Srpski srednjovekovni novac !

Prateći i zanimajući se za srpsku srednjevekovnu numizmatiku, opazio sam, da se na jednoj strani kovanice cara Dušana upotrebljava latinica kod napisa "imperator". Da li je poznato, koji ljudi su pravili pečate srednjevekovnih kovanica, jesu li to bili stranci ili domaći ljudi, da li je latinica prevladavajuča kao pismo na kovanicama?
 
Dusan je u pocetku za kovace uzimao samo Srbe. Kada je novcani sistem Bugarske bio sve jaci i jaci, kako bi je potisnuo i nastavio sa nametanjem svojih kovanica on je dovoio i strance, unajmljivao je cak i nepismene ljude. Nepismeni kovaci su da se izrazim lupali slova, to su takozvani mozaicni tekstovi. Neki su mesali latinska i staroslovenka, neki grcka i staroslovenska. Natpis je obicno glasio STEFAN DEI GRA REX ( Bozijom voljom izabran ), STEFAN IMPERATOR ili VROSIVS STEFAN ( redji natpis ).
U prilogu komad iz kolekcije sa grcim slovima na aversu.
 

Prilozi

  • Dusan Silni pod lupom a (2).jpg
    Dusan Silni pod lupom a (2).jpg
    69,5 KB · Pregleda: 54
  • Dusan Silni r.jpg
    Dusan Silni r.jpg
    61,8 KB · Pregleda: 52
Imate li vi nekih problema ? Nemojte da mi se kurcite i da mi pustate muda jer je to totalno bezveze, ja vas nisam dirao arcnosferatu je... ;)
Ovo je srpski srednjevekovni novac vasi komentari su suvisni. Ako skupljate nasu srednjevekovnu numizmatiku onda ok. Vi ste zavrsili 6. razred ?

Baš ste prostačina i nevaspitani beogradski frajer! Vaša muda su još u fazi razvoja, nemam šta da puštam, vaši su testisi još unutra...
 
Ode ovaj forum u tri lepe koliko vidim.Ozbiljan covek ne moze da kaze sta misli, moderatora ni od korva ,balavurdija vlada.E pa narode ovako se samo unistava i sputava jedan jako lep i poprularan hobi i umesto da se razmenjuju iskustva,znanje i da se divimo jedni drugima na kolekcijama mi se ovde cascavamo pogrdnim izrazima, psovkama i nekom meni prosto neverovatnom nacionalnom podelom i netrpeljivoscu.Kad bi u ovom trenutku neko nov u ovom hobiju dosao na ovaj forum nadajuci se da ce nesto pametno da procita slogirao bi se kada bi video ovo sto se ovde pise.Ne bi nasao nista pametno jer 90 % napisanog se svodi na prosipanje pameti razne balavurdije koja misli da je popila svu pamet ovoga sveta i dala sebi za pravo da ona odlucuje ko je u pravu aludirajuci na to da je ona uvek u pravu jer s oni procitali sve moguce knnjige, recituju kataloge i u 12 sati uvece i znaju cak da je taj i taj pisac ili kolikcionar svojvremeno krao i zvake u obliznjem ducanu.Ovo je svojevremeno bio jedan od , a ako ne i jedini, pravi pdf o numizmatici na prostoru Srbije a sada je pretvoren u kafanu gde se razmanjuju raznorazna cascavanja a ne ono sto bi trebalo.BRUKA I SRAMOTA narode!!!! Narode daj te se opametiti ako zelimo da se vise ne brukamo, ovo je otvoren forum, svi znamo da ovde svracaju i ljudi iz drugih zemalja, sa drugih govornih podrucja i sta imaju da vide, nista pametno sem nase bruke i sramote! Pa cak i na onom facebooku su se numizmaticari bolje organizovali i ima sta da se vidi i procita.Mislim da postoje samo tri resenja po meni da bi ovo iole na nesto licilo.Pod 1- Da se svi prizovemo pameti i da zajednickim snagama napravimo nesto za cim mozemo da se ponosimo i da od ovog foruma napravimo ono sto i treba da bude i cemu i sluze forumi
Pod 2- Kontaktirati gazdu ili ti administratora ovog foruma i traziti da se uvedu moderatori koji ce kontrolisati i sankcionisati odredjene postove i ljud
Pod 3- Da se svi mi koji zelimo ozbiljno da se zanimamo za ovaj hobi lepo grupno prebacimo na neki od isto toliko jakih konkurentnih foruma gde moderatori rade svoj posao i gde balavurdiji i psovkama i razlicitosti nema mesta, pod uslovom da ovo pod 1 i 2 ne uspe. Pozdrav svim ozbiljnim ljudima od Ivana (da se vise ne krijemo iza svakojakih nadimaka jer svi imamo imena i licnosti)
 
