Srpski srednjovekovni novac !

Hvala Jovke :)
Bio sam zauzet dosta. Postavicu josh par falseva na koje sam naleteo ovih dana. Ko god je kupio ovaj komad treba da trazi pare nazad:
Emporium Hamburg Auction 79 (16-18 Nov 2017)

Lot 1282 - SERBIEN, Stephan Urosch IV., Duschan, 1331-1355, AR Denar o.J. Herrscherpaar. Rs.Thron. Christus. 1,17g. Jovanovic 11.49, ss

U pitanju je objavljeni falsifikat u Jovanovic 2012 katalogu. Slika gore je sa aukcije, slika dole iz kataloga. U pitanju je moderni kalup, svi komadi koji izgledaju ovako su fals.

Dusan Fake - Jovanovic 11.49.jpg
 
U tekstu 'Slobodne Dalmacije' piše da je nalaženje Milutinovog novčića u Splitu senzacija. Nije to nikakva sentacija s obzirom da je još u Milutinovo doba dio srednje Dalmacije do rjeke Cetine bio u sastavu Srbije. Omiš koji je od Splita udaljen 20-ak km je bio u Srbiji. U tekstu stoji i da je Milutin proširio svoju državu do Dunava na sjeveru, do Skoplja na jugu, a na zapadu na djelove Dalmacije sve do Cetine. Srbija i srpske zemlje su bili na Cetini od ranog srednjeg vjeka, dakle vjekovima prije Milutina. Milutinov nasljednik Stefan Dečansku je izgubio srednju Dalmaciju i zapadnu Hercegovinu. Da se u Splitu ili okolini nađu novčići od Tomislava, Zvonimira ili bilo kog drugog hrvatskog srednjovjekovnog vladara, e to bi već bila prava senzacija! :)

@FDDD @Perperius @АнаиванГорд @Casual Observer
 
:think: U tekstu 'Slobodne Dalmacije' piše da je nalaženje Milutinovog novčića u Splitu senzacija. Nije to nikakva sentacija s obzirom da je još u Milutinovo doba dio srednje Dalmacije do rjeke Cetine bio u sastavu Srbije. Omiš koji je od Splita udaljen 20-ak km je bio u Srbiji. U tekstu stoji i da je Milutin proširio svoju državu do Dunava na sjeveru, do Skoplja na jugu, a na zapadu na djelove Dalmacije sve do Cetine. Srbija i srpske zemlje su bili na Cetini od ranog srednjeg vjeka, dakle vjekovima prije Milutina. Milutinov nasljednik Stefan Dečansku je izgubio srednju Dalmaciju i zapadnu Hercegovinu. Da se u Splitu ili okolini nađu novčići od Tomislava, Zvonimira ili bilo kog drugog hrvatskog srednjovjekovnog vladara, e to bi već bila prava senzacija! :)

@FDDD @Perperius @АнаиванГорд @Casual Observer
Zanima me šta je od novca hrvatskih vladara nadjeno u tom regionu. Jesu kovali oni uopšte svoj novac?
 

Back
Top