(ne)fotografisanje

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.534
Jedan dogadjaj me je podstakao da razmislim o ovom problemu... pa bih zelela cuti i vase misljenje...
Upoznala sam jednu osobu koja ne voli da se fotografise... tj izbegava da je drugi uopste fotografisu..
To mi je otkrilo o njoj, da o svom izgledu misli lose, tj da sebe vidi u losijem svetlu nego sto jeste...
Mislim da nije zadovoljna svojim izgledom, niti svojom licnoscu...
Zar se samo lepi ljudi fotografisu???
Zar to nije problem u psihi te licnosti???
Sta vi mislite o tome???
 
Ne mislim da se samo lijepi ljudi fotografišu,već oni ljudi koji misle da su lijepi(a ljepota je jedna od najrelativnijih pojmova koje poznajemo) i oni koji su iznutra sami sebi prijemčivi.
Ljudi vole da ovjekoveče trenutke fotoaparatom i iz razloga što svi mi želimo da zaustavimo protok vremena.Slika je zaustavljen trenutak.Otet od vremena.Nepregledno carstvo uspomena u kojima ćemo u starijim danima uživati kao u riznici,znati da smo bili,da smo se smijali,da smo plakali i radovali se,da smo putovali.
Poznajem nekoliko ljudi koji ne vole da se fotografišu.I (mada za mene ne postoje ružni ljudi)po opšte prihvaćenim kriterijumima,oni u stvari nemaju "ružne"crte lica.
Mislim da nije problem onog što pokazuje ogledalo u kojem se ogleda neko,vveć ono što taj neko(i vjerovatno samo on)vidi kad se pogleda u ogledalu.
Oni koji izbjegavaju fotografisanje često kažu da nisu fotogenični,da imaju velik nos,klempave uši ili bilo šta slično tome,a to je zapravo samo izgovor jer suštinski oni su inutra nezadovoljni sobom,nesređeni,nedefinisani i možda neostvareni,možda iskompleksirani ili sujetni.
 
Nije tacno....
Nezadovoljstvo nema veze sa tim...

To sto misle da nisu fotogenicni , to moze da bude razlog, onda forsiras ono gde mislis da si lepsi...
Cak i ako mislis da nisi lep, ono sto zovemo estetika, pojedinac shvati da moze biti lep i bez estetike...
Zato i kazem nije tacno da je to odraz nezadovoljstva pojedinca, osim ako je moderan curan ili curka...
A takvim ga prave roditelji....
I danas i drustvo ...ako je dete u glavi...

To je indirektno receno ideal kapitalizma, svi lepi cakani , bogati i fensi obuceni...
Namerno kazem kapitalizma , a ne zivota, jer je ocigledno povrsna estetika kljuc, dok u socijalizmu je bilo budi dobar, kvalitetan i lep (gde ocigledno lep postaje sasvim drugacijeg znacenja od lep na prvom mestu,vise uredan, odgovoran, maksimalno sredjen)...

Danas je cak i zabranjeno reci ovo sto pricam....bulaznim ........
Iako treba imati na umu da je ovo kapitalizam i da ce od sada tako biti, sto ne razvijati bar odnos prema svom telu onako kako je bolje ili kako moze u socijalizmu...
Ustvari to nije socijalizam, vec je to ono vreme kad se pedagogija izuzetno cenila, a sad se ceni HR i kako napenaliti psihologiju pojedinca radi ekonomisanja ili radi eksploatisanja ili ushemljenja,homologizacije...

Forsiranjem slikanja, ustvari se osobi pokazuje hijararhija vrednosti....
E tu je opasno , jer onda ce osoba stvarno da pocne da se oseca ugrozeno....
Inace samo misljenje da estetski niste u ravni sa ostalima, apsolutno nema veze sa nezadovoljstvom ili frustraciojom kod osobe...tj ne moraju se razviti kod osobe...
Da li ce se razviti zavisi od ponasanja drustva, tj od diskriminacije koju drustvo svesno ili nesvesno pokazuje prema kvalitetima te osobe, tj u ovom slucaju estetici...

U prevodu svako u okruzenju te osobe moze pomoci i odmoci, ako vec kao dete nije dobro odradjeno....
Ali to jos uvek ne mora biti kreirana frustracija ili nezadovoljstvo ...ali u ovakvom drustvu , gde ne postoje ni iskrenost , ni novopotrebna kultura laganja u govoru,a ni humani kriterijumi procenivanja vrednosti osobe, to moze biti cest problem...CAK i DA je LEPA do bola .....
 
Poslednja izmena:
Evo ja bas ne volim da se fotografisem.Ne zato sto sam (bas mnogo) ruzan, nego zato sto me to poziranje smara. Ja ne shvatam ljude koji vole da se fotografisu. Imas ogledalo, pa se gledaj po ceo dan ako hoces :D
 
Ljudi vole da ovjekoveče trenutke fotoaparatom i iz razloga što svi mi želimo da zaustavimo protok vremena.Slika je zaustavljen trenutak.Otet od vremena.Nepregledno carstvo uspomena u kojima ćemo u starijim danima uživati kao u riznici,znati da smo bili,da smo se smijali,da smo plakali i radovali se,da smo putovali.

