Papa: Katolici moraju da okaju svoje grehe i priznaju greške

Watchman

Buduća legenda
Poruka
34.271
"Moram da kažem da mi hrišćani, čak i u današnja vremena, često izbegavamo reč pokajanje koja izgleda previše teško. Ali sada smo izloženi kritikama iz celog sveta koje nam govore o našim gresima i smatram da je neophodno da se pokajemo, drugim rečima da priznamo šta je pogrešno u našim životima", rekao je papa Benedikt XVI u obraćanju vernicima u Vatikanu.
Papa dodao da se katolici moraju da "otvore prema praštanju i da pokažu spremnost da se promene", prenela je agencija AP.
"Bol pokajanja kao prećišćenje i transformacija je svetlost, jer je obnova i delo božanske milosti", istakao je vrhovni poglavar Rimokatoaličke crkve.
Američka agencija ocenjuje da je s današnjim obraćanjem vernicima, papa je prekinuo svoju višednevnu ćutnju posle izvinjenja u svojoj pisanoj izjavi o pedofiliji među katoličkim sveštenicima iznetoj u pismu irskom narodu objavljenoj 20. marta.
Današnji papine reči su u suprotnosti sa dosadašnjim čvrstim stavom visokih katoličkih crkvenih velikodostojnika koji su stali u odbranu Rimokatoličke crkve i pape od, kako su navodili, orkestrirane kampanje neprijateljskih medija.
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/...u+da+okaju+svoje+grehe+i+priznaju+greške.html

Pokajanje pod pritiskom javnosti celog sveta nije iskreno.
Orgijanje će se nastaviti i dalje.
 
"Moram da kažem da mi hrišćani, čak i u današnja vremena, često izbegavamo reč pokajanje koja izgleda previše teško. Ali sada smo izloženi kritikama iz celog sveta koje nam govore o našim gresima i smatram da je neophodno da se pokajemo, drugim rečima da priznamo šta je pogrešno u našim životima", rekao je papa Benedikt XVI u obraćanju vernicima u Vatikanu.
Papa dodao da se katolici moraju da "otvore prema praštanju i da pokažu spremnost da se promene", prenela je agencija AP.
"Bol pokajanja kao prećišćenje i transformacija je svetlost, jer je obnova i delo božanske milosti", istakao je vrhovni poglavar Rimokatoaličke crkve.
Američka agencija ocenjuje da je s današnjim obraćanjem vernicima, papa je prekinuo svoju višednevnu ćutnju posle izvinjenja u svojoj pisanoj izjavi o pedofiliji među katoličkim sveštenicima iznetoj u pismu irskom narodu objavljenoj 20. marta.
Današnji papine reči su u suprotnosti sa dosadašnjim čvrstim stavom visokih katoličkih crkvenih velikodostojnika koji su stali u odbranu Rimokatoličke crkve i pape od, kako su navodili, orkestrirane kampanje neprijateljskih medija.
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/...u+da+okaju+svoje+grehe+i+priznaju+greške.html

Pokajanje pod pritiskom javnosti celog sveta nije iskreno.
Orgijanje će se nastaviti i dalje.

Vatikan polako kreće u nekom normalnom rpavcu. Polako, kažem ali kreće.
 
“Kao što se satana (djavo) pretvara u nebeskog, svetlog andjela, tako se isto i satanine sluge pretvaraju u tobožnje sluge pravde” (1.Korincanima 11,14-15).

SVETI MARKO EFESKI(1475.)-"mi smo odbacili Latine,ni zbog ceg drugog,nego zbog cinjenice da su jeretici,zato je pogresno sjedinjavati se sa njima"...


SVETI KOZMA ETOLSKI-"Za sve sto se Pravoslavnima bude dogadjalo u poslednje vreme,kunite Papu,on je uzrocnik svih zala..."
 
Vatikan polako kreće u nekom normalnom rpavcu. Polako, kažem ali kreće.

Pitanje je sta za vecinu vernika i svestenika predstavlja rec normalno... posto je, u danasnjem vremenu, normalno biti nenormalan. :eek:
Svima je poznata poslovica: "Vuk dlaku menja ali cud nikada".
Mozda ce katolicka crkva i preduzeti taj korak "pokajanja", ali su joj namere bile i ostace iste.... verovatno ce zauzeti drugaciji stav, drugaciju strategiju samo da bi ostvarila svoj vekovni cilj.
 
