Radnjice i radnje

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Ne zivim dugo u Srbiji i NIKAKO NE MOGU DA SHVATIM zasto se svi boje da otvore male radnje mesovite robe ako u blizini postoji neki super market?

Vise supermarket treba da se boji malih radnji nego obrnuto!

Svuda u svetu postoje i jedni i drugi, jedni uz druge...

Veliki mogu da imaju nesto nize cene, ali mali uvek mogu da imaju kvalitetnije i svezije proizvode!

Nece svako za svaku sitnicu da pali kola i ide u supermarket...

Kupi gde mu je najblize, pa ma bilo i malo skuplje..

Dalje, u malim radnjama je obicno rad u porodici...To im daje neverovatnu prednost nas velikim radnjama...Jos ako je lokal u sopstvenioj kuci - uspeh je zagarantovan.

Treba samo malo hrabrosti i pameti.
 
Kakve bre male radnje.

Evo u mom kraju postoji Maxi i Vero....male radnje ne mogu ni po asortimanu a ni po cenama da konkurisu njima. U mojoj zgradi nekoliko puta je otvaran mali market i svaki put je propao. Jednostavno ne mogu da opstanu zato sto tamo ljudi odu cisto zbog jedne do dve stvari. Recimo treba neko da mi dodje pa mrzi me do Maxija ili Vera pa skoknem do tog marketa da kupim sok....ili ko pusi pa ostao bez cigara pa skokne po to....i od takve prodaje market ne moze da opstane.
 
Ako ne živiš, kako znaš da se "boje" ?

Inače, ima PREVIŠE "malih radnji", koje se non stop zatvaraju jer nema proizvodnje i REALNIH prihoda od novostvorene vrednosti, ne od špekulacija prevara i trange frange poslovanja !
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kakve bre male radnje.

Evo u mom kraju postoji Maxi i Vero....male radnje ne mogu ni po asortimanu a ni po cenama da konkurisu njima. U mojoj zgradi nekoliko puta je otvaran mali market i svaki put je propao. Jednostavno ne mogu da opstanu zato sto tamo ljudi odu cisto zbog jedne do dve stvari. Recimo treba neko da mi dodje pa mrzi me do Maxija ili Vera pa skoknem do tog marketa da kupim sok....ili ko pusi pa ostao bez cigara pa skokne po to....i od takve prodaje market ne moze da opstane.

:ok:ja u te male ne ulazim pa ne znam sta da mi fali..nek je samo mleko ima da prosetam dalje 500m jer zbog manjeg prometa moraju deru
 
Kakve bre male radnje.

Evo u mom kraju postoji Maxi i Vero....male radnje ne mogu ni po asortimanu a ni po cenama da konkurisu njima. U mojoj zgradi nekoliko puta je otvaran mali market i svaki put je propao. Jednostavno ne mogu da opstanu zato sto tamo ljudi odu cisto zbog jedne do dve stvari. Recimo treba neko da mi dodje pa mrzi me do Maxija ili Vera pa skoknem do tog marketa da kupim sok....ili ko pusi pa ostao bez cigara pa skokne po to....i od takve prodaje market ne moze da opstane.

Vidis, ja to, gledajuci sa strane uopste ne mogu da shvatim.

Ne mogu da shvatim da su male radnje GORE snabdevene nego velike ???

I ne razumem zasto je to tako.

To zavisi samo od POKRETLJIVOSTI vlasnika.

Niti da imaju svezije i kavlitetnije proizvode??

Moj sin recimo ima jednu malu radnju i prodaje svasta - od povrca do garderobe.

On recimo svako jutro, vrlo rano, ide na pijacu i tamo kupi najbolje voce i povrce, koje posle u radnji preprodaje za recimo 20-30% skuplje. (Na pijaci kupuje "na veliko").

Takav kvalitet voca i povrca NIKADA ne moze da ima velika radnja. Tamo je uvek voce losijeg kavliteta, starije, olupano.. Hocu reci, NIJE PROBRANO.

Pronadje i najbolju piletinu...I suhomesnate proizvode...

Jeste, nesto malo je skuplji, ali kvalitet je neuporedivo bolji, manje se baca, pa ljudi kod njega puno kupuju.

