Hrana kao lek

greskom sam popila 1/2l cedjenog soka od spanaca i sargarepe 50/50 i juce ceo dan mi bilo muka, povracala i svaka koscica me bolela + temperatura 37, 8...danas sam ok ali me nana zove i kaze da ima iste simptome a ona nije pila taj sok...guglala sam, kazu moze trovanje od spanaca zbog nitrita ali valjda samo ako je kuvan a inace eserihija ali to valjda nije...zna li neko nesto vise...pitanje je - ako je trovanje spanacem da li je opasnost prosla :sad2:

pa ako ima iste simptome a nije pila sto tripujes onda..neki virus vas pokosio
 
Чек мало, нана има исте симптоме као ти, а није пила сок.Само су симптоми заједнички, а сок није заједнички узрок је га нисте обе конзумирале.Вероватно неки вирусчић, ништа чудно ви граЏани сте килавет неописани.И одсад да мислиш мало, а не да с' глоопираш овако смешним нелогичним постовима по форуму, па ће после да буде: Све је било у реду док није проговорила(прописала)...:sad2::per:
pa ako ima iste simptome a nije pila sto tripujes onda..neki virus vas pokosio
nisam trebala nanu da pominjem:dash: ako se pozalim da me boli stomak ili glava i nju boli (uvek ima objasnjenje - vreme, virus) tako da mi je taj njen virus sumnjiv mozda je izmislila da me smiri...nisam je videla, to mi je rekla preko telefona a uopste ne zvuci kao neko koga je virus potkacio ....posle tog popijenog soka bilo mi je odmah muka i tako ceo dan... nisam mogla da ustanem iz kreveta - muka i povracanje a danas sve ok kao da nista nije bilo...jos neki su pili taj sok ali razblazen vodom a ja 1/2 litra koncentrovanog:think:
 
za nitrate sam i ja procitala da ih ima u kuvanom spanacu i da do trovanja dolazi ako dugo stoji cak i u frizideru i da ne sme da se podgreva...mozda su oksalati iako je mama makazama 2 sata cistila zilice sa svakog lista... u knjizi po kojoj je to pravila pise 300g mrkve + 200g spanaca i da moze odjednom da se popije...moguce da sam se otrovala oksalatima posto sam popila 3X vise jer njega ima i u listovima samo manje nego u zilicamajeste culi za onog doktora koji je trovao zene tako sto im je svaki dan davao zumance, kao zdravo je a one 21. dana umirale:sad2:
 
Poslednja izmena:
izguglala sam da nitrati u svezem spanacu nisu opasni i da se pretvaraju u opasne nitrite tek kad se spanac skuva, takodje organski oksalati su ok ali kuvanjem postaju neorganski i opasni pa zato je bolje spanac jesti kao salatu... a za pesticide kazu da cedjenjem ostaju u vlaknima i da ih u soku nema...to mi bas i nije jasno posto su oni rastvorljivi u vodi ...mama kaze da i ona to zna i da zato baca kominu...danas me nana opet zove i kaze da je njoj i danas lose, moguce da je ipak bio virus
 
izguglala sam da nitrati u svezem spanacu nisu opasni i da se pretvaraju u opasne nitrite tek kad se spanac skuva, takodje organski oksalati su ok ali kuvanjem postaju neorganski i opasni pa zato je bolje spanac jesti kao salatu... a za pesticide kazu da cedjenjem ostaju u vlaknima i da ih u soku nema...to mi bas i nije jasno posto su oni rastvorljivi u vodi ...mama kaze da i ona to zna i da zato baca kominu...danas me nana opet zove i kaze da je njoj i danas lose, moguce da je ipak bio virus
Ne postoje organski i neorganski oksalati. Oksalati su samo ORGANSKI jer su to soli oksalne kiseline koja je organsko jedinjenje. Drugo, nitrati prelaze u nitrite jer se na povišenoj temperaturi raspadaju ali su prisutni u izuzetno niskoj koncentraciji tako da su paranoični ispadi neopravdani. Jedite spanać ali ne preterujte zbog oksalata.
 
bacon.jpg
Science has enriched the lives of bacon-lovers everywhere. A study conducted by researchers at ETH Zurich has concluded that the high levels of Vitamin B3 (known as niacin) in this meat could help you live longer. To test this, Energy Metabolism Professor Michael Ristow fed roundworms a dose of niacin, discovering that they lived one-tenth longer than those who went without. The vitamin is also rich in the likes of Marmite, paprika, peanuts and sun-dried tomatoes. This is surprisingly contrary to what scientiests believed, because the standard assumption has been that niacin promotes the formation of "free radicals," causing faster ageing.
An antioxidant-rich diet has been contradicted by Ristow's findings, which shows that niacin "tricks the body into believing that it is exercising," perfect for any particularly lazy individual.
Next up will be testing the theory on mice, but for now allow me to personally thank science.
 
