Svetlost istine

re[ ]De

Aktivan član
Poruka
1.743
Slozicemo se oko toga da postoji samo jedna istina koja govori o tome odkud i kako mi postojimo,
kao i sve oko nas, ne samo ono sta vidimo vec apsolutno sve ono sta postoji.

Istina je svetlost ili tama?
 
Slozicemo se oko toga da postoji samo jedna istina koja govori o tome odkud i kako mi postojimo,
kao i sve oko nas, ne samo ono sta vidimo vec apsolutno sve ono sta postoji.

Istina je svetlost ili tama?

Kao prvo, mozda postoji i alternativna realnost, nesto kao zamena za ovaj sadasnji zivot...Istina je relativan pojam, pa je stoga za neke svetlost, a za neke tama.
 
Kao prvo, mozda postoji i alternativna realnost, nesto kao zamena za ovaj sadasnji zivot...Istina je relativan pojam, pa je stoga za neke svetlost, a za neke tama.

Govorim o pravoj istini, ne o ljudskim misljnjima i verovanjima. Kada kazes ja ne znam istinu onda mi reci sta mislis da je ona, bez da uzimas u obzir licna uverenja, svetlost ili tama?
 
Govorim o pravoj istini, ne o ljudskim misljnjima i verovanjima. Kada kazes ja ne znam istinu onda mi reci sta mislis da je ona, bez da uzimas u obzir licna uverenja, svetlost ili tama?

Svetlost i tama su kategorije ljudskog porekla, tako da onda ne mogu okarakterisati istinu kao objektivnu, jednu i nepromenljivu! Naravno, ako odbacis moju teoriju o onoj alternativnoj.
 
Ali ako je ljudskog porekla, onda je na neki nacin ogranicenog i subjektivnog karaktera, i njome se moze oznaciti neki takodje ljudski produkt, ali ne i istina, koja je jedna i nepromenljiva!

Nisam pitao da je kazes vec da das misljenje, da li je ona za svetlost ili tama? Eto npr ako si gledao film matrix, vecina ljudi je unutar matrixa i nema pojma da je to u stvari iluzija ali se dobro osecaju(za njih je istina verovatno tama). Oni koji su probudjeni izasli iz matrixa matrix vide kao tamu a sadasnje stanje(istinu) kao svetlost.
 
Nisam pitao da je kazes vec da das misljenje, da li je ona za svetlost ili tama? Eto npr ako si gledao film matrix, vecina ljudi je unutar matrixa i nema pojma da je to u stvari iluzija ali se dobro osecaju(za njih je istina verovatno tama). Oni koji su probudjeni izasli iz matrixa matrix vide kao tamu a sadasnje stanje(istinu) kao svetlost.

Ali mozda i ta njihova svetla istina nije jedina, mozda je svet u koji su dosli nakon matrixa takodje iluzija, pa su tvoja 2 pomenuta sveta samo 2 od ko zna koliko nijansi tamnih!
 
Slozicemo se oko toga da postoji samo jedna istina koja govori o tome odkud i kako mi postojimo,
kao i sve oko nas, ne samo ono sta vidimo vec apsolutno sve ono sta postoji.

Istina je svetlost ili tama?

Ako prihvatamo Drvinovu teoriju onda je istina svetlost. A ako je negiramo ili u nju sumnjamo onda je istina tama.
 

Evo zašto:
Darvin je dokazao da evolucija ima adaptivan značaj i da je org. svrhovitost relativno izražena u prilagođenosti organizma na određeni istorijsko uslovljeni kompleks spoljašnjih uslova.To je svetlost.
Svako opovrgavanje Darvinove teorije evolucije iziskuje valjan, uverljiv i prihvatljiv odgovor na pitanje kako smo postali. Jedini apsolutno istinit odgovor van Darvinove teorije jeste da nas je stvorio Bog, odnosno priroda. Ali kada, kako, gde, postepeno ili od jednom? Na to nema do danas valjanijeg odgovora od Darvinove teorije evolucije.A ako bez valjane teorije o našem postanku negiramo Darvinovu teoriju sigurno ulazimo u tamu.
 