I ako dodju da kupe jednu stvar, vide da ima "pojeftinjenje" necega pa kupe i to ...I jos nesto...I tako njih stotine dnevno...I radnja ide vise nego dobro...

Ja ne razumem zasto isto tako ne moze u Srbiji?

Stvarno ne razumem.

Ali, jedno jeste istina: mora se ustajati jako rano i - raditi.

I uz to jos i razmisljati.
 
Vidis, ja to, gledajuci sa strane uopste ne mogu da shvatim.

Ne mogu da shvatim da su male radnje GORE snabdevene nego velike ???

I ne razumem zasto je to tako.

To zavisi samo od POKRETLJIVOSTI vlasnika.

Niti da imaju svezije i kavlitetnije proizvode??

Moj sin recimo ima jednu malu radnju i prodaje svasta - od povrca do garderobe.

On recimo svako jutro, vrlo rano, ide na pijacu i tamo kupi najbolje voce i povrce, koje posle u radnji preprodaje za recimo 20-30% skuplje. (Na pijaci kupuje "na veliko").

Takav kvalitet voca i povrca NIKADA ne moze da ima velika radnja. Tamo je uvek voce losijeg kavliteta, starije, olupano.. Hocu reci, NIJE PROBRANO.

Pronadje i najbolju piletinu...I suhomesnate proizvode...

Jeste, nesto malo je skuplji, ali kvalitet je neuporedivo bolji, manje se baca, pa ljudi kod njega puno kupuju.

I ako dodju da kupe jednu stvar, vide da ima "pojeftinjenje" necega pa kupe i to ...I jos nesto...I tako njih stotine dnevno...I radnja ide vise nego dobro...

Ja ne razumem zasto isto tako ne moze u Srbiji?

Stvarno ne razumem.

Ali, jedno jeste istina: mora se ustajati jako rano i - raditi.

I uz to jos i razmisljati.

Mozes ti tako da razmisljas, ali je cinjenica da male radnje tesko opstaju...
 
Хааа..па овде ти продавци у мањим радњама једва кажу "добар дан" а тек да те услуже, или да пораде на побољшању квалитета робе и услуга...:roll: само знају да се жале на велике системе..
 
Хааа..па овде ти продавци у мањим радњама једва кажу "добар дан" а тек да те услуже, или да пораде на побољшању квалитета робе и услуга...:roll: само знају да се жале на велике системе..

Sve sam ja vas razumeo, jedino ne razume ZASTO?

Zasto ne mogu da imaju bolji kvalitet proizvoda, friskije, lepse namesteno..? PA TO JE NJIHOVO!

Ja u mojoj radnji samo ne ljubim musterije kada udju, a kamoli da im ne kazem "Dobar dan"

Uvek im dam malo vise na vagi, neki simbolican pokloncic, ostavim ispod tezge nesto "samo za njih"...

MISLIM DA TREBA I SUTRA DA MI DODJU, stvarm od musterija prijatelje ako je to moguce..

ZASTO SE TO NE MOZE i u Srbiji?

Obasnite mi?
 
Sve sam ja vas razumeo, jedino ne razume ZASTO?

Zasto ne mogu da imaju bolji kvalitet proizvoda, friskije, lepse namesteno..? PA TO JE NJIHOVO!

Ja u mojoj radnji samo ne ljubim musterije kada udju, a kamoli da im ne kazem "Dobar dan"

Uvek im dam malo vise na vagi, neki simbolican pokloncic, ostavim ispod tezge nesto "samo za njih"...

MISLIM DA TREBA I SUTRA DA MI DODJU, stvarm od musterija prijatelje ako je to moguce..

ZASTO SE TO NE MOZE i u Srbiji?

Obasnite mi?

Зато што треба да се ради, то је највећи проблем у Србији. Одговорност се пребацује са радника на послодавца и обрнуто. Радник се жали да није довољно плаћен, послодавац да нема промета. Радник који сматра да је мало плаћен, неће довољно да ради па ће самим тим и муштерија да буде незадовољна. Опет због тога неће бити промета. Онда послодавац има изговор да не плати радника....и ко успе да схвати овај зачарани круг, биће му јасно.
Мада, продавац је представник радње, тако да много шта зависи од радника. Али радник у Србији се и даље води девизом "не може он мене толико мало да плати колико ја могу мало да радим"....и опет све у круг.

