Vegeterijanstvo i filozofija

re[ ]De

Aktivan član
Poruka
1.743
Leonardo da Vinči (1452-1519, italijanski univerzalni genije, umetnik i naučnik):
• "Doći će vreme kada će ljudi ubijanje životinja gledati istim očima kao i ubistvo čoveka."
• "Čovek je zaista kralj životinja, jer njegova svirepost nadmašuje njihovu. Mi živimo od smrti drugih. Mi smo hodajuće grobnice!"
• "Ja sam se još u najmlađoj dobi odrekao jedenja mesa."
• "Onaj ko ne ceni život, nije ga ni zaslužio."

Tomas Edison (1847-1931, američki pronalazač, između ostalog: sijalice, gramofona i mikrofona):
• "Ja sam vegetarijanac i antialkoholičar, jer tako mogu bolje upotrebljavati svoj mozak."
• "Nenasilje je put do više etike, koja je cilj svekolike evolucije. Sve dok ne prestanemo nanositi zlo svim živim bićima i dalje ćemo biti samo divljaci."
Ralf Valdo Emerson (1803-1882, američki pisac i političar):

• "Upravo ste ručali, i koliko god bili udaljeni od klanica, vi ste saučesnik."

Fridrih Niče (1844-1900, nemački filozof):
• "Sva antička filozofija bila je usmjerena na jednostavnost života i učila je životu bez zahteva. U tom smislu, više su za čovečanstvo učinili vegetarijanci po filozofskom uverenju nego svi novi filozofi zajedno; i sve dok ne smognu hrabrosti da potpuno izmene svoj način života i to pokažu svojim primerom, ništa od njih."

Lav Tolstoj (1828-1910, ruski pisac):
• "Kada čovek slobodno i pošteno traži moralni put, prvo od čega se mora okrenuti je meso. Vegetarijanstvo je kriterijum po kojem možemo prepoznati da li je čovjekovo stremljenje prema moralnoj savršenosti iskreno i ozbiljno."
• "Zastrašujuća je ne patnja i smrt životinja, već to što čovek u sebi zatomljuje najviše duhovne osećaje samilosti i sažaljenja prema sebi sličnim živim bićima, te gazeći vlastite osećaje postaje okrutan."

Vilhelm Buš (1832-1908, nemački pesnik):
• "Prava ljudska kultura je tek ona u kojoj se kanibalizmom ne smatra samo jedenje čovekovog mesa, nego svako uživanje mesa."

Emil Zola (1840-1902, francuski pisac):
• "Stvar sa životinjama za mene je ispred brige da budem ismejan."

Džordž Bernard Šo (1856-1950, irski dramaturg, pisac, dobitnik Nobelove nagrade 1925.):
• "Životinje su moji prijatelji, a ja svoje prijatelje ne jedem."
• "Doživeti istinsku radost života znači pridoneti onom cilju koji i sami smatramo veličanstvenim, biti snaga prirode umesto grozničave, sebične, sitne duše."

Sven Hedin (1865-1952, švedski istraživač Azije):
• "Nikada nisam mogao ugasiti neko životno svetlo, jer mi nedostaje moć da ga ponovno upalim."

Franc Kafka
(1883-1924, austro-češki pisac):
• "Sada vas mogu mirno posmatrati, više vas ne jedem." (prilikom posmatranja riba u akvarijumu)

Isak Baševi Singer (1904. američki pisac, dobitnik Nobelove nagrade 1978.):
• "Svi smo mi Božja stvorenja - a da se molimo Bogu za milost i pravednost dok jedemo meso životinja koje su za nas zaklali, nije u saglasju."
• "Ja bih i dalje nastavio živeti vegetarijanski, čak i kada bi čitav svet jeo meso, to bi bio moj protest protiv stanja sveta. Atomska energija, beda, glad, svirepost - moramo nešto preduzeti protiv toga. Vegetarijanstvo je moj prvi korak i mislim da je to vrlo važan korak."

Harvi Dajmond (pisac):
• "Ljudi jednostavno nisu stvoreni za jedenje mesa. Stavite u kolevku dete a pored njega zeca i jabuku. Ako se počne igrati s jabukom, a pokuša pojesti zeca - kupiću vam novi auto!"

Albert Švajcer (1875-1865, teolog i lekar, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1953.):
• "Moje mišljenje je da ćemo mi, koji se zauzimamo za zaštitu životinja, potpuno odustati od uživanja mesa i da ćemo protiv toga govoriti."

Mahatma Gandhi (1869-1948, indijski političar i zastupnik nenasilnog otpora):
• "Mislim da duhovni napredak na jednoj određenoj tački od nas zahteva da prestanemo ubijati živa subića za zadovoljenje telesnih prohteva."
• "Veličina i moralni napredak naroda može se meriti po tome kako postupaju sa životinjama. Jedini način da živiš je da pustiš i druge da žive."

