Cajevi i lecenje biljem

ARTIČOKA - CVET KOJI LEČI


Artičoka se smatra pravom delikatesom, dijetalna je i bogata vitaminima i mineralima.
Njen cvet poslužuje se već 2.000 godina kao prava poslastica, stoga je s pravom smatraju najplemenitijim povrćem. Artičoka potiče sa obala Sredozemlja, prvi su je uzgajali stari Egipćani, a potom i Grci i Rimljani. Od svog drevnog pretka današnja biljka ne razlikuje se mnogo, jedino što su uzgojene vrste bez karakterističnih bodlji.
Cvet je na vrhu zelene stabljike s lišćem, ali listovi i koren nikad se nisu koristili za jelo.
Artičoka ima malu energetsku vrednost (od 39 do 51 kalorije) i gotovo zanemarljivu količinu masnoće i belančevina, ali je zato bogata mineralima (mangan, kalijum, fosfor, kalcijum, natrijum, sumpor i magnezijum) i vitaminima (provitamin A, vitamini grupe B i C), a za njen pomalo gorak ukus zaslužna je taninska kiselina.

LEKOVITA SVOJSTVA:
Reguliše holesterol u krvi, podstiče sagorevanje masnoća, poboljšava varenje i rasterećuje jetru, zaduženu za proćišćavanje krvi.
Podstiče rad bubrega, suzbija crevne infekcije i smanjuje količinu uree u krvi. Korisna je za dijabetičare jer je siromašna šećerima.
Artičoku je dobro uzimati i u slučaju raznih trovanja: alkoholom, nikotinom, hranom i lekovima, kao i u slučaju vodene bolesti, ascitisa i oboljenja bubrega, a u nedostatku cvetne glavice artičoke može se piti čaj od njenog lišća.
Artičoka lekovito deluje na rad žuči, a u probavnom sistemu kao blagi laksativ koji izaziva pražnjenje creva.
Artičoka je u raznim dijetama najbolja dopuna ishrani za dijabetičare da bi i oni mogli nesmetano da uživaju u jelu jer je poznato da sadrži veći procenat insulina koji pomaže u lečenju dijabetičara.
Kao kardiotonik, blagotvorno utiče na rad srca, odnosno srčanih mišića, pa se preporučuje konzumiranje ovog povrća srčanim bolesnicima, kao i obolelima od povišenog holesterola. U lečenju reumatskih oboljenja artičoka uspešno eliminiše mokraćnu kiselinu i ureu iz krvi i na taj način pomaže obolelima od gihta.

KAKO JE IZABRATI?
Treba voditi računa o tome da se listići lako otkidaju, da peteljka ima prirodnu sivozelenu boju i da nije posuta mrljama.

Recepti

ČAJ
Potrebno je: 2 sveža lista artičoke, 2 dl vode
Uputstvo za pripremu: Listove artičoke usitnimo i prelijemo kipućom vodom, poklopimo, pustimo da odstoji 15 minuta i procedimo
Uputstvo za upotrebu: Čaj piti pre svakog obroka

LEKOVITO VINO
Potrebno je: 20 g korena ili lista artičoke, 1 dl beloga vina
Uputstvo za pripremu: Koren ili list artičoke namočiti u vino mesec dana a zatim procediti
Uputstvo za upotrebu: Piti čašicu pre jela tri puta na dan

NAPOMENA:
Artičoke posle dužeg stajanja gube boju, a delovanjem bakterija POSTAJU OTROVNE. Teško su probavljive u sirovom stanju.

articoke-300x222.jpg
 
Am znam da ovo nije caj a jos manje biljka, ali posto ne vidim u koju drugu temu bih svrstala onda evo ovde.
KOLOIDNO SREBRO
Prvo da kazem , ne prodajem ga , moj dobar prijatelj ga pravi za svoje potrebe i on ga ne prodaje nego koristi za sebe i prijatelje. Ali posto ima dosta gluposti koje nazivaju koloidnim srebrom cisto da vas informishem sta je to i kako treba da izgleda prava stvar.

