Srpski srednjovekovni novac !


Pozdravljeni,
Ova kovanica je srednjevekovni srebrnik slovenačke kovnice Otok pri Dobravi, izradjen negde oko 1230 godine, po katalogu CNA br. Cj 102. Na Av strani / dolnja slika/ predstavljen je nadšof / u sprskom jeziku je to valjda nešto više od popa/, oprostire jer mi izrazi u srpskoj crkvenoj hierarhiji nisu poznati.Ta osoba drži u obe ruke dva pastirska štapa. Levi je veći- imenuje se pastoral, spada u insignije škofovske službe. Po simboliki to znači, da je on pastir koji pase svoje ovčice. Na Rv strani/ gornja slika/ je predstavljen nadškof, nad njegovom glavom je veliki krst, levo i desno su dve palme. Opet, po krščanskoj simbologji, su palme zbog svoje visine i vitkosti metafora svega, što je uzvišeno, označuje pobednika, ponovno rodjenje, dugi život i večnost.

Inače, breški denarji po slovenačko, po srpsko frzatici, su kovanice specifičnog oblika, više su četvrtaste nego okrugle, težine od 0,8 do 1,2 gr, postoje polovičarji- polutke, težine 0,6 grama, veličine od 1,5 do 1,8 cm.

Miki sm- ako niste baš kolekcionar ove vrste kovanica, ja bih to od vas kupio. Stanje kovanice mi nije bitno, ali cena bi trebala biti tome adekvatna.
 
Poslednja izmena:
E ovo je lep opis. Hvala na informacijama.
Naravno da nisam kolekcionar bas ove vrste novca, u protivnom bih znao o cemu je rec.
Ne bih ga prodavao,pogotovo sad kad znam sta je ,zelim da imam nesto i iz tog kraja.
Bio bih vam zhvalan ukoliko bi ste mi odgovorili na jos neka pitanja:
a) Otkud to kod nas? (nadjeno je u zemlji),
b) Kolika je vrednost? (orijentaciono).
 
E ovo je lep opis. Hvala na informacijama.
Naravno da nisam kolekcionar bas ove vrste novca, u protivnom bih znao o cemu je rec.
Ne bih ga prodavao,pogotovo sad kad znam sta je ,zelim da imam nesto i iz tog kraja.
Bio bih vam zhvalan ukoliko bi ste mi odgovorili na jos neka pitanja:
a) Otkud to kod nas? (nadjeno je u zemlji),
b) Kolika je vrednost? (orijentaciono).


Vaša kovanica iskovana je u kovnici Otok pri Dobravi a ona spada u takozvane pogranične kovnice. Te kovnice su otvarane sredinom 12. veka zbog velikog porasta trgovine medju krajevima i područjima sadašnje Slovenije i krajeva Koroške i Štajerske, koji su danas u Austriji, sa jedne strane, a sa druge strane mestima, kraljevinama itd iz područja Madjarske, Hrvatske, Srbije i verovatno severne Bosne. Te pogranične kovnice / Otok, Brežice, Čatež, Sv.Križ, Kostanjevica/ i danas su uz granicu za Hrvatskom.
Ljudi iz Madjarske, Srbije itd na ovu su granicu doterivali stoku, žitarice i druge svoje poljoprivredne proizvode, a za uzvrat tražili su breške denarje/ frizatike/ koji su bili cenjeni zbog svojeg kvalitetnog srebra. Ovi novci važili su kao neka "deviza", mnogi plemenitaši i bogatiji ljudi štedeli su u tom novcu, zbog toga se ti novci pronalaze u raznim ostavama, najviše na području Madjarske. Postoji podatak, da je u Madjarsko pronadjeno oko 350000 ovog novca, a bili su i pretapani pa su od njih onda pravjeni drugi novci u tim zemljama.
Pogranične kovnice zatvarane su posle 1241 godine kada su Mongoli upali u Madjarsku i okoljne predele te sve opustošili. Verovatno ili posve sigurno, i vaš je novčič do vas stigao trgovinom.
Kako je ovaj vaš frizatik pronadjen u zemlji, zanima me, odakle ste vi?

Vrednost breškega denarja, konkretno vašeg, je u vrednosti težine njegovog srebra, njegova numizmatična vrednost je sigurno veća, njegova sentimentalna vrednost je ovisna o vama, posebno, ako ste ga našli u zemlji vaših predaka.
 