To test this, Energy Metabolism Professor Michael Ristow fed roundworms a dose of niacin, discovering that they lived one-tenth longer than those who went without. The vitamin is also rich in the likes of Marmite, paprika, peanuts and sun-dried tomatoes. This is surprisingly contrary to what scientiests believed, because the standard assumption has been that niacin promotes the formation of "free radicals," causing faster ageingAn antioxidant-rich diet has been contradicted by Ristow's findings, which shows that niacin "tricks the body into believing that it is exercising," perfect for any particularly lazy individual.Next up will be testing the theory on mice, but for now allow me to personally thank science.
Tebi ni biljna ishrana ne bi pomogla. Nekim ljudima jedostavno nema pomoci.
 
Pila je 3l vode dnevno zbog glavobolje i loše probave i što se dogodilo…?



WomanDrinkingWater.jpg

Sarah Smith, 42-godišnja Britanka i majka dvoje djece, imala je svakodnevne glavobolje i lošu probavu. Nakon preporuke liječnika, odlučila se na eksperiment, te je tijekom 28 dana pila tri litre vode dnevno. Rezultati su bili nevjerojatni. Nakon što su je godinama mučile glavobolje i loša probava, neurolog i nutricionist savjetovali su joj da počne piti tri litre vode dnevno kako bi tijelo bolje funkcioniralo, prenosi magazin.net.hr.​
Sarah je dan obično započinjala šalicom čaja, a vodu bi popila uz ručak i večeru – u prosjeku litru dnevno.
Kad je vidjela podatak da svaka peta žena ne unosi dovoljno vode u organizam, odlučila je napraviti eksperiment i tijekom četiri tjedna unositi preporučenu količinu te vidjeti što će se dogoditi. Iskustvo je opisala u Daily Mailu.
Tri litre vode zvuče jako puno, zato se posavjetovala s liječnikom opće prakse kako naglo povećanje unosa vode ne bi ostavilo zdravstvene posljedice.
Ohrabrio ju je preporukom da jednu litru popije ujutro, jednu u poslijepodnevnim satima i jednu navečer. ‘Vaši bubrezi, koji filtriraju otpadne tvari iz krvi prije nego što ih pretvore u mokraću, brzo će osjetiti korist.’
Cijeli je eksperiment pratilo i fotografiranje iz tjedna u tjedan. Na početku je, priznaje, izgledala kao da ima 52 godine, dakle 10 godina više. Imala je tamne kolutove oko očiju, zbog čega je izgledala iscrpljeno, istaknute bore, crvene mrlje, koža je bila bez sjaja. ‘Izgledala je mrtvo’, piše Sarah.
sarah.jpg

Čak su joj i usne bile smežurane, što je klasičan znak loše hidratacije. Svaki sustav i funkcije u našem tijelu ovise o vodi. Ona ispire toksine iz vitalnih organa, prenosi hranjive tvari do stanica, osigurava vlažan okoliš za uši, nos i grlo, izbacuje otpad.
Ne unositi dovoljno vode znači oslabiti organizam. Zato je odlučila 28 dana piti tri litre vode dnevno, i rezultat je bio zapanjujuć.
Osjećala se bolje već nakon prvog tjedna
Već pri kraju drugog tjedna primijetila je da tjedan dana nije imala glavobolje te da joj je probava radila puno bolje.
Nakon četiri tjedna eksperimenta, njezino je lice izgledalo potpuno drugačije. Izgledala je kao druga žena. Tamni kolutovi oko očiju su potpuno nestali, kao i crvenilo. Koža joj je postala glatka gotovo kao kad je bila dijete. Transformacija je bila zadivljujuća.
Također se osjećala zdravije, poletnije i mršavije, što je nevjerojatno jer nije ništa promijenila u svojoj rutini osim količine vode koju je unosila. Nije se odrekla ni provoda i pokoje kapljice alkohola, ali je pritom pila i dovoljno vode te se ujutro budila svježa.
Savjetuje da svaka žena učini isto – pije tri litre vode dnevno i vidi što će se dogoditi! Naravno, prije toga posavjetujte se s liječnikom.
 
