Srpski srednjovekovni novac !

Sta znace ove oznake kod srpskog novca koje se nalaze na strani gde je Isus Hrisost oslikan?
N - O
I - O

I slicno...

Edit: nasao sam, ne zna se tacno. Moguce da je ili zlatar kojiga je kovao, ili mesto gde je kovan ili odgovorno lice.
 
Poslednja izmena:
PRVI SRPSKI SREDNJOVEKOVNI NOVAC

Novac kralja Radoslava

10.-Radoslav_PS_1.jpg


http://www.ubs-asb.com/Portals/0/Casopis/2010/1_2/B01-02-2010-Novac.pdf
 
Pozdrav svima oduševljen sam ovom temom i pokušaću da dam svoj skromni doprinos istoj.
Novčić je iz moje kolekcije
http://prntscr.com/ez87q2
http://prntscr.com/ez87xv

Po Ivaniševiću to je Stefan Uroš II (Milutin) jedna od njegovih poslednjih emisija novca.Na licu novčića je zastava sa krstom na sredini štapa.Jedina razlika koju sam prometio je što na mom novčiću ispod barjaka zastave se nalaze dva "kružića"a kod Ivaniševića ih nema.
 
Pozdrav svima oduševljen sam ovom temom i pokušaću da dam svoj skromni doprinos istoj.
Novčić je iz moje kolekcije
http://prntscr.com/ez87q2
http://prntscr.com/ez87xv

Po Ivaniševiću to je Stefan Uroš II (Milutin) jedna od njegovih poslednjih emisija novca.Na licu novčića je zastava sa krstom na sredini štapa.Jedina razlika koju sam prometio je što na mom novčiću ispod barjaka zastave se nalaze dva "kružića"a kod Ivaniševića ih nema.

Kruzici su kovnicki znaci. U mom katalogu (Jovanovic 2012) isti novcic je prikazan sa kruzicima. U opisu izlistani su sledeci znaci - sa leve strane postolja koplja (-,- ,o, O, L), sa desne (-,-,o, O, L,I)
 
Potrebna mi je pomoc. Zanima me da li je aukcijska kuca pogresila ime vladara ili je greska u katalogu.

00729Q00.jpg

https://solidus-numismatik.auex.de/img/lose/114/00729Q00.JPG

Aukcijska kuca je izlistala kao Jovanovic 11.64, sto izgleda tacno. U Jovanovic 2012 ovo je izlistano kao Uros V sa referencom na Ivanisevic 7.5.
Ivanisevic i aukcijska kuca su kao vladara naveli Dusana.

Pretpostavljam da je greska u katalogu. Ima li neko raniju verziju Jovanovica ili ako zna vise informacija koji je vladar?
 
Hvala na odgovoru cookey
Evo onda još jedne "nove" varijante sa leve strane postolja koplja oznaka N
http://prntscr.com/f1ycsy
http://prntscr.com/f1yczr
To bi trebalo da je vrsta 3.9 po Ivanisevicu. Na strani 102 lista N kao jednu od mogucih oznaka.
Jovanovic nije izlistao N kao jednu od oznaka. Kruzici na prethodnom novcicu bash lepo izgledaju.


@HanibalBarka666 - hvala puno na katalogu, uzivam citajuci
 
Novčić sa Limunda:

Kralj_Radoslav_Obv.jpg
[/url][/IMG]
Kralj_Radoslav_Rev.jpg
[/url][/IMG]

Ovaj primerak je čankastog oblika i srebrni sa jako dobrim detaljima. Ako bi neko pravio falsifikate ovog retkog i izuzetno vrednog primerka onda zašto nije isti kao poznati primerak, zašto nije više ravan? Logično bi bilo ako bi neko uložio toliki trud da prevari da napravi falsifikat identičan poznatom primerku is Narodnog Muzeja i Jovanovićeve knjige?
Ako je neko napravio kalup i uspeo da kopira ovaj primerak onda bismo trebali da vidimo još primeraka na prodaji zar ne?

