Bon-ton


Bonbona :)
ferrerorocher3.jpg
 
Bon-ton je nacin ophodjenja prema drugima a mene od nedovno interesuje kako se drugi bontonisu prema meni jer od nedavno morao sam proglasiti, da se ,- Zemlja oko mene okrece !?
 
Postoje taktike verbalnog terorizma koje je teško prepoznati al ja ću vam pomoći..jel?..:mrgreen:

Dakle imamo...

1) Ad hominem varijante...

Ovo je vrlo rasprostranjena varijanta verbalnog terorizma..to su vam oni sistemi kad udjete
s nekim u raspravu a taj neko vam uzvraća sa "Ti si nov ovde, zar ne?" ili u rečenicama
nemilice koristi reči poput "ne razumeš ti to", "čak i ti", "kad odrasteš, kašće ti se samo" itd..:)

2) Varke uma...

Ovo je malo komplikovanije objasniti ..to je ono kad umesto da se bavite komentarom ili pitanjem direktno,
ideja je da se fokusirate na neki nevažni detalj da bi ste izbegli temu ili kupili vreme...
Tu spada ono čuveno cepidlačenje, izvlačenja iz konteksta, trgovčeve poente itd..nekoliko primera:
-"Vaša poslednja rečenica nije gramatički ispravna."
-"Rekao si osećam umesto mislim. Ako pristupaš emocionalno, neću moći da te urazumim svojim argumentima."
-"Ne zanima me što drugi kažu da si dosadan."
-"Shvataš li koje si dijalektičke principe upravo pogazio?" ( "ne" ) "Rado bih ti objasnio, ali ( nastaviti sa tehnikom Ne razumeš ti to )".
-"Mislim... stvarno! Ne očekuješ valjda da neko ZAISTA poveruje u to?"

3) Taktike odlaganja...

Ako se nađete u situaciji da morate da odgovorite na pitanje a ne znate kako, taktikama odlaganja možete kupiti vreme
da smislite odgovarajući odgovor...npr..
-"Drago mi je da ste to pitali. Da li želite duži ili kraći odgovor?"
-"To je zanimljivo pitanje s obzirom da dolazi od vas. Zanimljivo, zanimljivo."...
Ove taktike su rizične jer ako ne smislite dobar odgovor, naći ćete se u još goroj situaciji...:lol:

4) Odgovor na svako pitanje...

Uobičajena taktika političara je da na pitanje gledaju kao na priliku da kažu šta god žele. "Odgovor" ne mora da bude ni u kakvoj vezi sa "pitanjem".
Ova taktika je uništila svrhu debate u politici i širi se i na ostale segmente javnog života....npr..
..."Da li ste za ili protiv smrtne kazne?" - "Ne mislim da je najvažnije pitanje da li je neko za ili protiv smrtne kazne.
Pravo pitanje je kako rešiti problem koji imamo sa budžetskim deficitom. Predlažem da..."....

5) Opšti jeftini trikovi ili takozvani iritanti...

Ovde ću samo primere navesti obzirom da su ovi i ovakvi trikovi najrasprostrannjeniji na netu..naravno tu spadaju
hipotetičke uvrede, komplimenti kao uvreda, imenovanje sagovornika, priča poput pokvarene ploče...:lol:..itd..
-"Uzmite ovaj primer: pretpostavimo da ste osoba koja je izuzetno glupa, ali želi da ispadne inteligentna. Koji bi bio vaš odgovor da ste na mom mestu?"
-"Ko bi rekao da si sposoban za to..."
-"To mi zvuči kao da ste rekli da je tortura nad decom dobra ideja."
-"Takav način razmišljanja se zove "Fenomen Ćosić"."
-"Ali juče si rekao potpuno suprotnu stvar! Odluči se već jednom!"

I tako...:aha:...o tome su govorili Dean & Marshall VanDruff...
 
Poslednja izmena:
Postoje taktike verbalnog terorizma koje je teško prepoznati al ja ću vam pomoći..jel?..:mrgreen:

Dakle imamo...

1) Ad hominem varijante...

Ovo je vrlo rasprostranjena varijanta verbalnog terorizma..to su vam oni sistemi kad udjete
s nekim u raspravu a taj neko vam uzvraća sa "Ti si nov ovde, zar ne?" ili u rečenicama
nemilice koristi reči poput "ne razumeš ti to", "čak i ti", "kad odrasteš, kašće ti se samo" itd..:)

2) Varke uma...

Ovo je malo komplikovanije objasniti ..to je ono kad umesto da se bavite komentarom ili pitanjem direktno,
ideja je da se fokusirate na neki nevažni detalj da bi ste izbegli temu ili kupili vreme...
Tu spada ono čuveno cepidlačenje, izvlačenja iz konteksta, trgovčeve poente itd..nekoliko primera:
-"Vaša poslednja rečenica nije gramatički ispravna."
-"Rekao si osećam umesto mislim. Ako pristupaš emocionalno, neću moći da te urazumim svojim argumentima."
-"Ne zanima me što drugi kažu da si dosadan."
-"Shvataš li koje si dijalektičke principe upravo pogazio?" ( "ne" ) "Rado bih ti objasnio, ali ( nastaviti sa tehnikom Ne razumeš ti to )".
-"Mislim... stvarno! Ne očekuješ valjda da neko ZAISTA poveruje u to?"

3) Taktike odlaganja...

