Riznica Tarot špilova

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Tarota ima više vrsta. Neko voli Rider Waite, neko Toth špil, neko koristi Golden Dawn Tarot...
Na ovoj temi možemo prikazivati razne Tarot špilove, pisati o njima, komentarisati ih .. :) ..pričati o njihovim sličnostima i razlikama.


Za početak bih navela da u Tarot špilu mora biti 78 Arkana. Ukoliko ima manji broj karata (ili veći??) to je orakulum (proročište) a ne Tarot. Naravno, i ono ma svoju svrhu i vrednost, no samo sam u startu htela da navedem tu razliku.


Počela bih sa Rider Waite Tarotom .

Njegov autor je Artur Edvard Vejt, koji je pristupio hermetičkom redu "Zlatna Zora" 1891. godine. Voleo je da proučava razne sfere ezoterije i bio je vrlo predan tome, te je ostavio mnoštvo zapisa, za koje se mlađi naraštaji hermetista nekad i žale da su dosta složena :D. Čak i za sam Tarot se govori da je ostavio mnoštvo skrivenih simbola mlađim naraštajima hermetista...a na nama je da ih otkrijemo i rastumačimo. Ovde kod nas se može naći prevod njegove knjige "Slikovni ključ za Tarot".
On se bavio mnoštvom ezoteričnih sistema (rozenkrojcerizam, mesmerizam, kabala, proučavao je razne grimoare) i sve je to utkao u svoj Tarot, sva tajna znanja do kojih je došao za života. Same slike je nacrtala Pamela Kolman Smit, koja je takođe bila ezoterik http://en.wikipedia.org/wiki/Pamela_Colman_Smith .

Posebno je značajno kod tog špila to što su oslikane Male Arkane.. time je dobro uoblikovana njihova energija, te više nisu apstraktne. Mnogi Tarot tumači se slažu da je za početnike taj špil najpraktičniji i najbolji.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rider-Waite_tarot_deck

Universal Rider Waite je "klon" gore navedenog špila, ponovo oslikan savremenim bojama, i stoga češće upotrebljavam od stare verzije.


33c1b38.jpg


Ovo je inače špil koji najčešće koristim ( i najviše sam sa njim radila) i imam sve pohvale za njega. Za početnike je fantastičan, ali i za one koji se ozbiljno bave Tarotom.
 
Ja imam Kroulijev,nisam nigde mogla da nabavim Rider Vajtov...Bio bi umnogome lakši Rider Vajtov,jer je na engleskom,ovaj je na nemackom...i tu mi stvara zabunu,jer kod Vajta stoji kralj,kraljica,paž i vitez...a kod Kroulija ima kraljica,princeza,vitez i princ.Malo me to buni stalno.
 
Poslednja izmena:
Ja imam Kroulijev,nisam nigde mogla da nabavim Rider Vajtov...Bio bi umnogome lakši Rider Vajtov,jer je na engleskom,ovaj je na nemackom...i tu mi stvara zabunu,jer kod Vajta stoji kralj,kraljica,paž i vitez...a kod Kroulija ima kraljica,princeza,vitez i princ.Malo me to buni stalno.

Kroulijev (Toth) je drugačiji špil. Sam Krouli je dosta kritikovao Vejta... ne slaže se sa njegovim radom :). Osim toga, u Kroulijev špil je impregnirana filozofija Theleme čiji je on začetnik, te se taj špil ne može ozbiljno proučavati bez proučavanja i njegove "Knjige Zakona" i "Knjige Tota".Nije toliko za divinaciju, koliko je za hermetički i ceremonijalan rad, meditacije...

f2n1vs.jpg


Neko vreme sam radila sa njim, meditirala na njega svaki dan i još neke tehnike sam upražnjavala, ali mi je sama Kroulijeva filozofija smetala poput kamena spoticanja..inače sam imala neverovatne efekte još u startu. Dugo ga već nisam uzela u ruke ...

To što je na nemačkom jeziku je verovatno zato što si ga kupila u Ezoteriji (ne znam zašto nisu preveli nazive). Ako je taj špil na koji mislim, imam ga i ja i mnogo je bleđi od originala.
 