Viktor Igo (francuski pesnik i pisac):
• "Bilo je nužno civilizovati čovekov odnos prema čoveku. Sada je nužno civilizovati čovekov odnos prema prirodi i životinjama."

Plutarh (rimski pisac, iz eseja O jedenju mesa):
• "Možete li se zapitati koji je razlog naveo Pitagoru da odbaci meso? Što se mene tiče, ja bih radije voleo znati pod kojim je neočekivanim okolnostima i u kojem stanju uma prvi čovek stavio svoje usne na meso i krv mrtvog stvorenja, izneo na stol mrtva, ustajala tela i usudio se nazvati hranom delove tela koji su do malope puštali glasove i krike, kretali se i živeli...?"

Albert Ajnštajn (1879-1955, fizičar, dobitnik Nobelove nagrade 1921.):
• "Vegetarijanski način života mogao bi krajnje pozitivno uticati na sudbinu čovečanstva, čisto fizičkim delovanjem na temperament ljudi."
• "Ništa neće toliko pomoći ljudskom zdravlju niti povećati izglede za opstanak života na Zemlji kao prelazak na vegetarijansku ishranu."

Ričard Gir (američki glumac):
• "Kao stanovnicima ove planete, dužnost nam je prema svim vrstama odnositi se ljubazno, s ljubavlju i samilošću. Izvan svakog razumevanja je patnja koju, zbog ljudske okrutnosti, doživljavaju životinje. Molim vas, pomozite da okončamo to ludilo."

Milan Kundera (pisac):
• "Istinski moralni ispit čovečanstva, ispit koji je temelj svega ostaloga, ogleda se u odnosu prema onima koji u potpunosti zavise od naše milosti, a to su životinje. Na tom je polju čovečanstvo pretrpelo potpuni poraz, poraz koji je toliko potpun da svi ostali porazi proizlaze iz njega."
Sveti Franjo Asiški (mistik i propovednik): "Ne povrediti našu malu braću (životinje) naša je prva dužnost prema njima, no nije dovoljno zaustaviti se na tome. Mi imamo uzvišeniju misiju - služiti im kad god to zatreba... Čovek koji bi isključio bilo koje Božje biće iz okrilja samilosti i saosećanja, isto bi se tako poneo i prema drugom čoveku."

Martina Navratilova (svetska teniska prvakinja):
• "Postala sam vegetarijanka zbog patnji životinja, ali su se pojavile i neke druge dobrobiti. Počela sam se osećati zdravije - postala sam puno pokretljivija, što je jako važno za sportistu. Osim toga, bilo mi je potrebno puno manje sna, a budila sam se svežija i odmornija. Moja koža je postala kvalitetnija i sada imam više energije. Obožavam biti vegetarijanka."

Damon Albarn (pevač grupe Blur):
• "Što više znamo o mesnoj industriji, više možemo učiniti da ih zaustavimo. Zaista, znanje je moć!"
• "Vegetarijanac sam jer nisam mogao podneti užasavajući način na koji se životinje ubijaju za hranu. Ako vam roditelji zadaju probleme, recite im zašto ste vegetarijanac i pripremite se da budete popustljivi - nemojte se izolovati. Pokušajte pomoći oko nekih obroka. Na kraju će shvatiti da vegetarijanstvo spašava životinje i okolinu i da je to prava stvar!"

Džoana Lumli (glumica):
• "Ne želim ubijati životinje niti želim da budu ubijane u moje ime. Time što nisam umešana u njihovu smrt, osećam da imam srećni tajni savez sa svetom i zbog toga spavam puno mirnije."

Ali Mekgrou (američka glumica):
• "Oduvek sam osećala da je način na koji postupamo prema životinjama vrlo dobar pokazatelj koliko saosećanja imamo prema ostatku čovečanstva."

Džef Benks (dizajner i voditelj emisije Clothes Show): "Kad pogledam količinu ribe koja se izvlači iz mora da bi poslužila kao hrana za ljude i stoku, to me preneražava. Sve je to tako bespotrebno."

Megi Klark (glumica):
• "Vegetarijanci su bolji ljubavnici..."

Čarls Darvin (1809-1882, engleski biolog):
• "Činjenica je da najbolji radnici koje sam ikada video, čileanski rudari, žive samo od biljne hrane, tj. samo od mahunarki (grah, grašak, soja...)"