E super tema, samo nastavite da postavljate jos :ok:

A ovo za vodu ne vjerujem, suvise vode opterecuje organe a i jako puno vode unosimo kroz hranu. Ja pijem dosta vode ali mislim da ne treba preterivati. Tri litre mi zvuci bas preterano.
 
Poslednja izmena:
Nar

Mnoge studije su potvrdile da se radi o jednom od najljekovitijih voća na svijetu zbog blagotvornog uticaja na kardiovaskularni, nervni i koštani sistem.

Pokazalo se i da dnevna doza ekstrakta nara može pomoći u snižavanju krvnog pritiska i nivoa holesterola. Naučnici smatraju da bi smanjuje rizik od srčanih bolesti kod gojaznih osoba za 17 posto.

Uz korist za srce i krvne žile, sastojci nara inhibiraju rast raka dojke, prostate, debelog crijeva, leukemiju i sprečavaju promjene koje podstiču rast tumora.

Nar je pun vitamina C i smatra se odličnim sredstvom protiv upalnih procesa, a odličan je izvor vitamina B5, kalijuma, prirodnih fenola poput elagitanina i flavonoida.

Sadrži fitokemikalije koje podstiču stvaranje serotonina za bolje raspoloženje i estrogena za održavanje koštane mase, a ovo otkriće izuzetno je bitno za prevenciju osteoporoze.

Za podizanje imuniteta i prevenciju zdravstvenih poremećaja stručnjaci preporučuju dnevnu konzumaciju 2,5 decilitra svježe iscijeđenog ili kvalitetnog kupovnog soka nara.

Istraživanja su pokazala da ulje nara štiti od raka, dijabetesa, gojaznosti i srčanih bolesti, a bogatstvo antioksidanata čini ulje nara moćnim saveznikom protiv starenja. Vraća elastičnost koži, ujedno se boreći protiv ekcema, psorijaze i suncem opečene kože.

Masne kiseline koje sadrži smanjuju otoke i bol u mišićima.

Obiluje fitoestrogenima, koji olakšavaju simptome menopauze i predmenopauze, poput valunga, promjena raspoloženja, noćnog znojenja i manjka libida.

Uz sve nabrojeno, sok od nara poboljšava erektilnu funkciju i podiže kvalitet spermatozoida.

Primjena nara u domaćinstvu je velika, od njega se mogu pripremiti želei, kolači, sirupi, melase, sokovi, likeri, vino, sirće i čaj.
 
jeo sam nar par x vec ove god i to mi se bas jede bas potreba za njim
E super tema, samo nastavite da postavljate jos :ok:

A ovo za vodu ne vjerujem, suvise vode opterecuje organe a i jako puno vode unosimo kroz hranu. Ja pijem dosta vode ali mislim da ne treba preterivati. Tri litre mi zvuci bas preterano.
kako opterecuje?nemoj tako ni poluinformacije,mokraca ne sme biti zuta i svaka lagana tecnost se brzo izbaci,to znaci da bubrezi dobro rade,ako zadrzava tecnost organizam to znaci da nesto nije u redu,previse soli ili gazirana pica
 
sad sam ubacio u med da probam ovo

Kojim se vi prirodnim lekovima borite protiv prehlade? Mi imamo jedan veoma jednostavan, ali više nego delotvoran, a reč je o belom luku i medu.
Mislimo da smo napisali sve što se moglo napisati o lekovitim svojstvima belog luka, posebno kad su u pitanju prehlade i grip, ali ova kombinacija sa medom je i za nas novost, pa smo je morali podeliti sa vama.
Sve što vam je potrebno da napravite ovaj lek jeste pola šolje meda (oko 125 ml) i tri glavice belog luka.
Jednostavno razdvojite glavice belog luka na čenove, ne morate ih čistiti od ljuske, samo skinite onaj prvi sloj. Manju teglicu do vrha napunite čenovima belog luka, pa ih bogato prelijte medom, istovremeno mešajući kašičicom da med dopre do svih čenova.
Nakon nekoliko dana, kada su čenovi belog luka potamnili spremni su za upotrebu.

dreamstime_s_15893607.jpg
 
Super ti je tema :)

Evo nesto i od mene: crvena paprika ima cak 6 puta vise vitamina C od limuna,
naravno da se jede sirova :mrgreen: dok zuta ima 4 puta vise.Sto vise vitamina C to bolje ;)