Moguce je da su za neke fotke proslog vremena sablasne, ma koliko da je to proslo vreme bilo lepo.
 
Jedan dogadjaj me je podstakao da razmislim o ovom problemu... pa bih zelela cuti i vase misljenje...
Upoznala sam jednu osobu koja ne voli da se fotografise... tj izbegava da je drugi uopste fotografisu..
To mi je otkrilo o njoj, da o svom izgledu misli lose, tj da sebe vidi u losijem svetlu nego sto jeste...
Mislim da nije zadovoljna svojim izgledom, niti svojom licnoscu...
Zar se samo lepi ljudi fotografisu???
Zar to nije problem u psihi te licnosti???
Sta vi mislite o tome???

To ti je ustvari otkrilo da ti mislis da ljudi koji ne vole da se slikaju misle o sebi nesto negativno. Istina je da to moze da bude tacno a i ne mora. To moze da bude problem u psihi te licnosti ali uopste i ne mora da bude problem. Jednostavno ne voli da se slika i tacka. Ne razmislja o tome, ne zalazi dublje u to - jednostavno nece da se slika.
Koliki problem moze da bude to nezadovljstvo, isti toliki problem moze da bude i zadovoljstvo zbog koga neko voli da se slika.
Sama ne-zelja za slikanjem ne predstavlja apsolutno nista i ne treba se tumaciti kao nezadovoljstvo sobom te osobe.
 
Jedan dogadjaj me je podstakao da razmislim o ovom problemu... pa bih zelela cuti i vase misljenje...
Upoznala sam jednu osobu koja ne voli da se fotografise... tj izbegava da je drugi uopste fotografisu..
To mi je otkrilo o njoj, da o svom izgledu misli lose, tj da sebe vidi u losijem svetlu nego sto jeste...
Mislim da nije zadovoljna svojim izgledom, niti svojom licnoscu...
Zar se samo lepi ljudi fotografisu???
Zar to nije problem u psihi te licnosti???
Sta vi mislite o tome???

pa pitaj je za razlog

mada ne mora da znaci da je u pitanju izgled, jednostavno ne voli i to je to
 
To ti je ustvari otkrilo da ti mislis da ljudi koji ne vole da se slikaju misle o sebi nesto negativno. Istina je da to moze da bude tacno a i ne mora. To moze da bude problem u psihi te licnosti ali uopste i ne mora da bude problem. Jednostavno ne voli da se slika i tacka. Ne razmislja o tome, ne zalazi dublje u to - jednostavno nece da se slika.
Koliki problem moze da bude to nezadovljstvo, isti toliki problem moze da bude i zadovoljstvo zbog koga neko voli da se slika.
Sama ne-zelja za slikanjem ne predstavlja apsolutno nista i ne treba se tumaciti kao nezadovoljstvo sobom te osobe.

Pa kao sto rekoh moze biti tako a i ne mora...
A zasto ne voli da se slika, postoji razlog, dublji... koga mozda ni ona nije svesna ako nije onda jos gore...

Sve predstavlja nesto... :cao:
 
Pa kao sto rekoh moze biti tako a i ne mora...
A zasto ne voli da se slika, postoji razlog, dublji... koga mozda ni ona nije svesna ako nije onda jos gore...

Sve predstavlja nesto... :cao:


Da, ali....kako bi neki ucitelji rekli....."Just leave it". Kada shvati problem, javice se sama i pokusati da ga resi. Dokle god taj problem nema dubok koren, ne treba ga dirati. Mozda i prodje sam od sebe. Svaki pokusaj da se to racacka od trece osobe, moze lose rezultirati. A da polemisemo o tome sta je u necijoj glavi....to i nema neku svrhu jer ne znamo sta se tamo nalazi.
 
Problem je sto ti sve svodis na fizicki izgled, a znas sta je Boza, pardon Jahve rekao po pitanju toga.....jao ga se onoj koja se okiti. :rtfm:


Napisala sam : Mislim da nije zadovoljna svojim izgledom, niti svojom licnoscu...

Problem moze biti da neko nije zadovoljan svojim fizickim izgledom.. ili licnoscu...
Jer se licnost otkriva na fotografiji...
Problem je sto ti mislis da ja mislim...
a problem moze biti dublji i kompleksniji i uvek je povezan sa licnoscu...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da, ali....kako bi neki ucitelji rekli....."Just leave it". Kada shvati problem, javice se sama i pokusati da ga resi. Dokle god taj problem nema dubok koren, ne treba ga dirati. Mozda i prodje sam od sebe. Svaki pokusaj da se to racacka od trece osobe, moze lose rezultirati. A da polemisemo o tome sta je u necijoj glavi....to i nema neku svrhu jer ne znamo sta se tamo nalazi.