Vaša kovanica iskovana je u kovnici Otok pri Dobravi a ona spada u takozvane pogranične kovnice. Te kovnice su otvarane sredinom 12. veka zbog velikog porasta trgovine medju krajevima i područjima sadašnje Slovenije i krajeva Koroške i Štajerske, koji su danas u Austriji, sa jedne strane, a sa druge strane mestima, kraljevinama itd iz područja Madjarske, Hrvatske, Srbije i verovatno severne Bosne. Te pogranične kovnice / Otok, Brežice, Čatež, Sv.Križ, Kostanjevica/ i danas su uz granicu za Hrvatskom.
Ljudi iz Madjarske, Srbije itd na ovu su granicu doterivali stoku, žitarice i druge svoje poljoprivredne proizvode, a za uzvrat tražili su breške denarje/ frizatike/ koji su bili cenjeni zbog svojeg kvalitetnog srebra. Ovi novci važili su kao neka "deviza", mnogi plemenitaši i bogatiji ljudi štedeli su u tom novcu, zbog toga se ti novci pronalaze u raznim ostavama, najviše na području Madjarske. Postoji podatak, da je u Madjarsko pronadjeno oko 350000 ovog novca, a bili su i pretapani pa su od njih onda pravjeni drugi novci u tim zemljama.
Pogranične kovnice zatvarane su posle 1241 godine kada su Mongoli upali u Madjarsku i okoljne predele te sve opustošili. Verovatno ili posve sigurno, i vaš je novčič do vas stigao trgovinom.
Kako je ovaj vaš frizatik pronadjen u zemlji, zanima me, odakle ste vi?

Vrednost breškega denarja, konkretno vašeg, je u vrednosti težine njegovog srebra, njegova numizmatična vrednost je sigurno veća, njegova sentimentalna vrednost je ovisna o vama, posebno, ako ste ga našli u zemlji vaših predaka.

Gospodine Dilce, ja sam iz Sremske Mitrovice, sigurno znate gde je to. Na ovom terenu da se naci svasta, od kelta, preko rima, ... ,austrijskog carstva, pa sve do kovanica sfrj. Imao sam priliku nalaziti komade iz svakog perioda i raznih naroda, a frizatik prvi put, zato sam se i raspitivao za njega. Iz nekog razloga primetim da ste mi ovo nekako ljutito napisali, a stvarno ne vidim razloga za to. Sto se tice sentimentalne vrednosti, da , drag mi je jer sam ga ja nasao, ali ne zbog " zemlje mojih predaka",ta zemlja je u vlasnistvu moje porodice tek nesto vise od 30 godina, ako je to uopste bitno.
A kada sam pitao za cenu, mislio sam na trzisnu realnu cenu, na kojoj i dalje ne insistiram,posto ne prodajem,kao sto sam vec rekao.
U ostalom mi smo svi ovde da postavljamo pitanja, dajemo odgovore i iznosimo svoja misljenja, zar ne?
 
Gospodine Dilce, ja sam iz Sremske Mitrovice, sigurno znate gde je to. Na ovom terenu da se naci svasta, od kelta, preko rima, ... ,austrijskog carstva, pa sve do kovanica sfrj. Imao sam priliku nalaziti komade iz svakog perioda i raznih naroda, a frizatik prvi put, zato sam se i raspitivao za njega. Iz nekog razloga primetim da ste mi ovo nekako ljutito napisali, a stvarno ne vidim razloga za to. Sto se tice sentimentalne vrednosti, da , drag mi je jer sam ga ja nasao, ali ne zbog " zemlje mojih predaka",ta zemlja je u vlasnistvu moje porodice tek nesto vise od 30 godina, ako je to uopste bitno.
A kada sam pitao za cenu, mislio sam na trzisnu realnu cenu, na kojoj i dalje ne insistiram,posto ne prodajem,kao sto sam vec rekao.
U ostalom mi smo svi ovde da postavljamo pitanja, dajemo odgovore i iznosimo svoja misljenja, zar ne?

Pozdravljeni Miki sm,
Žao mi je, ako ste stekli dojam, da vam ja nešto odgovaram u ljutnji. Naprotiv, tri godine sam na ovom forumu pa nisam imao prilike ništa napisati o našim frizaticima, odnosno, nije bilo povoda. Sada sam kroz odgovore Vama i još jednom sudioniku u drugoj temi, dobio priliku u kratkim crtama predstaviti naš srednji vek. Nisam ni ljut jer mi nećete prodati ovaj primerak. Razumem in prihvatam vašu odluku, tu nema problema. Ja breške denarje uglavnom kupujem na ebayu, gde svako može pronaći informaciju o tržišnoj vrednosti ovih srebrnika, a ja ne volim govoriti o cenama, barem ne na numizmatičkim forumima.
U Srbiji sam isto imao priliku kupiti nekoliko primeraka breškog denara, ali mi niko nije znao kazati, gde su pronadjeni. Vi ste vaš primerak pronašli u zemlji, kod Sremske Mitrovice, što meni daje podatak, dokle su ti naši breški denarji stigli, zahvaljujem se na odgovoru.
Potpuno se slažem, svi smo ovde prostovoljno, pitamo, učimo jedni od drugih i to je nešto prelepo.
 
