Ljubav kao sukob samovolja

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Nesto mi se cini da iz USA stize sugestija ljubavi kao sukobu samovolja...

Po sugestijama gegova,poza, tikova, mimika, gledam da mlade ribice upravo prihvataju tu sugestiju "ala sam vredna, jel da".....koja kasnije prelazi iz "potrudi se bolje" u "hocu ovo , ovo i ovo, nemoj da te nema".....

E sad, ja uvek kriv za zenomrstvo....posmatrao sam na medijima na spotovima mimike koje se serviraju u situaciji kao on je muva......sto bi rekao onaj seksolog cista biovlast...

A onda u izlascima primtetim neke karakteristicne mimike sto su bile u tim spotovima...bas iste...pa na netu ono drzanje zida kad se riba slika, pa u gradu pogled preko ramena (sto je meni prilicno nekulturno ako se vec ne poznaju dugo a i onda...)....


Jos jedan dodatak, neki pesnici ranije i neki filozofi su ljubav i videli kao sukob dve samovolje , dve zivotinje koje hrle ka vatri ne zeleci da gube vreme...
Ostrascenje.....
Ali zar sam samo ja video osobe koje umeju da vole ono "lalinski" polako , pogledom ,tisinom....
 
Pa nije to ljubav, tj. ovo prvo ono o cemu pricas, to je sebicni narcisizam.

Mislim da mora duboko da se razume ljudska srz da bih shvatili sta je to ljubav i kako ona funkcionise. Ljubav ne funkcionise na principu dajem - zahtevam, ljubav se samo daje.

Daklem, hrleti za takvom vrstu stravstvene ljubavi nije nista drugo osim sebicnog zaleta u zadovoljstvo. To naizgled nije toliko lose, svako je bio kroz taj period, ali s obzirom da danas je sujeta ono najvece egzistiocono pitanje onda covek u paru sa borbom za sujetu i trkom za "strastvenom ljubavlju" samo sebe ubija.

Nikada se u ljubavi ne mozes opustiti i zaista zavoleti toliko drugu osobu da to zahteva licnu promenu. Uvek u svakoj vezi danas koliko god se neko nekom svidjao, uvek postoji rezervisanost da se ne bih povredila sujeta. I sto su ljudi mladji to je kod njih izrazitije.
 
Ispada da ili si politicki korektan i ugladjen ili si primitivac...

Ja poznajem ljude , a i sam se trudim da primitivnost svedem na izbor nalazenja odgovarajuce osobe, a ne neprihvatanje razlicite i razlicitost kod osobe...
Nekad i preterujem u tome bas zato sto filozofski destilujem i najmanji nagovestaj primitivizma i neke egomanije...watch dog observer....

Moram da priznam da su me optuzili par puta ovde da umem da spustim zene ( ne u smislu vredjanja, vec u smislu da blokiram njihove stereotipne reflekse i gluposti koje i ne shvataju da cine, jer muske gluposti me i ne interesuju u tom domenu....nemam MM emotivnih veza)...
A to mozda jeste tacno , jer koristim ne one metode lukavog , prevejanog i demagoskog, jer to moze i dete od 18, iliti to sam znao i sa 18 da radim....nego one druge, skuplje metode, kad osoba shvati poentu (to je po meni 10 puta teze uraditi nego ono kad je samo smestis na zajednicki prihvatljiv dogovoreni odnos....)...

Pipnuo si pitanje egomanije....
Ali te mimike su simpaticne svima, jer predstavljaju "iskrenost","izvornost".....tako se tumace...pa i ja ih ponekad tumacim, ali dodam i poreklo....

Povezem ih sa paketom u kome idu.....jeste malo da tu ima predrasuda, ali nije to bez veze...
Nacin slusanja muzike, i da li je to samo muzika ili nacin zivota, i slicne neke cake, odredjuju i pristup ozbiljnijim stvarima...bez obzira na kapacitet osobe, u nekom ljudskom smislu...

Mozda je pravo pitanje u temi ...

Sta mislite dokle moze da ide sa jacanjem ovog trenda ljubav kao sukob (biovlast) samovolja.....
 
Da...
Zato sto u drustvu vazi pravilo postojecih drustvenih modela....
Tako da ce svako tvoje ponasanje ljudi svrstati prema nekom od njima poznatih postojecih drustvenih modela...