Evo zašto:
Darvin je dokazao da evolucija ima adaptivan značaj i da je org. svrhovitost relativno izražena u prilagođenosti organizma na određeni istorijsko uslovljeni kompleks spoljašnjih uslova.To je svetlost.
Svako opovrgavanje Darvinove teorije evolucije iziskuje valjan, uverljiv i prihvatljiv odgovor na pitanje kako smo postali. Jedini apsolutno istinit odgovor van Darvinove teorije jeste da nas je stvorio Bog, odnosno priroda. Ali kada, kako, gde, postepeno ili od jednom? Na to nema do danas valjanijeg odgovora od Darvinove teorije evolucije.A ako bez valjane teorije o našem postanku negiramo Darvinovu teoriju sigurno ulazimo u tamu.
Da li si razmisljao o planiranoj evoluciji od strane uma negde izvan ..
 
Da li si razmisljao o planiranoj evoluciji od strane uma negde izvan ..

Izvan čega...??? Evolucija nije proizvod nikakvog i ničijeg uma, nego prirodnih procesa i zakonitosti Univerzuma u najopštijem smislu reči, koje je ljudski um samo uobličio pa i relativizovao u skladu sa svojim opažajnim i intelektualnim sposobnostima i mogućnostima.
 
Istina je svuda oko nas,ali nasi senzori i nas um nisu u stanju veci deo nje da izreflektuju...Osim toga imamo um usmeren predatorsko- dominantnim, usmeravajucim instiktima i obrascima (matrice).
Problem s izricanjem suda nije znanje(krnje i iskrivljeno) vec sredstvo (jezik) koji dodatno krivi proizvoljno vec iskrivljene slike!Leksicka analiza to jasno pokazuje,ali moze samo da razara iskaze ne i da pomogne sklapanju.L.Vitgenstajn je cak i od kratkih formi iskaza odustao i odrekao se svog Traktata zdravog razuma...
 
Da li si razmisljao o planiranoj evoluciji od strane uma negde izvan ..
Razmisljanje, analiziranje, izmisljanje (poput, recimo, postavljanja razlicitih teorija), nisu neprirodne covekove radnje, vec predstavljaju normalno disanje inteligencije. Cinjenica da u zvezde kujemo slucajna izvrsenja ove prirodne funkcije, da cuvamo stara i tudja razmisljanja, da se podsecamo - uz sumnjicavu zaprepascenost - onoga sto je doctor universalis mislio, nije drugo do priznanje nase iznurenosti ili naseg varvarstva. Svako bi trebalo da bude sposoban za makar jednu autenticnu ideju, zato pretpostavljam da ce u buducnosti tako i biti.

Da ne bude da sam se samo slozio sa Niceovom idejom (ma koliko genijalna, ova njegova ideja nije originalna, ali jeste autenticna) o "natcoveku", iznecu nesto kasnije i svoju Teoriju o evoluciji od strane uma "negde izvan".
 
Slozicemo se oko toga da postoji samo jedna istina koja govori o tome odkud i kako mi postojimo,
kao i sve oko nas, ne samo ono sta vidimo vec apsolutno sve ono sta postoji.

Istina je svetlost ili tama?
Slazemo se oko toga da postoji "samo jedna istina..."
Ne slazem se da bi trebalo odvajati "tamu" od "svetlosti", jer samo jedna istina je upravo sacinjena od ovo dvoje.
Da nema jednog, ne bismo ni bili svesni postojanja onog drugog, a to nam "jedna istina" sigurno ne bi oprostila.
 
- Da bi se zivot mogao lepo gledati - porucuje Zaratustra - njegova igra mora biti lepo igrana: a za to su potrebni dobri glumci. Svi dobri glumci koje sam sretao bili su sujetni: igraju i zele da ih ljudi sa uzivanjem gledaju - sav njihov duh je u toj volji!

Stoga, poput Nicea, i ja cu se truditi da postedim sujetne (koji napamet, je li, poznaju Niceove tekstove, a nemaju niti jedan jedini svoj). :)
 
