Ima li svemir kraja?

Kako se siri ako je beskonacan? A ako je konacan sta je van njega? :think:

Postoje dve teorije o Svemiru. Po jednoj on se beskonačno širi nakon Velikog praska
i nema kraja( fizičkog). Po drugoj on se širi do određene granice kada se ponovo skuplja do početne tačke i tako stalno. Da se Svemir širi dokazano je mnogobrojnim posmatranjem zvezda i galaksija i njihovim međusobnim udaljavanjem ali to ne
dokazuje koja je od teorija tačna. Širi se energijom koju je dobio Velikim praskom i stvaranjem zvezda, manjih i većih galaksija koje svojim gravitacionim delovanjem se odbijaju i udaljavaju. Kako po prvoj teoriji Svemir nema kraja, bar nama spoznajnim
fizičkim poimanjem kraja ili ruba, bolje rečeno, tako je i njegovo širenje beskonačno.
Po drugoj teoriji sve se odigrava u ciklusima i on je konačan ali van te konačnosti ne postoji ništa jer ona ne postoji. Ovo sve je, ne ulazeći u detalje, dosta teško shatljivo
a još teže razumljivo ali je to tako jer naš um i naše poimanje stvarnosti zasnovano je na fizičkim zakonima koji se zasnivaju na tri dimenzije i četvrtu vreme, mada i to je teško shvatljivo. Ovo je jedno od večnih pitanja na koje nikada nećemo dati odgovor
.
 
Postoje dve teorije o Svemiru. Po jednoj on se beskonačno širi nakon Velikog praska
i nema kraja( fizičkog). Po drugoj on se širi do određene granice kada se ponovo skuplja do početne tačke i tako stalno. Da se Svemir širi dokazano je mnogobrojnim posmatranjem zvezda i galaksija i njihovim međusobnim udaljavanjem ali to ne
dokazuje koja je od teorija tačna. Širi se energijom koju je dobio Velikim praskom i stvaranjem zvezda, manjih i većih galaksija koje svojim gravitacionim delovanjem se odbijaju i udaljavaju. Kako po prvoj teoriji Svemir nema kraja, bar nama spoznajnim
fizičkim poimanjem kraja ili ruba, bolje rečeno, tako je i njegovo širenje beskonačno.
Po drugoj teoriji sve se odigrava u ciklusima i on je konačan ali van te konačnosti ne postoji ništa jer ona ne postoji. Ovo sve je, ne ulazeći u detalje, dosta teško shatljivo
a još teže razumljivo ali je to tako jer naš um i naše poimanje stvarnosti zasnovano je na fizičkim zakonima koji se zasnivaju na tri dimenzije i četvrtu vreme, mada i to je teško shvatljivo. Ovo je jedno od večnih pitanja na koje nikada nećemo dati odgovor
.

Ako je beskonacan onda nema gde da se siri... Zar ne? Onda bi morao da bude konacan...
 
Ako je beskonacan onda nema gde da se siri... Zar ne? Onda bi morao da bude konacan...

Svemir kao prostor je beskonačan, a materija u tom prostoru se širi od nulte tačke postanka do danas. Zato materija ima gde da se širi. Ispitivanjem putem Hablovog teleskopa u orbiti i specijalnih antenskih sistema koji hvataju udaljene šumove u
Svemiru došlo se je do pretpostavke koliko je svemir star i gde je njegov metafizički rub
a to je, po najnovij saznanjima na 14,7 milijardi svetlosnih godina od nas. Drugo, već sam ti reko, da naše poimanje kraja, konačnosti ne može da odmah dešifruje poimanje te vrste beskonačnosti. Mi, danas nemamo dokaze da on ima svoj kraj, ni dokaze po kojem modelu se Svemir razvija iz tih ali i drugih razloga kaže se da je beskonačan.
 
Pa, nas svemir ima kraj jer se siri iz nekog svog centra. Malo mi je nelogicno da se beskonacna stvar dodatno siri jer bi to znacilo da ima kraj. Po meni on je konacan i postoje jos mnogi svemiri izvan njega. Po mom misljenju, ne, to nisu paralelni svetovi vec samo drugi skup galaksija koji zivi ujednako anarhicnim zivotom kao i ovaj nas.
 