1. Koristi se dva puta predestilovana voda , on korisi vodu provodljivosti oko 4 mili S. Slicno vodi za injekcije.Znaci obicna destilovana NE MOZE jer prisustvo vece koncentracije cestica ometa proces pravljenja tog srebra i izaziva talozenje cestica.

2.Dobijeni rastvor treba da bude zute ili braon boje. Posto radi na fakultetu imao je prilike da izmeri velicinu cestica koje su reda velicine nano-cestica
Nanocestice izazivaju prelamanje svetlosti sto boji taj koloidni rastvor u zuto,i rastvor je bistar i zut bez mirisa i ukusa a kad se kroz njega propusti polarizovana svetlost (kao one male baterije sa belom led diodom) tada izgleda mutan. Samo na polarizovanoj svetlosti izgleda zamucen , na obicnoj je bistar. To je jos jedan dokaz da su cestice prave velicine.

3.Koncentracija treba da bude oko 50-100ppm Da zvuci mnogo ali kad cujete kako se upotrebljava bice vam jasno zasto.

4.Sam postupak pravljenja srebra je dugotrajan , potrebno je minimum 12 sati , a ima nekad i prilicno skarta sto cini ispravan postupak NEKOMERCIJALNIM!

Elem to znaci da ne bacate pare na kojekakve vodice u apoteci ili kod trgovaca jer niko s time nece da se petlja da ga radi kako treba.Ako slucajno vidite talog u flasici nemojte slucajno to da pijete! To znaci da su cestice vece i takvo lose srebro , ako se dugo i cesto pije izaziva argeriju (plavu kozu).

Ovaj prijatelj pije to vec vise godina na sledeci nacin. Kad se razboli od nekog virusa,tipa gripa, odmah na pocetku bolesti , u cistu i suvu casu sipa malo rastvora. Zatim uzme jedan gutljaj i drzi u ustima 10-15 min pre nego proguta ,a potom drugi gutljaj. Ukoliko se sutra ujutru i dalje oseca bolestan onda ponovi postupak i to je sve.
Ja sam probala vec 3 puta na pocetku bolesti kad sam bila samo malaksala i dobila blagu temperaturu i nisam se ni razbolela,tj sutradan sam bila zdrava. Probala sam ga nakon 2-3 dana klasicnog gripa sa temperaturom i nisam vise imala temperaturu samo sam jako izbacivala sekret.
To je sto se tice unosenja u organizam. Znaci na pocetku bolesti 1-2 gutljaja i nikakva preventiva i gluposti jer za tim nema potrebe. Zatim to srebro deluje samo na viruse i bakterije , APSOLUTNO NE DELUJE NA rak , secer, srcane bolesti i slicne stvari koje nisu uzrokovane virusima ili bakterijama.

Lose koloidno srebro , ono koje talozi eventualno moze da se upotrebljava za prskanje patika (ubija neprijatne mirise) ili majica od znoja , kuhinjskih povrsina ali to vec ne preporucujem (mislim da je preterivanje) da ne biste ubili i imunitet sa bakterijama u kuci. Ono koje nema boju a pise da ima 5ppm vam je obicna voda,mozda i destilovana ali voda.

Eto ovo je bilo da se osvetla malo obraz i tom srebru koje mnogi osporavaju a imaju i pravo jer ne postoji dobro srebro u prodaji niti bi vam ga neko prodavao. Ako vam je do toga uzmite sami mucite se i napravite. Imate na netu postupke , pa kombinujte i kad ispunite gore navedena 3.uslova onda cete imati pravu stvar. I da srebro koje se koristi je cistoce 9999 , u zicama ili plocicama i tesko se kod nas nabavlja.




p.s
razlog nesaglasnosti pola korisnika i mene koja pisem je u tome sto pisem s momkovog naloga
 
Poslednja izmena:
Kad je već otvorena ova tema o lekovitom bilju,mislim da bi trebalo naglasiti da je sada odlično vreme za sakupljanje bilja,za svoju kućnu apoteku.Majčina dušica je u cvetu,kamilice ima dosta i hajdučka trava je počela da cveta.Krenite na vreme sa sakupljanjem,jer vreme sakupljanja brzo prođe.Što se tiče opasnosti od nepravilne upotrebe lekovitog bilja,to je cela kompleksna nauka,i mogu vam reći da sam videla strašne kontraindikacije,čak i od kamilice,sve to imate u posebnoj grani farmacije -farmakovagilanca-koja izučava kontraindikacije upotrebe lekova i lekovitog bilja u terapijske svrhe.
Pozdrav
 
