Pomeranje granice zrelosti na 16 godina

Da vidimo sta bi se promenilo pomeranjem granice zrelosti na 16 godina...

Zasto se uvodi granica, koji su kriterijumi, sta je bioloski, sta je bilo pre uvodjenja granica na tom nivou i slicno....

Razdvojeno po polovima.....

Promenilo bi se mnogo toga, ali u negativnom smislu. Neko je rekao da bi se dobila gomila neizivljenih klinaca, sto i jeste tacno. Ni ja nemam neke godine, skoro sam postala punoletna, ali smatram da za razliku od nekih svojih vrsnjaka dosta zrelije razmisljam. Mada, mnogo bi bolje bilo da se ta granica poveca. I da se preduzmu neke sankcije kako bi se omladina popravila. Jeste da sad idem i protiv sebe, jer spadam u omladinu, ali kad pogledam sta se sve radi, mislim da ne gresim.

Vecina misli da ako napuni 18 godina, ili 16, postaje odgovorna odjednom. Kao da su odmah dolaskom tih godina svi prosvetljeni, svi su sveznalice sa ogromnim zivotnim iskustvom. Zbog toga se desavaju sve ove stvari zbog kojih se kaju kasnije. A zapravo smo jos uvek deca, koja se kriju iza mamine suknje, jos uvek smo nespremni da se suocimo sa ovim svetom. Jesmo mozda spremni, ali ne dovoljno.
 
Ne bi dobili ništa dobro,jer ta ,,granica punoletstva'' je fiktivna i stvorena je da bi se upravljalo ljudima,kao i većina drugih stvari....

Ali ako bih baš morala da postoji neka granica to je za mene 21 godina.


Sticanje zrelosti je individualna stvar.Neko sazri pre,neko kasnije,a Petar Pan i kad sazri uvek ostane veliko dete.

Čovek je veliki sve dok zadrži dete u sebi.
 
Zaboravljate da bi onda brakovi a i seksualni kontakti bili zabranjeni za one maloletne....

Nesto mislim da bi pokusaj dizanja granice na 21 (kao granice za glasace ili vozace npr) u tom smislu bio istog trenutka poziv na masovno rusenje svega na putu...

U USA se drzava mnogo petlja u licne odnose i tu bas nema onog, kreso si se, niko ostecen, nije bitno...
Tamo se npr love ljudi koji su spremni da plate za seks...jer je to kaznjivo cak i vise nego ono manufaktura davanja pice za kesh....
Pa opasnost od radikalizma i nacionalno pogresnog vaspitanja, gde socijalne sluzbe oduzmu dete u sekundi...ako neko proceni da ga ucis nekim nedemokratskim modelima...

Zrelost kao neki trenutak kad covek postaje crven , a ne zelen, ne postoji , a nije bas tacno ni to da se covek uvek ponasa kao pusten sa lanca....pa bi dobili divljanje nekih 16godisnjaka, a ja sad vidjam mnogo 23godisnjaka koji divljaju jos gore....
U prevodu , ako ucini prekrsaj kojim se kaznjava kao odrastao , nece stici da se oformi u stilu "boli me uvo , maloletnik sam " pa kasnije vec debelo oblikovan i ne moze da se promeni...

Zanemarujete tu stavku , gde zort uhvati ranije , jer dete shvati da vise za njega ne vaze detinji popusti...
A istovremeno nije jos zrelo , pa se oblikuje po znatno strozijim uslovima...
U tom smislu bi spustanje granice bilo itekako pozitivno...jer , cak i kazna kad se desi sa 16, pa traje do 22 je mnogo bolje za tu osobu , nego da se ona usavrsava od 16 do 18 , pa onda ga klepis do 30 da sluzi kaznu i onda dobijes obrazovanu bitangu...
Ovo pricam iz prakse...

A poenima se moze regulisati klinac iz price, kao i onaj koji vozi dete u kolima...duplo...
Potpuno sam siguran da ce klinac koji dobije 8 bodova na necemu , da mnogo ozbiljnije prilazi voznji, a plus sto se moze uvesti dodatak za voznju u pijanom stanju....(mada ne znam koga vise kazniti , dete jer mu to ostaje urezano pa je dobro, ili matorca koji je ocigledno neodgovorna budala....ali tu kazna ne pomaze nista, cak ni zabrana na par godina....)

Sa druge strane bi se azuriralo neko stanje, jer ovako je siva zona....
 
Mene vise interesuje ovo zbog nekih drugih stvari, jer za svaku biolosku vrstu je najbitniji ili je mnogo mnogo bitan period do zavrsetka adolescencije....
Taj period koliki je, je mnogo bitno da se zna i za ljude.Cak i vise nego za bilo koju drugu biolosku vrstu, zbog nove ravni socioloske evolucije...

Pri tome naravno da mora da bude odstupanja i da se nalazi samo vecinski termin....
Tu nastupa jedan problem, vecinski po broju ljudi ili vecinski po broju agresivnih i aktivnih ljudi...
Ova druga kategorija mnogo vise utice na utisak i na socioloske zakone...
 
Da vidimo sta bi se promenilo pomeranjem granice zrelosti na 16 godina...

Zasto se uvodi granica, koji su kriterijumi, sta je bioloski, sta je bilo pre uvodjenja granica na tom nivou i slicno....

Razdvojeno po polovima.....

Zrelosti čega?!
Ljudski organizam se razvija - fizički - otprilike do 25 - te godine. Kosti dostižu svoju najveću gustinu i čvrstoću u 30 - toj godini. U toj dobi svi fiziološki procesi organizma su još u razvoju.
Fizički ljudi nisu nikad bili zreli u tim godinama.
A psihički? Kažu da smo nekad imali generale sa 20. godina, a danas djecu sa 30.
Zrela osoba je i ona osoba koja je sposobna da brine sama o sebi - kao kad ptiče nauči da leti i napusti gnjezdo.
U našem društvu bi to značilo kad završiš školu i sposoban si sam da zarađuješ i više ne ovisiš o svojim roditeljima. Neki to postanu sa 18 - 19, a neki sa 25. Drugi opet sa 30godina.Težak fizički rad u periodu razvoja ljudskog organizma je štetan po zdravlje, a s tim i po društvo.
Šta bi se desilo - bolest, bolest, bolest - psihička i fizička!
 
Postepeno uvodjenje u pravo-socijalnu zrelost sa 18 pa jos prava sa 21.U starom Egiptu je moralo da se zasluzi punoletstvo,odnosno gradjanska prava.Danas je skola najbolja za to ali i ako pomaze neko je zavrsi ocajno neko i ne zavrsi pa su svi punoletni.Kod nas je vojska za muskarce zaista bila skola zrelosti.mada neko ne moze da sazri ni sa 50 godina.Sa 18 je retko ko zrela licnost zavisi od unutrasnjih i spoljasnih faktora.Jedno je sigurno-zdrava porodicna sredina je osnova za pravilni razvoj mad ima i tu izuzetaka u oba smera.
 

Back
Top