Pozdrav svima!

woody slažem se sa većinom tvojih zamerki, ali ova tačka 3.
je protiv pravila foruma (koliko se meni čini)

Primetili ste verovatno svi da je bivši moderator "otišao", ali i dok je bio tu
nije bila nešto mnogo bolja situacija. Sve iole bolje i zanimljive teme su upropašćene
sa spamom i ne retko raznoraznim vređanjima između članova.
Ali i pored toga, ovde je napisano mnogo toga od iskusnih numizmatičara i bila bi šteta da se sve to "baci u djubre".
Kontaktirao sam administratora sa nekim predlozima, da bi se pokušalo dovesti ovaj PDF u neko normalnije stanje i po mogućstvu vratiti stare članove, koji su bili nosioci kvalitetnih diskusija.

Ovih dana bi trebalo da mi odgovore na moje predloge, jer je i njima u cilju da imaju što više korisnika.
Da ne bude zabune, moj predlog je bio da se izabere čovek sa ovog PDFa, koji je aktivan i koliko toliko dobar poznavalac ove teme. Dao sam nekoliko predloga, pa ćemo videti uskoro šta su odlučili.
Samo uz dobru volju i uzdržavanje od spama ćemo uspeti da povratimo ovaj pdf.

Pozdrav,
Srdjan
 
Ode ovaj forum u tri lepe koliko vidim.Ozbiljan covek ne moze da kaze sta misli, moderatora ni od korva ,balavurdija vlada.E pa narode ovako se samo unistava i sputava jedan jako lep i poprularan hobi i umesto da se razmenjuju iskustva,znanje i da se divimo jedni drugima na kolekcijama mi se ovde cascavamo pogrdnim izrazima, psovkama i nekom meni prosto neverovatnom nacionalnom podelom i netrpeljivoscu.Kad bi u ovom trenutku neko nov u ovom hobiju dosao na ovaj forum nadajuci se da ce nesto pametno da procita slogirao bi se kada bi video ovo sto se ovde pise.Ne bi nasao nista pametno jer 90 % napisanog se svodi na prosipanje pameti razne balavurdije koja misli da je popila svu pamet ovoga sveta i dala sebi za pravo da ona odlucuje ko je u pravu aludirajuci na to da je ona uvek u pravu jer s oni procitali sve moguce knnjige, recituju kataloge i u 12 sati uvece i znaju cak da je taj i taj pisac ili kolikcionar svojvremeno krao i zvake u obliznjem ducanu.Ovo je svojevremeno bio jedan od , a ako ne i jedini, pravi pdf o numizmatici na prostoru Srbije a sada je pretvoren u kafanu gde se razmanjuju raznorazna cascavanja a ne ono sto bi trebalo.BRUKA I SRAMOTA narode!!!! Narode daj te se opametiti ako zelimo da se vise ne brukamo, ovo je otvoren forum, svi znamo da ovde svracaju i ljudi iz drugih zemalja, sa drugih govornih podrucja i sta imaju da vide, nista pametno sem nase bruke i sramote! Pa cak i na onom facebooku su se numizmaticari bolje organizovali i ima sta da se vidi i procita.Mislim da postoje samo tri resenja po meni da bi ovo iole na nesto licilo.Pod 1- Da se svi prizovemo pameti i da zajednickim snagama napravimo nesto za cim mozemo da se ponosimo i da od ovog foruma napravimo ono sto i treba da bude i cemu i sluze forumi
Pod 2- Kontaktirati gazdu ili ti administratora ovog foruma i traziti da se uvedu moderatori koji ce kontrolisati i sankcionisati odredjene postove i ljud
Pod 3- Da se svi mi koji zelimo ozbiljno da se zanimamo za ovaj hobi lepo grupno prebacimo na neki od isto toliko jakih konkurentnih foruma gde moderatori rade svoj posao i gde balavurdiji i psovkama i razlicitosti nema mesta, pod uslovom da ovo pod 1 i 2 ne uspe. Pozdrav svim ozbiljnim ljudima od Ivana (da se vise ne krijemo iza svakojakih nadimaka jer svi imamo imena i licnosti)

Sta ti imas protiv mene ? Ti imas verovatno 30, 40, 50 godina a ja 16 pa imam vise znanja od tebe. Nemoj i ti da se pravis pametan, ja nisam pocijnao svadju. U srednjem veku sam ekspert za tebe, za svoje 2 god sam stvorio kolekciju kakvu ti nemas za zivota i kakvu nikad neces imati, drugo je sto ne dam na sebe. SAD SE LEPO VRATI NA PRETHODNE POSTOVE I POGLEDAJ KO JE ZAPOCEO SVADJU. A sve sto sam navodio u postovima je 100 posto tacno.
 
