Pocetak vremena
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 90

Tema: Pocetak vremena

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Pocetak vremena

Kada je bio pocetak vremena, da li je uopste postojao, ne kapiram nikako...

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Podrazumevano Re: Pocetak vremena

To je pitanje beskonacnosti, mozemo mi do sutra da se raspravljamo dal ima ili nema nikad neces saznati tako nesto i ne vredi lupati glavu .

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Stevee Pogledaj poruku
    To je pitanje beskonacnosti, mozemo mi do sutra da se raspravljamo dal ima ili nema nikad neces saznati tako nesto i ne vredi lupati glavu .
    Tripujem se ceo dan oko nekih filozofskih pitanja, koja me, moram reci, i pomalo plase. Jer, ako ima pocetka vremena, onda je nesto bilo pre tog pocetka, a ako nema pocetka, kako onda nema???

Bulletdodger nije na forumu
    Aus dem Paradies, das Cantor uns geschaffen, soll uns niemand vertreiben können.
    Iskusan Bulletdodger (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    102

Ne postoji pochetak vremena .
    Shvati vreme kao neko opshte kretanje koje sluzhi za precizno opisivanje i uporedjivanje pojava i kao metod za organizovanje ljudske delatnosti .
    ...Meine Seele selber ist diese Flamme:
    unersättlich nach neuen Fernen .

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Bulletdodger Pogledaj poruku
    Ne postoji pochetak vremena .
    Shvati vreme kao neko opshte kretanje koje sluzhi za precizno opisivanje i uporedjivanje pojava i kao metod za organizovanje ljudske delatnosti .
    Ok, sad mi je malo jasnije, tnx!

Veoma poznat
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    259

Citat Original postavio DJoxiii91 Pogledaj poruku
    Početak vremena je neraskidivo povezan sa početkom prostora.
    Kad ne postoji prostor, ne postoji ni vreme.
    Prostor i vreme istovremeno nastaju i istovremeno nestaju.
    To je jako komlikovano za ljudskom umu da shvati jer smo rodjeni i živimo u fizičim zakonima drugojačijim od onih koji vladaju u svemiru.

Veoma poznat
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    259

Kako tek ljudski um da shvati da vreme može brže ili sporije teći ili čak stati.
    Anštajn se puno zamlaćivao tim činjenicama i vezane su za jako velike brzine kakva je brzina svetlosti.

Elita Сталкер (avatar)
    Učlanjen
    20.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3339

Citat Original postavio jelen.co Pogledaj poruku
    Kako tek ljudski um da shvati da vreme može brže ili sporije teći ili čak stati.
    Anštajn se puno zamlaćivao tim činjenicama i vezane su za jako velike brzine kakva je brzina svetlosti.
    Све треба да буде најједноставније могуће,али не једноставније од тога
    Алберт Анштајн
    Срећу за све,бесплатно,и нека нико одавде не оде незадовољан !

Aktivan član re[ ]De (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    45

Vreme protice u ciklusima( npr kada planete prave kugove oko sunca). Pocelo je onda kada se sve kreiralo iz jednog velikog ciklusa koji tezi da se vrati pocetku. Ovaj svet nije vecan vec se ciklicno topi u vatri i iz vatre se ponovo radja. "Svet je vecno ziva vatra koja se sa merom gasi i sa merom pali".

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ramcox Pogledaj poruku
    Vreme protice u ciklusima( npr kada planete prave kugove oko sunca). Pocelo je onda kada se sve kreiralo iz jednog velikog ciklusa koji tezi da se vrati pocetku. Ovaj svet nije vecan vec se ciklicno topi u vatri i iz vatre se ponovo radja. "Svet je vecno ziva vatra koja se sa merom gasi i sa merom pali".
    Heraklit zaista nije imao pojma o cemu govori, zar ne...?

Učlanjen
    07.04.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    45

Heraklit zaista nije imao pojma o cemu govori, zar ne...?
    Sta je smesno? A nisi znao da postoje i parelelni svetovi a i prostori izmedju svetova(kapije)?

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Sta je smesno? A nisi znao da postoje i parelelni svetovi a i prostori izmedju svetova(kapije)?
    Nevezano za to, glupo je citirati Heraklita u ovakvim pitanjima, jer su njegova znanja o vasioni i uopste o svetu koji nas okruzuje bila znatno manja od nasih!

Učlanjen
    07.04.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    45

Nevezano za to, glupo je citirati Heraklita u ovakvim pitanjima, jer su njegova znanja o vasioni i uopste o svetu koji nas okruzuje bila znatno manja od nasih!
    A sta danas znaju? Da je zemlja okrugla, da postoje i druga tela koja su okrugla takodje, da se krecu odredjenim putanjama, i sta jos? Ima li nekog fundamentalnog otkrica?

