Koje dozvole su potrebne za otvaranje radnje u Novom sadu?

Hocu da se vratim iz inostranstva u u Novom Sadu otvorim specijalizovanu radnju za prodaju ZAPTIVACA i KUGLICNIH LEZAJEVA.

Imam lokal od 80 kv. metara.

Sta mi sve treba od dozvola?

Za koje vreme mogu da pocnem da radim kada podnesem zahtev?

kako se obracunava porez i koliki je?

Ако имаш локал од 80 квадрата најпаметније ти је да га издаш и ладиш тестисе док се нека друга будала мучи са корумпираном државом са једне стране и разгоропађеним криминалцима са друге.
 
Hocu da se vratim iz inostranstva u u Novom Sadu otvorim specijalizovanu radnju za prodaju ZAPTIVACA i KUGLICNIH LEZAJEVA.

Imam lokal od 80 kv. metara.

Sta mi sve treba od dozvola?

Za koje vreme mogu da pocnem da radim kada podnesem zahtev?

kako se obracunava porez i koliki je?
Za prvi deo pitanja obrati se u opstini,u sektoru za malu privredu.Za drugi deo pitanja,obrati se knjigovodji,koji sam drzi svoju agenciju,jer ovi satro pripravnici nemaju pojma.
P.S.Ugo Cavez ti je dao dobar savet.
 
Ако имаш локал од 80 квадрата најпаметније ти је да га издаш и ладиш тестисе док се нека друга будала мучи са корумпираном државом са једне стране и разгоропађеним криминалцима са друге.

Ja sam vec zaradio dovoljno novca da do kraja zivota ne radim nista, a da zivim sasvim dobro.

Cak mogu da izdvojim toliko da u Srbiji pokusam posao jer mi nikako nije jasno sta je to sto ljude sprecava da prave biznis tamo?

U celom svetu ima korupcije (ona ima i svojih dobrih strana za preduzimljive ljude) i kriminala...

Tako da nista novo u Srbiji necu zateci.

Interesuje me samo sta je minimalno nuzno po Zakonu.

Razliku cu da "dokupim".
 
Ako mislis da se bavis uvozom ili izvozom mislim da moras registrovati preduzece ciji ce oblik biti tzv. d.o.o. - drustvo sa ogranicenom odgovornoscu, za neko srednje preduzece je to najprihvatljiviji oblik, a svakako se posavjetuj sa nekim knjigovodjom koji ce ti i kasnije knjige voditi, ako nadjes dobrog pola posla si zavrsio, zahtjev za osnivanje se podnosi u opstinskom odjeljenju za privredu, kako li se vec zove u NS, potrebno je da imas sjediste firme, moze taj prostor koji imas ako je registrovan kao poslovni prostor, treba ti minimalni osnivacki ulog (ne znam koliko je u NS, u BIH je to oko 1000 EUR) koji polozis na banku, a kasnije ti je taj novac raspoloziv, nakon osnivanja i treba ti dobar knjigovodja koga moras imati svakako, a koji ce te uputiti u detalje vezane za osnivacke akte preduzeca: statut, ugovor o osnivanju, sudsko rjesenje itd, a i to ce te kostati od par stotina eur do 500-600 eur, zavisi da li te akte ovjerava notar kao u BIH ili se dobijaju u privrednom sudu.

Ako ce ti ukupni godisnji promet biti veci od 25000 eur (tako je u BIH) obaveznik si placanja tzv. PDV-a ili poreza na dodatu vrijednost mada to mozes biti i dobrovoljno ako ces imati dosta uvoza, objasnicu ti i to: postoje dvije vrste PDV-a, ulazni i izlazni, npr.kupis u SAD neke zaptivace i platis ih 100 $, posto ih uvozis u SR treba ti spediter, on ti napravi sve potrebne papire koji prate tu robu, sa tim papirima dolazis na SR carinu, pokazes robu, pokazes papire, oni obrade papire i ides na carinjenje robe, mozes cariniti odmah na granici, a mozes i u mjestu gdje roba ide, to moras naglasiti ranije spediteru ili ce te on sam to pitati.Spediter plati za tebe troskove carine i pdv-a, u BIH je pdv 17%, carinska stopa zavisi od vrste robe, nije za sve vrste ista, recimo da je to 10 % i placas troskove carinskog evidentiranja od 1% i jos nesto se spediter ogrebe pa mnozimo koliko placas dodatno :

100$ * 1.17 =117 $ (ulazni pdv ti je, dakle, 17$ - to pamtimo)

117*1.1=128.7*1.01=129.987 (1.1 ti je onih 10%, 1.01 ti je onih 1%)

Na to dodaj jos neku uslugu speditersku, dakle ukupno ces platiti oko 135$ recimo, ja ugrubo na uvoznu cijenu dodam 35% i to je to.Kasnije ti taj novac platis spediteru, tih 35$, placas ziralno sa svog racuna, kazes knjigovodji i on to uplati elektronski npr..


