ovo je ok: musaka ;)

jagodica

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.185
ne znam gde ovo spada ali evo sad listam svesku pa nadjem i ja ovo volim :) zove se grhcka musaka mislim...nisam overila da l je original recept, ali je fino i lagano. to je u stvari "prazna musaka"...
ali glupo mi je da pravim temu "musaka" posto to ide pod neko povrce..mozda "prazna tema" - prazne palacinke, prazni bureci i tako???

2-3 glavice crnog luka
1/2kg mlevenog mesa
2 soljice za kafu pirinca
1dl milerama
3 jajeta
biber, so, vegeta
sitno iseckati 2-3 glavice crnog luka, proprziti na ulju, dodati 0.5kg mlevenog mesa i pirjaniti uz povremeno dolivanje po malo vode. gotovo meso skinuti s vatre i izmesati sa 2 soljice za kafu prokuvanog i ocedjenog pirinca, dodati bibera i soli po ukusu i malo vegete. sipati u vatrostalnu ciniju ili djuvec poravnati i preliti sa 1dl kisele pavlake izmesane sa 3 jajeta, pa staviti u rernu da se pece (ne znam na koliko i koliko)
 
ali da se vratim na musaku.
probali smo pire za minut, i jaaaaako smo zadovoljni. na kutiji je recept za nesto sto se zove grcka musaka, a otprilike je ovako (kolicina je za 3 osobe max): u namazan sud pola umucenog pirea, pa sloj dinstanog mlevenog mesa pa opet sloj pirea i zapece se. ja pravila u mikrotalasnoj, pa sam minut pre kraja od gore pobacala malo slanine i origana da zamirisi. uz paradajz salatu bilo skroz dobro :lol:
 
ovo je nesto drugacije

posto stize kiseo kupus ( ma tu je on nema da cekamo ni tri meseca ) probajte ovo

kupus sitno iseckati kao za podvarak i pozeljno je da se proprzi. pirinac potopiti jedno sat do dva u vodi i ocediti. Mleveno meso proprziti na crnom luku kao za obicnu musaku, i u njega ne bi bilo lose ubaciti sitno seckanu slaninu onako masniju. U vatrostalnu posudu redjati red kupusa red pirinca zatim svo meso pa opet pirinac i na kraju kupus. Naliti sa onako, malo vode ( izvinite ali ja sve spremam od oka ) i peci u rerni dok se ne ispece


mozda sam malo pozurio sa receptom ali vredi probajte
 
koju ja naprosto obozavam. A treba vam pakovanje testenine (500gr) mleveno mesto oko 700 grama kackavalj, beli sir, malo putera. Testenina se obari, mleveno meso pripremi kao za spagete, tj. prodinsta na crnom luku. U odgovarajucu tepsijicu stavite pola barenih testenine, pa meso, pa preko toga belog sira, na to ostatak testenine. Sve to preliti besamel sosom, i na kraju staviti rendani kackavalj i listice putera. I baravno ispeci u rerni.
 
Potreban je cetvrtasti pleh-pravougaon.
malo nauljen.

Ovaj recept je za veoma gladne i mnogobrojne goste.

1kg mlevenog mesa (zamesati sve kao za cevape)
1kg teletine
1kg rostilj kobasica (dimljenih suvih)
kackavalja dimljenog oko 500gr
500gr slaninice sa sto manje masti,
po mogucsatvu suva
zacini (origao, persun, BBQ, aleva, malo belog luka, zecin c, curry)

Priprema:

Mleveno meso rastanjiti na prst debljine i postaviti ga u pleh.
preko toga naredjati slaninu i narendati kackavalj.
Preko toga naredjati kobasice a preko njih kackavalj i slaninicu.
a onda naredjati teletinu i sve to zatopiti kackavaljem.

Ja obicno sve zacine pomesam u soljicu i svaki red namazem peruskom.

Prvo sve to treba peci na sto tisoj vatri da toplota prodre skroz unutra, a onda se zvizne na propisnu temperaturu.

Prijatno

Mnogo triglicerida i holesterola
ali tako prija..


Varijacija je a se izmedju doda i tost hleb malo pecen
 
Te musake... poređaš sastojke, pa preliješ ...nečim...pa zapečeš u rerni.
Sve zavisi od toga šta sve sadži ta koju si jela, pa ti se dopala.Moguće je da sastojak koji se najduže peče, treba propržiti ili obariti, pa onda ređati u, najčešće, vatrostalnu posudu.
Uvećini slučajeva, sve se poređa u redove, začini i prelije pavlakom, ili mlekom.
 
Musaka koju ja pravim je od palačinki i piletine.
Napraviš desetak palačinki.Skuvaš pile sa raznim povrćem(šargarepa,celer,paštrnak).Kada je kuvano procediš,odvojiš koskice i meso i povrće slažeš u vatrostalnu posudu naizmenično sa palačinkama.Preko mesa i povrća staviš malo začina, bibera,peršuna.Završiš palačinkom.Umutiš 1-2 jaja sa kiselom pavlakom i preliješ Zapečeš u rerni. U supu koja je ostala posle kuvanja staviš testeninu ili knedle od griza i eto kompletan ručak.PRIJATNO!:bye:
 
Pileci file iseckas na trakice pa malo proprzis, u vatrostalnu redjas krompir predhodno obaren, pa red suvog vrata tanko secenog, rendani kackavalj pa piletina i tako dok ne potrosis sve sastojke. Na kraju ide kackavalj i preliti pavlakom i jajima pa u rernu.
 
Ja tu musaku pravim ovako: U vatrostalnu ciniju stavim red slaninice pa red pilecih fileta, iseckanih na trake, pa red pecurki, malo prodinstanih, pa red suvog vrata. Svaki red prelijem sa malo besamel sosa. Od gore narendam dosta kackavalja i ispecem. Moja deca to obozavaju.
 

Back
Top