Варедно за запослене студенте

The Boss

Početnik
Poruka
25
IZMENAMA Zakona o visokom obrazovanju biće predloženo uvođenje kategorije vanredni student, u kojoj bi bili akademci koji rade, a žele da studiraju, saznajemo u Radnoj grupi za izmenu ovog propisa. Za razliku od samofinansirajućih, vanredni studenti ne bi bili u obavezi da pohađaju predavanja i vežbe, a troškove školovanja bi sami plaćali.

- Pošto je reč o zaposlenim ljudima bio bi napravljen poseban model kako da pohađaju nastavu, a da pri tom ispunjavaju radne obaveze - kažu u ovoj grupi. - Za njih ne bi važio rok za završetak studija, kao za redovne i samofinansirajuće studente.
Prema Zakonu o visokom obrazovanju, studenti su dužni da završe fakultet u duplom roku od predviđenog trajanja studija, a kad to prekorači gubi status studenta. Ta odredba neće važiti za vanredne studente.

http://www.novosti.rs/code/navigate...dente&kword_add=studiranje, vanredni studenti

Чуди ме да се није водила дискусија о овој теми. Знамо да у Србији има много студената који раде и нису у могућности да редовно студирају. Које је ваше мишљење о свему овоме уопште?
 
Pa kakvo misljenje. Ja sam radio I zavrsio I Visu I Fax I samo ja znam kako to izgleda (a I drugi koji su tako). Pre podne na posao, rucaj, odspavaj 1-2h, a popodne knjigu u ruke pa zuljaj. I tako skoro svaki dan I to ne traje par dana nego par godina.
I treba uvesti neke benificije, ali ruzno zvuci kada se kaze “VANREDNI”. Zvuci kao neka vecernja skola.
 
Pa kakvo misljenje. Ja sam radio I zavrsio I Visu I Fax I samo ja znam kako to izgleda (a I drugi koji su tako). Pre podne na posao, rucaj, odspavaj 1-2h, a popodne knjigu u ruke pa zuljaj. I tako skoro svaki dan I to ne traje par dana nego par godina.
I treba uvesti neke benificije, ali ruzno zvuci kada se kaze “VANREDNI”. Zvuci kao neka vecernja skola.

kad si to uspeo,u danasnje vreme po Bolonji bas je tesko tako :dash:
 
Мало сам закаснио,али поставио сам тему јер и мене занима. Завршио сам учитељски факултет и нисам баш задовољан, па сам одлучио да упипшем још један факултет, који ми је раније и био жеља,али некада и превелика жеља и знање нису довољни, првенствено због финансија. Теби jovans свака част за толики труд,а и напор!
 
Ovo je nenormalno.

Dakle, uvesce "vanredno" za zaposlene studente, ali ce svi oni biti an SAMOFINANSIRANJU. Dakle, ako rade za 16-18 000 (a i za koliko ces vise, sa samo srednjom skolom?) morace da placaju 100 000 + za fakultet. Bas su se divno setili!

U sustini, ovo nista ne menja. Nisu ti ljudi "krivi" sto rade. Pa sigurno ne rade jer im je dosadno, vec zato sto moraju. Zbog cega i oni ne bi imali pravo da se skoluju iz budzeta? Samo zato sto rade ne znaci d aimaju vise novca od onih kojima mama i tata placaju stan u Beogradu, plus komunalije, plus dzeparac... :brus::gace:
 
Ja sada i radim i studiram kao redovni, na budžetu sam, pohađam sva predavanja i vežbe... Da li ću, po tim novim izmenama, morati da postanem "vanredni", i biti uskraćen za predavanja, vežbe i budžetski status!?

Kako ti to uspevas, i predavanja i vezbe i posao i ispiti itd. ? Hoces da nam opises malo. Kakva je skola a kakav posao ?
 