KianyRiws nije na forumu
    Jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa. Edmund Burke
    Ističe se KianyRiws (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    93

Pa...ko to kapira???
    Ostaje još da se dokaže da li inteligencija ima ikakvu vrednost za opstanak.
    "Cena je mera vrednosti, a novac je mera cene".Ludwig von Mises

Iskusan Übermensch (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    90

Vreme(za mene)...je pocelo kad je nastala materija....jer je vreme kao pojava zavisno od kretanja materije..

vreme nije reka....nego samo opazanje materije u razlicitim polozajima...

Iskusan Übermensch (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    90

A sta danas znaju? Da je zemlja okrugla, da postoje i druga tela koja su okrugla takodje, da se krecu odredjenim putanjama, i sta jos? Ima li nekog fundamentalnog otkrica?
    Dogmatsko prihvatanje filozofije sa tvoje strane je glupo...citao sam te i imas dobrih zakljucaka....ali filozofi mogu imati lose zakljucke...prosto takvo neselektivno prihvatanje svega sto je izrekao neki filozof je apsurd....

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    251
    Reputaciona moć
    218

Pocetak i kraj su delovi linije. Linija je deo prostora a ne vremena .Vreme nije isto sto i prostor koji nema veze sa sukcesijom stanja. U prostoru su jedino moguci polozaji a ne sukcesija polozaja pri cemu bismo na taj nacin dobili trajanje. Ma koliko redjali predmete jedne do drugih, nikada na na taj nacin ne mozemo dobiti kretanje.
    Vreme nije linija. .Vreme je nesto sasvim drugacije Duhovna kategorija.... INTUICIJA TRAJANJA.

Pre nego sto pocnete da filozofirate o vremenu saznajte prvo ko je bio Anri Bergson. Zasto je on objavio desetak dela?. Da bi neko danas otkrivao toplu vodu i svojim "zdravim razumom" pokusavao da odgvori na pitanje na koga pojednac ne moze dati odgovor.

Evo ,"zdrav razum" smatra da je vreme isto sto i linija kojom se predstvlja a upravo sam rekao da vreme nije linija. Sokanto. Jeste za "zdrav razum" ali ako imate pomoc filozofije i ako samo malo razmislite onda je tvrdnja da je vreme linija zapravo besmislica a zdravorazumsko je nesto sasvim drugo.

Isto tako, pozivajuci se na Bergsonovu filozofiju tvrdim da kretanje nije promena polozaja tela u prostoru. šokantno..zar ne? Epa gresite. Potpuno istinito.
    Prosti tkz. "zdrav razum" u filozofiji je isto sto i neznanje..

Bergson - Trajanje
    http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6636
    Poslednji put ažurirao/la oziman : 02.05.2010. u 11:31

Aktivan član fitolend (avatar)
    Učlanjen
    01.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    88
    Reputaciona moć
    44

Vreme, za koje mi znamo, nastalo je ili počelo da teče od početka stvaranja
    prostora i materije. Sve je krenulo sa Velikim praskom ili Big Bang-om. Širenjem
    materije stvaran je prostor koji je ta materija osvajala i vreme je krenulo. Pre
    Velikog praska nije postojalo ništa: ni vremena, ni prostora, ni materije u ovom
    ili nekom drugom obliku( kao tamna ili crna materija, nevidljiva ili čak i kao
    antimaterija). Eto, za početak
    Много је теже савладати самога себе него противника

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    251
    Reputaciona moć
    218

Citat Original postavio fitolend Pogledaj poruku
    prostora i materije. Sve je krenulo sa Velikim praskom ili Big Bang-om. Širenjem
    materije stvaran je prostor koji je ta materija osvajala i vreme je krenulo. Pre
    Velikog praska nije postojalo ništa: ni vremena, ni prostora, ni materije u ovom
    To je vreme za koje ti znas a ne za koje "mi znamo",

To je jedna od zabluda vecinskog misljenja ili tkz."oprostoreno vreme", vreme linija...apsurd. Epa vidis. Skup tacaka poredjanih jedna do druge u prostoru, a koje cine liniju, a koju ti zoves "vreme", nema ama bas nikakave veze sa trajanjem. To nije vreme, to je prostor.
    Pravo trajanje, pravo vreme je nesto drugo. Duhovna kategorija ..intuicija trajanja

Drugo... Kada kazes rec "nista" upotrebio si pesudopojam bez znacenja.