Netacno, psihicke problemew treba resavati a ne gurati pod tepih jer to stvara teze psihicke poremecaje kasnije...
Suocavanjem...
Ne znam sta se nalazi u tudjoj glavi, tacno, ali svaka posledica ima svoj uzrok...
 
Jedan dogadjaj me je podstakao da razmislim o ovom problemu... pa bih zelela cuti i vase misljenje...
Upoznala sam jednu osobu koja ne voli da se fotografise... tj izbegava da je drugi uopste fotografisu..
To mi je otkrilo o njoj, da o svom izgledu misli lose, tj da sebe vidi u losijem svetlu nego sto jeste...
Mislim da nije zadovoljna svojim izgledom, niti svojom licnoscu...
Zar se samo lepi ljudi fotografisu???
Zar to nije problem u psihi te licnosti???
Sta vi mislite o tome???

Ja se recimo ne volim fotografisati ma da cesto popustim narocito na nekim feshtama, medjutim sta mi je od fotografisanja milion puta gore jeste kad se snima kamerom! Kad cujem glas preko snimka dodje mi da svisnem od muke i to izbjegavam ako se vec nadjem u takvoj situaciji shutim ko zalivena...........
 
Ja se recimo ne volim fotografisati ma da cesto popustim narocito na nekim feshtama, medjutim sta mi je od fotografisanja milion puta gore jeste kad se snima kamerom! Kad cujem glas preko snimka dodje mi da svisnem od muke i to izbjegavam ako se vec nadjem u takvoj situaciji shutim ko zalivena...........

Da, postoji i problem sto fotografija kao i video snimak mogu da prikazu nekoga onako kako se njemu ne svidja..
Mogu postojati razni razlozi...
ali opet zasto biti opterecen time...
 
Netacno, psihicke problemew treba resavati a ne gurati pod tepih jer to stvara teze psihicke poremecaje kasnije...
Suocavanjem...
Ne znam sta se nalazi u tudjoj glavi, tacno, ali svaka posledica ima svoj uzrok...

Slazem se. Ali ti rece da si upoznala osobu koja ne voli da se slika. To znaci da drugi neko ima problem....da li ti zelis da resavas tudji problem tako sto ces da se nametnes sama i da cackas po glavi te osobe i da je nateras da prizna sebi da ima problem (a mozda ga i nema) kako bi ga resili zajedno?!

Resavas svoje probleme. Kada ih resis, tudji nece biti problem ;)
 
Da, postoji i problem sto fotografija kao i video snimak mogu da prikazu nekoga onako kako se njemu ne svidja..
Mogu postojati razni razlozi...
ali opet zasto biti opterecen time...



pa ko je opterecen ti koja ne mozesh da shvatish da neko ne zheli da se izlazhe slikanjem!? Ti koja u fotografisanju ne vidi nishta loshe i cak smatra da je normalno fotografisati se!?
 
Slazem se. Ali ti rece da si upoznala osobu koja ne voli da se slika. To znaci da drugi neko ima problem....da li ti zelis da resavas tudji problem tako sto ces da se nametnes sama i da cackas po glavi te osobe i da je nateras da prizna sebi da ima problem (a mozda ga i nema) kako bi ga resili zajedno?!

Resavas svoje probleme. Kada ih resis, tudji nece biti problem ;)

Ne zelim resavati tudje probleme, nego pokrenuti raspravu na tu temu...;)
Svako sam resava svoje probleme :)
Svako ima pravo na svoju odluku dal zeli ili ne zeli da se slika... :D
 
pa ko je opterecen ti koja ne mozesh da shvatish da neko ne zheli da se izlazhe slikanjem!? Ti koja u fotografisanju ne vidi nishta loshe i cak smatra da je normalno fotografisati se!?

Ko je rekao da ne mogu da shvatim...
Pricamo, ne sudimo...

a ti mislis da je nenormalno fotografisati se???

Moj stav je da je normalno fotografijom ovekoveciti neke nama lepe trenutke sa prijateljima ili bez njih...
Volim fotografisati grad koji obilazim prijatelje...
Takodje volim umetniscku fotografiju...
 
Ko je rekao da ne mogu da shvatim...
Pricamo, ne sudimo...

a ti mislis da je nenormalno fotografisati se???

Moj stav je da je normalno fotografijom ovekoveciti neke nama lepe trenutke s prijateljima ili bez njih...
Volim fotografisati grad koji obilazim prijatelje...
Takodje volim umetniscku fotografiju...


ja nisam rekla da je nenormalno fotografisati se ali isto tako nije nenormalno ne fotografisati se!
 
Ne trazim, ali tako je prema psihologiji, svaka pojava ima svoje korene...
Da li znas cemu sluzi psihologija???

Ti si ta koja sada sudi a ne ja:) bye:cao:



psihologija tek stupa na snagu kad covek ne mozhee da zhivi tako kako vec zhivi....mnogo je tih koji su ustvari mogli lepo da zhive medjutim pokleknuli su osobama koje su im govorili da nisu normalni i da imaju problem!
 

Back
Top