Jovke, neko se očigledno potrudio da sakupi ove članke i da ih objavi na jednom mestu.
Nisu ni zamišljeni kao usko stručni tekstovi u kojima bi našao ono što tebe zanima.
Ovo je više uvod u Srpsku srednjevekovnu numizmatiku i ima veoma dobrih i poučnih kratkih članaka. Ljudi se ceo život bave istraživačkim radom na osnovu spisa i pronadjenih ostava, da bi pokušali da reše probleme i nedoumice naše numizmatike, i
to nikako ne može stati na jednoj strani bloga.
Tekstovi su dobri i trebalo bi da ih pročitaju svi koje zanima naš novac.
Pozdrav!

P.S. - poručnik3 da li ste vi autor bloga ?
 
Poslednja izmena:
Jesam. Da pokušam pojasniti. Inače sakupljam kovani novac Srbije i Crne Gore 1868-1932 godine. Zainteresovao sam se za naš srednjovjekovni novac ali nisam ništa znao o njemu. Zato želim da naučim ali i da ono materijala što nađem podijelim sa drugim zainteresovanim. Nadam se da će i drugi biti zainteresovani i da će mi dostaviti radove, članke i sl. o ovoj temi koje ću moći objaviti na blogu tako da stvorimo dobru bazu koja bi pomogla svima.
 
Poslednja izmena:
Ajde malo da ti pomognem. I da opet ozivimo forum al pravo da ti kazem ne verujem da cemo uspeti. Al pokusacemo.

U prilogu komad iz svoje kolekcije, Vukasin Mrnjavcevic, u pet redova, neobicna predstava gospoda Isusa Hristosa na reversu.
Uzivaj.
 

Prilozi

  • DSCN4143.jpg
    DSCN4143.jpg
    35,8 KB · Pregleda: 45
  • DSCN4140.jpg
    DSCN4140.jpg
    42,7 KB · Pregleda: 47
  • DSCN4142.jpg
    DSCN4142.jpg
    34,2 KB · Pregleda: 36
Evo jos nekih skenova, zajebi sve kataloge i sve blogove na internetu, kroz praksu se najbolje uci, ovo je samo pocetak i javi mi kad zavrsis, znaci pogledaj sve ove komade, sve natpise, sve varijante i podvarijante i pokusaj da ih redom identifikujes.
Ako te bilo sta interesuje i nije ti jasno tu sam.
 

Prilozi

  • strana 1 b.jpg
    strana 1 b.jpg
    26,2 KB · Pregleda: 57
  • strana 1 a.jpg
    strana 1 a.jpg
    27,2 KB · Pregleda: 49
U proslom postu rekoh zajebi kataloge, naravno, bez kataloga se ne moze, njih moras imati, evo sta ti preporucujem:

SIME LJUBIC:

Covek je svaku kovanicu skenirao opisao, svaku varijantu, svaku podvarijantu, bilo da je cvetic, krin, ptica, bilo sta, on je kovanicu odvojio i posebno je opisao. Takodje, svaku gresku kovaca na kovanici je identifikovao i objavio, primer: Matapanski dinar Dragutina, av kralj i sv. Stefan drze krst rv Isus Hristos, greska na av je sto sv. Stefan nema bradu, no kovac je kopirao Veneciju te mu je bradu dodao.

Evo jednog takvog iz moje kolekcije
 

Prilozi

  • Dragutin xf+ a.jpg
    Dragutin xf+ a.jpg
    50,4 KB · Pregleda: 45
  • Dragutin xf+ r.jpg
    Dragutin xf+ r.jpg
    48,4 KB · Pregleda: 44
Nastavak: ( ako administrator uopste postoji nek stopi prethodni i ovaj post )

Mane Ljubica su sto mu je katalog tj knjiga 200e, i sto je iz strasno star, dosta novih komada i varijanta je izaslo do tad.

Zato moras imati jedan savremeni katalog:

To je Vujadin Ivanisevic:

Opis za svaku kovanicu, slike kvalitetne, maksimalna preciznost i pristup svim novijim ostavama.

----------------------------------------------

Tu moze da prodje i Jovanovic koje je jednostavan ali ces se brzo zasititi sa njim.