Pitanje je sta za vecinu vernika i svestenika predstavlja rec normalno... posto je, u danasnjem vremenu, normalno biti nenormalan. :eek:
Svima je poznata poslovica: "Vuk dlaku menja ali cud nikada".
Mozda ce katolicka crkva i preduzeti taj korak "pokajanja", ali su joj namere bile i ostace iste.... verovatno ce zauzeti drugaciji stav, drugaciju strategiju samo da bi ostvarila svoj vekovni cilj.

Nisam katolik i stoga me verski aspekt katoličanstva nimalo ne zanima.
Interesuje me politički aspekt i uticaj na budućnost Srbije.
Zato kažem, ide u dobrom pravcu. Polako.
Ali nisu nam neprijatelji kao pod prethodnim papom.
 
Nisam katolik i stoga me verski aspekt katoličanstva nimalo ne zanima.
Interesuje me politički aspekt i uticaj na budućnost Srbije.
Zato kažem, ide u dobrom pravcu. Polako.
Ali nisu nam neprijatelji kao pod prethodnim papom.

A na osnovu čega misliš da će se nešto promeniti po pitanju uticaja Vatikana na dešavanja na ovom prostoru, tj po budućnost Srbije?
 
Nisam katolik i stoga me verski aspekt katoličanstva nimalo ne zanima.
Interesuje me politički aspekt i uticaj na budućnost Srbije.
Zato kažem, ide u dobrom pravcu. Polako.
Ali nisu nam neprijatelji kao pod prethodnim papom.

Ne znam koliko je pametno ograniciti se samo na politicki aspekt, kada se radi o verskoj insituciji.
Ne treba li malo poznavati i tu materiju? Ne u smislu pripadanja toj instituciji, vec u smislu sireg i jasnijeg sagledavanja buducnosti Srbije.
 
A na osnovu čega misliš da će se nešto promeniti po pitanju uticaja Vatikana na dešavanja na ovom prostoru, tj po budućnost Srbije?

Već se promenio.
Pisano je sto puta do sada.
Vatikan i Rusija imaju jako veliku saradnju. Pre mesec dana Rusiaj je otvorila ambasadu i pune diplomatske odnose sa Vatikanom, koje do sada nisu imali.
Rusija i Vatikan grade veoma bliske odnose i to ima uticaja na nas.

Zato su sada napali ovog Papu, da je on protiv Rusije i Srbije bio bi miljenik zapada kao onaj prethodni.

Budućnost je takva da nećemo biti neprijatelji sa vatikanom kao do sada. Prijatelji, to ne, ali ne neprijatelji.
 
Ovo je ipak korak koji je preduzet zbog brojnih afera i pritisaka koji su usledili, pa je samim tim sumnja u iskrenost namera neizbežna. Iza ovih lepih reči lako se daju sakriti neke drugačije namere i aktivnosti, tako da ne vidim da će se bilo šta značajnije promeniti. Ipak, papa jeste pozvao na pokajanje, ali on je u katoličkoj doktrini nepogrešiv, pa nema smisla sad da menja ono što je do sad rađeno po njegovim direktivama
 
Ovo je ipak korak koji je preduzet zbog brojnih afera i pritisaka koji su usledili, pa je samim tim sumnja u iskrenost namera neizbežna. Iza ovih lepih reči lako se daju sakriti neke drugačije namere i aktivnosti, tako da ne vidim da će se bilo šta značajnije promeniti. Ipak, papa jeste pozvao na pokajanje, ali on je u katoličkoj doktrini nepogrešiv, pa nema smisla sad da menja ono što je do sad rađeno po njegovim direktivama

Kao i kod nas u svakom slučaju.
Ali rekao sam, mali korak ali ipak korak.
 
Već se promenio.
Pisano je sto puta do sada.
Vatikan i Rusija imaju jako veliku saradnju. Pre mesec dana Rusiaj je otvorila ambasadu i pune diplomatske odnose sa Vatikanom, koje do sada nisu imali.
Rusija i Vatikan grade veoma bliske odnose i to ima uticaja na nas.

Zato su sada napali ovog Papu, da je on protiv Rusije i Srbije bio bi miljenik zapada kao onaj prethodni.

Budućnost je takva da nećemo biti neprijatelji sa vatikanom kao do sada. Prijatelji, to ne, ali ne neprijatelji.