Prema izjavi prodavca ovaj je primerak iskopan u blizini Novog Pazara i on ga je kupio od kolekcionara iz Novog Pazara koji ga je pronašao i čuvao godinama a sam ga je čuvao desetak godina dok se nije odlučio da ga proda na Limundu. Prema Vikipediji I prema istraživanjima dr Marka Popovića lokacija Ras grada I kovnice je utvrđenje Gradina sa Podgrađem na Pazarištu koja se nalazi na 11 km zapadno od Novog Pazara u blizini manastira Sopoćani.

Uporedba poznatog primerka iz Narodnog muzeja u Beogradu I primerka prodatog na Limundu:

Uporedba_Obv.jpg
[/url][/IMG]
Uporedba_Rev.jpg
[/url][/IMG]


Molim stručnjake da se jave i da iznesu njihovo mišljene i specifične razloge njihovih zaključaka.

Veliki pozdrav i poštovanje


Da zazivimo temu ponovo... Ovo je falsifikat 100%, vidi se jasno sa slika. Ako bi ijedna aukcijska kuca stavila ovaj novcic na prodaju, fino posle toga kljuc u bravu i da se vise ne bave tim poslom.

Novcic je napravljen livenjem, ne kovanjem. Cankastog je oblika je jer je autor hteo da zamaskira livenje i doradu koja je uradjena posle toga. Livenjem se dobijaju ispupceni komadi koji nikako ne mogu nastati kovanjem. Da je ravan sve ovo bi se mnogo vise videlo. Patina je lazna.

Majstor je napravio josh 6-7 gresaka koje jasno govore da je ovo falsifikat. Ako nekog zanima koje su to greske nek se javi, poslacu mu poruku. Preduslov je da je bio aktivan na forumu, da ne ucimo falsifikatore.
 
Da li negde ima da se kupi novi Jovanovicev katalog po razumnoj ceni ? Ili još bolje da li neko ima pdf istog kataloga ?

- - - - - - - - - -

Da zazivimo temu ponovo... Ovo je falsifikat 100%, vidi se jasno sa slika. Ako bi ijedna aukcijska kuca stavila ovaj novcic na prodaju, fino posle toga kljuc u bravu i da se vise ne bave tim poslom.

Novcic je napravljen livenjem, ne kovanjem. Cankastog je oblika je jer je autor hteo da zamaskira livenje i doradu koja je uradjena posle toga. Livenjem se dobijaju ispupceni komadi koji nikako ne mogu nastati kovanjem. Da je ravan sve ovo bi se mnogo vise videlo. Patina je lazna.

Majstor je napravio josh 6-7 gresaka koje jasno govore da je ovo falsifikat. Ako nekog zanima koje su to greske nek se javi, poslacu mu poruku. Preduslov je da je bio aktivan na forumu, da ne ucimo falsifikatore.

Mene zanimaju greške. Tj najviše me zanima razlikovanje kovanog i livenog primerka. Ukoliko imaš slike sa primerima jednog i drugog da može da se uporedi to bi bilo odlično.
Ovo me zanima ne samo za srednjovekovne već i moderne kovanice. Neke trikove za uočavanje znam ali ne sve.
 
Da odgovorim konacno, bio sam jako zauzet prethodnih par meseci, sad sam na odmoru.

Naleteo sam na sledeci link u medjuvremenu, isti novcic se prodaje za 12000 GBP pa ko hoce ima priliku da ga kupi ovde :):
http://www.serbianmedievalcoins.com/king-stefan-radoslav.php

Generalno za utrvrdjivanje falsifikata detalji su kljuc. Pratite pocetni osecaj koji imate kad uporedite taj novcic sa primercima iz istog vremena.
Ako intiuicija govori da nesto nije u redu, najverovanije i nije. Vecina gresaka se vidi pod uvecanjem x20 ili x60 za vise detalja, neke greske su vidiljive sa slike.

