Crna Materija i Crna Energija

1DaL

Iskusan
Poruka
5.531
Dakle, nisam primetio da postoji tema o ovome, pa reko' da napravim oficijelnu temu o ovome :)

Crna Materija - Dark Matter

Nepoznata vrsta meterije za koju se veruje da je ono sto drzi galaksiju citavom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_matter

789px-COSMOS_3D_dark_matter_map.jpg



Crna energija - Dark Energy

Energija koja tera svemir da se siri - ~75% ukupne materije u svemiru je ustvari Crna Enegija.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_energy

Sema koja prikazuje procenat rasporedjenosti mase u Svemiru po vrsti materije:

DarkMatterPie.jpg
 
Ajde prvo tamna materija, kako su je upste nasli ako je nevidljiva i neopipljiva, zapravo kad gledas neki predmet a iza njega gori svetlo, ti ces ako je na velikoj razdaljini da vidis zizak iako se "stvarno" nalazi iza posmetanog predmeta, i zove se svetlosna zakrivljenost. U stvari, ako je veca masa, a masa krivi prostor, tako da svetlo zapravo putuje pravo, ali je oko predmeta putuje zakrivljenim prostorom, tako da ustvari mozes da iszracunas kolika je masa predmeta, posmatrajuci samo zakrivljenost. (dok putuje, pravi polozaj svetla, razlike i slicno.
E sada kad su naucnici izracunali, shvatili su da ima dosta vise mase, nego sto je uopste moguce u galaksijama, posto nisu znali gde je ta masa, pripisali su misterioznom - crnom materiji....:think:
gore je snimak tacne pretpostavke, ovom metodom, gde se nalazi ta dokazana tamna materija
 
Poslednja izmena:
Tamna energije- Kad su naucnici su pokusali da odgonetnu kolika je starost naseg univerzuma,(pretpostavka da je veliki prasak "exsplodirao" mada ta nazovimo ezspozija je ustvari bila ezspozija prostora i vremene a ne kao bomba, svemir ubrzava do jedne granice a onda gravitacija ucini svoje da se "skupi" u jednu tacku) - sad, ustvari kad su videli da se ustvari siri, pokusali su da izracunaju koliko brzo suporava sirenje, (verovali su da ce na kraju gravitacija preovladati, i masa, kao u crnoj rupi, i vratiti ceo svemir u singulariti, tj kao na pocetku, pre velikog praska, mada vremnom u odnosu u crnoj rupi proposrcionalono ta ogomna crna rupa bi toliko zakrivila prosrtor i vreme da je vrlo moguce). Samo kad su zavrsili svoje precizne proracune, shvatili su da uopsete ne usporava, NEGO CAK I UBRZAVA:confused: , SOK, svoju teoriju "kako" jer realno nema sta da gura te galaksije jedne od druge, sve brze i brze) prepisali su TAMNOJ ENERGIJI........
Gore je procenat koja sila, energije, bi bila potrebna da se galaksije ubrzaju........
 
Poslednja izmena:
Ali darko darko ima dve glupe teorije:mrgreen:, kojom prkosi najpozantijim naucnicima u vezi sa tamnom energijom i tamnom materijom, uglavnom resenje je vlo prosto.Zapravo gde god sam citao i proucavao niko nije nigde ovo ubacio ovaj proracun, a bas me zanima dali je neko od vas negde procitao, ovo je samo razmisljanje netreba uzeti za teoriju, mada......:think:
Ako ste procitali moj post o tamnoj materiji, dolazite do saznanja da je racunata masa galaksije na vrlo precizan nacin. Niko ne spominje da ako masa "putuje" ima brzinu, samim tim i vecu masu. Raketa kad stoji je teska "primer kao" 10 t kad razvije 15000 km na sat teska je lupam 30 t, pa tako i galaksija kad putuje je teza nego kad bi stajala u mestu, galaksije se krecu nezamislivim brzinama, dok se takodje i privlace jedna drugu, ta promena smera kretanja ustvari masu jos povecava samim tim mnogo, mnogo vise zakrivljuje prostor(samim tim proracun teorije zakrivljenog svetla tereba da se koriguje). Masa crne rupe je jednaka masi koju je dobila kad je nastala + sve ono sto usisa, tako da nista nije beskonacno osim gluposti. Masu crne rupe takodje nemogu da predpostave koliko je mase u galaksiji, u galaksiji crna rupa koja je u centru ima najvecu masu i gravitaciju takodje i zakrivljenost prostora, dok posoje ko zna koliko manjih, jer njiovo nastajanje je upravo iz malo vecih zvezda (samo da naglasim da ima toliko potencijalnih zvezda u svemiru da postanu crne rupe toliko da kad bi zamislili da je zrno peska zvezda, sav pesak na svim plazama su potencijalne zvezde od kojih 1/3 mogu da postanu crne rupe, naravno neke su male ali ce, ili ce biti progutane, ili ce ponovo kroz trasformaciju postati zvezde, isto kako je svaki nas atom vodonika u telu bio vise puta u zvezdi) . Sve ovo zajedno drzi galaksiju na okupu, prvenstveno srna rupa u centru, pa posle i medjusobne male gravitacije i male crne rupe, nemoze da drzi galaksiju- crna materija jer nije u centru oko cega se vrti sva materija, naravno iz snimka mozemo videti, vise i manje zakrivljen prostor tj nepoznatu materiju, negde su to crne rupe- mrtve zvazde, koje nevidimo... pa kako onda da nazovimo to, crnu materiju, ono sto neznamo, OBORI JA TEORIJU JEL:hahaha:..........
 