Zalfija ne sme da se pije ako je niste pustili da KLJUCA TACNO 3 minuta. Do tada ona sadrzi etarska ulja ( dobra za ispiranje usta i grla, ali ) koja NE SMEJU da se piju; a tek posto ta ulja budu kljucanjem unistena, caj sme da se pije. Stavise tek tada se i oslobadja supstanca koja je lekovita u slucaju CAJA od zalfije ( a ne - tecnosti za ispiranje grla ).
 
Poslednja izmena:
Za urinarne infekcije ,upalne procese mokracnih kanala,besike i prostate kod muskaraca do sada najbolje rezultate daje biljna vrsta Amaranthus .Pije se kao sto topliji napitak,ne vreo ,ali topao i to nekoliko solja u toku dana.Utice na vracane funcije besiki,a dokazano je da ima i antitumorna svojstva.Preporucila bi Vam da ga odmah ukljucite,jer potpuno je netoksican.
Pozdrav
Sneza jk
 
Karcinom mokracne besike.Koje cajeve da kupim i sta jos od preparata preporucujete?
Hvala.
Moja preporuka ( iz iskustva vrlo bliske prijateljice ) je da pokusate terapiju Jabukovim sircetom.
Ona je terapijom tradicionalne medicine.
Pozeljno je da se koristi sto prirodnije, domace sirce, ili od divlje jabuke.
Pokusacu da Vam nadjem tacnu meru rastvora sa vodom, inace ,
recept je iz knjige koja se tako nekako i zove '' Jabukovo sirce''
 
Da li je neko od vas koristio Svedsku grancicu ili Sweden bitter?

Prehladila sam i nos mi je potpuno zapušen bio, pa sam pročitala da je dobro udisati ovu biljnu mješavinu i mogu vam reći da je savršena! Prodisala sam! Piše da je odlična za grlobolju, samo treba natopiti vatu i staviti nekoliko sati, ali zaštiti kožu svinjskom ili nevenovom mašću (koje nemam pa nisam isprobala).
Zanima me zna li neko kako je koristiti za ispiranje grla i za skidanje fleka sa kože i ožiljaka. Našla sam u knjizi "Zdravlje iz Božije apoteke" , Marije Treben, da je odlična za navedeno, ali ne i kako koristiti, rablaženo, kao oblog ili na neki treći način.
 
Sadrži jako puno vitamina i biološki aktivnih materija, zato intenzivno neguje kožu ublažava upalne procese, ubrzava stvaranje epiderme. Ima blago analgetično dejstvo.
Dospevajući u dublje slojeve može poboljšati metabolizam i disanje kože. Zahvaljujući specijalnim sastojcima hrani i regeneriše ćelije i snabdeva ih energijom.

Ova krema je pokazala velike rezultate samim tim sto se primenjivala i na VMA institutu u Bg.
Protiv glavobolja, zubobolja, upalnih i bolnih mesta, bronhitisa, koznih bolesti, zarastanje rana ....itd cak se moze i pojesti.

Izuzetna krema koju preporucujem svima!
Svoj kvalitet je sama pokazala

Pored ove izuzetne kreme tu su i sjajni cajevi za Prostatu, Imunitet i detoksikacija organizma, Caj za devojke i zene - deluje na kompletan organizam, Caj za Holesterol i Dijabetes
 
Zalfija ne sme da se pije ako je niste pustili da KLJUCA TACNO 3 minuta. Do tada ona sadrzi etarska ulja ( dobra za ispiranje usta i grla, ali ) koja NE SMEJU da se piju; a tek posto ta ulja budu kljucanjem unistena, caj sme da se pije. Stavise tek tada se i oslobadja supstanca koja je lekovita u slucaju CAJA od zalfije ( a ne - tecnosti za ispiranje grla ).
???
Пијем је око 20 година по систему док баци кључ скинем је с ватре и оставим на страну 10-15 минута и имам само једну последицу: Никада нисам болестан.
 
