Makedonci
Strana 1 od 23 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 568

Tema: Makedonci

 1. #1
  Domaćin oki1987 (avatar)
  Učlanjen
  24.04.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Na obali reke Belice.
  Poruke
  4.685
  Reputaciona moć
  131

  Podrazumevano Makedonci

  Makedonci nisu "izmisljeni" 1945.
  Makedonci nisu Srbi,Bugari ili Grci.

  Jedan od dokaza da su Makedonci imali punu nacionalu svest u 19 veku i pre toga je i dokument o privremenoj Makedonskoj vladi iz 1881 godine.  U dokumentu se kaze:

  Македонци,

  Нашата мила татковина Македонија еднаш беше една од најславните земји. Македонците ги поставија основите на уметноста на војувањето, со нивните победоносни фаланги и просветлувањето на Аристотел, го цивилизираа човештвото и Азија. А сега нашата татковина, толку славна во минатото, сега е на прагот на уништувањето, благодарение на нашите грешки и негрижа. Туѓи и сомнителни народи сакаат да ја освојат нашата татковина и да го уништат нашиот народ, кој, блескајќи со таква светлина, никогаш нема да биде уништен. Нашата мајка Македонија стана како вдовица, осамотена и напуштена од нејзините синови. Не го вее знамето што го вееше победоносната Македонска војска. Денеска е само географски поим. Како некој да се обидува да ја прикрие нејзината победоносна природа со прекривката на заборавот. Гробот и’ го ископаа натрапници кои сноват низ нашата земја и ја троват со смртоносни отрови. Тие натрапници се гробарите на нашата велика и славна татковина, тие се договараат како да ја распарчат и да ја препуштат на победничките војски на Австро-Унгарија. Ако еден јарем се замени со друг, обновувањето на Македонија ќе стане невозможно и нашиот народ ќе биде збришан. Овој момент е клучен за Македонија; ова е прашање на живот или смрт.

  Вистински Македонци, верни чеда на вашата татковина!

  Ќе дозволите ли вашата татковина да биде уништена?

  Погледнете како се гуши во ропство, како крвави од раните што околните народи и’ ги нанесоа!

  Погледнете ги тешките синџири во кои Султанот ја окова!

  Во таква беспомошна состојба, сета во солзи, нашата мила Македонија, нашата драга татковина ве вика:
  вие, мои верни чеда, вие наследници на Аристотел и Александар Велики, вие во чии вени тече Македонска крв, не ме оставајте да умрам, помогнете ми!
  Голем срам ќе биде за вас, вистински Македонци, ако останете неми сведоци на мојот погреб.

  Не, не, еве ги моите грозни раскрвавени рани, еве ги моите тешки пранги: скршете ги, расковете ги, зацелете ги моите рани, направете се’ што е во ваша моќ за да се напишта зборовите „Сложна и обединета Македонија“ на знамето што ќе го кренам. Откога ќе успеете победоносно, избркајте ги убијците од оваа земја кои го веат знамето на раздорот и сеат погубни идеи, делејќи ве, мои чеда, на безбројни народи, па така обединето под знамето на Македонија, како единствен народ, дигнете го високо тоа славно знаме и подгответе се еднодушно да напишете на него:

  Да живее Македонскиот народ, да живее Македонија!

  Тоа е гласот на нашата земја, тоа е нашата слобода - нашето народно наследство. Ако ги прогласите овие зборови, ќе бидете поздравени од слободно мислечките народи и сите благородни срца ќе побрзаат да ви се придружат и да се борат, да ви помогнат да ја добиете светата слобода, која толку векови веќе ви е одземена.

  Македонци, запомнете го вашето потекло и не се одрекувајте од него!

  http://www.mn.mk/aktuelno/1712-Manifest-na-Privremenata-Vlada-na-Makedonija---1881 2. #2
  Primećen član Morpheus (avatar)
  Učlanjen
  23.05.2003.
  Pol
  muški
  Poruke
  681
  Reputaciona moć
  60

  Podrazumevano Re: Makedonci

  De ste bre Bivsi Makedonijanci


 3. #3
  Ističe se Denca PA (avatar)
  Učlanjen
  16.12.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Pančevo
  Poruke
  2.211
  Tekstova u blogu
  1
  Reputaciona moć
  53

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Srbi sa teškata govornata manata
  sakam skopsko

 4. #4
  Veoma poznat Moračanin (avatar)
  Učlanjen
  07.12.2009.
  Pol
  muški
  Poruke
  11.370
  Reputaciona moć
  309

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Kako vaša mila i draga "TATKOVINA"?