Poslednja izmena:
darko darko ispala broj 2- taman energija i ubrzavanje svemira.
Ako uzmemo u obzir gravitaciju koja privlaci jednu galaksiju drugom tj jedna crna rupa drugoj, posto imaju najvece mase, zar niko nigde nije ubacio kako svetlost i ogromna zracenja uticu na ubrzanje istih galaksija. Nasa je radila exseperimente sa solarnim jedrima, dosli su do saznanja da bi raketa pokrentana na solarna jedra mogla da razvije cak brzinu, koja je blizu brzine svetlosti(samo treba dovoljno vremena, ljudi nemaju, ali galaksije imaju), zar ne bi ta velika energija i ubrzavala galaksije(mada nisam nigde procitao da neka galasija "juri" blizu brzine svetlosti. Uzmite u obzir da je zrno peska zvezda, a do drugog zrna peka (pretpostavka druga zvezda) daleko proporcijalno velicinama kao da je razdaljnina izmedju dva zrna peska 30 km u proseku, zamislite koja je daljnina izmedju zvezda, onda u galaksiji koja je ispunjena fotonima i raznim oblicima zracenja, pa ko bi pozeleo bolja "jedra" za ubrzanje. SAmim tim i ta zracenja koja putuju brzinom svetlosti ( NP gama zracenje je zajebano) isto uticu na ubrzanje galaksije. E sad i ja sumnjam u moju teoriju ali kad bi neko ovo procitao i probao da proracuna koji je bar uticaj , znali bi smo koliko manje ima tamne energije:mrgreen:, u svemiru. Majbolji dokaz bi bio uticaj horizontalno postavljnene galaksije prema drugoj, gledano u profilu druge galaksije (uticaj sveukupnog zracenja na postavljena jedra), znaci medjosobni uticaj sveukupnog zracenja bi bio razlicit, u odnosu na polozaj galaskije a pritom i na uticaj moje teorije o ubrzanju galaksija, tj svemira.
Moj sin kad padne kaze nije smesno, sad cu i ja, nije smesno, ajde oborite teoriju, malo da se zzamo, salim se voleo bi da cujem svacije misljenje gde gresim :bye:
 
Poslednja izmena:
OPusteno, ne bih znao gde gresim ako me neko ne ispravi, jel:think:
E sta je STR I OTR, neznam sta to znaci.
Masa jednog tela je promenjiova, kao i gravitacija, samim tim kad stojis i kad te neko udari ko trci, nije isto kad neko drugi stoji a ti ga udaris, znaci sa veliko brzinama velika su povecanja mase tj i gravitacije a i krivljenje prostora, jel, tako da nije ista svetlosna zakrivljenost kod galaksije koja ide velikom brzinom. Po njihoivim predpostavkama. Oni su racunali pretpostavljnu tezinu galaksije kao recimo primer kamiona, a dobili putem zakrivljenosti masu kamiona u pokretu i to valjda nazvali tamnom materijom..........
 
Specijalna Teorija Relativnosti I Opsta, cisto da znas da razumem osnovu koncepta.
Ja mislim da si pobrkao inercijalnu i gravitacionu masu... ali nisam siguran.
Takodje, tamna materija koliko sam procitao nije barionske prirode, pa mozda (pre bi rekao sigurno) ne interaguje s ostatkom materije. A ovo za fotone nisam nesto siguran, treba jos da se pozabavim time,( a nadam se da ce se neko vec pojaviti s objasnjenjem)
 
Neznam kako deluje to gore sto sam napisao ali treba ga posmatrati u mojoj teoriji kao da tamna materija i tamna energija nepostoje, fotoni udarju u masu galaksije a ne u tamnu materiju, realno, taman materija nije opipljiva, i nemoze se sudarati sa materijalnim, a evo ti dokaz da nepostoji, tamne materije ima na zemlji, zasto neosecamo gravitaciju kad vec svetlo zakrivi otktivajuci njenu masu, taj exsperiment se vrsi duboko pod zemljnom i nema efekta, jos...
 