Cinjenica je da je svako filozofiranje a priori jedna dijalekticka igra. Filozofija mogucnosti (Philosophie des Als Ob), doprinela je njihovom umnozavanju. Postoji obilje neverovatnih (filozofskih) sistema, no ovaj moj ima racionalan pristup evoluciji uma, prijatan sklop i godi culima. Usudicu se da zamolim za nekoliko casaka, kako bih izlozio svoje poimanje svetlosti istine, nastanka svemira i evolucije uma.
Hjum je jednom zasvagda zabelezio da Berklijevi argumenti ne dopustaju ni najmanji prigovor, ali da zato ne ucvrscuju ni najmanje uverenje. Ovakvo razmisljanje potpuno je ispravno ako se primenjuje na Zemlji, i sasvim pogresno u odnosu na planetu Sintag. Narodima te planete idealizam je prirodjen. Njihov jezik i ono sto iz njega proistice - vera, knjizevnost, metafizika - pretpostavljaju idealizam. Za njih svet nisu predmeti okupljeni u prostoru, vec raznorodni niz medjusobno nevezanih cinova. Uzastopan je, odvija se u vremenu a ne u prostoru. Nema imenica u pretpostavljenom Sintaskom jeziku, iz kojeg proisticu "sadasnji" jezici i dijalekti. Postoje bezlicni glagoli odredjeni jednosloznim sufiksima (ili prefiksima) s priloskom vrednoscu. Na primer: nema odgovarajuce reci za mesec , ali zato postoji glagol koji bi kod nas glasio zameseciti ili meseciti.
"Izroni mesec nad rekom okupan svetloscu" kaze se "hlor u fang haskasha mlo hagha" iliti redom: nagore (upward) iza stalnotekuceg "zameseciti". Prethodno receno odnosi se na jezike juzne polulopte. U jezicima severne, osnovna jedinica nije glagol, vec jednoslozan pridev. Imenica se gradi gomilanjem prideva. Ne kaze se mesec , vec se kaze vazdusasto-svetlo na tamno-oblom ili bledo-narandzastom-nebeskom ili se koristi bilo kakav drugi spoj.

U odabranom primeru, smesa prideva osvetljava istinu o postojanju stvarnog predmeta, sto je puki slucaj. Knjizevnost ove hemisfere (kao i postojeci Majngot svet) obiluje izmisljenim predmetima koji se javljaju i nestaju u trenu, zavisno od filozofsko-pesnickih potreba. Katkad su odredjeni cistom istovremenoscu. Ima predmeta sastavljenih od dva termina, jednog vizuelnog i drugog auditivnog: boja praskozorja i udaljeni krik ptice. Drugi su sastavljeni od brojnih termina: sunce i voda nasuprot plivacevim plecima, nejasna, treperava ruzicasta boja koju vidimo samo sklopljenih ociju, osecaj prepustanja toku reke i toku sna. Ti drugostepeni predmeti mogu se kombinovati s drugima: uz izvesna skracivanja postupak je prakticno beskonacan. Cuvene pesme sastoje se iz jedne jedine ogromne reci. Takva rec obrazuje poetski predmet koji je pesnik stvorio, po svom nahodjenju. Usled cinjenice da niko ne veruje u stvarno postojanje imenica, njihov broj je, paradoksalno, neogranicen. Jezici severne hemisfere na Sintagu poseduju sve imenice indoevropskih jezika - i jos mnoge druge.

Nije preterano tvrditi da klasicna kultura na Sintagu podrazumeva samo jednu disciplinu: psihologiju. Ostale su joj podredjene. Vec sam rekao da (nad)ljudi na ovoj planeti poimaju svemir kao niz mentalnih procesa, koji se ne odvijaju u prostoru, vec uzastopno - u vremenu. Spinoza svom nepresusnom bozanstvu pripisuje svojstva trajanja i misljenja; na Sintagu niko ne bi prihvatio da prvo (tipicno samo za izvesna stanja) moze postojati naporedo s drugim - koje je savrsen sinonim za kosmos. Izrazeno drugim recima, na Sintagu je nepojmljivo da prostorno opstaje u vremenu. Opazanje dima na obzorju, zatim polja u plamenu, i najposle opuska cigarete koji je izazvao pozar, oni smatraju primerom logicnog povezivanja ideja.
Ovakav monizam ili potpuni idealizam obesnazuje nauku (znam da ce ovo onespokojiti tgdanijelu, ali, zaboga, osvetljavamo istinu). Objasniti ili proceniti neku cinjenicu, svodi se na njeno povezivanje s drugom cinjenicom; ovakvo ulancavanje na Sintagu shvata se kao stanje koje sledi subjekat, i koje ne moze uticati niti rasvetliti predjasnje stanje. Bilo kakvo mentalno stanje ne da se svesti na nesto drugo: jednostavno imenovanje - id est svrstavanje - znaci isto sto i izvitoperavanje. Odatle bi se moglo zakljuciti da na Sintagu nema nauke, pa cak ni promisljanja. Paradoksalna je istina da ih ima u neogranicenom broju. Filozofije prolaze isto kao i imenice na severnoj hemisferi.