Rihard Vagner (nemački kompozitor):
• "Verujem da je celokupan život sveta stvar. Na vegetarijanstvo gledam kao na prirodnu prehranu, koja može spasiti čovečanstvo od nasilničkih tendencija i pomoći nam da se vratimo u davno izgubljeni raj."

Alis Volker:
• "Životinje sveta postoje zbog njihovih vlastitih razloga. One nisu stvorene za čoveka, kao što ni crni ljudi nisu stvoreni za bele ljude niti žene za muškarce."

Sokrat, filozof:
• "Ono smo što jedemo."

Linda Mekartni:
• "Da klanice imaju staklene zidove, svi bi ljudi bili vegetarijanci"

Svako ko uopste zeli da se bavi filozofijom po mom vidjenju mora biti vegeterijanac jer ako to nije onda moze da bude samo dva:
1. da ne shvata( veoma los filozof)
2. da shvata ali ipak radi( nikakav filozof)

FILOZOFI SU TU DA MENJAJU SVET SVOJIM UMOVIMA
 
Poslednja izmena:
Zanci selimo se iz kafane ovde... :) OK!

Pa to je velika tema a vec sam pisao ranije ovde. Ne mozemo projektovati svoj duhovni sklop na zivotinje koje nemaju um i ne razmisljau, samim tim i ne pate na nacin na koji covek pati, niti osecaju bol na nacin na koji ga covek oseca.
. Ne vidim nikavu prepreku koja bi trebala da spreci da covek jede meso zivotinja. Mi njima mozemo sa jedne strane zavideti na tom nedostatku uma ili razmsiljanja, samim tim i nepoznavanju patnje. A oni koji svoj mentalni sklop, svoje zelje i svoja osecanja projektuju na zivotinje ne bih nazvao probudjenim .

Naravno temelj morala jeste sazaljenje i intuicija transcendentnog jedinstva izban pojave koja itekako deluje kao kocnica egozimu koji je usmeren prema bilo cemu pa i prema zivotinjama. Zato slazem se da ne mozemo opravdati izivljavanje nad zivotinajma zarad zabave . Sam taj cin pokazuje zlobu i veliki problem nedostatka sazaljenja kod doticnog pa makar zivotinje i ne mogle patiti sto u toj situaciji i nije bitno..... ali zarad hrane nema nikakvih prepreka.

Ne mozemo uporedjivati coveka i zivotinju. Covek razmislja, zivotinja ne. To je razlika kao nebo i zemlja. Razliak kao izmedju mesecara ii budnog posle prospavane noci. Samosvest dolazi tek sa umom i mogoucnoscu refleksijee, ako toga nema nema patnje...iz prostog razloga jer nema onog ko pati. Mislis li da svinja koju kolju razmislja. "Evo ja svinja kakav jad trpim". Ne ! Bez toga ima transcendenntih desavanja tacno ali nema icega sto bi licilo na nas i nasa razmisiljanja u toj situaciji. ili na nase patnje.

Mada ova prica o zivotinjama je zabavna a smesne su te projekcije ljudi prema njima. Ima takvih mnogo . Evo sada uvode i neku policiju za zivotinje. Drustva na sve strane. Aktivisti, udruzenja , fondovi itd.itd.

Ovde je neko pitao kako znamo da zivotnje nemaju um ? Prosto. Dovoljno je da empirskim posmatranjem istrazimo da li u ponasanju zivotinje postoje naznake pojmova kojima je zivotinja vodjena umesto golih impulsa opazjnog sveta... I zakljucak je.. Nema! Zivotinje nemaju pojmove vec samo rekacije na nadrazaje.

Ali da ne komplikujem mnogo. Evo neka Nemcoi koji smatra da zivotinje imaju um kaze nekom bivolu u nekoj stali da ode na njivu, poore istu i kao nagradu ce dobiti seno. Nemoguce. Zasto? Jer bivo nema um. On ne razmislja da bi mogao biti vodjen pojmovima prosloscu ili anticipacijom buducnosti.

A ako ne razmislja onda ne poseduje samosvest, ako nema samosvesti onda nema ni patnje...
Ako zivotinje ne pate onda je i Nemcoivo vegeterijanstvo i naozovimo "kvaziempatija"... besmislena...zao mi je.
 
Poslednja izmena:
Ja sam filozofkinja a i vegeterijanka sam. Problem je sto moj decko nece da postane vegeterijanac. U stvari, ja nisam htela da ga teram, jer smatram da moram da imam siroke poglede i da prihvatim ljude onakbve kakvi jesu. Eto, on jede meso. On je zgodan, pa ne mora da pazi na kilazu. Inace, je i mnogo sladak. On je skoro pokrenuo temu o vegeterijanstvu, kada smo bili na cevapima. On kaze da bi mu bilo tesko, a ja sam mu rekla da treba da proba, pa ce videti da ce se lepo osecati. Eto, ja ne jedem pecenje dve godine. Ne jedem ni jaja, samo koristim mlecne proizvode.
 