Ни ја немам одговор :dontunderstand:
 
Hocu da shvatim ZASTO?

Da li je kriva drzava ili NEPOSLOVNOST ?
Krive su cene koje su znatno visee nego u velikim makretima, a u danasnje vreme ljudi gledaju na svaki dinar, zatim, manjak asortimana, naravno da je veca ponuda u hipermarketima, imaju vise dobavljaca, a tek onda i ljubaznost, usluznost i sl
u mom kraju te malee radnje jakoo lose posluju, a jedna je skoro i zatvorena, jednostavno ljudima je lakse da idu u nedeljnu nabavku i ustede...
 
Vidis, ja to, gledajuci sa strane uopste ne mogu da shvatim.

Ne mogu da shvatim da su male radnje GORE snabdevene nego velike ???

I ne razumem zasto je to tako.

To zavisi samo od POKRETLJIVOSTI vlasnika.

Niti da imaju svezije i kavlitetnije proizvode??

Moj sin recimo ima jednu malu radnju i prodaje svasta - od povrca do garderobe.

On recimo svako jutro, vrlo rano, ide na pijacu i tamo kupi najbolje voce i povrce, koje posle u radnji preprodaje za recimo 20-30% skuplje. (Na pijaci kupuje "na veliko").

Takav kvalitet voca i povrca NIKADA ne moze da ima velika radnja. Tamo je uvek voce losijeg kavliteta, starije, olupano.. Hocu reci, NIJE PROBRANO.

Pronadje i najbolju piletinu...I suhomesnate proizvode...

Jeste, nesto malo je skuplji, ali kvalitet je neuporedivo bolji, manje se baca, pa ljudi kod njega puno kupuju.

I ako dodju da kupe jednu stvar, vide da ima "pojeftinjenje" necega pa kupe i to ...I jos nesto...I tako njih stotine dnevno...I radnja ide vise nego dobro...

Ja ne razumem zasto isto tako ne moze u Srbiji?

Stvarno ne razumem.

Ali, jedno jeste istina: mora se ustajati jako rano i - raditi.

I uz to jos i razmisljati.


Evo ja cu ti druze razresiti sve nedoumice.Dakle:
a) losije su snabdevene pa bas zato sto su mnogo manje tako da je neizvodljivo sto finansijski sto zbog prostora ponuditi toliki asortiman raznih proizvoda
b) proizvodi u tim piljarama mahom NISU ni sveziji ni kvalitetniji,NAPROTIV.Ovo nije pravilo,ali u vecini slucajeva je nazalost tako.Jednostavno,imaju manji promet i ti proizvodi duze stoje i gube dakle na svezini.
c) cene po piljarama su u proseku 30% vece nego u hipermarketima
d) uslovi placanja-po hipermarketima dobijes odlozeno na 90 ili cak 120 dana,a u piljarama se placa odmah,a zna se koliko osiromasenom narodu znaci odlaganje placanja,pa na taj nacin vec prezivljava 20 godina unazad.
Zbog svega toga male radnjice nemaju bas neku perspektivu,opstace samo jedan manji broj.Preduslov je da imaju odgovarajucu lokaciju,izbor robe,i da rade do kasno uvece.
 
Evo ja cu ti druze razresiti sve nedoumice.Dakle:
a) losije su snabdevene pa bas zato sto su mnogo manje tako da je neizvodljivo sto finansijski sto zbog prostora ponuditi toliki asortiman raznih proizvoda
b) proizvodi u tim piljarama mahom NISU ni sveziji ni kvalitetniji,NAPROTIV.Ovo nije pravilo,ali u vecini slucajeva je nazalost tako.Jednostavno,imaju manji promet i ti proizvodi duze stoje i gube dakle na svezini.
c) cene po piljarama su u proseku 30% vece nego u hipermarketima
d) uslovi placanja-po hipermarketima dobijes odlozeno na 90 ili cak 120 dana,a u piljarama se placa odmah,a zna se koliko osiromasenom narodu znaci odlaganje placanja,pa na taj nacin vec prezivljava 20 godina unazad.
Zbog svega toga male radnjice nemaju bas neku perspektivu,opstace samo jedan manji broj.Preduslov je da imaju odgovarajucu lokaciju,izbor robe,i da rade do kasno uvece.

