Neočekivana tema

Ja sebe smatram radikalnim humanistom (Frommovog tipa), ali ne nameravam da se hvalim time... :?

Mislim da čovek stalno treba da se trudi da bude dobar, da vodi produktivan,ispravan život, pridržavajući se nekih moralnih načela koja je sebi postavio i sprovodeći ih u dela.

Jedno od načela kojeg se ja prdržavam koliko je god to moguće jeste najosnovnije humanističko (a i hrišćansko, judejsko...) načelo koje glasi: Što ne želiš sebi, ne čini drugome!

Na primer, kod nas je jako "moderno" da se pljuju radikali, da se omalovažavaju, degradiraju... skoro smatraju građanima drugog reda. Tu praksu su godinama uvodilii ovi "tolerantni" DB-ovci koji sad jedni druge ubijaju.
Mene kao srpskog radikala to, normalno, pogađa... Ali mi ni na kraj pameti nije da uzvraćam istom merom, tvrdeči da su DS-ovci krimosi i lopovi, SPO-ovci fanatica, DSS-ovci mlakonje i šonje itd.
Svestan sam neispravnosti takvih generalizacija i zato ih ja nikad i ne činim. Tako sprovodim u praksi načelo koje sam gore citirao.
 
dobrica dobrica:
učinili bar jedno humano delao

Ideja "činjenja humanih (dobrih) dela" mi se baš i ne sviđa. Ja ne gledam tako na stvari... Ne zato što je činjenje dobrih dela loše (!), već zato što mi to zvuči suviše "američki" - tržišno, ali i neiskreno.

Zašto kažem tržišno?
Pa, kad Amerikanci kažu da treba činiti dobra dela (good deeds), oni to posmatraju kao nekakav "deal", društveni dogovor. Oni misle: "Ja, kao i svaki drugi dobar Amerikanac, imam pravo da celog života činim loša dela, ali, ukoliko hoću da budem dobar Amerikanac, moram istovremeno da činim i dobra dela da bih se iskupio."
To u praksi, na primer, znači da će neka farmaceutska kompanija kao sporedni proizvod izbaciti u okolinu milione tona toksičnog otpada koji će izazvati razne boleštine, pa i smrti, kod lokalnog stanovništva i to je, naravno, loše. Ali će ona istovremeno i da poklanja deo svojih proizvoda (lekova) nekimma koji ih ne mogu da kupe, i tako će, čineći "dobro delo" neutralizirati ranije počinjena loša dela. "Otkupiće" ih bogatim poklonima. Drugim rečima - iskupiće se.

Za moj ukus u svemu tome ima previše kupovine, trgovine... da bi bilo mesta za humanost. :?

Ja mislim da se, pre svega, treba suzdržavati od činjenja loših dela i veći deo pažnje usmeriti na tu stranu, a dobra dela treba, normalno, činiti onoliko koliko je to u moći svakog pojedinca.

Inače, zaboravih da kažem, da ideja o iskupljenju kroz dobra dela potiče iz katoličke ideologije prema kojoj celog života možeš činiti zlo, ali ako se pred smrt pokaješ, Bog će ti sve oprostiti i otići ćeš u Ray.
Nije nego !
Mislim da je takva ideologija podesnija za one kojima je više stalo do zločina, nego do dobročinstava.
Šta da dodam - katoličanstvo je jedna od najlicemernijih ideologija na svetu...
 
Đenka:
dobrica dobrica:
učinili bar jedno humano delao

Ideja "činjenja humanih (dobrih) dela" mi se baš i ne sviđa. Ja ne gledam tako na stvari... Ne zato što je činjenje dobrih dela loše (!), već zato što mi to zvuči suviše "američki" - tržišno, ali i neiskreno.

Zašto kažem tržišno?
Pa, kad Amerikanci kažu da treba činiti dobra dela (good deeds), oni to posmatraju kao nekakav "deal", društveni dogovor. Oni misle: "Ja, kao i svaki drugi dobar Amerikanac, imam pravo da celog života činim loša dela, ali, ukoliko hoću da budem dobar Amerikanac, moram istovremeno da činim i dobra dela da bih se iskupio."
To u praksi, na primer, znači da će neka farmaceutska kompanija kao sporedni proizvod izbaciti u okolinu milione tona toksičnog otpada koji će izazvati razne boleštine, pa i smrti, kod lokalnog stanovništva i to je, naravno, loše. Ali će ona istovremeno i da poklanja deo svojih proizvoda (lekova) nekimma koji ih ne mogu da kupe, i tako će, čineći "dobro delo" neutralizirati ranije počinjena loša dela. "Otkupiće" ih bogatim poklonima. Drugim rečima - iskupiće se.