Dobro, moje pitanje je bilo uz to moje tumacenje- gde gresim????....
Excelerator, dve cestice se vrte brzinama blizu svetlosti u suprotnim smerovima, njihova masa je mnogostruko veca pri tim brzinama, pa se pri sudaru te dve cestice, pri takvim brzinama, cak stvatraju mikro crne rupe, u cemu je ralika kod galaksija, da se sudare manjim brzinama nista bilo nebi od toga, jednostavno bi se odbile jer sa povecanjem brzine povecava se masa a oni su to racunali. I "nevrti" se obican materija- zvezde i palnete oko tamne materije nego oko crne rupe, sta onda uopste ta tamna materija drzi ako nema gravitaciju, ili ako ima, kad je ima toliko, zasto se privlaci ka tamnom materiji obicna materija, a ne ka crnoj rupi.
 
Poslednja izmena:
Dobro, pitanje je bilo uz to moje tumacenje gde gresim....
Exselerator, dve cestice se vrte brzinama blizu svetlosti u suprotnim smerovima, njihova masa je mnogostruko veca pri tim brzinama, pa se pri sudaru te dve cestice, pri takvim brzinama, cak stvatraju mikro crne rupe, u cemu je ralika kod galaksija, da se sudare manjim brzinama nista bilo nebi od toga

Mislim da ne gresis nigde,za mene potpuno razumljivo objasnjenje,medjutim naucni autoriteti ne prihvataju ovakve definicije - suvise su proste (okamova ostrica)
 
E o tome sam i razmisljao, gore sam naveo kako bi se nalakse i najednostavnije utvrdilo, jel, jer ne znamo nista bez matematickog proracuna, i polozaja, mozda je njihova teotija tacna, mozda nisu ovo naveli da su imali u proracunu, a mozda pokaze suprotno, e tada bi bila cinjenica....
Jedna stvar kvatna i teorija relativa se "nepodnose" .....
 
Poslednja izmena:
Da bi nauka ujedinila kvantnu i TR poterbno je definisati gravitaciju tj masu - sto i jeste predmet
eksperimenata u Cernu.
Ma nemoze da se bas objedeini, verujem ipak ajnstajnu, kvantna je "svemir za sebe" ipak u svemiru tala ne nestaju i nastaju, u kvantnoj je to osnovno. Verovatno ima veze jer, cestica koja nema masu moze ici brzinama svetlosti, a sa masom je tesko, to je razlika, ( sa vesticama bez mase)....
 
Poslednja izmena:
Ma nemoze da se bas objedeini, verujem ipak ajnstajnu, kvantna je "svemir za sebe" ipak u svemiru tala ne nestaju i nastaju, u kvantnoj je to osnovno. Verovatno ima veze jer, cestica koja nema masu moze ici brzinama svetlosti, a sa masom je tesko, to je ralika, ( sa vesticama bez mase)....

Dostizanje brzine svetlosti znaci nepostojanje vremena,gubi se relacija vreme - prostor
Gubitkom prostora,gubimo svemir, sto znaci da se u nasem univerzumu nista ne moze kretati brzinom svetlosti.U nekom paralelnom univerzumu sve je moguce.
 
Dostizanje brzine svetlosti znaci nepostojanje vremena,gubi se relacija vreme - prostor
Gubitkom prostora,gubimo svemir, sto znaci da se u nasem univerzumu nista ne moze kretati brzinom svetlosti.U nekom paralelnom univerzumu sve je moguce.

a foton????,
e koje su tri sile, malo mi se spava pa da nelupetam.....
Ajde sutra da se dohvatim knjige:bye:
 
Poslednja izmena:
Da, on zapravo ne postoji u mirovanju, postoji samo kao je li, kvant energije koji ide c. Ono sto su pisali za indeks prelamanja i smanjenje brzine svetlosti, to je u sustini koliko sam citao privid samo.
Takodje, on kao i sve u kvantnoj fizici, ima dualisticku prirodu, tj i talas je i cestica. I sam je sebi anticestica.
Sile su Jaka nuklearana, slaba nukearna, elektromgnetna (koja se opet manifestuje kao elektricna i magnetna) i gravitaciona. Prve tri su objedinjene, mada sam citao da je neki lik iz kalifornije na slozen nacin uspeo da ubaci i gravitacionu.
Mislim da nisu u pitanju tri sekunde, to je uzasno puno vremena. Mislim da je u pitanju plankovo vreme, tj 10 na -23 sekunde ili nesto slicno ali nisam siguran.
Inace, teorija o crnim rupama je mislim primer za spajanje klasicne i kvantne fizike, (moram to proveriti)
 

Back
Top