Oprezno i sa kamilicom,a ne samo sa žalfijom.Vrlo rijedak, ali bitan problem, je moguća alergijska reakcija na kamilice. Treba paziti na kvalitet biljnog materijala, jer prisutnost drugih vrsta kamilice (poput vrste Anthemis cotula) može drastično povećati razvoj alergijske reakcije. Alergijska reakcija manifestuje se mučninom i prolivom ili kožnim simptomima (crvenilo i svrab).
.Obe kamilice inače su poznate kao posve sigurne i netoksične biljke.Kontraindikaciju na čaj od kamilice imate je u svakoj farmakovigilanci, a napisali ste "lek za sve".
Kamilica - caj od kamilice

Kamilica je biljka koja je po svojim svojstvima svima vec poznata. Prepoznatljiva je po svojim sitnim belo-zutim cvetovima, a mozete je videti gotovo na svim livadama.

Kamilica je «lek za sve». Pospesuje probavu, snizava temperaturu, ublazava boli, smiruje grčeve, smanjuje osipe, pomaže kod svih bolova u trbuhu i još mnogo toga.

Kamilicu možete koristiti u obliku tinkture, čaja, praška, eteričnog ulja i obloga.

Ako imate problema s kožom ili jednostavno želite lepšu i njegovanu kožu dovoljno je jednom tedno umiti se čajem od kamilice.

_***********

Ona je vrlo dobar lek za smirenje. Redovno pijte čaj i osetit ćete promjenu.

Imate li problema s ispadanjem kose, za ispiranje koristite čaj od kamilice (pripremate ga tako da četiri žlice biljke prelijete litrom kipuće vode, nakon deset minuta procedite i pričekajte da se ohladi do temperature s kojom inače ispirete kosu).

Želite li trenutno opuštanje pokušajte s kupkom, ona će umiriti vaš živčani sustav. Dovoljno je dve pune šake kamilice preliti vrelom vodom i ostaviti da kratko odstoji. Zatim procedite i dodajte u vodu u kadi. Već za nekih dvadesetak minuta, koliko kupka traje, primetit ćete promene u raspoloženju i smanjen teret na leđima.

Kamilica se koristi i za pomoć kod svih menstrualnih tegoba. Bolove možete ublažiti oblogama. Njih pravimo tako što vrhom punu žlicu kamilice prelijemo ¼ l vrelog mlijeka, procijedimo i tople obloge stavljamo na stomak. Bolovi će vrlo brzo nestati.

Jednako pripremljene obloge možemo staviti i na oči kod bolova u očima.

Priprema: Caj prelite sa 0,2l prokuvane vode.
Poklopite i pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Procedite i pijte sveže pripremljeni čaj.

izvor:
http://www.covermagazin.com/cajevi.php
 
Oprezno i sa kamilicom,a ne samo sa žalfijom.Vrlo rijedak, ali bitan problem, je moguća alergijska reakcija na kamilice. Treba paziti na kvalitet biljnog materijala, jer prisutnost drugih vrsta kamilice (poput vrste Anthemis cotula) može drastično povećati razvoj alergijske reakcije. Alergijska reakcija manifestuje se mučninom i prolivom ili kožnim simptomima (crvenilo i svrab).
.Obe kamilice inače su poznate kao posve sigurne i netoksične biljke.Kontraindikaciju na čaj od kamilice imate je u svakoj farmakovigilanci, a napisali ste "lek za sve".

Prvo nisam ja rekla da je lek za sve,lepo se u postu vidi link odakle je kopiran tekst.
Drugo normalno je da postoje razne alergijske reakcije na lekove,biljke,hranu,kreme,kupke i ostale preparate koji ljudi koriste u svom zivotu! Ali i ne mora uvek tako da bude,ne mozemo ici iz krajnosti u krajnost,sve je individualno.

Dalje,to sto me prozivate u ovom postu je zbog opomene koja je usledila preko pp-a,zao mi je ali na ovom pdf-u se ne mogu prodavati proizvodi koje vi nudite a to sto ste se vi osetili uvredjenim to je vec vasa stvar.

