jabuke

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Kad sam danas na pijačnoj tezgi mog omiljenog prodavca voća ugledala jabuke "kožare" - više mi nije bilo žao što ni po kiši nisam odustala od pijace!
Iako još ne mogu da se odlučim u kom obliku da ih spremim, sigurna sam da će mi biti žao što nisam kupila više...
Pošto pomnom pretragom pronađoh ovde "jabuke u šlafroku", taj recept preskačemo, ali moj prilog ovoj temi biće ono što se u mojoj kući zove "punjene jabuke", a koliko sam upoznata slično se sprema i nešto što nosi naziv "tufahije"

Punjene jabuke

Potrebno je:
8 kiselijih jabuka
malo vode
1* kašika šećera
1* kašika meda
150g samlevenih oraha
slatka pavlaka ili šlag
8 celih jezgra oraha za ukrašavanje

* Šećer možete zameniti medom i obrnuto. Ko voli slađe neka poveća količinu

Priprema:
Jabuke oljuštiti i pažljivo izvaditi koren tako da ostanu cele. Poređati ih na dno vatrostalne posude, preliti malo zaslađenom vodom tako da jabuke budu otprilike 1/3 potopljene. Peći u rerni. (Za one kojime ne radi rerna: jabuke se mogu i prokuvati, ali se ne upotrebi sva voda u kojoj su se kuvale)
Kad jabuke omekšaju, izvaditi ih iz rerne i izvaditi iz soka. Zasladiti po potrebi, dodati med i sok pomešati sa mlevenim orasima. Još je bolje ako orahe malo propržite pre nego što ih sameljete.
Dobijenom smesom puniti unutrašnjost jabuka.
Prekriti šlagom, ukrasiti polovinom jezgra oraha.
Prijatno!
 
Odlicno zvuci!
Evo jos jednog veoma brzog i ukusnog recepta:
Jabuke ocistiti i prepoloviti, poslagati u vatrostalnu posudu i svaku preliti punom kasikom meda, posuti cimetom. Peci u rerni dok ne omeksaju ali ne previse i na kraju kad se prohlade, servirati uz umucenu slatku pavlaku.
 
Espanol:
www mira:
Espanol:
www mira:
Ima i torta od jabuka i mlogo je volem. :D
A omiljena mi pita (ona u tankim korama, pa s vrha prah šećer...) :lol: :wink:

Skokni na moje recepte imaš i sliku.... pa gledaj.he,he :D
Mnogo smešno, a ja računao neko ceć spremio danaske (recimo smeh ili oporavljena Goščica). :lol: :lol:

Pa da li ti vidiš kakav je dan. Ubilo se za spavanje
a ne da se pravi lenja pita pa još sa jabukama, joooj
majko moja mila ubicu se koliko je volim.
 
joj sto je ovo dobro!
inace ne volim deserte na proslavama, sve te torte sa x filova i ukusa, ja sam uvek za pitu sa jabukama i visnjama.

pozdrav od one kojoj ne radi rerna!
 
sanja:
hihihi, mira ce da rokne moderatora, zivela sloboda!!! :evil:

sala... deprimira me ovo sivilo. dajte neki recept sa slikom, pls. :)
Ma šta ti je! Univerzalni recept, mlatneš nešto na plotnicu, boli tebe (Radovan III), ćapiš dragog i pustiš "Ringišpil" od Đ. Balaševića. Dalje, ne bih ponavljao ono u vezi bolova od gore! :lol: :lol: :lol:
 
Espanol:
sanja:
hihihi, mira ce da rokne moderatora, zivela sloboda!!! :evil:

sala... deprimira me ovo sivilo. dajte neki recept sa slikom, pls. :)
Ma šta ti je! Univerzalni recept, mlatneš nešto na plotnicu, boli tebe (Radovan III), ćapiš dragog i pustiš "Ringišpil" od Đ. Balaševića. Dalje, ne bih ponavljao ono u vezi bolova od gore! :lol: :lol: :lol:

sve moze sem balasevica, ne podnosim ga.
 