Poslednja izmena:
Bolje je pitanje ima li pocetka....
meni teorija o velikom prasku kao pocetku svega prosto nije pitka....nije da sporim veliki prasak...ali da je pre njega bilo nista...hm.ne pije vodu.....
ja na svemir gledam kao na veliku picu......

skup planeta cini sistem,skup sistema cini galaksiju(mlecni put),skup galaksija ovaj nas svemir...sad sta nama garnatuje da nas svemir nije parce nekog veceg skupa...:think:.....
nase vidno polje je ograniceno do 1914(nisam siguran da je 1914....mislim da gresim)... smo mislili da je mlecni put svemir i da iza njega nema nista..prosto bilo nam je ograniceno vidno polje

sta garantuje da je svemir imao pocetak....pocetak je konstrukcija ljudske logike....zasto bi svemir morao da se drzi iste...moguce da su svi nasi zakljuci o pocetku svemira losi..jer krecemo od sebe....
 
Teorija o Velikom prasku jedina ima pokriće u naučnim krugovima, jer je potkrepljena i
permanentnim istraživanjem Svemira i eksperimentima koji žele da dokažu ali i da
opovrgnu pomenutu teoriju. Šta je problematično kod pitanja ove vrste koji se tiču postanka,
jeste naš konvencionalni način razmišljanja. Mi još razmišljamo u koordinatnom sistemu sa tri dimenzije i vremenom kao četvrtom, kada naš način razmišljanja pređe na viši nivo, a za to je potreban napor, literatura možda će mo shvatiti neka ustrojstva za koja nismo znali do tada.
 
Nismo ograničeni biološki, ali jesmo na neki način jer mozak koristimo samo jednu trećinu, ograničeni smo shvatanjem koje smo primili obrazovanjem, školskim sistemom
itd. Oni koji se otrgnu, koji se uzdignu mogu da promišljaju na tom nivou.

to da koristimo jednu trecinu mozga je apsurd...
istina jedna trecina se koristi za razmisljanje...ali ostatak se koristi za refleksne radnje podsvest...itd....
taj nacin razmisljanja bi dao coveku prostora da izvuce zakljucak da je ostatak mozga u nekoj vrsti hibernacije sto nije tacno....mozak ima svoje delove koji sluze za razne stvari..pa nije razmisljanje jedina osobina mozga...
 
to da koristimo jednu trecinu mozga je apsurd...
istina jedna trecina se koristi za razmisljanje...ali ostatak se koristi za refleksne radnje podsvest...itd....
taj nacin razmisljanja bi dao coveku prostora da izvuce zakljucak da je ostatak mozga u nekoj vrsti hibernacije sto nije tacno....mozak ima svoje delove koji sluze za razne stvari..pa nije razmisljanje jedina osobina mozga...[/QUOTE

Kada sam reko jednu trećinu mislio sam na na ono što čoveka čini uzvišenim bićem:
da razmišlja, donosi zaknjučke, stvara, uči, pamti, razrešava, piše. Od punog
kapaciteta koji nam mozak pruža za takve radnje mi koristimo jednu trećinu, po nekima 40%, sem stvarno genijalaca koji taj procenat penju na 80-90%. Naravno mozak kao celina imao svoje delove koje koristi za obavljanje naših životnih potreba:disanje, rad srca, kretanje, varenje hrane itd. Ako te zanima mogu ti detaljno objasniti.
 
to da koristimo jednu trecinu mozga je apsurd...
istina jedna trecina se koristi za razmisljanje...ali ostatak se koristi za refleksne radnje podsvest...itd....
taj nacin razmisljanja bi dao coveku prostora da izvuce zakljucak da je ostatak mozga u nekoj vrsti hibernacije sto nije tacno....mozak ima svoje delove koji sluze za razne stvari..pa nije razmisljanje jedina osobina mozga...[/QUOTE

Kada sam reko jednu trećinu mislio sam na na ono što čoveka čini uzvišenim bićem:
da razmišlja, donosi zaknjučke, stvara, uči, pamti, razrešava, piše. Od punog
kapaciteta koji nam mozak pruža za takve radnje mi koristimo jednu trećinu, po nekima 40%, sem stvarno genijalaca koji taj procenat penju na 80-90%. Naravno mozak kao celina imao svoje delove koje koristi za obavljanje naših životnih potreba:disanje, rad srca, kretanje, varenje hrane itd. Ako te zanima mogu ti detaljno objasniti.

