Napajanje ili nesto drugo?

Elektrik

Obećava
Poruka
56
Skoro sam zamenio staro napajanje koje je izgorelo i kupio novo od 450w (prvo napajanje mi je bilo od 350w, a konfiguraciju nisam menjao).
Desava se da kada ukljucim racunar diode i ventilatori rade ali sistem nece da se podigne,takodje se desava da komp promeni napon na procesoru pa moram da to sredjujem.
Pomozite mi ako znate u cemu je problem,hvala.
 
Ajde malo pojasni,znaci napajanje je crklo( verovatno je struja nestajala pa je dosao previsok napon ili tako nesto). Kad kazes da se napon promeni,to znaci da mozes da udjes u bios zar ne , i tu vidis voltazu???
Moguce da su ti se stara podesavanja obrisala iz biosa, baterija se istrosila i sad je cmos prakticno resetovan,pa moras da podesis stare vrednosti. Najbolje je da probas Load Optimized Defaults ili Load Fail-Safe Defaults u biosu,sacuvas pa vidis da li se sistem dize,ako vec ne znas koja su podesavanja frekvencije,voltaze,i drugih stvari bile.

Napisi jel moguc ulazak u bios,i da li ti se pojavljuje listanje komponenti pri paljenju do onog trenutka kad treba da krene load windowsa
 
Normalan napon na procesoru mi je 1,37v medjutim kada ukljucim komp ponekad prvo sto se ukljuci je BIOS.Tada se desava da je napon na procesoru 1,65v a BIOS mi ne nudi druge vrednosti napona vec samo tu od 1,65v.Vadjenjem baterije sam jednom uspeo da vratim prosla podesavanja u BIOSU nakon cega on normalno ucitava komponente i radi kako treba.
Napajanje ne znam tacno koje je,nije neko lose,ali nije ni najbolje.
 
Malo je nejasno i dalje...
Znaci, ti udjes u BIOS pa vidis u opcijama procesora njegov napon ili je u okviru POST ekrana ispisana neka dijagnostika gde pise koji je napon na procesoru?
Koji su tacno procesor i ploca? To nam je bitno da bi znali kako taj bios funkcionise i koji je radni napon. Ako imas pristup jos nekom napajanju ne bi bilo lose da ga probas. Cesto se desi da su napajanja losa sama po sebi i kada su nova.
Inace, ja zaista sumnjam u tu informaciju koju ti ocitavas 1.67V a nazivni napon je 1.3V To bi bilo vise od 20% povecanja napona. Ja ne znam ni jedan procesor koji trpi toliko. Obicno je u pitanju nekoliko mili volti, a kod tebe skoro 30mV.
 
Poslednja izmena:
U BIOSu ocitam napon koji nikako ne mogu da korigujem dok ne izvadim bateriju i on to ne ucini sam.
Ploca je ASUS P4S800, a procesor je INTEL Caleron D330 2,67GHz,BIOS v6.0.
Nemam napajanje kojim bi mogao da vidim da li je ovo moje neispravno.
Kada je napon 1,67v ocitavam u BIOSU i temperaturu procesora od 77 stepeni.
 
Kad upališ komp, sistem za napajanje šalje na matičnu ploču signal "POWER_GOOD" koji služi za to da procesor drži resetovanim (0) sve dok se ne stabilizuju naponi na komponentama računara... ako su naponi stabilni računar počinje sa radom... Ako kažeš da ti procesor prima veći napon, onda ovaj signal ne bi dozvolio procesoru/računaru da startuje.
Možda ti bios ne očitava dobre vrednosti...
Rekao si i da ti je crklo bivše napajanje, pa možda je isto tad crkao i RAM pa ne može da podigne sistem...ili je HDD crkao...
 
Slazem se da novi BIOS moze da resi tvoj problem.
Ipak, znajuci te ploce, problem moze biti u sledecem:
Napon na procesoru se definise tzv. VID logickim podsistemom u power management kontroleru. Procesor se preko te logike prijavljuje ploci a ona mu daje odgovarajuci napon. Kada se procesor ne prijavi ploci kako treba, onda ce se generisati napon koji nije adekvatan.
Provaj ovo dok je racunar ukljucen, kada jedan put ne bude hteo da ti baci sliku: nalakti se na kuler od procesora u jednom uglu pa pritisni reset(drzeci pritisnut kuler). Ako se normalno ukljuci, onda je problem u soketu za procesor. To ces resiti drugom plocom ili servisom te ploce.
 

Back
Top