Evo recepta za Americku pitu. Ja sam je spremala i svidja mi se, sto naravno ne znaci da ne volim domacu pitu sa jabukama.

AMERIČKA PITA
Testo:
200 gr brašna
1 prašak za pecivo
50 gr šećera
1 vanil šećer
1 belance
1/2 žumanca
2-3 kašike mleka
50 gr margarina
Sve sastojke pomešati i dodati komadiće hladnog margarina. Masu podeliti na dva dela. Jedan deo razvući i staviti u podmazan pleh (okrugao, prečnika 24 cm). Filovati nadevom.
Nadev:
1 kg jabuka
100 gr šećera
80 gr suvog grožđa
malo seckanih oraha
Jabuke oljuštiti i iseći na kockice i dinstati sa šećerom. Ohladiti i staviti između dve kore.
Premaz: 1/2 žumanca i 1 kašika mleka. Premazati kolač i peći. Kad je gotov posuti prah šećerom
 
Evo jedan vrlo jednostavan i stari, mnogo puta oprobani recept )prvi mi pada na pemet - da se malo vratimo na temu)

Potrebno je:
1kg jabuka (može i više)
oko 3 kašike šećera (zavisi i od jabuka i od ukusa)
sok od pola limuna
vanilin šećer, cimet ko voli
50g butera
4 jaja
4 kašike šećera
3 kašike brašna
2dl slatke pavlake


Jabuke očistiti (ko voli zadrži ljusku, ko ne voli ljušti), iseći na listiće, preliti sa malo limuna, zasladiti po ukusu, i izdinstati na malo butera uz dodatak vanile ili cimeta.
Dobro umutiti žumanca sa šećerom, dodati brašno i na kraju čvrst sneg od belanaca.
Kalup dobro namazati buterom, posuti brašnom (alternativa: obložiti papirom za pečenje) i sipati testo. Poravnati kašikom. Staviti u zagrejanu rernu (180C) samo malo da se zapeče, zatim gore preliti izdinstanim jabukama.
Kad je kolač pečen, istresti ga na tanjir, sačekati da se ohladi i premazati umućenom slatkom pavlakom. Ukrasiti kriškama jabuka prelivenim limunom (da ne potamne).

Prijatno! :lol: :wink:
 
KOLAČ OD JABUKA

POTREBNO JE:
-250 - 300g brasna
-150g putera
-100g kisele pavlake
-na vrh noža soli
-100g šećera
-oko 650g kiselih jabuka
-40g suvog grožđa
-na vrh noža cimeta u prahu

PRIPREMANJE:

Na radnu površinu sipajte brašno.Dodajte 120g putera isečenog na listiće, 75g šećera, kis.pavlaku i so.Sve izmešajte pa umesite čvrsto testo(da vam se ne lepi za ruke).Zamotajte ga u foliju i ostavite da odstiji 1 sat na hladnom mestu.
Razvijte testo oklagijom(oblik i veličinu prilagoditi kalupu).Zatim ga premestite u podmazan kalup(prečnik 26cm) i na više mesta izbodite viljuškom.Krajeve testa utisnite prstima prema stranici kalupa.Pecite 15 min. na 200 stepeni, u prethodno zagrejanoj pećnici.
Jabuke oljuštiti i odstraniti semenke.Iseći ih na tanje kriške (oko 1 cm debljine)Podlogu od testa izvaditi iz rerne i po njoj gusto poređati kriške jabuka (najbolje krišku na krišku pa u krug i tako dva puta dok se ne popuni cela površina, vizuelno super izgleda).Rastopiti ostatak putera i premazati voće.Odozgo rasporediti suvo grožđe i posuti ostatkom šećera i cimetom.Kolač vratiti u rernu i peći još 30 - 40 min.

Ovo sam danas pravila, baš je fino! Smeh, tražila si, izvoli, a očekujem da će se još neko valjda upecati! :wink:
 
E baš ti hvala!
Sutra ću da se počastim istim! baš će mi prijati! Danas mi malo zastale u grlu meksičke tortilje (sva sreća pa bilo leba iz saksije da proguram!) :wink:
 

Back
Top