Pre najveceg klanja u WW 2 Rusi i Njemci bili su" veliki prijatelji "i cak u savezu,
zato ne zanosi se !
 
Ovo je ipak korak koji je preduzet zbog brojnih afera i pritisaka koji su usledili, pa je samim tim sumnja u iskrenost namera neizbežna. Iza ovih lepih reči lako se daju sakriti neke drugačije namere i aktivnosti, tako da ne vidim da će se bilo šta značajnije promeniti. Ipak, papa jeste pozvao na pokajanje, ali on je u katoličkoj doktrini nepogrešiv, pa nema smisla sad da menja ono što je do sad rađeno po njegovim direktivama

Slazem se, to je samo fasada za javnost inace, bilo bi van pameti da krsi katolicku doktrinu.
Ako bi je prekrsio, kako ce narod sutra ocekivati da postuje neciji ustav i pravila ako sopstvena pregazi?
Ako ih bude menjao, ko se moze uzdati i ko im moze garantovati da i to sutra nece biti promenjeno?

Naravno, politicare to ne zanima, njih samo zanima finansijska podrska za resavanje ili bar ublazavanje problema nastalih ekonomskom krizom (tamo gde su crkve, tu su i vernici. A gde vernici, tu i novac). Jer politika svojim lazima ne moze pridobiti toliku podrsku mase koliko verske zajednice.
 
Slazem se, to je samo fasada za javnost inace, bilo bi van pameti da krsi katolicku doktrinu.
Ako bi je prekrsio, kako ce narod sutra ocekivati da postuje neciji ustav i pravila ako sopstvena pregazi?
Ako ih bude menjao, ko se moze uzdati i ko im moze garantovati da i to sutra nece biti promenjeno?

Naravno, politicare to ne zanima, njih samo zanima finansijska podrska za resavanje ili bar ublazavanje problema nastalih ekonomskom krizom (tamo gde su crkve, tu su i vernici. A gde vernici, tu i novac). Jer politika svojim lazima ne moze pridobiti toliku podrsku mase koliko verske zajednice.

eeee koliko je primera u istoriji kada političke ideje i doktrine zamene religiju kao dominantan oblik pogleda na svet i tumačenja stvarnosti.... uzmi kao primer SSSR, ali sve je bilo kratkog veka, i religija se uvek vraćala u život, i veoma često u savezu sa politikom, pošto je poslužila kao odlična osnova za sticanje legitimiteta političkih ciljeva, doktrine i režima
 
Nikad mi nece biti jasna ta mrznja i podlost, nazovi pravoslavaca, protiv katolika.

Evo ja kao katolik u zivotu nisam rekao nista ruzno protiv pravoslavaca, jer iskreno pravog pravoslavca se ne bojim niti imam razloga ako je istinski vjernik, ali srbofasisti mi nisu dragi.

Uredu je kritike jer pedofilija nema opravdanja, ali generaliziranje i masovno pljuvanja, pa cak i ovaj izmjenjeni naslov da se svemu doda neki efekat, stvarno nemam komentara.

A jos mi je nejasniji taj strah od Vatikana, tipa nekih zavjera. Vatikan jest imao utjecaj u razbijanju Jugoslavije, ali samo zbog komunisticke pozadine, ali eto tko bi bio ublehas da nisu Srbi :)
 
Poslednja izmena:
Nikad mi nece biti jasna ta mrznja i podlost, nazovi pravoslavaca, protiv katolika.

postavio si stvar obrnuto

pitanje je zasto toliko katolicka crkva kroz vekove kolje, ubija, drobi i unistava prvoslavne srbe

uostalom Stepinac - osvedoceni ratni zlocinac je unapredjen u sveca, vecina ratnih zlocinaca - ustasa je direkt preko vatika kidnula za latinsku ameriku, to su vec istorijski fakti koje nece da vidi samo onaj ko ne veruje

ne sporim da ima iskrenih vernika katolika ali odgovorno tvrdim da je politika vatikana vekovima prema pravoslavnima krajnje bizarna i zlocinacka, kolji u ime krista pa bices svetitelj

uostalom procitaj malo o krstaskim ratovima - a to se samo proteze vekovima

znaci da bi dobio pravi odgovor moras da postavis pravo pitanje
 

Back
Top