Postovani moj prijatelju, ovde ima puno MISTERIJA koje ja opet nikako ne mogu da shvatim ni razumem...

Bice da je Srbija zemlja potpuno OSIM NORMALNOG SVETA ako je situacija zaista takva?

Zasto to kazem?

A/ Radnja ma koliko da je mala moze da ima veliki izbor proizvoda. naravno, proizvodi se mogu drzati u skladistu i cim se nesto potrosi - ici po drugo. Ne moraju imati skladiste u radnji.
Sto se finansija tice, mora se uvek izvuci SAMO ONO sto je zarada, a jedan deo ostavljati da se nabavi vise proizvoda u sledecoj nabavci..
Samo tako radnja moze da RASTE. Ako se vadi cele zarada ili jos vise od toga, onda radnja jede samu sebe i mora da propadne. Za to postoji KNJIGOVODSTVO da se u svakom momentu zna KOLIKO se iz radnje moze uzeti i ni pare vise.
Tu mora da postoji CVRSTA DISCIPLINA kod vlasnika.

b/ Proizvodi u malim radnjama MORAJU BITI sveziji nego u supermerkadu jer ih gazda nabavlja nove SVAKO JUTRO.
Ali, ne nabavlja ih za nedelju dana unapred, nego zna koliko cega dnevno proda, pa toliko i kupuje u mlekari ili na pijaci...
Tako da mu malo ili nista ne ostane za sledeci dan.
Ali, to se treba RADITI.
Ne moze se spavati do 7 sati ujutro, vec se jos pre 5 treba biti u nabavci.

C/ Ne mogu da shvatim KAKO JE MOGUCE da su u malim radnjama cene 30% vece nego u supermerkadu???:eek:
Ako vec supermerkado uzima marze i zaradjije na njima, KOLIKE SU ONDA MARZE KOD PRIVATNIKA ZA ISTE PROIZVODE?? 40%? 50% ? To je NEVEROVATNO!
Zato im je OBRT MALI.
Oni treba da prodaju JEFTINIJE, ali VISE.
U tome je resenje.
Moze biti MALO skuplje nego u supermerkadu (5-10%) ali to mora da pokriva BOLJI KVALITET.
A nece ni ljudi za svaku glupost ici u supermercado...Ne isplati se na cenu benzina tamo.
JOS NESTO JAKO ZNACAJNO STO SE MOZDA NE ZNA: kada se kupuje merkado za kucu za nedelju dana unapred, TROSI SE VISE ZA 30-40% nego ako se kupuje za svaki dan. Utvrdjeno i dokazano.
D/ KAKO supermerkao uteruje dugove onima koji NISU U STANJU da placaju nakon 90 ili 120 dana? Daje ih na sud? Sta im radi? Zasto ljudi uopste placaju nakon 120 dana ?

Na kraju, lokacija je uvek bitna, ali nije uvek presudna.

Nemaju ni svi gradovi supermerkado.

Sta smeta onima gde nema velikih prodavnica¿
 
Зато што треба да се ради, то је највећи проблем у Србији. Одговорност се пребацује са радника на послодавца и обрнуто. Радник се жали да није довољно плаћен, послодавац да нема промета. Радник који сматра да је мало плаћен, неће довољно да ради па ће самим тим и муштерија да буде незадовољна. Опет због тога неће бити промета. Онда послодавац има изговор да не плати радника....и ко успе да схвати овај зачарани круг, биће му јасно.
Мада, продавац је представник радње, тако да много шта зависи од радника. Али радник у Србији се и даље води девизом "не може он мене толико мало да плати колико ја могу мало да радим"....и опет све у круг.

Ни ја немам одговор :dontunderstand:

Takve male radnje treba da su PORODICNA PREDUZECA....