Pa to je velika tema a vec sam pisao ranije ovde. Ne mozemo projektovati svoj duhovni sklop na zivotinje koje nemaju um i ne razmisljau, samim tim i ne pate na nacin na koji covek pati, niti osecaju bol na nacin na koji ga covek oseca.

Kako znas da ne razmisljaju, osim empirijskog posmatranja kako mozes biti siguran, a sem toga rezultat empirijskog posmatranja je drugaciji od individue do individue. Npr. kod tebe je rezultat to da si ti zakljucio da zivotinje ne razmisljaju i niko i nista te ne moze ubediti u suprotno.

. Ne vidim nikavu prepreku koja bi trebala da spreci da covek jede meso zivotinja. Mi njima mozemo sa jedne strane zavideti na tom nedostatku uma ili razmsiljanja, samim tim i nepoznavanju patnje. A oni koji svoj mentalni sklop, svoje zelje i svoja osecanja projektuju na zivotinje ne bih nazvao probudjenim .

Onda ne vidis nikakvu prepreku za neku napredniju vrstu da jede meso ljudi. Covek je samo zivotinja sa razumom, a sam si rekao da je covek ono sto se treba prevazici odnosno ne ti nego Nice.

Naravno temelj morala jeste sazaljenje i intuicija transcendentnog jedinstva izban pojave koja itekako deluje kao kocnica egozimu koji je usmeren prema bilo cemu pa i prema zivotinjama. Zato slazem se da ne mozemo opravdati izivljavanje nad zivotinajma zarad zabave . Sam taj cin pokazuje zlobu i veliki problem nedostatka sazaljenja kod doticnog pa makar zivotinje i ne mogle patiti sto u toj situaciji i nije bitno..... ali zarad hrane nema nikakvih prepreka.

Hoces da kazes da se zarad hrane etika, moral i sazaljenje mogu zanemariti a dati prednost egoizmu?

Ne mozemo uporedjivati coveka i zivotinju. Covek razmislja, zivotinja ne. To je razlika kao nebo i zemlja. Razliak kao izmedju mesecara ii budnog posle prospavane noci. Samosvest dolazi tek sa umom i mogoucnoscu refleksijee, ako toga nema nema patnje...iz prostog razloga jer nema onog ko pati. Mislis li da svinja koju kolju razmislja. "Evo ja svinja kakav jad trpim". Ne ! Bez toga ima transcendenntih desavanja tacno ali nema icega sto bi licilo na nas i nasa razmisiljanja u toj situaciji. ili na nase patnje.

Iskljucivo razmisljas iako je sve relativno. Ne mozes znati sta svinja oseca ako ne budes nekad bio svinja a po budizmu ti se to moze desiti. Sve prema zaslugama u ovom zivotu... Da li covek pati kad kolje svinju, da li porice svoju pravu prirodu i sebe?

Mada ova prica o zivotinjama je zabavna a smesne su te projekcije ljudi prema njima. Ima takvih mnogo . Evo sada uvode i neku policiju za zivotinje. Drustva na sve strane. Aktivisti, udruzenja , fondovi itd.itd.

Normalno da uvode, jer je nasilje prema njima doslo do te mere da je eto pre par dana monstrum presekao sve cetiri noge psu, i to polako izivljavajuci se. Onda kazi, ko je pas a ko covek? Sta je covek postao a ako je to postao onda je daleko od Niceovog nadcoveka?

Ovde je neko pitao kako znamo da zivotnje nemaju um ? Prosto. Dovoljno je da empirskim posmatranjem istrazimo da li u ponasanju zivotinje postoje naznake pojmova kojima je zivotinja vodjena umesto golih impulsa opazjnog sveta... I zakljucak je.. Nema! Zivotinje nemaju pojmove vec samo rekacije na nadrazaje.

Evo, ja empirijskim posmatranjem mogu doci do zakljucka da tebi nije stalo do zivotinja i da ih ne volis?

Ali da ne komplikujem mnogo. Evo neka Nemcoi koji smatra da zivotinje imaju um kaze nekom bivolu u nekoj stali da ode na njivu, poore istu i kao nagradu ce dobiti seno. Nemoguce. Zasto? Jer bivo nema um. On ne razmislja da bi mogao biti vodjen pojmovima prosloscu ili anticipacijom buducnosti.

A sta ako ima um ali na nizem nivou svesti?