Sintaski metafizicari ne tragaju za istinom, pa cak ni za verovatnocom. Ponajvise gledaju kako da iznenade. Smatraju da je metafizika ogranak fantasticne knjizevnosti. Znaju da jedan sistem nije nista drugo do podredjivanje svih vidova svemira bilo kom od njih. Cak i sintagmu "svi vidovi" treba odbaciti, buduci da pretpostavlja nemoguc zbir sadasnjeg i proslih trenutaka. Nije opravdana ni mnozina "prosli trenuci", jer pretpostavlja jednu drugu nemogucu operaciju... Koju cu izloziti sutra - evo, uskoro ce sesnaesta ura, moracu odmah u grad da zbrisem - ceka me moja cakana cura.
 
Slazemo se oko toga da postoji "samo jedna istina..."
Ne slazem se da bi trebalo odvajati "tamu" od "svetlosti", jer samo jedna istina je upravo sacinjena od ovo dvoje.
Da nema jednog, ne bismo ni bili svesni postojanja onog drugog, a to nam "jedna istina" sigurno ne bi oprostila.
Zasto postojimo? Zivot se ukratko sastoji u cemu? Sta je posle ovog zivota ili onog trenuka koga nazivaju smrt?

razmisljanje, analiziranje, izmisljanje
moral, ideologija, dobro - lose
osecaji, nagoni volje, opstanak

igra

jeli to zivot
na kraju stoji game over

?
 
Od tvojih godina do mojih svaki dan po jedan tekst...Biblioteka...Nesto napisana,nesto pobacana,nesto zaboravljena...A originalnih imitacija falsifikata tipa "moj svet imaginarni" poput tvoje planete Sintag i to nenamernih-ihaj! Ljudi su blizanci,a vage su vage i ostali samo horoskopski znaci pored puta...Pa ko zaluta...:heart:
 
Da li zivotinje jeduci jedna drugu su opredeljena za smrt, jer tako deluje na zrtvu, ili za zivot i to svoj i svog copora? Ili i jedno i drugo
Covek se hrani drugima, metaforicki. Npr sportski turnir, da ovog drugog nije briga da li ce izgubiti ili pobediti, nego eto igra tako radi reda, ni ovaj pobednik se ne bi previse radovao svom trijumfu.
Pobeda - aplauz, pare, slava .. i sve ono sta donosi mu daje volju da igra bolje i uopste igra.

Kako bi tumacili svet u kome bica zive u apsolutnom miru, bez potrebe za hranom i medjusobnim nadmetanjem. Njihova misao je telo.

- svetlo moze da saobrazno znaci zivot, zvezde
- tama smrt, kosmicka praznina

Cemu zivot i da li je opravdan? Da li postoji eto samo tako ili ima dublju poentu. Zivi svet umire i radja se. Cemu? Onom dozivljenom od strane igraca? Cemu igra, kuda vodi, gde je njen konacni kraj?

Od tvojih godina do mojih svaki dan po jedan tekst...Biblioteka...Nesto napisana,nesto pobacana,nesto zaboravljena...A originalnih imitacija falsifikata tipa "moj svet imaginarni" poput tvoje planete Sintag i to nenamernih-ihaj! Ljudi su blizanci,a vage su vage i ostali samo horoskopski znaci pored puta...Pa ko zaluta...:heart:

A uspeh je pretpostavljam kada sam igras po sopstvenim pravilima i privolis druge da se igraju sa tobom. Smisao zivota je biblioteka, smisao biblioteke je? Nestaje li ona smrcu, kao u popularnoj igrici super mario, ne sejvuju se prethodne igre u smislu poteza i nacina preskakanja, killovanja sovi i kornjaca-curki. Kada se predje, to je to, kraj, ili se izgube zivoti pre kraja.
 
Super mario je pojednostavljena,stura,virtualizacija segmenata postojanja i,na zalost mladi teze usvajanju takvom preskakanju mnogo cega,te razmisljaju u skladu s tim novonastajucim obrascima.
Iako sam pozitivista poprilicno(ne bih o tome),ne znaci da se podsmevam neznanju,ali gordosti-obavezno jer je ona vodic za mnoge i mnogo gluposti.
Kreacija je OK ,iskazivanje dionizijskog u nama,ali ne sabrda,sadola,vec u svrhu nastajanja boljim sebe i drugih...
Mozda se nekom ucini da ti ideali ne "idu" s naucnim pristupom problemima...Idu u "vrh piramide",tamo im je nezagarantovano mesto...
 

Back
Top