Trece.
    Spekulacije o objektima po sebi izvan saznajuce svesti opet nisu tacne jer izvan svesti nemas nikakav prostor (koji je forma opazanja razuma..Kant) vec transcedentnu stvar po sebi... sto znaci da svaka spekulacija o transcendentnom otpada pa i spekulacije kosmologa.

Cetvrto
    Ako nisi primetio ovo je forum Filozofija .

Aktivan član
    Učlanjen
    08.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Objasni sta je nista? Sta je bilo pre Big Bang-a? Nista ne nastaje niti nestaje nego jednom recju jeste...

Aktivan član valheru (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Vreme je pocelo sa svojim postojanjem od kako se stvorio neko zavisan svojom percepcijom okruzenja od njega ...
    tj. mi.....
    објаснио бих нешто...

Učlanjen
    01.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    88
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio oziman Pogledaj poruku
    To je vreme za koje ti znas a ne za koje "mi znamo",

To je jedna od zabluda vecinskog misljenja ili tkz."oprostoreno vreme", vreme linija...apsurd. Epa vidis. Skup tacaka poredjanih jedna do druge u prostoru, a koje cine liniju, a koju ti zoves "vreme", nema ama bas nikakave veze sa trajanjem. To nije vreme, to je prostor.
    Pravo trajanje, pravo vreme je nesto drugo. Duhovna kategorija ..intuicija trajanja

Drugo... Kada kazes rec "nista" upotrebio si pesudopojam bez znacenja.

Trece.
    Spekulacije o objektima po sebi izvan saznajuce svesti opet nisu tacne jer izvan svesti nemas nikakav prostor (koji je forma opazanja razuma..Kant) vec transcedentnu stvar po sebi... sto znaci da svaka spekulacija o transcendentnom otpada pa i spekulacije kosmologa.

Cetvrto
    Ako nisi primetio ovo je forum Filozofija .

Pošto si me prosvetlio konstantacijom da smo na forumu Filozofija, da kažem koju reč.
    Mi možemo da razglabamo ovde ko je u pravu objašnjavajući pojam vremena. Ti zastupaš
    mišljenje tvog omiljenog filozofa i to je ok. Pročitao sam tvoj blog, da bi se upoznao
    sa "tvojim" stavovima. Na žalost ne delim tvoje mišljenje o poimanju vremena, jer vreme
    nije filozofska ili metafizička kategorija već potpuno realna i opipljiva kategorija
    koja je tu kao deo nas samih. Objašnjavati vreme putem tačkica, linija znači geometriski nema veze sa realnim postulatima koji definišu vreme. Tu ti ni svest, ni Kant ne mogu pomoći. Upravo si pokazao razliku mišljenja da tako kažem filozofa( kome ti pripadaš) i ja koji vreme objašnjava na realan, prirodni postulat koji je i jedino moguć. Jer je vreme fizička kategorija, ona nije duhovna.Što ne znači da se i duhovno ne može objašnjavati.
    Poslednji put ažurirao/la fitolend : 03.05.2010. u 13:07

Učlanjen
    01.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    88
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio kajzersoze Pogledaj poruku
    Objasni sta je nista? Sta je bilo pre Big Bang-a? Nista ne nastaje niti nestaje nego jednom recju jeste...
    Šta je bilo pre Velikog praska pokazaće eksperiment u CERN- u, koji se odvija ovih nedelja i koji će se odvijati cele ove godine. Mišljenje pojedinih vodećih fizičara i astrofizičara je da je pre tog početka Svemir bio prostor( uslovno rečeno) ispunjen energijom sastavljenom od Kvarkova( mezoni, leptoni...) i Bozona( Hiksov bozon...) to su
    stanja čiste energije. Uslovno rečeno čestice bez mase, bilo kakve veličine već energija koja postoji kao "čestica". Slivanjem te energije u tačku došlo je do Velikog praska i početka vremena, prostora, materije i stanja.

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    251
    Reputaciona moć
    218