Ja sam u pocetku radio sa zenom i cerkom: zena na blagajni, cerka posluzuje, ja u nabavku....I ja nekada posluzujem i zena, ali UVEK je neko od nas na blagajni.

I imali smo jednog ili dva fizikalca kojem sam samo rekao: "Utovari, istovari, odnesi, donesi..."

Tu on nema nista da filozofira i da hoce ili nece...
 
Takve male radnje treba da su PORODICNA PREDUZECA....

Ja sam u pocetku radio sa zenom i cerkom: zena na blagajni, cerka posluzuje, ja u nabavku....I ja nekada posluzujem i zena, ali UVEK je neko od nas na blagajni.

I imali smo jednog ili dva fizikalca kojem sam samo rekao: "Utovari, istovari, odnesi, donesi..."

Tu on nema nista da filozofira i da hoce ili nece...

А то је у Србији - пиши пропало. Био један случај код мене у околини. Тата вози одвози, мама сецка и продаје, а син само узима и ништа не пише и не плаћа. Затворили су се за неколико месеци, а после причали како су их велики системи прогутали....
Недостаје добра организација.
 
Imao sam ideju da otvorim jednu malu radnju tjst prodavnicu ali me plasi prica o neuspehu malih radnji jer su svuda oko nas hiper-supermarketi i to da drzava tjst INSPEKCIJA jede male radnje.Kazu mi ljudi da dodje inspektor i za neku nebulozu napise kaznu od recimo 200000 dinara,ma ni netrepne kad je pise...pa nepadaju pare sneba pa da nakupim 200000 pa da mu dam...i ko onda normalan da otvara radnju...
 
Нема код нас професионализма. Газде умишљају да су богови, раднике третирају као марву. Како онда и газда и радник могу да буду љубазни према муштеријама, кад нису љубазни један према другом? Газде набијају цене и тако још више смањују промет, уместо да смање цене и повећају промет. У малим приватним радњама купујем кад је супермаркет затворен, или ако се навучем на неку згодну продавачицу. Иначе их избегавам, поготово не купујем лако кварљиву храну код њих, да не зарадим неку болештину. То је зато што не складиште лако кварљиву храну на одговарајући начин, и због малог промета. Ако купујем месо, или сок, или смоки - увек је свежије у супермаркету. Једино може да се деси да воће и поврће буде свежије у малој радњи, али је зато и доста скупље.
 
Ovo su nova vremena i kao takva traže nove ideje. Možda nema veze sa temom, ali meni pada na pamet firma "Potrčko". Dva ortaka se setila da ljudima na noge donose sve što im klijenti poruče iz prodavnica... Krenulo je kao zezanje a sada se razvio u odličan biznis.
 
Imao sam ideju da otvorim jednu malu radnju tjst prodavnicu ali me plasi prica o neuspehu malih radnji jer su svuda oko nas hiper-supermarketi i to da drzava tjst INSPEKCIJA jede male radnje.Kazu mi ljudi da dodje inspektor i za neku nebulozu napise kaznu od recimo 200000 dinara,ma ni netrepne kad je pise...pa nepadaju pare sneba pa da nakupim 200000 pa da mu dam...i ko onda normalan da otvara radnju...

Ovo sa inspekcijom mogu da uzmem kao opravdan i validan razlog koji opterecuje male radnje.

Zbog takvih stvari male radnje treba da se UDRUZUJU u udruzenja slicnih delatnosti.

Ovde kod mene se desio jedan slucaj koji moze biti primer kako se to radi: inspektori su kaznili dve male privatne pekare zbog nekih sitnih propusta.

Sutradan su SVE PRIVATNE PEKARE osvanule ZATVORENE u znak solidarnosti sa njihovim kolegama.

Narod se uznemirio jer nije imao gde da kupi hleb i dorucak.

Opstina je naredila inspektorima da smesta povuku kazne jer je situacija pretila da se pretvori u mnogo veci cirkus.

Kada su inspektori agresivni i nepravedni, to je lek za takva ponasanja.

Ili im se jednostavno tutne nesto u dzep da cute i ne pojavljuju se barem godinu dana. :cool:
 

Back
Top