Права цена кованица

cebisev

Obećava
Poruka
95
Занима ме како утврдити објективну цену неке кованице (мене интересују само римске).
Наиме, цене код нас су драстично ниже него на иностраним online аукцијским саитовима посвећеним нумизматици чак и кад је квалитет кованице скоро исти. С друге стране на ebay је цена опет сасвим другачија.
Да ли постоји нека главна светска референца за цене или је то само ствар понуде и потражње те зависи од земље до земље?
 
Pozdrav! Bez zle namere, ali sve je to manje više obrađeno na ovom PDFu, tako da nije na odmet da se pogledaju i starije teme (ima mnogo toga zanimljivog)

* Za "kutije", odnosno kapsule i foldere nećeš naći u Srbiji. * ima tema ispod

* Cene su uveliko obradjene u raznim temama:
1. ponuda i potražnja
2. inostrane aukc. kuće - da li je zemlja bila u sastavu Rimske imperije
3. e-bay (i sl.) - rizik da je kovanica falš
4. kvalitet
.....
 
Занима ме како утврдити објективну цену неке кованице (мене интересују само римске).
Наиме, цене код нас су драстично ниже него на иностраним online аукцијским саитовима посвећеним нумизматици чак и кад је квалитет кованице скоро исти. С друге стране на ebay је цена опет сасвим другачија.
Да ли постоји нека главна светска референца за цене или је то само ствар понуде и потражње те зависи од земље до земље?
Proguglaj malo po pdf-u. Naci ces mnogo toga zanimljivog, da se ne ponavljaju ista pitanja i iste diskusije.
 
cene - 1)realna(kvalitet i materijal) 2)tržišna (ponuda i potražnja) 3)sentimentalna (sklonosti ka nekom periodu)...konačna cifra predstavlja presek ova tri faktora!
Starost nije nikakav reper za vrednost a vredno je nešto za šta uvek možeš dobiti uloženi novac nazad pa i nekoliko puta više zato mnogi štede realni novac ulažući ga u numizmatičke kolekcije...po meni, bolje imati malu zbirku sa vrednim komadima nego gomilu krša
 

Back
Top