Za moj ukus u svemu tome ima previše kupovine, trgovine... da bi bilo mesta za humanost. :?

Ja mislim da se, pre svega, treba suzdržavati od činjenja loših dela i veći deo pažnje usmeriti na tu stranu, a dobra dela treba, normalno, činiti onoliko koliko je to u moći svakog pojedinca.

Inače, zaboravih da kažem, da ideja o iskupljenju kroz dobra dela potiče iz katoličke ideologije prema kojoj celog života možeš činiti zlo, ali ako se pred smrt pokaješ, Bog će ti sve oprostiti i otići ćeš u Ray.
Nije nego !
Mislim da je takva ideologija podesnija za one kojima je više stalo do zločina, nego do dobročinstava.
Šta da dodam - katoličanstvo je jedna od najlicemernijih ideologija na svetu...
Nemam smajli za aplauz,ali si zaslužio veliki.Pozdrav tebi Đenka.
 
Hvala, 0077!
spin.gif
Pozdrav i tebi!
wave.gif
 
Đenka:
Što ne želiš sebi, ne čini drugome!

Moracu na ovo citirano da odgovorim kao sto je jedan moj ortak rekao meni kada sam spomenuo tu istu recenicu: "Ali ja bih hteo da jbm, al ne bih hteo mene da jbu!"

U vezi sa temom, moje najvece humano delo je to sto se ne mesam u tudja posla osim ako to osobe same ne zatraze od mene. Postovanje necije privatnosti i gledanje svoga posla je otprilike nesto najbolje sto mozes da ucinis za drugu osobu. Ako ne razumete zasto mislim tako, ima vremena, shvaticete...
 
Humanost.
Sta si ti ucinio humano u svom zivotu?
Za mene je humanost nesto sasvim drugacije.Samo na Bolesne se sazalim na decu i na zivotinje.Ali one ulicne prosce koji se vuku po snegu i kisi njih bi istrebio da nepostzoje.Najhumanija stvar koju svaki covek moze da ucini je da neopterecuje nepotrebno druge.Da vecno ulaze u sebe da drugi nebi to cinili.I da nedozvoli da bude neko koga ce svet sazaljevati.Kada to pojedinac postane istog trenutka on je najhumanija osoba na svetu jer je oduzi dug prirodi.
A to sto ce neko dati prilog u dobrotvorne svrhe.To je stvar licnog bogastva jer ko ima taj i daje.a onaj ko pomaze starima na putu takodje nije human nego kulturan.
Budimo humani prema sebi i prirodi.Jer smo zato stvoreni.
 
Slazem se u potpunosti sa Djenkom.
Humanost je pre svega ne cinjenje losih stvari drugima a tek onda cinjenje dobrih stvari. Sve ostalo je licemerje i kupovina pozitivnih poena zarad nekih svojih interesa.
 
Ok... danas kada neko kaze da voli da pomaze ljudima, svi ga gledaju u cudu i traze neke skrivene motive za to, najbolje sto moze dobiti kao odgovor na to je da to radi iz cisto 'sebicnih' razloga, ili da bi umirio necistu savest ili je novi vernik koji 'kupuje karticu za raj'. Vrlo neobicno, cak se ne usudjuju priznati da su ucinili neko dobro delo...
Ne ciniti zlo nije isto sto i 'humano delo'!
Poznaje li danas neko rec FILANTROPIJA?
 
Đenka:
dobrica dobrica:
učinili bar jedno humano delao

Ideja "činjenja humanih (dobrih) dela" mi se baš i ne sviđa. Ja ne gledam tako na stvari... Ne zato što je činjenje dobrih dela loše (!), već zato što mi to zvuči suviše "američki" - tržišno, ali i neiskreno.

Zašto kažem tržišno?
Pa, kad Amerikanci kažu da treba činiti dobra dela (good deeds), oni to posmatraju kao nekakav "deal", društveni dogovor. Oni misle: "Ja, kao i svaki drugi dobar Amerikanac, imam pravo da celog života činim loša dela, ali, ukoliko hoću da budem dobar Amerikanac, moram istovremeno da činim i dobra dela da bih se iskupio."
To u praksi, na primer, znači da će neka farmaceutska kompanija kao sporedni proizvod izbaciti u okolinu milione tona toksičnog otpada koji će izazvati razne boleštine, pa i smrti, kod lokalnog stanovništva i to je, naravno, loše. Ali će ona istovremeno i da poklanja deo svojih proizvoda (lekova) nekimma koji ih ne mogu da kupe, i tako će, čineći "dobro delo" neutralizirati ranije počinjena loša dela. "Otkupiće" ih bogatim poklonima. Drugim rečima - iskupiće se.

