Moralna dilema-pitanje

gost 73786

Domaćin
Poruka
3.395
Čovek i žena imaju srećan brak.Međutim ona se teško razboli.Umreće ako ne dobije jedan lek koji košta 2000 eura.Muž šta će,kud će i krene da pozajmljuje,prodaje stvari,ali sakupio je samo 1000.Odlazi kod apotekara i nudi mu,ovaj odbija.Potom mu nudi da otplaćuje u ratama-ovaj ga ponovo obija.
Videvši da nema izlaza,muć u toku noći obija apoteku i krade lek.

Pitanje-Da li je pravedno istupio?Šta biste vi uradili?
 
Ostetiti nekog drugog za licni dobitak? Mislim da je to moralno neispravno.

Otkud znamo da tom coveku koji je prodavao taj lek nisu trebale pare da izleci nedaj Boze sina koji boluje od teske bolesti? Najverovatnije da nije tako, ali svejedno je akt pogresan.

To je akcija iz gneva i ocaja. Nikada razumna.
 
Čovek i žena imaju srećan brak.Međutim ona se teško razboli.Umreće ako ne dobije jedan lek koji košta 2000 eura.Muž šta će,kud će i krene da pozajmljuje,prodaje stvari,ali sakupio je samo 1000.Odlazi kod apotekara i nudi mu,ovaj odbija.Potom mu nudi da otplaćuje u ratama-ovaj ga ponovo obija.
Videvši da nema izlaza,muć u toku noći obija apoteku i krade lek.

Pitanje-Da li je pravedno istupio?Šta biste vi uradili?

Naravno da je pravedno postupio.... Nego...gdje ima takav muz? Na kojoj planeti? :dontunderstand:
 
Čovek i žena imaju srećan brak.Međutim ona se teško razboli.Umreće ako ne dobije jedan lek koji košta 2000 eura.Muž šta će,kud će i krene da pozajmljuje,prodaje stvari,ali sakupio je samo 1000.Odlazi kod apotekara i nudi mu,ovaj odbija.Potom mu nudi da otplaćuje u ratama-ovaj ga ponovo obija.
Videvši da nema izlaza,muć u toku noći obija apoteku i krade lek.

Pitanje-Da li je pravedno istupio?Šta biste vi uradili?

Ja ga ne krivim. bila sam u sličnoj porodičnoj situciji i bila sam spremna i na to, srećom, pomoć je došla sa druge strane.

Pa šta,poslije vratiš...
 
Ja opravdavam taj postupak, iako nije legalan. Po meni, mnogo ozbiljniji moralni problem je to sto apotekar nije hteo da proda lek na rate ili slican nacin, i tako odbio da pomogne da se spasi ljudski zivot. Mnogo je moralnih obaveza koje su, po meni, vaznije od zakonskih.
 
Poslednja izmena:
Čovek i žena imaju srećan brak.Međutim ona se teško razboli.Umreće ako ne dobije jedan lek koji košta 2000 eura.Muž šta će,kud će i krene da pozajmljuje,prodaje stvari,ali sakupio je samo 1000.Odlazi kod apotekara i nudi mu,ovaj odbija.Potom mu nudi da otplaćuje u ratama-ovaj ga ponovo obija.
Videvši da nema izlaza,muć u toku noći obija apoteku i krade lek.

Pitanje-Da li je pravedno istupio?Šta biste vi uradili?

To ti je ista dilema kao u filmu "Klopka".

Naravno da bi ispravno postupio....sta je zatvor spram spasenog zivota?
 
pazi ovako,lepa je njegova zelja i pre svega pozrtvovanost da spase vojenu osobu,ali to ipak ne opravdava krivicno delo koje je on izvrsio i za koje mora da odg... mada,realno,lekovi od 2000 eur se ne nalaze u apoteci,ali smatram da je tema vise hipoteticki nego stvarni dogadjaj... u ostalom,i ja bih isto postupio u datoj situaciji... mnogo je manja steta gubitak 2000eur nego jednog ljudskog zivota...
 
Čovek i žena imaju srećan brak.Međutim ona se teško razboli.Umreće ako ne dobije jedan lek koji košta 2000 eura.Muž šta će,kud će i krene da pozajmljuje,prodaje stvari,ali sakupio je samo 1000.Odlazi kod apotekara i nudi mu,ovaj odbija.Potom mu nudi da otplaćuje u ratama-ovaj ga ponovo obija.
Videvši da nema izlaza,muć u toku noći obija apoteku i krade lek.

Pitanje-Da li je pravedno istupio?Šta biste vi uradili?

naravno .
Potpuno pravedno .

S tim sto treba ukloniti apotekara , kao eventualnog svedoka .
 
Poslednja izmena:
Opravdavam.
Kada je u pitanju život, ne bira se slamka.

Hipotetički: a šta ako je u toj apoteci bila samo jedna, jedina kutija tog leka, namenjena, recimo, takođe nečijoj ženi (i, možda, već plaćena teško sakupljenim novcem) ili, ne daj bože, detetu? Da li bi takvo saznanje uticalo na odluku nesrećnog muža?
 
Nije nase da uzimamo pravdu u sopstvene ruke, kako to ne vidite.

Ko god cini zlo bilo kakvo zarad sopstvenog dobitka, pa makar i spasavanja drugog zivota nije opravdano.

To nije laka odluka znam, i verovatno bih svi tako uradili. Ali opet je pogresno.
 
Poslednja izmena:
Nije nase da uzimamo pravdu u sopstvene ruke, kako to ne vidite.
Ko god cini zlo bilo kakvo zarad sopstvenog dobitka, pa makar i spasavanja drugog zivota nije opravdano.
To nije laka odluka znam, i verovatno bih svi tako uradili. Ali opet je pogresno.

Pravda i zlo su relativni pojmovi. Neko ima para za lek, neko nema-zar je to pravda? Sta je vece zlo- opljackati apoteku ili pustiti nekog da umre?
 
Poslednja izmena:
Pravda i zlo su relativni pojmovi. Neko ima para za lek, neko nema-zar je to pravda? Sta je vece zlo- opljackati apoteku ili pustiti nekog da umre?

Ali neko ko 10 - 20 - 30 godina mora da uplacuje za zdravstveno osiguranuje , a zafali mu lek , taj je opravdano glnevan , kad lek kosta 2000 eura .

U svakom slucaju , oteo bih lek za moju zenu . Samo nisam siguran dal bi obio apoteku ,il bi lek prosto oteo Apotekaru .
to je jedina dilema . Ipak je kradja nemoralan cin .
 

Back
Top