Nikoga ne pogadja istina i ne oseca se prozvanim sem ako nije kriv.Ja u svom postu nisam spominjao imena niti sam direktno upro prstom u nekoga.Kad to budem uradio spmenucu ime ili u slucaju na forumu nadimak i recicu sta mislim u toj osobi tada.Eto ti imas staz od dve godine u numizmatici ja imam od nekoliko godina na forumima.Jel sam expert, pa naravno da nisam al imam samo malo iskustvo na forumima.Eto zato sa tim mojim nazovi iskustvom od nekih 10 godina koliko sam proveo na raznoraznim forumima i ucestvovao u njihovom radu i govorim da ovo sto se ovde desava ne valja i da to nije ni krajnji cilj u funkcionisanju foruma.Evo sada cu Jovke da kazem nesto direktno tebi.Ovako, smatras sebe expertom za srednji vek (citiram tvoje reci), drago mi je da imas razvijeno misljenje o samom sebi ,pa makar ono bilo i visoko, al da li si nekada cuo izreku da i od pametnog ima pametnij i da niko ne zna sve.Drugo, bez ljutnje, jer to imas vidovite sposobnosti pa znas sta i kakvu kolekciju ja imam i sta cu imati? Nemoj na svaku rec koju ti neko uputi da planes i da kontriras, razmisli jer mozda neko ima i veceg iskustva od tebe.I da, ja imam 27 godina tako da i nisam nesto puno straiji od tebe.Ovde koliko sam primetio dolaze dosta straijih od nas i ja, iskreno, cenim njihovo iskustvo i znanje i voljan sam da ih saslusam.Pozdrav.....Ivan
 
Nikoga ne pogadja istina i ne oseca se prozvanim sem ako nije kriv.Ja u svom postu nisam spominjao imena niti sam direktno upro prstom u nekoga.Kad to budem uradio spmenucu ime ili u slucaju na forumu nadimak i recicu sta mislim u toj osobi tada.Eto ti imas staz od dve godine u numizmatici ja imam od nekoliko godina na forumima.Jel sam expert, pa naravno da nisam al imam samo malo iskustvo na forumima.Eto zato sa tim mojim nazovi iskustvom od nekih 10 godina koliko sam proveo na raznoraznim forumima i ucestvovao u njihovom radu i govorim da ovo sto se ovde desava ne valja i da to nije ni krajnji cilj u funkcionisanju foruma.Evo sada cu Jovke da kazem nesto direktno tebi.Ovako, smatras sebe expertom za srednji vek (citiram tvoje reci), drago mi je da imas razvijeno misljenje o samom sebi ,pa makar ono bilo i visoko, al da li si nekada cuo izreku da i od pametnog ima pametnij i da niko ne zna sve.Drugo, bez ljutnje, jer to imas vidovite sposobnosti pa znas sta i kakvu kolekciju ja imam i sta cu imati? Nemoj na svaku rec koju ti neko uputi da planes i da kontriras, razmisli jer mozda neko ima i veceg iskustva od tebe.I da, ja imam 27 godina tako da i nisam nesto puno straiji od tebe.Ovde koliko sam primetio dolaze dosta straijih od nas i ja, iskreno, cenim njihovo iskustvo i znanje i voljan sam da ih saslusam.Pozdrav.....Ivan

Ja sam rekao da Dimitrijevic krade, to stoji, iznesu mu 40 kovanica, a vrate u kesu 35. To je cinjenica i to znam ! Ono u sta sam siguran ja to iznosim. Ne mozes da to navedes kao argument tu cinjenicu a da kazes da mene ne pominjes, onda nemoj to ni da pominjes, opet kazem, gnusam se, grozim se, povraca mi se, ***** mi se od ljudi koji se kurce preko foruma i koji su drski i bezobrazni a takvi su nicim izazavanim. Ajde neka mi dodju u lice i kazu u sred Beograda da sam deriste beogradsko. Svako sve moze preko interneta a uzivo je obicna *****. O tome ja pricam.
Ja sam ovde zarad numizmatike i iskljucivo numizmatike. Al nikome necu ostati duzan, dovoljno je da post bude drske i bezobrazne prirode i eto mene.
NE DIRAJTE ME NE DIRAM VAS.
Opet sam pokusao da ozivim ovaj forum ali je neki tamo deda od 100godina sve zasrao.
Woody, kad dodjes u bg, javi se Adi da ti dam moj br, pozovi me i nalazimo se u gradu da pokazemo jedno drugom svoje kolekcije, da vidimo ko ima zanimljiviju i luksuzniju.
VELIKI POZDRAV svima normalnim korisnicima.
 
