Afganistan: Na školu za djevojčice bačen otrovni gas

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Afganistan: Na školu za djevojčice bačen otrovni gas
Desetine avganistanskih djevojčica razboljelo se usljed trovanja gasom koji je bačen na njihovu školu
Autor: SRNA25.04.2010. 15:31


Desetine afganistanskih djevojčica razboljelo se usljed trovanja gasom koji je bačen na njihovu školu, rekli su zvaničnici, kriveći talibane koji se protive obrazovanju djevojčica i žena.

Šef lokalne policije Abdul Razak Jakubi rekao je da se oko 48 djevojčica i nekoliko nastavnika razboljelo, a mnogi su kolabirali nakon udisanja otrovnog gasa u jednoj školi u sjevernom gradu Kunduz.

Okrivljujući talibane za ovaj incident, Jakubi je rekao da se sličan napad dogodio i na drugu školu u Kunduzu prošle sedmice.

Učenica ove škole 12-godišnja Sumalija rekla je da je na času iznenada osjetila miris cvijeća i da je vidjela svoje drugarice i nastavnika kako padaju u nesvjest, a kada je otvorila oči bila je u bolnici.

Ona je dodala da se mnogo plaši kao i njeni roditelji i da se nada da će se vratiti u školu ako joj otac dozvoli.

"Otac mi je rekao da sam sasvim dovoljno naučila i ne znam hoće li mi dopustiti da se vratim", rekla je ova djevojčica.

Azizulah Safar, šef bolnice u Kunduzu, rekao je da većina djevojčica ima bolove, vrtoglavicu i povraćanje.

Talibani su zabranili bilo kakvo obrazovanje za žene u vrijeme svoje vladavine od 1996. do 2001. godine, i to je još uvijek problematično pitanje u mnogim dijelovima afganistana.
Slični napadi izvedeni su u drugim dijelovima zemlje proteklih godina, čak i u oblastima gdje skoro da nema talibana.

Na jugu i istoku zemlje gdje talibani kontrolišu gradove i sela škole za žene i dalje su zatvorene, nastavnicima je zaprijećeno, a na neke djevojčice je bačena kiselina.

Dnevni Avaz
 
Eto vidite zbg toga ne podrzavam Talibane koji ne daju zenama da se skoluju a Muhammed a.s. je dozvoljavao zenama da se skoluju mozete vijdeti da je njhova filozofija tako strasna u glavi da misle da naprave drzavu koja ce biti totalno izolirana od javnosti i medjunarodnih prava.Zbog toga podrzavam Hamita Karzaija da modernizuje zemlju i da od nje napravi moderan Afganistan.Talbani nikome ne trebaju.Ako oni pobjede Amerikance oni nece moci pobjediti Afganistance koji im sigurno nece dozvoliti da preuzmu vlast u Afganistanu.
 
Postujem Islamsku tradiciju da postoje zenske skole koje su odvojene od muskaraca i to je normalno po meni da postjeskole za zene kje ce se obrazvati i dobiti nauku od drzavnih organa.Ali vidite vi Talibane koji ne daju cak da se zene obrazuju i da budu pametne oni misle da vrate Afganistan u srednji vijek a cak ni srednjem vjeku nije bilo toga da se zenama zabranjuje skolovanje.To je po meni ludost i ekstremizam najgore vrste.
 
Postujem Islamsku tradiciju da postoje zenske skole koje su odvojene od muskaraca i to je normalno po meni da postjeskole za zene kje ce se obrazvati i dobiti nauku od drzavnih organa.Ali vidite vi Talibane koji ne daju cak da se zene obrazuju i da budu pametne oni misle da vrate Afganistan u srednji vijek a cak ni srednjem vjeku nije bilo toga da se zenama zabranjuje skolovanje.To je po meni ludost i ekstremizam najgore vrste.


To je kad se divjaci razbole.
 
Ti Talibani nisu dobri za Afganistan.Jes da suhrabri borci ali nisu za Afganistan i Afganistanski narod koji zeli mir i slobodu. Afganistanom danas vlada Serijat ali taj Serijat je prjatan za sve i dobar za zivot.Vidite da Talibani napadaju djevojcice koje pohadjaju skolu jer smatraju da zena ne treba biti pismena.To je jedna ludost.
Борци?Какве везе имају ови са борцима.Борац никад не баца отровни гас нас девојчице.Рекао сам ти.то су болесни дивјаци и немају никакве везе са исламом.
 
Znate li dabi se Seratsko drustvomoglo tako urediti da zvi zive lijepo i slobodno.Nije Serijat strog.Serijat je vrlo lagodan za zivot i ljudi su stabilni i drutveno uredjenje je vrlo dobro pod Serijatom Islamska Drzava Iran ima fantasticno drzavno uredjenje mada bi se moglo poboljstati jednom reformom ali oni koji su ludi i promoviraju serijat i misle da je to jedno puko zabranjivanje oni se varaju i ne znaju nista o Serijatu.Proslo je mnogo godina i Kalifat je bio prisutan ali Serjatom su vladali pametni ljudi i znali su da mjere na vagu pravdu pa i da oprastaju.
 
Postujem Islamsku tradiciju da postoje zenske skole koje su odvojene od muskaraca i to je normalno po meni da postjeskole za zene kje ce se obrazvati i dobiti nauku od drzavnih organa.Ali vidite vi Talibane koji ne daju cak da se zene obrazuju i da budu pametne oni misle da vrate Afganistan u srednji vijek a cak ni srednjem vjeku nije bilo toga da se zenama zabranjuje skolovanje.To je po meni ludost i ekstremizam najgore vrste.

Slushaj, u pravu si, tj. tachno je da je zabraniti zenama da se shkoluju ekstrmizam najgore vrste, ali i ono shto ti podrzavash je takodje ekstremizam... zashto bi neko normalan u bilo kom segmentu zivota odvajao zene od mushkaraca? ... to nije normalno, nije u redu... zene moraju biti potpuno jednake u drushtvu... i nikakava diskriminacija ne treba da se tolerishe...
 
To je ironicno.:)
Prva objava u Kur'anu je uci, citaj to znaci da Allah naredjuje covjeku da uci i izucava a to se odnosi i na zene.Ti ljudi koji zabranjuju da se ide u skolu su neuki i ekstremni tako da oni nece imati potporu u muslimanskom narodu.Islam vaspitava zenu da bude dobra supruga i dobra majka koja ce svoj nauk dati svom pokoljenju a da bi za to bila sposobna ona treba da bude pismena.Zato su talibani u gresci i ne mogu uspjeti u svojoj namjeri.
 

Back
Top