Pravni fakultet, državni. Zanimanje: vojno lice. Menjam se za smene (1.,2.,3) na poslu, radim vikendom umesto radnog dana, podešavam delove godišnjeg kad mi odgovara za fax... Jedini mi je problem što moram za svaki ispitni rok da prijavljujem i učim sve ispite (pošto ne mogu zbog obaveza na poslu da budem slobodan kad hoću) pa na koji izađem... Tako malo gubim na kvalitetu i ocenama jer mogu da učim samo po 3 dana za svaki ispit...
 
Ja sada i radim i studiram kao redovni, na budžetu sam, pohađam sva predavanja i vežbe... Da li ću, po tim novim izmenama, morati da postanem "vanredni", i biti uskraćen za predavanja, vežbe i budžetski status!?

pa ti ne bi ni po starom zakonu trebao da budes redovan ako si stalno zaposlen,ali posto to niko ne kontrolise,samo cuti i teraj dalje;)
 
U principu, ono sto ne znaju, ne moze te povrediti, tako samo cuti i radi. To da zaposleni moraju da budu na samofinansiranju je cist idiotluk.

Vise sam za varijantu da se porazgovara sa profesorima, da se kaze, ja radim, tako i tako stoje stvari, pa ce mozda neki i dopustiti da se ne prisustvuje na predavanjima, cak i na Bolonji (u krajnjem slucaju, gubite one poene za rednovno dolazenje ali to je to). Ta usmena varijanta se bolje pokazala od zvanicnog priznavanja da ste zaposleni.

Da, i po dosadasnjem zakonu je vazilo da ne smete da radite i da studirate, sto je perverzija sama po sebi. :hahaha:
 
Upisao sam kao samofinansirajući, očistio godinu i prebacili me na budžet. Ja to nisam tražio, al' nisam se ni bunio.:-) Prilikom upisa godine/semestra, na ŠV-obrascu sam morao upisati da radim... Nemam šta profesorima da govorim- da ne bi ispalo da tražim neku protekciju...
Nisam ni znao da ne mogu biti redovan student i na budžetu ako sam zaposlen!?
 
Свака част. Ја се борим за следећу годину пре свега финансијски:) Имам диплому педагошког, али не видим среће и рада у овој области,а историја ми је жеља дуги низ година, али ето младост лудост и нисам уписао кад је требало. И одлучио сам да следеће године, а имаћу момачких 25 година упишем историју. И ето према Закону о високом образовању немам право буџета, јер сам већ био на буџету на педагошком. Рад, рад и само рад:) И физички и интелектуални
 
Sto se toga tice, boss, znam mnoge koji su drugi fakultet upisali na budzet i niko ih nista nije pitao. :per:

Vegetarian,
Sto se tice pitanja o protekciji, nije protekcija ako im objasnis zbog cega ne mozes da dolazis. Bolje njima da kazes nego administraciji, koja bi svakako to isto rekla profesorima, ali bi tebi bio oduzet budzet.

A na SV obrascu ne treba pisati da ste zapoleni, zlu ne trebalo, ako budu proveravali sta ste napisali na obrascu. Zato svima savetujem da, bez obzira na situaciju, pisu da ih ili roditelji izdrzavaju ili da su neaktivni.
 
Знам Звездице, може да прође, поготово ако су други универзитети нпр. Београдски и Новосадски (завршиш у Бг-у и упишеш после у НС-у). И да, боље је у сваком случају са професорима поразговарати и дати до знања да си спреман да радиш и учиш већи утисак можда оставиш. Избегни на ШВ обрасцу да упишеш да си запослен, мој савет.
 
Знам Звездице, може да прође, поготово ако су други универзитети нпр. Београдски и Новосадски (завршиш у Бг-у и упишеш после у НС-у). И да, боље је у сваком случају са професорима поразговарати и дати до знања да си спреман да радиш и учиш већи утисак можда оставиш. Избегни на ШВ обрасцу да упишеш да си запослен, мој савет.

ma niko nece da se bakce i proverava studente,i ja sam drugi fakultet upisao na budzet iako sam stalno zaposlen bio,krsimo zakon,eh kad bi svi krsili zakon ko mi ,bili bi smo ko svedska;)
 

Back
Top