Kroulijev (Toth) je drugačiji špil. Sam Krouli je dosta kritikovao Vejta... ne slaže se sa njegovim radom :). Osim toga, u Kroulijev špil je impregnirana filozofija Theleme čiji je on začetnik, te se taj špil ne može ozbiljno proučavati bez proučavanja i njegove "Knjige Zakona" i "Knjige Tota".Nije toliko za divinaciju, koliko je za hermetički i ceremonijalan rad, meditacije...

f2n1vs.jpg


Neko vreme sam radila sa njim, meditirala na njega svaki dan i još neke tehnike sam upražnjavala, ali mi je sama Kroulijeva filozofija smetala poput kamena spoticanja..inače sam imala neverovatne efekte još u startu. Dugo ga već nisam uzela u ruke ...

To što je na nemačkom jeziku je verovatno zato što si ga kupila u Ezoteriji (ne znam zašto nisu preveli nazive). Ako je taj špil na koji mislim, imam ga i ja i mnogo je bleđi od originala.

Draga Valeria,ajde mi pojasni molim te,ovo boldovano...i da te pitam gde si nabavila Vajtov špil? Ja nigde ne mogu da ga nabavim..tražila sam i u Beogradu...:(
 
Draga Valeria,ajde mi pojasni molim te,ovo boldovano...i da te pitam gde si nabavila Vajtov špil? Ja nigde ne mogu da ga nabavim..tražila sam i u Beogradu...:(

Pa radila sam po knjizi Maje Mandić "Ključevi Arkana" i pratila njene meditacije... e tu sam imala finih doživljaja, posebno u snovima. Na to sam mislila.
Neki od njih su bili i prejaki :) .
Špil se može naći po nekim knjižarama i antikvarnicama, može se naručiti i iz inostranstva ( s tim što onda moraš računati i na carinu).
 
Pa radila sam po knjizi Maje Mandić "Ključevi Arkana" i pratila njene meditacije... e tu sam imala finih doživljaja, posebno u snovima. Na to sam mislila.
Neki od njih su bili i prejaki :) .
Špil se može naći po nekim knjižarama i antikvarnicama, može se naručiti i iz inostranstva ( s tim što onda moraš računati i na carinu).

Interesantna zbirka
Nadam se dase vidi na fotki
 
Malo da razgledamo Tarot špilove :).
Evo, ovo se smatra jednim od najtraženijih špilova - zove se Bohemian Gohtic Tarot.
U opisu se navodi da je misteriozan i pomalo melanholičan.
Malo je mračan, al meni se sviđa :)

Evo nekih sličica.

2qsxsg6.jpg
5orrtl.jpg
2lwvyww.jpg
30aclzd.jpg

33xeoud.jpg
23vg7e1.jpg
hrkkmf.jpg
s63vd0.jpg

2lsg0tc.jpg
 
Pokušaj drugi da okačim forgrafiju
Izgleda da se vidi
Knjižara u koju svraćam ima prilično lep izbor tarot špilova. tu je i prateća literatura, pa sam napravio par sličica:
 

Prilozi

  • P1050117Compressed90.JPG
    P1050117Compressed90.JPG
    140,8 KB · Pregleda: 76
  • P1050118Cpr80.JPG
    P1050118Cpr80.JPG
    144 KB · Pregleda: 67
  • P1050119Cpr95.JPG
    P1050119Cpr95.JPG
    142,3 KB · Pregleda: 59
  • P1050120cpr90.jpg
    P1050120cpr90.jpg
    25 KB · Pregleda: 65
  • P1050116.JPG
    P1050116.JPG
    142,7 KB · Pregleda: 60
Bila sam nedavno u inostranstvu i kupila sam jedan spil tarot karata. Uzela sam neki Zodijacki Tarot, slike na kartama su prilicno savremene i kriju neke drugacije simbole od onih na koje sam navikla .
Kada budem mogla postavicu fotke:)
 
Ред је да се тема освежи.

Који шпил најчешће користите? Ја овај Рајдер-Вајтов.

Ако скупљате шпилове колико их имате? Ја само два које сам добио уз књиге које сам купио.

Знам да се писало о овоме на другим темама, али боље овде да стоји. Ко зна који ће све шпилови да ми допадну шака. :)
 

Back
Top