Sada vas javno opominjem da svaki sledeci post u kome ometate rad moderatora ili pokusavate da prodate svoj proizvod bice kaznjen crvenim kartonom.
 
Poslednja izmena:
Kada se uzimaju čajevi treba voditi računa o proizvođaču jer mnogi uzgajaju lekovito bilje u "kontrolisanim" uslovima i pri tome koriste razna veštačka đubriva kako bi povećali prihod. Ja isključivo koristim čajeve tj sušeno lekovito bilje od proverenog proizvođača iz Crne Gore. Iako živim u Subotici, poručujem te čajeve, mada dobar deo njih mogu da nađem i u biljnoj apoteci u Subotici. Za proizvode firme IN SPE iz Crne Gore (biljna apoteka Eliksir u Baru - www.eliksir.co.me) znam već zadnjih 6 godina, kada sam upoznala ženu koja je vlasnica firme i doktor prirodne medicine.
Oni isključivo sakupljaju bilje, znači nemaju plantaže, nego ih beru i njihovom prirodnom staništu - Sinjajevina, Durmitor, Vojnik itd.. Svo to bilje je čisto organsko i raste u sredini koja je daleko od civilizacije i svakog oblika zagađenja, tako da je njegova lekovita moć izvanredna.
Svaka biljka ima svoj metod kako se priprema. Ja se konsultujem sa knjigom od Marije Treben - Zdravlje iz Božje apoteke. Ona mi je osnovno pomoćno sredstvo u lečenju, i evo već godinama nisam uzimala nikave medikamente niti sam imala ijedno teže oboljenje.
Tu i tamo desi se neka prehlada ali traje vrlo kratko.. Tako da ja uvek glasam za bilje. Divno je, čisto je, nema neželjena dejstva - već samo željena :))

Ko bude imao prilike da poseti Poljoprivredni sajam u Novom Sadu sada od 12. do 18. maja imaće prilike da se lično uveri u to koliko je lepo, čisto i zdravo bilje.
 
Niste ni razvili temu o čajevima a vi je brže-bolje završili.
Do sada je onaj specijalista već i doktorirao, a i mnogi drugi su.
Da podstaknem poznavaoce čajeva (to nije moja oblast ali postajem zainteresovan da ponešto saznam). Valja ih grupisati kao recimo; - Čajevi za vene, - Čajevi za reumu, - Čajevi za srce, - Čajevi za bubrege,mokraćne puteve, bešiku i prostatu,....
 
Berem lekovito bilje i poznajem nekoliko travki koje su lekovite.Na žalost-još nisam išla u berbu sa travarima,ali ima vremena.
Jako lepo je bilo brati bilje na Zlataru :) tamo sam brala virak(srebrni virak) -čaj za žene :) Ima i kantariona dosta,malčine dušice,hajdučke trave(tamo je zovu činimi se stolisnjak).
Od moje drugarice mami-žena je brala dugo lekovito bilje ,ona mi je pokazala preslicu(ta biljka sadži silicijum),a ja je nisam nikada opazila.Krije se pored potoka,mlažnim mestima,ima ona više naziva(sad ne mogu da se setim).
 
a proizvode firme IN SPE iz Crne Gore (biljna apoteka Eliksir u Baru - www.eliksir.co.me) znam već zadnjih 6 godina,
Код њих сам пре 3 и по године купио чајеве и много су ми помогли да оздравим, Екоуро и Екоканди. Добро да си нас подсетила за њих. Све похвале њиховим чајевима. А видим да су проширили асортиман. Лепо. Сајт ажурирали.

Што се тиче теме ја и укућани чајеве обожавамо.z:) Црни чај се највише пије, али Црни оригинал у гранулицама од произвођача http://www.ahmadtea.com/... а не овај наш из маркета у филтер врећицама. Црни чај пијемо некад са млеком а некад без.

Од осталих у задње време пијем Гринфилд "Greenfield" чајеве и наравно неизоставне "Фруктус" домаће.
------

Тема је прва лига.:ok: Баш бих волео да кажете које чајеве обожавате и пијете у свакодневним приликама, а које пијете као наменске лековите.

П.С. јутро без чаја не могу да замислим
 
Poslednja izmena:

Back
Top