A ako ne razmislja onda ne poseduje samosvest, ako nema samosvesti onda nema ni patnje...
Ako zivotinje ne pate onda je i Nemcoivo vegeterijanstvo i naozovimo "kvaziempatija"... besmislena...zao mi je.

Aha, copor vukova koji lovi jelena uopste ne razmislja kako da ga uhvati nego eto tek tako nicim izazvani stvaraju formacije i okruzuju jelena, pa cak predvidjaju njegovu putanju i presecaju mu put, jednom recju, timski rad, podseca li te to na nekoga?

P.S. Izvinjavam se unapred ako nesto iz ovoga shvatis licno, cilj mi je da mi razjasnis ove stvari, znaci moj post je edukativnog karaktera. :)
 
Poslednja izmena:
Kako znas da ne razmisljaju, osim empirijskog posmatranja kako mozes biti siguran, a sem toga rezultat empirijskog posmatranja je drugaciji od individue do individue. Npr. kod tebe je rezultat to da si ti zakljucio da zivotinje ne razmisljaju i niko i nista te ne moze ubediti u suprotno.

Zato sto nisu vodjenI pojmovima vec spoljasnjim opazajnim impulsima kao sto sam vec objasnio. Zarobljenici neposredne sadasnjosti. Mesecar je najbolja analogija.
Naravno. Ista sustina je u svakom zivom pa i nezivom bicu, Isti Elan vital se probija kroz sve zivo i nezivo. Dve metafizicke sile jesu elan vital i materija. Epa vidis, jedino kod coveka je Elan vital uspeo da preskoci preprekeu koju mu je postavila materija...kako kaze Bergson, "za ostale vrste je podignuta prepreka bila suvise visoka". Covek je to postigao pre svega zahvljaujuci svom umu, pojmovima i njihovim reprezentima ..recima...znaci jeziku. I razlika je postala ogromna. Ostale vrste jednostavno ostale su zarobljne u mrezu nuznosti ..daleko iza. Kao insekti uhvaceni u paukovu mrezu. njima ostaje samo da se koprcaju. Ako im se i na trenutak probudi svest ona odmah biva pritisnuta inertnosu materije. Zivotinje su promasaj ... Nesto kao neuspeli prototipi. Opet ..covek je takodje u paukovoj mrezi ali Elan vital kod njega ima sansu zahvaljhuci nematerijalnim objektima .. pojmovima ili umu da pobedi inerentost materije i opstu entropiju.

Onda ne vidis nikakvu prepreku za neku napredniju vrstu da jede meso ljudi. Covek je samo zivotinja sa razumom, a sam si rekao da je covek ono sto se treba prevazici odnosno ne ti nego Nice.

I na to sam vec odgovorio. Tesko da postoji razvijeniji um od ljudskog, jer je sledeci stepen covekovog duhovnog razvoja negacija volje i kolektivno samoubistvo kako je govorio Sopenhaer...ali to je velika tema i cudno zvuci onom ko ne poznaje njegovu metafiziku.

Hoces da kazes da se zarad hrane etika, moral i sazaljenje mogu zanemariti a dati prednost egoizmu?

Naravno. Kao sto rekoh besmiselno je osecati sazaljenje prema bicima koja nemaju um i nemaju mogucnost patnje. Bilo bi ispravnije da zivotinje sazaljevaju nas bar sa te strane.

Iskljucivo razmisljas iako je sve relativno. Ne mozes znati sta svinja oseca ako ne budes nekad bio svinja a po budizmu ti se to moze desiti. Sve prema zaslugama u ovom zivotu... Da li covek pati kad kolje svinju, da li porice svoju pravu prirodu i sebe?

Mozemo znati sta zivotinja oseca jer smo i sami u osnovi zivotinje ..dovoljno je ukloniti um i videti sta nam ostaje. Sopenhauer je pisao da je osecaj kod psa kada vidi gopspdara mozda najslicniji nasem osecaju Deja VU. Znaci osecas da ti je osoba poznata. Tvoje telo reaguje na nju. Ali ne mozes se setiti odakle je poznajes, ko je ona, gde si je video. a upravo te podatke daje um koji je u tom slucaju zakazao. Zivotinje tako zive u stalnom Deza VU mozemo reci...

Evo, ja empirijskim posmatranjem mogu doci do zakljucka da tebi nije stalo do zivotinja i da ih ne volis?
Ravnodusan sam prema njima pa mogu reci i da ih ne volim. Nervira me to apsolutno ropstvo instiktima...to zivcira kada se vidi kod coveka a kod zivotinja je to potpuno. Sta tu ima "drazesnog"?
 