Ako se nađete u situaciji da morate da odgovorite na pitanje a ne znate kako, taktikama odlaganja možete kupiti vreme
da smislite odgovarajući odgovor...npr..
-"Drago mi je da ste to pitali. Da li želite duži ili kraći odgovor?"
-"To je zanimljivo pitanje s obzirom da dolazi od vas. Zanimljivo, zanimljivo."...
Ove taktike su rizične jer ako ne smislite dobar odgovor, naći ćete se u još goroj situaciji...:lol:

4) Odgovor na svako pitanje...

Uobičajena taktika političara je da na pitanje gledaju kao na priliku da kažu šta god žele. "Odgovor" ne mora da bude ni u kakvoj vezi sa "pitanjem".
Ova taktika je uništila svrhu debate u politici i širi se i na ostale segmente javnog života....npr..
..."Da li ste za ili protiv smrtne kazne?" - "Ne mislim da je najvažnije pitanje da li je neko za ili protiv smrtne kazne.
Pravo pitanje je kako rešiti problem koji imamo sa budžetskim deficitom. Predlažem da..."....

5) Opšti jeftini trikovi ili takozvani iritanti...

Ovde ću samo primere navesti obzirom da su ovi i ovakvi trikovi najrasprostrannjeniji na netu..naravno tu spadaju
hipotetičke uvrede, komplimenti kao uvreda, imenovanje sagovornika, priča poput pokvarene ploče...:lol:..itd..
-"Uzmite ovaj primer: pretpostavimo da ste osoba koja je izuzetno glupa, ali želi da ispadne inteligentna. Koji bi bio vaš odgovor da ste na mom mestu?"
-"Ko bi rekao da si sposoban za to..."
-"To mi zvuči kao da ste rekli da je tortura nad decom dobra ideja."
-"Takav način razmišljanja se zove "Fenomen Ćosić"."
-"Ali juče si rekao potpuno suprotnu stvar! Odluči se već jednom!"

I tako...:aha:...o tome su govorili Dean & Marshall VanDruff...

...Barb,
- da je ovo tvoje pisanje islo drugacije bilo bi mi cudno. Nerviras me kad pises istine koje sam mislio da su samo moje i nijesam ih htio ni tebi reci ...nerviras me i sto te nema...nerviras me sto si tamo negdje iza komp_a...a, bogme, nerviras me i sto barbarski surovo iznosis bolesti roda ljudskog...nerviras me i sto vec odavno mi ne porucujes nesto , makar i osvjezavajuce u ove tamne dane planinske....
-nerviras me i time sto si tako draga i visokotaktna,- feminus-Maximuse !!!

P.S.
-gledaj, pa se naljuti ....opet bi me iznervirala ....
 
Bon ton je pravilo i umece ophodjenja i postovanja ili ti lepog vaspitanja..
Onaj ko ga ima on ce se svuda i na svakom mestu tako ponasati..ko ga nema ..
ne vredi mu ni enciklopedija o bon tonu..nevaspitana osoba je nevaspitana svuda..
i tesko da se moze privesti redu..ostaje jedino da se takve osobe zaobidju sto ja
inace u svom zivotu radim pa i ovde...
 
Bonton..da da je to jedna grupa ljudi ili kategorija..ovde su razlicite grupacije..nacije ..i svi su se oni tokom evoucije razlicito vaspitavali i u razlicitoj kulturi i okruzenju rasli..pa mislim da ce tesko ovde zavladati bonton jos ne manje od sto godina...pozzzz
 
Fatalni nedostatak manira na nasim prostorima:

Maniri su od sustinske vaznosti za pravilno funkcionisanje jednog drustva. Jer samo je otmena distanca ta koja omogucava komunikaciju, toleranciju ili pravu meru u saopstavanju nezeljenih istina.

heliada
 
Poslednja izmena:
U realu bon - tona nemamo :confused:, žalosna istina, retki su oni koji se bar trude da budu pristojni, a na kraju ispadnu samo smešni i žalosni...
Budimo kakvi jesmo, stoji, ali, granice mora da ima - ne možemo baš sve reći, a da npr.ne budemo bar banovani, ovde :mrgreen:
..ili u realu, da nas neko ne našutira - blaža varijanta, ili ne zaglavimo malo apse na rialiti način :mrgreen:
U ovoj zemlji nema kažnjavanja, u poslednjih 15 godinica, biće i više da su...
Tako da o bon - tonu možemo samo čitati ...koga interesuje :mrgreen:
:hvala:
 
Ja sam potpuno nekulturan i necivilizovan tip. Smatram da me vadi gorštačka harizma, dječački šarm i dar da se umiljavanjem uvučem u dubinske odaje duše u kojima se donose relevantne odluke.
 
Ja spadam u one koji kad čuju da je to pravilo ili se MORA TAKO, odmah imaju averziju prema toj stvari.
A bon-ton se ne mora poštovati, stvar vaspitanja i kasnije izgrađenog stava .
 
Bon ton je pravilo i umece ophodjenja i postovanja ili ti lepog vaspitanja..
Onaj ko ga ima on ce se svuda i na svakom mestu tako ponasati..ko ga nema ..
ne vredi mu ni enciklopedija o bon tonu..nevaspitana osoba je nevaspitana svuda..
i tesko da se moze privesti redu..ostaje jedino da se takve osobe zaobidju sto ja
inace u svom zivotu radim pa i ovde...
Ti bi prosla odlicnim da je bonton predmet
 
Sve to zavisi od pozitive u čoveku, imaš ili je nemaš...od stava.
A nažalost, mnogo-premnogo udela ima u tome novac, teško je biti veseo i dužan ... a onda je teško i nasmejati se, a reč Izvini zaboraviš, nehajno, nenamerno.
 

Back
Top