 5. #5
  Aktivan član Vasilefs (avatar)
  Učlanjen
  09.07.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Κωνσταντινούπολη
  Poruke
  1.367
  Reputaciona moć
  44

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio oki1987 Pogledaj poruku
  Makedonci nisu "izmisljeni" 1945.
  Pa naravno da Makedonci nisu izmisljeni 1945 godine,Makedonci su narod koji je ziveo u Anticko doba.

  Nego zanima me koje si ti nacjonalnosti,juzni Srbin sa govornom manom (sto rece jedan ot prethodnika)

 6. #6
  Ističe se Denca PA (avatar)
  Učlanjen
  16.12.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Pančevo
  Poruke
  2.211
  Tekstova u blogu
  1
  Reputaciona moć
  53

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio Vasilefs Pogledaj poruku
  Pa naravno da Makedonci nisu izmisljeni 1945 godine,Makedonci su narod koji je ziveo u Anticko doba.

  Nego zanima me koje si ti nacjonalnosti,juzni Srbin sa govornom manom (sto rece jedan ot prethodnika)
  ama svi smo mi isti, svi smo iz pi... mat...ne

 7. #7
  Domaćin oki1987 (avatar)
  Učlanjen
  24.04.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Na obali reke Belice.
  Poruke
  4.685
  Reputaciona moć
  131

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio Vasilefs Pogledaj poruku
  Pa naravno da Makedonci nisu izmisljeni 1945 godine,Makedonci su narod koji je ziveo u Anticko doba.

  Nego zanima me koje si ti nacjonalnosti,juzni Srbin sa govornom manom (sto rece jedan ot prethodnika)
  Makedonac

 8. #8
  Domaćin oki1987 (avatar)
  Učlanjen
  24.04.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Na obali reke Belice.
  Poruke
  4.685
  Reputaciona moć
  131

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio Moračanin Pogledaj poruku
  Kako vaša mila i draga "TATKOVINA"?
  Tatkovina super

 9. #9
  Iskusan
  Učlanjen
  02.05.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Arlington Road
  Poruke
  6.477
  Tekstova u blogu
  8
  Reputaciona moć
  0

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Nema nista protiv. Samo napred.

 10. #10
  Lesandar nije na forumu
  An Unexpected Force Which Suddenly Appears and Resolves the Matter
  Elita Lesandar (avatar)
  Učlanjen
  27.08.2009.
  Pol
  muški
  Poruke
  22.541
  Reputaciona moć
  429

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio oki1987 Pogledaj poruku
  Makedonci nisu "izmisljeni" 1945.
  Makedonci nisu Srbi,Bugari ili Grci.

  Jedan od dokaza da su Makedonci imali punu nacionalu svest u 19 veku i pre toga je i dokument o privremenoj Makedonskoj vladi iz 1881 godine.  U dokumentu se kaze:

  Македонци,

  Нашата мила татковина Македонија еднаш беше една од најславните земји. Македонците ги поставија основите на уметноста на војувањето, со нивните победоносни фаланги и просветлувањето на Аристотел, го цивилизираа човештвото и Азија. А сега нашата татковина, толку славна во минатото, сега е на прагот на уништувањето, благодарение на нашите грешки и негрижа. Туѓи и сомнителни народи сакаат да ја освојат нашата татковина и да го уништат нашиот народ, кој, блескајќи со таква светлина, никогаш нема да биде уништен. Нашата мајка Македонија стана како вдовица, осамотена и напуштена од нејзините синови. Не го вее знамето што го вееше победоносната Македонска војска. Денеска е само географски поим. Како некој да се обидува да ја прикрие нејзината победоносна природа со прекривката на заборавот. Гробот и’ го ископаа натрапници кои сноват низ нашата земја и ја троват со смртоносни отрови. Тие натрапници се гробарите на нашата велика и славна татковина, тие се договараат како да ја распарчат и да ја препуштат на победничките војски на Австро-Унгарија. Ако еден јарем се замени со друг, обновувањето на Македонија ќе стане невозможно и нашиот народ ќе биде збришан. Овој момент е клучен за Македонија; ова е прашање на живот или смрт.