Original postavio oziman
Pa to je velika tema a vec sam pisao ranije ovde. Ne mozemo projektovati svoj duhovni sklop na zivotinje koje nemaju um i ne razmisljau, samim tim i ne pate na nacin na koji covek pati, niti osecaju bol na nacin na koji ga covek oseca.

zivotinje su dvocentricna bica, dok su ljudi uglavnom tricentricni.
zivotinje imaju dva centra kojim funkcionisu: motoricki ili instinktivni centar i emocionalni, mada je i taj emocionalni izrazen uglavnom u svom negativnom kontestu (strah, bes itd.)
kod ljudi je pored motorickog i emotivnog aktivan i intelektualni centar.
problem kod ljudi nastaje kada im ne funkcionise emotivan centar, kao kod psihopata npr.
tada oni pokusavaju svoj nedostatak funkcija emocionalniog centra da nadoknade ili funkcijama motorickog ili intelektualnog centra. tako dobijemo ili onakvog idiota koji je odsekao sape onom psu ili bankara. u oba slucaja je rec o psihopatama.
psihopate nemaju savesti. to su monstrumi koji mogu biti veoma sarmantni, pa cak i filozofski nastrojeni, ali nedostaju im emocije.
 
Zivotinje imaju um i mogu da pate.
Gde ste vi rasli?

Ovo je izgleda jedna od tema gde je rasprava utemeljana na razumu ili razlozima istinitosti nemoguca jer su kolovodje ljudska volja, predrasude i ubedjenja. Nesto slicno kao kada se raspravlja sa verskim fanaticima ili fanaticima bilo koje vrste. Mozemo iznositi argumente do sutra opet ce za njih belo biti crno ..zasto? Jer su tako ubedjeni. Gde volja kolo vodi razum nema sta da trazi.

Evo, kazes u jednoj recenici zivotinje imaju um i mogu da pate ali red je da to i obrazozis. Osim sto si projektovala svoj mentalni sklop u njih i prizvala "argumente detinjstva" gde si gajila kucice i macice iz cega si drugog izvukla taj zakljucak. Iz kojih postupaka zivotinja zakljucujes da one poseduju opstosti ili pojmove i bivaju vodjene njima?
Zato pitanje i za tebe. Da li mozes volu reci da poore njivu sam jer ce dobiti platu zbog toga, ili svom ljubimcu da uradi nesto sta ga nisi dresirala a za sta mora posedovati pojmove ? Ne mozes!... Zasto? Jel zato sto zivotinje imaju um? Da one imaju um. Da njihov primitvan jezik znakova umesto reflesksnih radnji priziva pojmove svet bi bio drugacije mesto. A covek bi bio u velikoj nevolji.
Uostalom, bas me zanima sta zamisljas kada cujes rec "UM" pogotovu sto postoji velika zbrka u filozofiji kada su UM I RAZUM u pitanju i malo njih su uspeli da rasciste sebi sta je jedno a sta drugo. Tako da je ovo rasprava gluvim telefonima, a prisustvo ostrascenosti cini je nemogucom.
 
Ravnodusan sam prema njima pa mogu reci i da ih ne volim. Nervira me to apsolutno ropstvo instiktima...to zivcira kada se vidi kod coveka a kod zivotinja je to potpuno. Sta tu ima "drazesnog"?

Pa pazi ima mnogo slucajeva kad su psi zalili za svojim vlasnicima... Ili jedan skoriji dogadjaj: Pas je trcao 90 kilometara i nasavsi vatrogasce doveo ih do kuce vlasnika i spasio ih da od pozara...

http://dnevnik.hr/vijesti/zanimljivosti/video-pas-pretrcao-88-km-i-spasio-obitelj-iz-pozara_comment_p2_a18.html?&page=2&p_all_items=18

Kod nekih ljudi se ovako nesto retko vidja...
 
Poslednja izmena:
Ne mozemo uporedjivati coveka i zivotinju. Covek razmislja, zivotinja ne. To je razlika kao nebo i zemlja. Razliak kao izmedju mesecara ii budnog posle prospavane noci. Samosvest dolazi tek sa umom i mogoucnoscu refleksijee, ako toga nema nema patnje...iz prostog razloga jer nema onog ko pati. Mislis li da svinja koju kolju razmislja. "Evo ja svinja kakav jad trpim". Ne ! Bez toga ima transcendenntih desavanja tacno ali nema icega sto bi licilo na nas i nasa razmisiljanja u toj situaciji. ili na nase patnje.
1. Znaci li ovo da bi pojeo bebu?
2. Coveka koji je uspavan bi pojeo?
3. Izreceno bi znacilo da zivotinji mozes da uradis bilo sta? One su ionako nesvesne igracke... Sta kazes na onaj slucaj kada je isekao noge psu? Tebi je to sasvim normalno..... Mozda je taj citajuci tebe odlucio da se malo zabavi...