Recimo da ti tu robu prodajes po 200 $, to je cijena sa pdv-om, znaci tvoj proizvod kosta 170.94 $ bez pdv-a, ako to pomnozis sa 1.17 dobices ravno 200$, znaci tzv.izlazni pdv ti je 200-170.94=29.06$.

Sad imamo ulazni i izlazni pdv, ulazni je 17, izlazni je 29.06$, a ti drzavi placas razliku ulaznog i izlaznog, dakle 17-29.06= - 12.06$.

Ako recimo uvozimo masine pa mi je veliki ulazni pdv jer su skupe, npr.3000 EUR, a izlazni koji dobijem prodajom proizvoda napravljenih u toj masini 1700 EUR, kad se poniste ja ostajem " u pretplati" pdv-a, i tih 1300 eur prenosim u naredni mjesec kao ulazni pdv sto te u stvari stimulise da vise uvozis i vise trosis jer sve sto kupis, osim ovoga sto uvozis sadrzi osnovnu cijenu+pdv, tj. ulazni pdv, (kupis u NS kombi za firmu i platis ga 10000 eur+pdv, taj pdv ti je ulazni pdv koji ide na tvoj ukupni ulazni pdv), a ti tvoju prodajnu cijenu iskazujes sa pdv-om, sa izlaznim pdv-om, sve ulazne fakture (racune) pises u tzv.knjigu ulaznih faktura, tu se racuna ulazni pdv za taj mjesec, isto tako i izlazne pa se ta dva poniste i platis razliku drzavi.
 
Poslednja izmena:
Imas dobru ideju, ali kuglicni lezajevi su kabasta roba kao i zaptivac, mogo je tipova i modela a nije bas velika potraznja jer imas malo trziste a imas i konkurenciju.
Sve to raditi na nekih 80 kvadrata je nemoguce.
Razmisli o uvozu nekih elektronskih komponenti tipa Konrad to ovde jos niko ne radi a oni koji donose robu iz konrada uzimaju skoro 20% na cenu koja je maloprodajna u katalogu i posao im bas cveta.
Ta roba nije kabasta laka je i nije skupa.
Znam coveka koji svake nedelje donese robe u autobusu za desetak hilajda evra ,sve popakuje u desetak torbi, znaci kad uzme povrat poreza tamo i kad obracna troskove dobar je minimum dve hiljade.
Ti bi mogao da budes njihov zastupnik za Srbiju i da imas na lageru barem deo pozicija koje oni tamo imaju.
Njihove cene su prihvatljive za nas standard i za standard regiona.
Ako budes prodavao po njihovim cenama iz kataloga razvalices se od posla jer njih niko ne zastupa na teritoriji cele bivse SFRJ pa mozda ubodes bas dobar posao.
U NS imas par firmi koje rade sa slicnim stvarima ali su neozbilni i drze uglavnom Kineske drangulije. ( Orbit < Sprint , ITC, i jos par ducana)
Po meni elektronika je buducnost i tu ce tek biti pravog posla .
 
Poslednja izmena:
Imas dobru ideju, ali kuglicni lezajevi su kabasta roba kao i zaptivac, mogo je tipova i modela a nije bas velika potraznja jer imas malo trziste a imas i konkurenciju.
Sve to raditi na nekih 80 kvadrata je nemoguce.

Gospodine Mitrovicu, ja zivim u jednom gradu koji je samo malo veci od Novog Sada i ima tri radnje koje se bave prodajom iskljucivo ovih proizvoda.
I sve tri rade - odlicno.
Gvozdjara i prodavnica autodelova (konkurencije) ima - bezbroj.

Ne vidim razloga da u Novom Sadu jedna ovakva radnja ne bi mogla uspesno da posluje.

Ovde ima jedno 5-6 radnji koje samo prodaju srafove i matice i sve dobro rade. (Bez obzira sto se u svakoj gvozdjari prodaju i srafovi i matice!)

Ima radnji koje prodaju samo eksere. Svih vrsta.

Sve te usko specijalizovane radnje rade dobro jer tamo ljudi uvek mogu naci ono sto im treba na jednom mestu.
I kada jednom nauce da idu u takve radnje - kasnije idu uvek.

80 m/kv je sasvim dovoljno za radnju.

Skladiste ne mora biti uz radnju, moze biti i na drugom mestu.
 

Back
Top