Paradajz sadrzi likopen, veoma mocan antioksidant, bogat je i vitaminom C, karotinom, vitaminom B1, a ima i vitamina E. Likopen se nalazi jos u kecapu,lubenici,dinji...
Banana sadrzi dosta kalijuma, sto moze da pomogne pri visokom pritisku, a i odlicno dodje posle nekog zamora.
Tresnje pune sa atioksidantima, isto i jagode.
Dinja puna beta karotina.
I naravno jaja :mrgreen: Puna minerala, vitamina i jedna od retkih namirnica koje imaju omegu 3, a bioloska vrednost im je 94, ubedljivo prvo mesto :amen:

A evo nešto i od mene. Pre godinu dana mi konstatovali rak rglića materice, provereno, muž me nije varao, ko bi ga znao kako sam to zapatila. Hranim se zdravo, sve ovo šato pišeš ja konzumiram najmanje 15.g. i evo tu smo gde smo, hoću reći, hrana je sranje, sve je sranje, imaš sreće ili gene, kako-god, ostalo je baš bezveze
 
Gledala sam neku mapu sveta na kojoj se prate razne vrste raka i njegova rasprostranjenost. To je bolest industrijalizovanog sveta - ima ga 9X vise u zapadnoj Evropi i USA. Do 80% svih slucajeva raka podlozno je uticaju spoljnih cinilaca kao sto su zivotne navike i zivotna sredina. Najvaznije je odbraniti se od toksina. Sto se hrane tice preko 50% zapadnjacke ishrane cine kalorije koje poticu iz 3 izvora koja nisu postojala kad su nam se geni razvijali i ne sadrze ni proteine, ni vitamine ni minerala. To su pre svega secer, brasno, biljna ulja i sva industrijska hrana.
 
Jedan provjeren narodni recept za bolji imunitet.


Potrebno je:


- 500 gr meda (ja sam koristila livadski) i tegla od 700-800 ml (ne manja)

- 2 srednja ili 1 veci koren đumbira

- sok od 1 limuna ili celi limun isečen na kriške

- 3-4 čena (ili 1 mala glavica) belog luka



- Izrendajte đumbir, iscedite sok od limuna ili ga isecite na kriške, sitno naseckajte beli luk

- Sve to stavite u teglu sa medom, ali ne punu ( napunjenu malo više od polovine), jer limun i đjumbir će pustiti sok.

- Ostavite da odstoji jedan dan (vdite koliko se povećao sadržaj tegle, zbog soka limuna i đumbira)

- Tek onda dopunite teglu medom.


Ako ste bolesni, uzimajte po 3 supene kašike dnevno. Zbog pervencije i jačanja imuniteta, dovoljno je 1-2 kašike dnevno.


Kad god smo prehlađeni ili osjetimo slabost tj. manjak energije, mi u kući pravimo ovaj lijek koji je nama odličan.
 
Recepti za ishranu kod alergija


Alergija na hranu se javlja kada imuni sistem odgovara na alergene (inače benigne proteine) kao da oni predstavljaju opasnost po zdravlje. U klasičnoj reakciji, imuni sistem pokušava da pobedi alergene iz hrane tako što stimuliše antitela. Kada ova antitela reaguju sa alergenom, organizam izlučuje histamin i druge hemikalije. Tokom ovog procesa dolazi do pojave alergijskih simptoma kao što su svrab, otoci, koprivnjača, teškoće sa disanjem.

Većinu negativnih reakcija na hranu uzrokuje netolerancija na hranu ili hipersenzitivnost na hranu. One nastaju zbog toga što alergična osoba nema enzime koji su potrebni za pravilno varenje, na primer laktoze iz mleka, ili su osetljive na uobičajene aditive kao što je gluten npr.

Hrana koja najčešće dovodi do alergijskih reakcija:

Kikiriki
Orašasto voće
Mleko
Jaja
Soja
Riba
Školjke
Žitarice
Određene vrste voća (jagode, maline, dudinje, pomorandže, limunovi, banane itd.)
Semenke
Čokolada.
Povrće retko kad ima alergizujuće delovanje.
 
HLADNI ŠPAGETI S BOSILJKOM za 4 osobe

Potrebno je: 400g špageta, so, voda; začin: 500g očišćenog paradajza bez semenki, 3 kašike iseckanog bosiljka, so, maslinovo ulje (25g), biber po želji.