Mozes mi poslati link...a mozes i objasniti........
 
Pa , evo u najkraćim mogućim crtama. Centralni nervni sistem sastoji se:
od Kore velikog mozga, Malog mozga, Srednjeg mozga sa Talamusom , Hipotalamusom,
Putamenon i Ponsom, Produžene moždine i Kičma( Kičmena moždina). Svako od njih ima svoju ulogu u radu nažeg tela. Podsvesnu kontrolu rada: pluća, srca, krvnog pritiska, disanja kontroliše: Produžena moždina, Pons. Centrala naših motoričkih funkcija( pomeranje ruku, nogu, prstiju, tela, usklađivanje ravnoteže tela) smeštena je u Malom mozgu. Ali celokupno usklađivanje pokreta tela, ekstremiteta i glave vrši se u Srednjem mozgu. Kičma ili Kičmena moždina je centar 12 osnovnih para živaca koji inervišu celokupno naše telo: od glave do pete i spolja i unutrašnje organe. Preko tih živaca Mozak upravlja. U kori velikog mozga nalaze se područija koja su odgovorna za: pamćenje, ljutnju, bes, za odabir spoljnih informacija, za razmišljanje, učenje, reakcije na bol, osećanja sreće, tuge, za svu vrstu polnih nagona itd. Nervni sistem znači upravlja:1. Kontrakcijama skeletnih mišića, 2. Kontrakcijama glatkih mišića u unutrašnjim organima i 3. Sekrecijama žlezdi posvuda u telu. Ono što sam hteo da kažem govoreći o Mozgu koji koristimo za rasuđivanje, je upravo taj jedan deo Kore velikog mozga koji mi koristimo. Kada oblasti za razmišljanje, prikupljanje informacija itd iskoristimo više od 50% možemo shvatiti i početak Svemira i početak vremena i mnoge druge za sada nedokučive pojmove.
 
Pa , evo u najkraćim mogućim crtama. Centralni nervni sistem sastoji se:
od Kore velikog mozga, Malog mozga, Srednjeg mozga sa Talamusom , Hipotalamusom,
Putamenon i Ponsom, Produžene moždine i Kičma( Kičmena moždina). Svako od njih ima svoju ulogu u radu nažeg tela. Podsvesnu kontrolu rada: pluća, srca, krvnog pritiska, disanja kontroliše: Produžena moždina, Pons. Centrala naših motoričkih funkcija( pomeranje ruku, nogu, prstiju, tela, usklađivanje ravnoteže tela) smeštena je u Malom mozgu. Ali celokupno usklađivanje pokreta tela, ekstremiteta i glave vrši se u Srednjem mozgu. Kičma ili Kičmena moždina je centar 12 osnovnih para živaca koji inervišu celokupno naše telo: od glave do pete i spolja i unutrašnje organe. Preko tih živaca Mozak upravlja. U kori velikog mozga nalaze se područija koja su odgovorna za: pamćenje, ljutnju, bes, za odabir spoljnih informacija, za razmišljanje, učenje, reakcije na bol, osećanja sreće, tuge, za svu vrstu polnih nagona itd. Nervni sistem znači upravlja:1. Kontrakcijama skeletnih mišića, 2. Kontrakcijama glatkih mišića u unutrašnjim organima i 3. Sekrecijama žlezdi posvuda u telu. Ono što sam hteo da kažem govoreći o Mozgu koji koristimo za rasuđivanje, je upravo taj jedan deo Kore velikog mozga koji mi koristimo. Kada oblasti za razmišljanje, prikupljanje informacija itd iskoristimo više od 50% možemo shvatiti i početak Svemira i početak vremena i mnoge druge za sada nedokučive pojmove.

Moguce.....
hvala na trudu..:)...
 
Po meni on je konacan i postoje jos mnogi svemiri izvan njega. Po mom misljenju, ne, to nisu paralelni svetovi vec samo drugi skup galaksija koji zivi ujednako anarhicnim zivotom kao i ovaj nas.

Kad sam bila mala, pitala sam se- sta ako je nas svemir jedan kliker.
I pored njega postoje mnogi drugi klikeri.
A onda se neka cupava "bica" igraju tim klikerima.

Ne znam da li je neko blizi saznanju o konacnosti svemira od male mene, sa ovom mojom detinjom predstavom kosmosa.
 

Back
Top