Mozemo mi da se lazemo da su nasi modeli malo siri , manje strukirani, ali ako vecina radi parcijalizaciju po modelima, dzabe mi glumimo nekog ko to ne radi....
Ili , ako vecina veruje u horoskop, mozes ti da ne verujes, ali opet ce postojati masovna sugestija i moci ces da prepoznas odredjene horoskopske znakove bez price i kontakta duze od 3 minuta....
Zvuci zastrasujuce, ali u praksi sam video da vazi...na svom primeru....neobjasnjivo i nepogresivo...
 
To je proces, samo sto pametni ljudi to zovu kretanje od.....a lenji , ma ja znam, nema tu sta da se misli...

Totalno bi nepametan covek bio kad bi svakom coveku prisao sa pitanjem "a sta ti jedes?", "a sta pijes?" po logici da postoji mogucnost da jede drugacije i pije drugacije stvari....
 
A u vezi teme, cini mi se da zaboravljamo da u kapitalizmu zivot vrlo brzo prolazi, i da je sveden uglavnom na izrazito mocan period , a i tu vrlo brzo prolazi....
Apsurd kako to zivot brzo prolazi u kapitalizmu a ne u socijalizmu mnogi vide u tome sto se vise radi, ali se vise i ne dobija....
Dobro , tu je eksploatacija bez koje se i ne bi zvao kapitalizam....

Sa druge strane i sam kvalitet onoga sto preostane je uslovljeno novcem , pa i tu imamo da brzo prolazi, jer se i taj deo trosi da bi se prodalo vreme....
Posto je osnova svega kod ljudi prodaja vremena da bi se doslo do novca....tacnije prodaja necega sto neko hoce, a posto kapitalista hoce vase vreme, onda je to roba koja se prodaje...
To je legalno , a ostale prodaje su manje ili vise zabranjene, .....

Onda nije ni cudo sto ljubav postaje prikaz samovolja pojedinaca, jer covece ja nemam vremena, ako si bas onakav kakav mi treba ulazi, ako nisi odlazi....
Da li se moze javiti srastanje u ovakvoj vezi, koja ima novu intimu ima novu prisnost....
Intima postaje aktivnost koja je okarakterisana kao intima, a ne nesto stvarno unutrasnje...jer nema se vremena da se covek snebiva do besvesti...
Prisnost postaje takodje na neki nacin instant, tj i dalje je unutrasnje osecanje (tu bi trebalo da je potpala pod intimu i sve je upravo zbog ovoga i puno apsurda) ali je vrlo instant....dakle zavisi od procene trenutnog stanja oba partnera to je znaci skoro pa estetski, tj nije estetski ali je trenutno povrsno uocljivo emotivno stanje....

Ispada da su zamenjeni pojmovi intima i prisnost....Mozda i ja tako mislim, ali intima je postala drustveno definisan pojam, dok prisnost nije...
Tako da po tom argumentu sama intima vise nema nista sa tim pojedincem specificno....to samo postaje atribut neke aktivnosti...
Dok sa druge strane prisnost koja ima atribut intime, ali je van cenzure, ima tu individualnu karakteristiku, jos uvek....

Degeneracija pojmova da bi se isablonizovali radi individualno nerazvijenih , ali drustveno potcinjenih pojedinaca nije nista retko ni jedinstveno u kapitalizmu , a ni u socijalizmu....Razlika u karakteru i opredeljenju naseg socijalizma (bivseg) i drugih socijalizama je upravo bila u tom opredeljenju ka gradjenju intime....

Medjutim to danas vise nije bitno ljudima, mozda istoricarima, ali ni oni tu ne vide vaznost jer nema brojki i pobednik pise istoriju....
Pitam se kako ljudi misle da dodju do sretnijeg ili do znanja o tome sta ih cini sretnijim sustinski , ako po politickoj direktivi zaboravljaju neke fenomene i uzrocnosti i nacin reagovanja i emocije...
Verovatno po politickoj liniji misle da je to opsta obmana, koja je vezana za socijalizam iskljucivo...

Iz ovoga postavljam pitanje, zar istina nije hendikepirana ako ja moram da istinu definisem samo preko otkrivanja tople vode danas, a da ne uvrstim i da totalno zaboravim iskustva koja su se desavala i u socijalizmu , a jesu delimicno ili nisu uopste imala vezu sa politickim poretkom....
Tako i kod ovih modernih boljki sa emocijama...
 

Back
Top