ZASTO SAM VEGE

Nisam vegeterijanac zbog toga sto volim zivotinje. One su za mene drugacija vrsta koja zivi tu pored nas. Prisustvo nekih mi prija( ptice..) a drugih ne( zmije...)
Vegeterijanac sam zato sto:

1. NIjedna vrsta ne zasluzuje da bude zatocena pa makar nemala um
2. Nijedna vrsta ne zasluzuje da se tovi tako da postane jedno jadno i smesno stvorenje( svinja). Isto i sva ostala stoka je jadna i nikakva jer su ih ljudi unistili. Ako su krave postale od bizona ili cega vec, vidi se koja je razlika. Krava je glupa, troma i smrdljiva, svaki dan je muzu kao masinu. Bizon je slobodan, brz i snazan.
3. Zato sto sam shvatio da ljudi postaju ono sta jedu i pre nego sto sam procitao Sokrata. Pogledajte te ugojene ljude koji su miljama udaljeni od mog ideala NADCOVEKA. Oni su postali upravo ono sta su uradili zivotinjama. Postali su debeli kao svinje, svaki dan metaforicki i bukvalno jedu i seru i valjaju se u svom oboru u svojim govnima. Muka me uhvati a i zalost gledajuci na sta je ljudska vrsta spala. I ne samo debeli nego i ostali, svi su sami sebe porobili svojim navikama i slabostima. Neki su postali bikovi muzare... drugi prodaju svoje meso.. Treci nemaju ni malo dostojanstva. Cak stvaraju iluzije dostojanstvenog. Cetvrti su kao psi poceli da naskacu na bica istog pola..
4. Kad ugledam sebe i srnu i noz u mojoj ruci spreman da joj oduzme zivot unapred znam da ne mogu. Uostalom zasto bih? Tako miroljubiva, mirna i sa slobodarskim duhom.. Zato bi mogao medveda, gustere, zmije...bube i pauke....

NADCOVEK ne sazaljeva nego gleda delo kao nedostojno sebe!
 
Poslednja izmena:
Moj macak uopste nije patio kad mu je sestru pregazio auto, iako je bio "ocevidac" (zajedno su prelazili ulicu).Zasto? Zato sto nema pojma da mu je to bila sestra, nema pojma sta je auto i nema pojma sta je smrt! Za razliku od njega, ja jesam patila!
 
Poslednja izmena:
Moj macak uopste nije patio kad mu je sestru pregazio auto, iako je bio "ocevidac" (zajedno su prelazili ulicu).Zasto? Zato sto nema pojma da mu je to bila sestra, nema pojma sta je auto i nema pojma sta je smrt! Za razliku od njega, ja jesam patila!

Macke ne znaju da vole jer pripadaju grupi mesojeda-zveri a da bi bio to mora se biti takav. Cesto se medjusobno ubijaju kao sto je slucaj sa lavom koji udavi i svoje mladumce. Druge vrste kao sto je npr foka pati za uginulim mladumcem ali kratko. Prema nekim istrazivanjima pola sata a onda zaboravi i nastavi dalje. Da je drugacije pala bi u neku vrstu depresije i uginula. Sa srnom je slucaj jos izrazeniji iz razloga sto je cict biljojed za razliku od foke koja se hrani ribama (nije zver jer riba je sitna i lako ugine). Srni se tacno u ocima vidi tuga u trenutku kada posmatra prizor u kom se vidi kako neka zver komada njeno mladumce. Prilazi blizu ali zastaje iz straha sve dok ne shvati da je kasno i tada ode. Tuga je drzi par dana a onda joj verovatno scena ne iscezne iz secanja.
 
Poslednja izmena:
Moj macak uopste nije patio kad mu je sestru pregazio auto, iako je bio "ocevidac" (zajedno su prelazili ulicu).Zasto? Zato sto nema pojma da mu je to bila sestra, nema pojma sta je auto i nema pojma sta je smrt! Za razliku od njega, ja jesam patila!

Takve patnje dozivljavaju samo majke, npr majka leopard je izgubila mladunce odnosno lezi pred mladuncima i ispoljava nesto slicno kao plac, vapaj, rezi na karakteristican nacin...
 
Reci to ratarima koje zmije samo cekaju u zelenom rastinju, koliko sam kineza je umralo u poljima pirinca...
Pauka i bube nastanjene u svojoj sobi ne eliminises?

Reci cu im, ali oni to rade iz samoodbrane i to je sasvim u redu... Nije u redu ubijati ih bez povoda, npr zasto bih ja ubio zivotinju iz cistog mira? E vec, ako krene da me napadne, onda ima da radi MOTKA! Pauke i bube izbacim napolje, a kad me mrzi onda ih maknem tj kako si ti rekao eliminisem. Pauci su korisni, ubijaju muve. Muve prenose razne zaraze...
 