Pošto si me prosvetlio konstantacijom da smo na forumu Filozofija, da kažem koju reč.
    Mi možemo da razglabamo ovde ko je u pravu objašnjavajući pojam vremena. Ti zastupaš
    mišljenje tvog omiljenog filozofa i to je ok. Pročitao sam tvoj blog, da bi se upoznao
    sa "tvojim" stavovima. Na žalost ne delim tvoje mišljenje o poimanju vremena, jer vreme
    nije filozofska ili metafizička kategorija već potpuno realna i opipljiva kategorija
    koja je tu kao deo nas samih.
    Moj blog nije dovoljan da bi se kako ti kazes "upoznao sa misljenjima mog filozofa" ili nesto sto prvi put cujes u zivotu i onda dao sveobuhvatnu kritiku. Ma nemoj? Uzgred, to nisu misljenja vec najdokazanije istine zasnovane na neposrednim cinjenicama svesti..a koje dolaze pre tvog naucnog empiriskog metoda i uz sebe nose atribut "apodikticki"( neosporan).
    Upravo pitanje vremena koga smo evo uzeli u razmatranje, dodice jednu neverovatnu zabludu ljudskog misljenja ili to da je vreme prostor, pri cemu ljudi nisu svesni apsurda toga, a takodje nisu ni sposobni da dozive uvid koji se pri tome otvara pred njima a koji pokazuje vreme kao nesto svojevrsno...kao duhovnu kategoriju...kao intuciju trajanja
    Spolja neces naci vreme. VREME NIJE LINIJA.
    Ma koliko gledao oko sebe...neces naci vreme vec samo prostor. A prostor nije vreme. I ostaje mi samo ovo da ponavljam.
    Ali mislim da ovde po obicaju susrecem jedan psiholoski mehanizam odbrane sto znaci da ti jednostavno ne mozes da pojmis ovo sto ti govorim jer to rusi temelj tvog dosadsnjeg pogleda na svet. Psihicka blokada je u pitanju, a pred time ja ne mogu mnogo da ucinim ...

Objašnjavati vreme putem tačkica, linija znači geometriski nema veze sa realnim postulatima koji definišu vreme.
    Bravo! Steta sto iako si izgovorio, nisi shvatio. STVAR JE PROSTA. Ma sta pokusavao da zamisliis kada cujes rec "vreme", Ma kako da formulise definciju....imaces posla sa prostorom ..linijom. A to nije vreme vec prostor. Zar nije prosto? A tako "nepojmljivo" za onog ko ne zeli da pojmi .

Tu ti ni svest, ni Kant ne mogu pomoći. Upravo si pokazao razliku mišljenja da tako kažem filozofa( kome ti pripadaš) i ja koji vreme objašnjava na realan, prirodni postulat koji je i jedino moguć.
    Itekako moze pomoci. Ti vreme objasnjavas na nacin apsurda. Ti vreme pretvaras u prostor..u liniju. Dajes mu pocetak i kraj. A pocetak ima samo linija koja je u prostoru a ne vreme. Prosto ..zar ne?

Jer je vreme fizička kategorija, ona nije duhovna.Što ne znači da se i duhovno ne može objašnjavati.[/COLOR]
    Vreme je duhovna kateorija..ne fizicka. Jer sve fizicko jeste opazlijvo a vreme nije opazljivo. Kada se "opaza" pretvara se u liniju ili u prostor. Ono je intuicija.... Bergosnova intuicija trajanja.

Ne znam koji si blog citao ali trebao bi ovaj :

Bergson - Trajanje
    http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6636

ps. Onaj kome je mozda cudno da svi teoreticati fizike nazovi "geniji" nisu ovoga svesni, ne mora se mnogo cuditi. U Bergsonovo vreme svaki nazovi "genije" pred njim je morao samo da ucuti. Napisao je celu knjigu kao odgvor Anstajnu ali od istog nije dobio nikakav odgovor. Njegova filozofija nema kritiku a opet je danas skoro nepoznata.
    To vam moze biti pokazatelj da iako je nesto apsurd ipak je prihvaceno od strane vecine bez ikakvih problema poput ovoga o vremenu.

I jos jednom te podescam da je ovo forum filozofija.Ako se ovde pozovem na neposredne cinjenice svesti empiriski naucni metod nema tu sta da trazi. Sve sto kazes bice petitio principii. Tako da ne nameravam da ovde raspravaljam sa tobom. Samo ti kazem da se drzis filozofije. Nemam nameru da silazim sa konja na magraca da bih zaboravio filozofiju a prihvatio apsurd naucnog realizma.
    Poslednji put ažurirao/la oziman : 03.05.2010. u 13:46

Iskusan coco bill (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    149
    Reputaciona moć
    549

pocetak vremena je kada se probudis. dok spavas vreme ne postoji.
    vreme je umna tvorevina i kao takvo je relativno... ajnstajn bi u svojoj teoriji relativiteta rekao: kako nikako nije isto ako 1 minut provedes u zanimljivom razgovoru sa dragom osobom - proleti za tren - ili ako 1 minut sedis golim dupetom na usijanoj ringli - otegne se u vecnost.
    Tišina je početak mudrosti.

Slične teme

1. pocetak
    Autor Stefan Nozinic u forumu Programiranje
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 08.02.2010., 06:10
  2. Za pocetak
    Autor makimaki u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.07.2004., 23:59
  3. Pocetak na Dev-C++
    Autor Robinzon Kruso u forumu Programiranje