Za moj ukus u svemu tome ima previše kupovine, trgovine... da bi bilo mesta za humanost. :?

Ja mislim da se, pre svega, treba suzdržavati od činjenja loših dela i veći deo pažnje usmeriti na tu stranu, a dobra dela treba, normalno, činiti onoliko koliko je to u moći svakog pojedinca.

Inače, zaboravih da kažem, da ideja o iskupljenju kroz dobra dela potiče iz katoličke ideologije prema kojoj celog života možeš činiti zlo, ali ako se pred smrt pokaješ, Bog će ti sve oprostiti i otići ćeš u Ray.
Nije nego !
Mislim da je takva ideologija podesnija za one kojima je više stalo do zločina, nego do dobročinstava.
Šta da dodam - katoličanstvo je jedna od najlicemernijih ideologija na svetu...

Svaka chast!!! :lol: Mogla bi da dodajem josh mnogo,kao i svi ostali,...ali shto kad neki ne vide,...ne misle,ne osecaju...Videcemo shta ce biti dalje :wink:
 
mishica:
Poznaje li danas neko rec FILANTROPIJA?

Jel to ono kad Džordž Soroš uvodi kablovski internet u zgrade koje su pre toga američki bombarderi "pripremili" za uvođenje kablovdkog interneta (napravili prikladne otvore za provođenje optičkih kablova :lol: ) ? Ili kad nam Svetska banka otpiše čak 30% duga, i to baš onog koji je nastao usled blokade naših računa za vreme ekonomskih sankcija?

Ili ono - kad SAD žele da nam odobre financijsku pomoć od 200 miliona dolara, ali uz uslov da odustanemo od ratne odštete od 100 milijardi dolara?

Kad god nekog bije glas da je filantrop i dobročinitelj ja se odmah zapitam - a zašto svi znaju da je on dobročinitelj? Zar ta njegova dobročinstva ne bi trebalo da ostanu između njega, pomognute osobe i Boga? Tako bar u Bibliji piše...

Svima nama na ovim prostorima dosta je javnih dobročinitelja koji svoja dela čine "ex officio" - po službenoj dužnosti i "in plena publica forma" - u punoj javnoj paradi... :x
 
sta da vam kazem :roll:

boduje se pravac kojim chovek ide

zato sto niko nije bezgreshan ni savrshen

u sushtini sve shto radish radish sebi

kako-jednostavno

ono u shta verujesh i kako razmishljash i kako zivish tako i dozivljavash svet u kome zivish a i sebe u njemu

jedno je sigurno-svaki trud u pozitivnom pravcu isplati se nemerljivo

ps.samo da napomenem najvecje i najstrashnije prevare koje postoje

prvo da nishta nemoze da se uradi i da je sve odredjeno-ovo je uzrok bar 80% svih sra.nja

i drugo da si ti kao pojedinac neshto kriv-
ovo je uzrok lichnog nezadovoljstva,a ustvari chovek jedino moze da napreduje ako greshi(a to je i definichija greha-jednostavno greshka)

ponavljam da je bitan pravac u kom se ide

nishta nemoze na silu nego vremenom

"ko trazi nacjicje" 8)
 
Đenka:
Kad god nekog bije glas da je filantrop i dobročinitelj ja se odmah zapitam - a zašto svi znaju da je on dobročinitelj? Zar ta njegova dobročinstva ne bi trebalo da ostanu između njega, pomognute osobe i Boga? Tako bar u Bibliji piše...

Svima nama na ovim prostorima dosta je javnih dobročinitelja koji svoja dela čine "ex officio" - po službenoj dužnosti i "in plena publica forma" - u punoj javnoj paradi... :x

Ma ja tu uopste nisam mislila na javne 'dobrocinitelje', niti sam mislila na nesto tako 'grandiozno'... mislila sam na 'malog' coveka koji jednostavno voli da pomaze i to cini rado i bez rezervi ili ocekivanja neceg za uzvrat. Evo npr. na mog komsiju, ili tvog... mozda na tebe? :)
 

Back
Top