Srpski srednjovekovni novac !

Stefan Nemanja:
Rodonacelnik nase najvece lose Nemanjica bio je Stefan Nemanja 1166-1196, sin Zavide, zupana srpskog, dosao je na vlast silom, kao i mnogi njegovi potomci (sto je po meni, u tadasnje doba, bilo normalno). Neprestano se borio za interese Srbije, 1190 godine, potukao je Vizantiju u bitci na Moravi. Pratio je njene pokrete i smene na tronu, uvek je maksimalno iskoriscavao svaku razmiricu van Srbije jacajuci je. Imao je tri sina: Vukana, Stefana i Rastka. Gradio je mnoge crkve i manastire, bio je ozenjen knjeginjom Anom, odnosno Anastasijom. Povukao se sa vlasti 1196 i zamonasio se, umro je tri godine posle, 1199.
 
Poštovni kolega,
drago mi je da Vas zanima srpski srednjevekovni novac. Tema je izuzetno
zanimljiva. Neprekidno se otkrivaju nove vrste koje novca obogaćuju srpsku
numizmatiku. O mnogim vrstama nije sve rečeno, ili su data pogrešna objašnjenja.
O našem novcu se malo piše.
Pošaljite mi spisak novčića koje posedujete
Pozdrav Zaja48
 
Poštovni kolega,
drago mi je da Vas zanima srpski srednjevekovni novac. Tema je izuzetno
zanimljiva. Neprekidno se otkrivaju nove vrste koje novca obogaćuju srpsku
numizmatiku. O mnogim vrstama nije sve rečeno, ili su data pogrešna objašnjenja.
O našem novcu se malo piše.
Pošaljite mi spisak novčića koje posedujete
Pozdrav Zaja48

Pozdrav. Hvala na podrsci, sutra cu nastaviti da pisem biografije o Stefanu Prvovencanom, Vladislavu, Radoslavu i Urosu, zatim o Milutinu i Dragutinu itd... Stavljacu slike kovanica za koje budem imao i znao, ostale slike kovanica koje nemam mozete vi staviti ili bilo ko drugi...
 
zanima me da li da kupim sledecu kovanice:?
dinar despota djurdja brankovica u stanju kakvom je prikazan na slici???
 

Prilozi

  • 11000.jpg
    11000.jpg
    126,1 KB · Pregleda: 170
Evo Jovke kao što sam rekao da ću da ti pošaljem nešto na ovu temu, da ne bih prepričavao, skenirao sam ceo tekst. Treba uzeti u obzir da je ovo pisano 1988, na osnovu tadašnjih podataka. Vidim da ćeš nabaviti literaturu (verovatno novijeg datuma), ali neće škoditi da se i ovo postavi.
Tekst je iz "Numizmatičar" 1988, izdavač-narodni muzej i SND
 

Prilozi

  • 1.pdf
    110,8 KB · Pregleda: 230
  • 2.pdf
    146 KB · Pregleda: 102
  • 3.pdf
    155,9 KB · Pregleda: 84
  • 4.pdf
    136,6 KB · Pregleda: 71
  • 5.pdf
    89,8 KB · Pregleda: 82
attachment.php


attachment.php



Ban Tvrtko II Kotromanic !!!
Vrlo redak komad, o ocuvanosti da ne govorim, kovan zmedju 1404. i 1409. godine ( prva vladavina Tvrtka II ) Zbacen je sa vlasti od strane ugarskog kralja Zigmunda koji je kasnio doveo Stepana Ostoju na vlast. Tvrtko II je vladao jos dva puta posle 1409. ali u veoma kratkim i kriticnim periodima.
 
Evo dve kovanice Dusana Silnog, srebrnjaci, veliki, odlicno stanje...
Redji reversi...
 

Prilozi

  • Dusan Silni 1 a.jpg
    Dusan Silni 1 a.jpg
    36,3 KB · Pregleda: 150
  • Dusan Silni 1 r.jpg
    Dusan Silni 1 r.jpg
    36 KB · Pregleda: 137
  • Dusan Silni 2 a.jpg
    Dusan Silni 2 a.jpg
    32,2 KB · Pregleda: 132
  • Dusan Silni 2 r.jpg
    Dusan Silni 2 r.jpg
    33,5 KB · Pregleda: 125
Stefan Decanski !!! Strasno redak komad, obratite paznju na tri tacke ispod vladara... To ga cini retkim, o stanju da ne pricam...
Uzivajte !
Nadam se takodje da ce biti poneki komentar na ovoj temi da ne radim sve ovo uzalud...
Evo malo i biografije Stefana Decanskog:

Veruje se da je rodjen oko 1276 godine, sin Milutina Nemanjica, otac velikog Dusana Silnog, dosao je na vlast 1321 pobunom protiv oca, bunio se i pre toga ali ga je otac uhvatio na prevaru rekavsi mu da zeli primirje, kada je decanski dosao ovaj ga je scepao i odveo u Skoplje naredivsi da ga oslepe, srecom, dzelat koji je vrsio oslepljenje nije odradio posao kako reba te mu je spalio i unistio samo kapke, roznjaca i ocni centar za vid su opstali. Tako je otisao u Vizantiju, tamo se ozenio i konacno 1321, preuzeo vlast od oca. Nastavio je sirenje Srbije, najvise na racun Vizantije, njoj nista drugo nije ostalo nego da sklopi savez sa Bugarskom i krene u zajednicki pohod na Srbiju. Tako se 1330, samo jednu godinu pre kraja vladavine Stefana Decanskog, odigrala veoma vazna "bitka kod Velbuzda", bas na tom mestu, trebale su se spojiti Bigarska i Vizantiska vojska, na svu srecu, Stefan Decanski im je prozreo plan i hitrim konjickim trupama koje je predvodio Dusan Silni napao vizantiske trupe. Protivnik je krenuo u povlacenje, Bugarska je uvidela sta se desava i kada je videla da sa jedne strane vizantinci beze, a sa druge ih ceka jos srpskih trupa, okrenula se nazad i vratila u Bugarsku... 1331, Dusan Silni je, nahuskan od srpske vlastele, zarobio svog oca i ubio ga (cini mi se zadavio). Za svojih 10 godina Stefan Decanski je odradio mnoge vazne stvari za Srbiju...
 

Prilozi

  • Stefan Decanski RRR a !.jpg
    Stefan Decanski RRR a !.jpg
    42,1 KB · Pregleda: 154
  • Stefan Decanski RRR r.jpg
    Stefan Decanski RRR r.jpg
    48,8 KB · Pregleda: 135
Stefan Decanski !!! Strasno redak komad, obratite paznju na tri tacke ispod vladara... To ga cini retkim, o stanju da ne pricam...
Uzivajte !
Nadam se takodje da ce biti poneki komentar na ovoj temi da ne radim sve ovo uzalud...
Evo malo i biografije Stefana Decanskog:

Veruje se da je rodjen oko 1276 godine, sin Milutina Nemanjica, otac velikog Dusana Silnog, dosao je na vlast 1321 pobunom protiv oca, bunio se i pre toga ali ga je otac uhvatio na prevaru rekavsi mu da zeli primirje, kada je decanski dosao ovaj ga je scepao i odveo u Skoplje naredivsi da ga oslepe, srecom, dzelat koji je vrsio oslepljenje nije odradio posao kako reba te mu je spalio i unistio samo kapke, roznjaca i ocni centar za vid su opstali. Tako je otisao u Vizantiju, tamo se ozenio i konacno 1321, preuzeo vlast od oca. Nastavio je sirenje Srbije, najvise na racun Vizantije, njoj nista drugo nije ostalo nego da sklopi savez sa Bugarskom i krene u zajednicki pohod na Srbiju. Tako se 1330, samo jednu godinu pre kraja vladavine Stefana Decanskog, odigrala veoma vazna "bitka kod Velbuzda", bas na tom mestu, trebale su se spojiti Bigarska i Vizantiska vojska, na svu srecu, Stefan Decanski im je prozreo plan i hitrim konjickim trupama koje je predvodio Dusan Silni napao vizantiske trupe. Protivnik je krenuo u povlacenje, Bugarska je uvidela sta se desava i kada je videla da sa jedne strane vizantinci beze, a sa druge ih ceka jos srpskih trupa, okrenula se nazad i vratila u Bugarsku... 1331, Dusan Silni je, nahuskan od srpske vlastele, zarobio svog oca i ubio ga (cini mi se zadavio). Za svojih 10 godina Stefan Decanski je odradio mnoge vazne stvari za Srbiju...

ovaj komad pripada kralju stefanu dusanu i ako je kod pokojnog gospodina jovanovica u katalogu pod decanskom. ali je u vrlo dobro stanje jel komad za prodaju? poz
 

Back
Top