Greske koje se vide sa slika:
1. Tacka na nosu - Orginal je najverovatnije udaren ili zagreban na nosu vladara (sa slike). U udubljenja se vremenom skuplja prasina i prljavstina, pa srebro vise tamni. Ovde deluje da je falsifikator prepisivao previse. Ako neko zna razlog zbog cega bi se Radoslav prikazivao sa rupom na nosu nek se javi :)
greska1.jpg


2. Dokazi da je napravljen livenjem
Ispupcenja se vide na pukotini. Kovani novcic ne moze da bude ispupcen na obe strane, ako ivice izgledaju ovako () to je pokazatelj livenja. Ispupcenje na jednu stranu - )) se moze desiti.
Nedostatak detalja - linije su predebele, ne postoji sitan rad i tanke linije koje nastaju kovanjem. Pogledajte sliku originala uvecanu i videcete sitne linijice sa leve i desne strane vladara, iako je novcic izlizan. Na falsifikatu se ne vide.
Prisustvo sitnih rupica (casting holes) - ako vidite sitne rupice po novcicu koje su okrugle i duboke to je pokazatelj livenja. Rupe mogu nastati kao posledica korozije, PVC stete itd... ali moraju biti iskrzane. Lepe, okrugle i duboke rupe su pokazatelj livenja
greska2.jpg


3. Pukotine - ivice su savrseno ravne. Novcic ne puca ovako, posebno ne na 3 mesta sa ravnim linijama. Pukotine su najverovatnije napravljene makazama. Verovatnoca da komad srebra ostane zaglavljen u pukotini sve ovo vreme je minimalna.

4. Patina - prava patina je tamnija u udubljenjima i mestima gde se skupljala prljavstina. Kroz pravu patinu metal sija pod svetlom, vide se kovnicke linije, struktura metala, kristalizacija itd... Ova patina je vrlo cudno rasporedjena i previse je crna. Metal ne sija.

5. Neka ostecenja jednostavno nemaju smisla. Kako se novcic izlizao bas na tom mestu a odmah pored nije? Potrazite sami ove greske.

Ovo su sve greske koje sam voljan javno da podelim, ostale cu da posaljem u pp
Postoji josh jedna greska koja pokazuje da novcic nikako nije mogao da nastane kovanjem .
Nagradno pitanje za sve je - da li mozete da je uocite?
 
Milutin je kovao masala, ima dosta kovanja koja su cesta i jeftina. Dinar sa zastavom je jedan od primera.

Mislim da su najjeftiniji poludinari Dusana i Urosa, to su bile masovne produkcije, ostalo je dosta komada. Ako nemas katalog, prepoznaju se najlakse po niskoj tezini (0.4-0.8 g). Treba napomenuti da ako je dobro ocuvan komad, cena moze da bude visoka...
 
Poslednja izmena:
Verovali ili ne ovo je liveni falsifikat:
image00614.jpg


Vrlo je dobro odradjen, tanak komad blagog S oblika, delovao je kao da je udaren cekicem, sitne pukotine po ivicama.

Pod povecanjem se vide sitne okrugle rupe i nedostatak materijala. Rupa gde nedostaje materijal je veoma obla i sfericna. Ovo nastaje kad metal ne popuni kalup u poptpunosti. Postoji duplikat koji se nudi u prodaji najverovatnije cak i vise duplikata tako da obratite paznju.

Hole and missing part of the letter.jpg
 
Verovali ili ne ovo je liveni falsifikat:
Pogledajte prilog 478020

Vrlo je dobro odradjen, tanak komad blagog S oblika, delovao je kao da je udaren cekicem, sitne pukotine po ivicama.

Pod povecanjem se vide sitne okrugle rupe i nedostatak materijala. Rupa gde nedostaje materijal je veoma obla i sfericna. Ovo nastaje kad metal ne popuni kalup u poptpunosti. Postoji duplikat koji se nudi u prodaji najverovatnije cak i vise duplikata tako da obratite paznju.

Pogledajte prilog 478021

Odlican i poucan post, hvala na detaljnoj analizi i upozorenju.
 

Back
Top