  Вистински Македонци, верни чеда на вашата татковина!

  Ќе дозволите ли вашата татковина да биде уништена?

  Погледнете како се гуши во ропство, како крвави од раните што околните народи и’ ги нанесоа!

  Погледнете ги тешките синџири во кои Султанот ја окова!

  Во таква беспомошна состојба, сета во солзи, нашата мила Македонија, нашата драга татковина ве вика:
  вие, мои верни чеда, вие наследници на Аристотел и Александар Велики, вие во чии вени тече Македонска крв, не ме оставајте да умрам, помогнете ми!
  Голем срам ќе биде за вас, вистински Македонци, ако останете неми сведоци на мојот погреб.

  Не, не, еве ги моите грозни раскрвавени рани, еве ги моите тешки пранги: скршете ги, расковете ги, зацелете ги моите рани, направете се’ што е во ваша моќ за да се напишта зборовите „Сложна и обединета Македонија“ на знамето што ќе го кренам. Откога ќе успеете победоносно, избркајте ги убијците од оваа земја кои го веат знамето на раздорот и сеат погубни идеи, делејќи ве, мои чеда, на безбројни народи, па така обединето под знамето на Македонија, како единствен народ, дигнете го високо тоа славно знаме и подгответе се еднодушно да напишете на него:

  Да живее Македонскиот народ, да живее Македонија!

  Тоа е гласот на нашата земја, тоа е нашата слобода - нашето народно наследство. Ако ги прогласите овие зборови, ќе бидете поздравени од слободно мислечките народи и сите благородни срца ќе побрзаат да ви се придружат и да се борат, да ви помогнат да ја добиете светата слобода, која толку векови веќе ви е одземена.

  Македонци, запомнете го вашето потекло и не се одрекувајте од него!

  [url]http://www.mn.mk/aktuelno/1712-Manifest-na-Privremenata-Vlada-na-Makedonija---1881[/url
  ]
  Зашто фалсификујеш?, На самом документу пише 19. фебруар 1878. А то је привремена управа одобрена од стране Порте.

  Ево ти председник те владе:  Хоћемо ли , модератори, да закључавамо овај фалсификат?
  "Velika seoba Slovena" i autohtonost Albanaca na Balkanu su lice i naličje iste "medalje" .

 11. #11
  Veoma poznat Akay (avatar)
  Učlanjen
  21.02.2010.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Млечни пут
  Poruke
  10.963
  Reputaciona moć
  640

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio oki1987 Pogledaj poruku
  Tatkovina super
  Razmisli da li ce biti u buducnosti super i sta je kolektivni problem i kako ces da ga resis.

  Ti si iskopo jedan dokument i sad toboz sve ucis.... Istu tehniku primenjuju i Muslimani (tkzv Bosnajni) i Siptari.

  Makedonci su svojevrstan prelaz izmedju Srba i Bugara, Na istoku blizi Bugarima nego Srbima,dok na severu i zapadu blizi Srbima.

  Makedonski jezik je staro-stokavski,koji je i u osnovi srpskog jezika.
  Poslednji put ažurirao/la Akay : 22.04.2010. u 11:32
  Буди промена коју желиш да видиш у свету.

 12. #12
  Veoma poznat Akay (avatar)
  Učlanjen
  21.02.2010.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Млечни пут
  Poruke
  10.963
  Reputaciona moć
  640

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio oki1987 Pogledaj poruku
  Makedonci nisu "izmisljeni" 1945.
  Naravno da nisu izmisljeni,postojao je jedan narod koji se tako u dalekoj proslosti nazivao.

  Ali komunisti ko komunisti,u velikoj zelji da razbiju Srbe - podrze Makedonce i Crnogorce kao posebne nacije,drugacije od Srba - sto do tada nikada nije bilo tako.
  Буди промена коју желиш да видиш у свету.

 13. #13
  Iskusan Ненад (avatar)
  Učlanjen
  17.12.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Београд
  Poruke
  6.374
  Tekstova u blogu
  14
  Reputaciona moć
  101

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Поздрав чокалијама(молим модераторе а и госте који се изјашњавају као Македонци да не схвате ово као увреду на националној и расној основи).

  Ево питања за вас: Ако сте заиста посебна нација, како су се ваши преци изјашњавали у време Цара Душана, Мрњавчевића и касније Турака? Да ли су били Срби, Бугари, Македонци или нешто четврто? Питање немојте да схватите као увреду.