Od svih koji su nabrajani u ovomg tvom blogu, jedini valjani su Ljubic i Ivanisevic, ostali su go k***c, Jovanovic je bio obican trgovac i katalog je pravio za svoje interese, bio je vrlo energican i nasrtljiv, mnogo je pisao o biografiji vladara a malo o opisu kovanica, takodje, imao je i nekih gresaka.
Dimitrijevic, verovali ili ne, obozava da kraducka komade, kolekcija mu je dosta slaba. Ostali nisu vredni pominjanja.
 
Pao si pod "tamnu stranu" numizmatike, čim skupljaš ove sa rupama:D
Malo šale, nadam se da se ne ljutiš.

Šta je u originalu napisano na reversu u pet redova kod Vukasina?
Koje pismo su koristili? Ne poznajem nas novac pa me zanima.
Stvarno lepi komadi, čestitke!
 
Pao si pod "tamnu stranu" numizmatike, čim skupljaš ove sa rupama:D
Malo šale, nadam se da se ne ljutiš.

Šta je u originalu napisano na reversu u pet redova kod Vukasina?
Koje pismo su koristili? Ne poznajem nas novac pa me zanima.
Stvarno lepi komadi, čestitke!

Sto bih se ljutio ;) Polovina je mojih, polovina nije, ona lepsa polovina su moji posto sam birao ;)
Jezik je staroslovenski, gotovo svi oblasni vladari su ga koristili dajuci na znanje da su nezavisni.
 
Zasto one koji spadaju u srednju skolu ? Jel to nesto licno ?
Oni tekstovi koji su poucni su skupi i vredni, mogu da ih postavim a to kosta ;)

A zašto bi bilo lično? Imate li nekih problema? Ako su oni iz šestog razreda, objavite vi one, koji po vašem mišljenju spadaju u srednju školu ili fakultet. Nema veze, ako su poučni tekstovi skupi i vredni,, postavite ih slobodno, imamo mi para!
 
Ako bude zainteresovanih za ovakav način razmjene iskustava i znanja biće mnogo više tekstova i slika za sve.

Tačno tako poručniče3. U ovoj temi nema nikakvih tekstova, gde bi mi, koji nismo završili šesti razred, mogli naučiti nešto više o srpskoj sredjevekovnoj nuzmizmatici. Ja sam Vaš trud pohvalio, lično sam saznao mnogo novoga, a onima, kojima je dosadno čitati takve tekstove poručujem, neka objave bolje, stručnije, istorijski tačnije, preciznije...Ja ću ih sigurno pročitati sa velikim zadovoljstvom.
 
Jesam. Da pokušam pojasniti. Inače sakupljam kovani novac Srbije i Crne Gore 1868-1932 godine. Zainteresovao sam se za naš srednjovjekovni novac ali nisam ništa znao o njemu. Zato želim da naučim ali i da ono materijala što nađem podijelim sa drugim zainteresovanim. Nadam se da će i drugi biti zainteresovani i da će mi dostaviti radove, članke i sl. o ovoj temi koje ću moći objaviti na blogu tako da stvorimo dobru bazu koja bi pomogla svima.

Vaša orientacija mi se zaista svidja. kad neko sazna sam, šta ga intereseuje u numizmatici, onda mora obavezno saznati što više o tom periodu istorije. A to će postići samo čitanjem knjiga, ne kataloga, jer kataloge po pravilu pišu trgovci, a oni dostaputa istoriju ne poznaju, ili su zaostali za vremenom i novim spoznanjima u numizmatici. U nekim drugim forumima numizmatike postoje podforumi, odnosno teme, gde se navode adrese ili barem podaci o literaturi, koja se bavi nekim delom sitorije. Bilo bi dobro, da oni, koji poznaju literaturu srpskog srednjeg veka, napišu nazive tih knjiga, da nama ostalima preporuče i savetuju, šta je vredno pročitati.
 
Poslednja izmena:
A zašto bi bilo lično? Imate li nekih problema? Ako su oni iz šestog razreda, objavite vi one, koji po vašem mišljenju spadaju u srednju školu ili fakultet. Nema veze, ako su poučni tekstovi skupi i vredni,, postavite ih slobodno, imamo mi para!

Imate li vi nekih problema ? Nemojte da mi se kurcite i da mi pustate muda jer je to totalno bezveze, ja vas nisam dirao arcnosferatu je... ;)
Ovo je srpski srednjevekovni novac vasi komentari su suvisni. Ako skupljate nasu srednjevekovnu numizmatiku onda ok. Vi ste zavrsili 6. razred ?
 

Back
Top