Imate li vi nekih problema ? Nemojte da mi se kurcite i da mi pustate muda jer je to totalno bezveze, ja vas nisam dirao arcnosferatu je... ;)
Ovo je srpski srednjevekovni novac vasi komentari su suvisni. Ako skupljate nasu srednjevekovnu numizmatiku onda ok. Vi ste zavrsili 6. razred ?
Jovke, zar ti se ne cini da se ti kurcis? Prestani sa svadjom i prostotama na ovom pdf. Ako ti se svadja idi na prf politika. A ako ti se ne svidja sta je neko napisao iskuliraj to i gotova stvar.
Nemora svako da poznaje srpsku srednjovekovnu numizmatiku ko ti. Zato, ako mislis da su clanci koje je napisao porucnik nedovoljno sadrzajni niko ti ne brani da napises bolje.
A nije ni lepo ni kolegijalno blatiti neciji trud i kvalifikovati ga da je za "osnovnu skolu". Svaciji trud treba ceniti, pa onda mozes ocekivati i da drugi cene tvoj trud.
Pozdrav i vidimo se za nekoliko dana
 
Sta ti imas protiv mene ? Ti imas verovatno 30, 40, 50 godina a ja 16 pa imam vise znanja od tebe. Nemoj i ti da se pravis pametan, ja nisam pocijnao svadju. U srednjem veku sam ekspert za tebe, za svoje 2 god sam stvorio kolekciju kakvu ti nemas za zivota i kakvu nikad neces imati, drugo je sto ne dam na sebe. SAD SE LEPO VRATI NA PRETHODNE POSTOVE I POGLEDAJ KO JE ZAPOCEO SVADJU. A sve sto sam navodio u postovima je 100 posto tacno.
Jovke, stvarno pocinjes ozbiljno da preterujes i svadjas se sa svima koji nemaju isto misljenje kao ti. Vec sam ti pre nekog vremena pisao da svi mi stariji postujemo svakog numizmaticara bez obzira na godine i da nam je drago kada se javljaju nove mlade snage. Ali te nove mlade snage treba da prihvate neka opste prihvacena pravila uljudnog ponasanja. Ovaj pdf nije kalenac pijaca pa da se svako na njemu koristi pijacarskim i ulicarskim recnikom.
Smanji dozivljaj, odmori se dan dva pa se vrati na pdf da razmenjujemo iskustva i znanja. Ako ti kao mladji imas vise znanja nego neko stariji to je za svaku pohvalu, ali onda i diskutuj argumentovano, a ne izazivacki.
Tvoj nacin diskusije iritira ljude, odgovore ti na tvom nivou i ode pdf u 3 lepe PM.
 
[QUOTE=Ajde neka mi dodju u lice i kazu u sred Beograda da sam deriste beogradsko. Svako sve moze preko interneta a uzivo je obicna *****. O tome ja pricam.

Opet sam pokusao da ozivim ovaj forum ali je neki tamo deda od 100godina sve zasrao.
E deda, ovo ne dozvoljavam, zadnji put vam kazem da je bezveze, vi ste prvi poceli, hteo sam da se povucem, vi nastavljate. Ovo vam je zadnja opomena. Necu da se vredjam sa covekom od 100 godina. Bar iz postovanja.
___________________________________________________

Piscu ovih rečenica poručujem, da još nisam deda, na svoje veliko zadovoljstvo biću u proleće 2011 g., sa svojih 54 godina sam još uvek u prilično dobroj fizičkoj kondiciji pa se ne bojim susreta sred Beograda, mislim, da je jasno vidljivo, ko je počeo sa vulgarnostima i prostaškim izražavanjima, a što se tiče poštovnja do bilo kog, taj je omladinac prespavao sve časove vaspitavanja i odgoja.

Iz poštovanja do ostalih članova ovog foruma, iz poštovanja do imena ove teme, sutra ili najkasnije za dva dana, izbrisaću sve moje tekstove koji ne priliče da stoje ovde, ali su bili neophodni, jer se sa nekim bezobraznicima može komunicirati samo na njihovom nivoju.
Ja sam na povratku na ovaj forum nagovestio način svog ponašanja do nekulturnih osoba.
 
Ne, ne, ne, vi ste se samo pokazali u onakvom svetlu kakvi zapravo jeste, pokazali ste takodje ono zacim zudite i ono sto zelite. Ja nikad ne glumim, na forumu se ponasam kao i u pravom zivotu, malo je onih koji u svakodnevnom zivotu ne koriste izraze kao ja, samo oni vesto prokrivaju po forumima i uopsteno na internetu. Ja se niceg ne stidim.
Takodje cu obrisati postove jer su moderatori odavno otisli.
 

Back
Top