 14. #14
  Domaćin strani placenik bre (avatar)
  Učlanjen
  09.04.2010.
  Pol
  muški
  Lokacija
  ni na nebu ni na zemlji
  Poruke
  4.261
  Reputaciona moć
  71

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Bugari so govornata mana.
  Politicari su sljam.

 15. #15
  Domaćin oki1987 (avatar)
  Učlanjen
  24.04.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Na obali reke Belice.
  Poruke
  4.685
  Reputaciona moć
  131

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio Alhemym007 Pogledaj poruku
  Razmisli da li ce biti u buducnosti super i sta je kolektivni problem i kako ces da ga resis.

  Ti si iskopo jedan dokument i sad toboz sve ucis.... Istu tehniku primenjuju i Muslimani (tkzv Bosnajni) i Siptari.

  Makedonci su svojevrstan prelaz izmedju Srba i Bugara, Na istoku blizi Bugarima nego Srbima,dok na severu i zapadu blizi Srbima.

  Makedonski jezik je staro-stokavski,koji je i u osnovi srpskog jezika.
  zasto nemozes da svatis da Makedonci postoje i postojali su u proslosti?
  Ima mnogo dokaza da su Makedonci u srednjem veku znali ko su, ali ti i tebi slicnima djaba sve to pokazivati.

  Slobodno dodji u Makedoniju i reci ovo sto si napisao Makedoncu, pa da vidis dali ce da ti kaze da je Bugarin ili Srbin, ili ce da ti se smeje i dobices batine.

 16. #16
  Veoma poznat Akay (avatar)
  Učlanjen
  21.02.2010.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Млечни пут
  Poruke
  10.963
  Reputaciona moć
  640

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio oki1987 Pogledaj poruku
  zasto nemozes da svatis da Makedonci postoje i postojali su u proslosti?
  Ima mnogo dokaza da su Makedonci u srednjem veku znali ko su, ali ti i tebi slicnima djaba sve to pokazivati.

  Slobodno dodji u Makedoniju i reci ovo sto si napisao Makedoncu, pa da vidis dali ce da ti kaze da je Bugarin ili Srbin, ili ce da ti se smeje i dobices batine.
  Па наравно да он то неће прихватити,као што неће ни 200 000 црногораца.
  Али тако је како је.
  Буди промена коју желиш да видиш у свету.

 17. #17
  Lesandar nije na forumu
  An Unexpected Force Which Suddenly Appears and Resolves the Matter
  Elita Lesandar (avatar)
  Učlanjen
  27.08.2009.
  Pol
  muški
  Poruke
  22.541
  Reputaciona moć
  429

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio oki1987 Pogledaj poruku

  Slobodno dodji u Makedoniju i reci ovo sto si napisao Makedoncu, pa da vidis dali ce da ti kaze da je Bugarin ili Srbin, ili ce da ti se smeje i dobices batine.
  Каква је ситуација у Аранђеловцу по том питању?
  "Velika seoba Slovena" i autohtonost Albanaca na Balkanu su lice i naličje iste "medalje" .

 18. #18
  Lesandar nije na forumu
  An Unexpected Force Which Suddenly Appears and Resolves the Matter
  Elita Lesandar (avatar)
  Učlanjen
  27.08.2009.
  Pol
  muški
  Poruke
  22.541
  Reputaciona moć
  429

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio Alhemym007 Pogledaj poruku
  Ti si iskopo jedan dokument i sad toboz sve ucis.... Istu tehniku primenjuju i Muslimani (tkzv Bosnajni) i Siptari.
  Проблем је у томе што је ископао документ којио каже сасвим другачије од онога што је написао. Помиње се Македонија, али грчка а не чокалијска, са Грком као председником владе.
  "Velika seoba Slovena" i autohtonost Albanaca na Balkanu su lice i naličje iste "medalje" .

 19. #19
  Domaćin oki1987 (avatar)
  Učlanjen
  24.04.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Na obali reke Belice.
  Poruke
  4.685
  Reputaciona moć
  131

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio Lesandar Pogledaj poruku
  Каква је ситуација у Аранђеловцу по том питању?
  u Arandjelovcu nas ima malo, ali svakako ako bi ponizavao Makedonca, pritekla bi i braca Srbi u pomoc.