Priprema: isečen paradajz, polovinu količine iseckanog bosiljka, 1 kašiku ulja i malo soli kuvajte, poklopljene, na umerenoj vatri, 10-15 minuta. Skuvajte špagete, zaustavivši pri kraju vrenje kutlačom hladne vode, zatim ih ocedite, sipajte na tanjir i začinite prvo sa 2 kašike maslinovog ulja, a zatim prelivom pripremljenim s ostatkom iseckanog bosiljka. Ostavite ih da se ohlade, i mešajte ih s dve viljuške da postanu sjajni i začinjeni. Poslužite ih posle jednog časa ili pošto ste ih držali u frižideru. Ovako pripremljene špagete možete držati u frižideru bar 24 časa.


BORANIJA S PARADAJZOM za 4 osobe

Potrebno je: 400g zelene boranije, 200g paradajza, oljuštenog i bez semenki, 3 kašike maslinovog ulja (20g), 1 kašika iseckanog peršuna ili bosiljka, eventualno 1 kašika iseckanog crnog luka, malo soli. Prilog: 8 kriški proprženog tost-hleba.

Priprema: očistite boraniju, operite je, ocedite i stavite u ekspres lonac. Dodajte isečeni paradajz, peršun (ili bosiljak), ulje i, eventualno, crni luk, pa posolite. Nalijte pola čaše hladne vode i kuvajte 4 minuta. Skinite poklopac pa kuvajte umak još 5 minuta na umerenoj vatri. Boraniju poslužite s prženim kriškama hleba, isečenim u trouglove, kao prilogom. Maslinovo ulje prelijte preko povrća u trenutku posluživanja.



SALATA OD ŠARGAREPE I VOĆA za 8 osoba

Potrebno je: 500g šargarepe, 2/3 šolje suvog voća (suvo grožđe, jabuke, kajsije, breskve), 3 kašike jabukovog sirćeta, 3 kašike maslinovog ulja, 1/2 kašičice cimeta, sveže samleven biber po želji.

Priprema: narendajte šargarepu, dodajte iseckano suvo voće pa sve dobro izmešajte. U posebnoj činiji pomešajte preostale sastojke da napravite preliv. Prelijte salatu i ponovo sve dobro izmešajte. Ostavite u frižideru da odstoji najmanje 4 sata. Poslužite hladno.



ČOKOLADNI KOLAČ BEZ ČOKOLADE

Potrebno je: 3 šolje brašna, 2 šolje šećera, 1/2 šolje kakaoa (ili mlevenog rogača), 2 kašičice sode bikarbone, 1 kašičica soli, 2 šolje vode, 2/3 šolje ulja, 2 kašike sirćeta, 2 kašičice ekstrakta vanile.

Priprema: zagrejte rernu na 200 stepeni. Podmažite pleh i pospite ga brašnom. Pomešajte brašno, šećer, kakao, sodu bikarbonu i so. Dodajte vodu, ulje, sirće i vanilu. Sve sastojke dobro promešajte da se sjedine, a masa postane glatka. Sipajte testo u pleh i pecite oko 35 minuta. Ostavite da se prohladi desetak minuta. Kada se potpuno ohladi, zamrznite kolač.
 
SAVET

OSOBE OSETLJIVE NA MLEKO

Za izbegavanje

Mleko, slatka pavlaka, kao i hrana koja se od njega priprema (razni kremovi, na primer)
Slatkiši od brašna i mleka
Topla čokolada ili kakao, pripremljeni s mlekom
Sir
Mleko u prahu, kondenzovano mleko (torte, hleb; torte koje sadrže male količine kuvanog mleka su dozvoljene)
Maslac i margarin možete konzumirati u malim količinama
Obratite pažnju na sastav jela, odnosno da li sadrže mleko i mlečne proizvode.

ZAMENA ZA MLEKO U RECEPTIMA

Voda

Pirinčano mleko

Voćni sok

OSOBE OSETLJIVE NA JAJA

Za izbegavanje

Sveža tvrdo kuvana i pečena jaja
Jela koja sadrže jaja, kao što su: čorbe i supe pripremljene s jajima, testa ili kolači od brašna i jaja, kolači s orasima


ZAMENA ZA JAJA U RECEPTIMA

1 kašika lanenog semena + 3 šolje vode = 1 belance
1 banana = 1 jaje u kolačima
2 kašike skroba od krompira = 1 jaje
1 kašičica sode bikarbone + 1 kašika vode + 1 kašika sirćeta = 1 jaje

ZAMENA ZA ČOKOLADU = mleveni rogač
 

Back
Top