Da li je Jevandjelje po Mateju prvo napisano ja hebrejskom / jevrejskom
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Da li je Jevandjelje po Mateju prvo napisano ja hebrejskom / jevrejskom

Iskusan Padre (avatar)
    Učlanjen
    15.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    148

Podrazumevano Da li je Jevandjelje po Mateju prvo napisano ja hebrejskom / jevrejskom

Izucavaoci Svetog pisma uglavnom znaju da se u svetu vec decenijama vodi debata da li je Jevandjelje po Mateju prvobitno napisano na hebrejskom a ne na koine grckom.
    Za one koji bi zeleli da procitaju prevod Jevandjelja po Mateju sa hebrejskog na srpski evo linka - http://www.cps.org.rs/h_matej.pdf

Iskusan NICS (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    113

Podrazumevano Re: Da li je Jevandjelje po Mateju prvo napisano ja hebrejskom / jevrejskom

Hebrejsko pismo Jevrejski narod Izrael drzava sve je to povezano

Primećen član
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Da li je Jevandjelje po Mateju prvo napisano ja hebrejskom / jevrejskom

Citat Original postavio Padre Pogledaj poruku
    Izucavaoci Svetog pisma uglavnom znaju da se u svetu vec decenijama vodi debata da li je Jevandjelje po Mateju prvobitno napisano na hebrejskom a ne na koine grckom.
    Za one koji bi zeleli da procitaju prevod Jevandjelja po Mateju sa hebrejskog na srpski evo linka - http://www.cps.org.rs/h_matej.pdf
    Tekst koji danas znamo pod nazivom Jevandjelje po Mateju gotovo izvesno nije napisan prvi od cetiri kanonska jevandjelja i sasvim sigurno izvorno nije bio napisan na hebrejskom vec na grckom jeziku. U okviru solucija sinoptickog problema, najusvojeniji model za odnos medju sinoptickim jevandjeljima jeste da je Markovo jevandjelje napisano prvo, a da Matej i Luka, nezavisno jedan od drugog, koriste Marka kao svoj primarni izvor, uz tzv. Q dokument i izvore za jedinstveni materijal - M (tekst karakteristican samo za Mateja) i L (tekst karakteristican samo za Luku). To je cuvena hipoteza o cetiri izvora koju je na temelju starije, Vajsove hipoteze o dva izvora (koja je i danas osnovni model) formulisao Striter. Buduci da je Marko napisan na grckom jeziku, a da pisac Mateja koristi Marka kao svoj izvor, kopirajuci u odgovarajucim pasusima od reci do reci grcke reci i fraze, da je nas Matej grcki prevod hebrejskog originala ne bi bilo moguce objasniti doslovnu (verbatim) podudarnost odgovarajucih delova Marka i Mateja u okviru grckog jezika. Hronoloski prioritet medju jevandjeljima je pitanje nezavisno od izvornog jezika na kome su tekstovi napisani, jer cak i da usvojimo Farmerovu hipotezu, po kojoj je Matejevo jevandjelje prvo napisano, (sto je stanoviste dosta slabije argumentovano od hronoloskog prioriteta Markovog jevandjelja) javice se isti problem samo u drugom smeru. Tako da je sasvim izvesno da je izvorni jezik sva cetiri jevandjelja bio grcki i tu danas nema nikakve dileme.
    Poslednji put ažurirao/la Sitz im Leben : 17.04.2010. u 10:22

Slične teme

1. Jevanđelje po Mateju 7:21-23. (NSP)
    Autor marigogi u forumu Religija
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 22.03.2009., 15:02
  2. Jevandjelje po Mateju
    Autor dvd_divx12 u forumu Religija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 20.03.2009., 05:22
  3. Da li je u Bibliji sve napisano....
    Autor Svabov u forumu Religija