANJE I PRISTUP.
Finansiranje razvoja se obavlja na dva načina , od države i od privatne inicijative.
-U prvom slučaju je bitna SAGLASNOST društvenih činilaca (koji su mediokritetski zavisni od tog lokalnog društva, mediokritet švajcarske je ovde naprednjak...)
-U drugom slučaju je bitna isplativost, gde dolazi do izražaja isplativost tj. POSTOJANJE MEDIORITETSKIH POTREBA.
---------------------------------------
Nažalost MEDIOKRITETSKE POTREBE nisu unapredjenje svesti i obrazovanja ličnosti već lakši život pojedinaca. To je lakomo shvatanje koje će i već dovodi do ograničenja u razvoju (pronalasci u uštedi potrošnje goriva u automobilima su otkupljeni i ostavljeni po strani, super humus //zemun patent// koji po skoro istoj ceni kao i hibridi i današnji sistemi ali bez otrova daje prinose , takodje pod ključem....LOBIJI)
---------------------------------------
Interesantno je da kod nas postoji nerazumevanje DEMOKRATIJE. Kod demokratije je bitna SAGLASNOST , a ne NAJBOLJE REŠENJE (to što je naš narod navikao na najbolje rešenje u većini slučajeva //navikli na pozitivnu povratnu reakciju// sad izaziva nezadovoljstvo).
Pre par godina SAGLASNOST političke elite je bila privatizacija da se oni dokopaju jeftinog bogatstva.
SAGLASNOST o brzini promena ........
 
koja je svrha demokratije?
raspolaganje, vlast nad viškom vrednosti.
višak vrednosti je izvanredno oruđe manipulacije stanjem svesti.
vladati viškom vrednosti znači mogućnost vladanja stanjem svesti većine.
prosečnost je vrlina većine.
vladanje većinom se može zavođenjem, potkupljivanjem te time i manipulacijom svešću većine.
 
Svrha demokratije , kao i svakog politickog sistema je intermedijator ili medjuprostor izmedju najuticajnijih ljudi i naroda kao trpnog objekta.
Iz ove definicije moze se traziti bolji drustveni sistem kroz zahteve prema kategoriji najuticajnijih ili ka kategoriji naroda.
Ko treba da budu najuticajniji ljudi u drustvu?
Koliko u % treba da ih bude?
Koliko slobode treba dozvoliti narodu?
///bez laganja , dozvoliti narodu apsolutnu slobodu je ravno ponistenja slobode svima///po veri ovo spada u strast.
 
popcorn.gif
 
I opet se sve vrti oko posedovanja vlasti, tj.moci koju ona pruza i zloupotrebe iste u licne svrhe? :shock:
Mediokriteti su tako deklarisani jer nemaju izgradjen osecaj samosvesti. A ko moze da utice na njih? Najmocniji instrument -Drzava (ne drzite me za rec, kod nas Republika). Ulaganja u prosvetu, nauku, KULTURU i industriju, posebno industriju kao osnov za nadogradnje.
 
apotekarka:
Ovo sam ja jednom pokrenula na književnosti ali su me odmah diskvalifikovali zbog "nepodobnosti"
Većina nije uvek u pravu i naša novija istorija to lepo ilustruje :roll:

:?: :?: :?:

O čemu ti govoriš? Pa, ti si paradigma mediokritetskog ponašanja. Malograđanština u slici i reči (mala igra reči, ako dopuštaš). :)

Osnovna ideja teme je na mestu.
Demokratija, dobro upakovana, može da bude gora od najtvrđe diktature. Masu danas nije mnogo teško kontrolisati, pre svega uz pomoć nacionalizma, pseudopatriotizma i religija.
 
''Jednima beznadežni haos,
drugima koristan poredak.
Prilagodljivi su se, u novonastalim,
haotičnim uslovima određivali.
U haosu su iznašli i prihvatili pravila.
Haos je majka poretka,
odavno su primetili stari mudraci.
Do danas je tako i haos se danonoćno dešava.
Svojim određenjima
teško spoznajemo mehanizme haosa,
ali ih posledično uviđamo.''
 
Nazivati anarhizam dobrim samo zato sto ima zajednicki detalj sa progresom u sledecem,
-kod inovacija , proucavanja potrebno je izaci iz usechenog koloseka da bi se ili proverila teorija i sistem ili nadgradio novi sistem. To je ideoloshka anarhija (virtuelna) ali nema nikakvu prakticnu slicnost sa totalnom , neodgovornom anarhijom koja se karakterishe potpunim nepostojanjem odgovornosti i obazrivosti.

Znaci svi mi pribegavamo tom "zajednickom detalju sa anarhijom" kod preispitivanja starog.
Ostatak velicha anarhiju zbog
-odsustva odgovornosti
-osecaja potisnutosti neke karakterne osobine ili potrebe
-inata prema autoritetima
-zlobnog i pakosnog u nama
-osecaja moci koji se javlja posle ispoljavanja destruktivnih nagona
-stvaranja "VIRTUELNE KOMUNE" tj. stvaranja zajednishtva i sociokulture i pripadnishtva izgubljenih i otudjenih u danashnjem svetu prepunom otudjenosti
-nenalazenja odgovarajuceg reshenja u njima poznatim oblicima organizovanja i sistema drushtva i institucija (opet izraz slabosti i lakomosti trazenja na prvu loptu najlaksheg reshenja)
 
šta je to napredak? da li je rušenje sistema koji progresivnom destrukcijom lišava ljudsko društvo osnovnih životnih dobara uvođenje u anarhiju, haos, bezvlašće?
šta je pojam dobrog, šta lošeg?
da li nam zakon determinisanog haosa može biti od koristi?
 
djidjo:
šta je to napredak?

Iako mnogi idealizuju evoluciju ljudskog drushtva kao rezultat svesnog i odgovornog u nama, do sada je evolucija ljudskog drushtva uglavnom bila posledica tezznje za MOC-i??? (instrumental od moch).

Poshto prirodni resursi dolaze do granice iscrpljenja , a alternativa se trenutno ne vidi , to je sadashnje vreme uvod u velike sukobe radi ostvarivanja dominacije mochi.

Da bi se sprechilo totalno dominiranje sile i bezvlashca, mora se nadgraditi svest koja odredjuje donju granicu do koje se moze spustiti nivo .
 
Šaptač:
apotekarka:
Ovo sam ja jednom pokrenula na književnosti ali su me odmah diskvalifikovali zbog "nepodobnosti"
Većina nije uvek u pravu i naša novija istorija to lepo ilustruje :roll:

:?: :?: :?:

O čemu ti govoriš? Pa, ti si paradigma mediokritetskog ponašanja. Malograđanština u slici i reči (mala igra reči, ako dopuštaš). :)

Osnovna ideja teme je na mestu.
Demokratija, dobro upakovana, može da bude gora od najtvrđe diktature. Masu danas nije mnogo teško kontrolisati, pre svega uz pomoć nacionalizma, pseudopatriotizma i religija.

Mediokritet?
Kao i većina?
Bez iskakanja?
Malograđanština?
Osuđuje sve sto ne razume?
Drži se prevaziđenih normi bez preispitivanja?



Dajte, dogovorite se....demokratski, naravno...
Da li me treba seći zato što štrčim ili zato što se ni po čemu ne izdvajam iz mase?
 

Back
Top