Poslednja izmena:
Reci cu im, ali oni to rade iz samoodbrane i to je sasvim u redu... Nije u redu ubijati ih bez povoda, npr zasto bih ja ubio zivotinju iz cistog mira? E vec, ako krene da me napadne, onda ima da radi MOTKA! Pauke i bube izbacim napolje, a kad me mrzi onda ih maknem.
Pogledaj apsurd. Hranis se bicima koja su zatocena i time napravljana da budu jadna i nikakva a sazaljevas pauke koji su slobodni i uopste ne pate kad ih zgazis. Njima je svejedno da li ce umreti sad ili za mesec dana a i mozak im je toliko mali da nece znati uopste sta ih je snaslo. Ne mogu da osecaju strah, tako da ih je svaka emocija zaobisla. Da si pauk da li bi zalio sto te neko zgazio? A da si jelen da te rastrgne vuk?
 
Pogledaj apsurd. Hranis se bicima koja su zatocena i time napravljana da budu jadna i nikakva a sazaljevas pauke koji su slobodni i uopste ne pate kad ih zgazis. Njima je svejedno da li ce umreti sad ili za mesec dana a i mozak im je toliko mali da nece znati uopste sta ih je snaslo. Ne mogu da osecaju strah, tako da ih je svaka emocija zaobisla. Da si pauk da li bi zalio sto te neko zgazio? A da si jelen da te rastrgne vuk?

Hmmm, razmislicu o ovome :think: Ja sazaljevam sve zivotinje pa i one koje jedem, znam da je to malo licemerno, al sta ja da uradim povodom toga? Znas, tesko je tek tako preci na vege ishranu... Ne mogu da zalim kad me vec neko zgazi, zato sto sam tad vec mrtav, a posto kazes da pauk ima toliko sitan mozak i nema um onda nema ni dusu, pa ne moze znati da je mrtav... Kao jelen bih zalio svakako... Ali pusti ti vukove da love jelene, to je prirodna ravnoteza, umesto toga budi kivan na ljude koji rade zivotinjama mnogo gore stvari od toga sto vukovi urade jelenu...
 
1. Zasto je odraz gluposti?
2. Zasto sujete?
3. Kakve koristi usled promene ishrane?

1. i 2. Jer vecina vegetarijanaca jesu vegetarijanci iz religijskih razloga ili zbog neke ideologije i ne shvataju da time shto kobajagi spashavaju neku zhivotinju u stvari spasavaju svoju sujetu jer sebe predstavljaju kao neke spasioce i mirne ljude koji ostaju nesvseni svoje prirode . Kada se govori o vegetarijanstvu govori se pre svega o ishrani koja ne sadrzhi zhivotnjsko meso , a shto se ne paze insekti , ili gmizavci , ili biljke ? Odgovor je prost . Identifikacija , nash plemeniti vegetarijanac je u slichnostima bioloshkog sklopa zhivotinja ( pre svega sisara ) nashao sebe i ne mozhe podneti da ubije i pojede neshto shto lichi na njega , to jest na njegovu vrstu , pa na ovu emocionalnu reakciju dodaje sve shto njegov razum mozhe da nadje kako bi opravdao emocionalnu reakciju .
Biljke su neuporedivo zasluzhnije za odrzhanje zhivota u ekosistemima , ali zashto nemash grizhu savesti kad grichkash neku skuvanu biljku ili njen plod ? Jer nema ochi , nema usta , nema krzno , ne stvarash nikakvu emocionalnu vezu .
Tako da ako neko oce da shtiti zhivot , neka prestane da jede sve , pa i kamenje ne sme jesti jer mozhda ima mikroorganizama koje mozhe ubiti tako . Ali chekaj , ako chovek ubije tako sebe izgladnjivanjem nece spasti zhivot ponovo , mozhda ce dati crvima hranu , ali ce ubiti i bakterije koje njegov stomak koristi da bi vario kako treba , tako da ponovo cilj postavljen od strane sujete i gluposti ne biva ispunjen .

3. Jer vecina ljudi ne bira pazhljivo svoju ishranu te obichno zaglavi sa loshe pripremljenim mesom ( a i ostalim namirnicama ) , i umesto da postepeno balansira ishranu radi najboljeg zdravlja pravi promenu koja jeste zdravija u odnosu na predjashnje , ali nije savrshena . Dok se ne razvije kultura ishrane stalno ce se vrteti isti krug izmedju loshe hrane i uklanjanja iste novim radikalnim rezhimima .
 

Back
Top