 20. #20
  Nov član Andjela (avatar)
  Učlanjen
  22.09.2009.
  Pol
  ženski
  Lokacija
  en el cielo
  Poruke
  23.809
  Reputaciona moć
  0

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Y-haplogroups in Serbia
  I2A 38 %
  E1B1B 20 %
  R1A 19 %
  R1B 14 %
  J2 9 %
  Y-haplogroups in RMacedonia
  I2A 39 %
  E1B1B 26 %
  R1A 20 %
  J2 15 %
  R1B 10 %
  Po procentualnoj sličnosti Srbima srodni su:
  Similarities with Serbs

  RMacedonia 96%
  Greece 66%
  Hungary 65%
  Ukraine 62%
  Romania 61%
  Lithuania 57%
  Bulgaria 53%
  Poland 52%
  Italy 51%
  Morocco 48%
  Tunisia 43%
  Turkey 42%
  Russia 32%
  Quod licet Iovi, non licet bovi.

 21. #21
  Zainteresovan član Патриотис (avatar)
  Učlanjen
  30.03.2010.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Космет,срце Србије
  Poruke
  325
  Reputaciona moć
  32

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Да сте ви Македонци,причали бисте неки несловенски језик...али пошто сте Срби-тишина....

 22. #22
  Domaćin oki1987 (avatar)
  Učlanjen
  24.04.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Na obali reke Belice.
  Poruke
  4.685
  Reputaciona moć
  131

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Na jucerasnji dan 22.4.1915 godine ubijen je Makedonac, Jane Sandanski.
  Na jucerasnji dan 22.4.1915 godine ubijen je Makedonac, Jane Sandanski, od strane agenata Ferdinanda kod mesta Papaz-Cair u Pirin Planini.


  Jane Sandanski je jedan od najznacajnijih licnosti za makedonsko nacionalno oslobodjenje, pre i posle Ilidenskog ustanka 1903 godine.
  Rodjen je u selu Vlahi-Melinicko u Pirinskoj Makedoniji, 31 maja 1872-ge godine.
  U MRO je stupio 1899-te, kada je i upoznao Goceta Delceva. U Pirinskom delu Makedonije, formirao je cetu kojom je rukovodio i postao je borac protiv vrhovne.
  Slava mu

 23. #23
  Domaćin oki1987 (avatar)
  Učlanjen
  24.04.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Na obali reke Belice.
  Poruke
  4.685
  Reputaciona moć
  131

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio Патриотис Pogledaj poruku
  Да сте ви Македонци,причали бисте неки несловенски језик...али пошто сте Срби-тишина....
  hahha vidi se koliko znas, psssss

 24. #24
  Veoma poznat Akay (avatar)
  Učlanjen
  21.02.2010.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Млечни пут
  Poruke
  10.963
  Reputaciona moć
  640

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio oki1987 Pogledaj poruku
  hahha vidi se koliko znas, psssss
  Hoces reci da su anticki Makedonci pricali slovenski jezik ?
  Буди промена коју желиш да видиш у свету.

 25. #25
  Domaćin oki1987 (avatar)
  Učlanjen
  24.04.2009.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Na obali reke Belice.
  Poruke
  4.685
  Reputaciona moć
  131

  Podrazumevano Re: Makedonci

  Citat Original postavio Alhemym007 Pogledaj poruku
  Hoces reci da su anticki Makedonci pricali slovenski jezik ?
  nisu pricali,ali zaboravljas da su se Makedonski sloveni doselili na ove prostore. I zajedno sa antickim makedoncima stvotili jednu naciju-Makedonci.

Slične teme

 1. Grci ili Makedonci
  Autor Mali_Oglasi u forumu Politika
  Odgovora: 460
  Poslednja poruka: 14.01.2014., 22:09
 2. Makedonci
  Autor Vangelis u forumu Politika
  Odgovora: 27
  Poslednja poruka: 23.02.2009., 12:28
 3. Hrvati NE za EU, makedonci DA...
  Autor ivanpo u forumu Politika
  Odgovora: 9
  Poslednja poruka: 28.01.2009., 03:37
 4. Makedonci i Crnogorci
  Autor Kojot u forumu Politika
  Odgovora: 24
  Poslednja poruka: 04.07.2005., 23:13

Pravila za slanje poruka

 • Ne možete kreirati novu temu
 • Ne možete poslati odgovor
 • Ne možete dodati priloge
 • Ne možete prepraviti svoju poruku
 •