Dan zalosti

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
113.207
Zanima me misljenje oko tog pojma, sta on predstavlja za vas, koja mu je svrha, da li je uopste potreban, da li je to odraz postovanja ili dnevno politicki marketing.
Koji su kriterijumi za odredjivanje tog dana i koliko dana ce trajati, da li je selektivna izmena programske seme uskracivanje slobode izbora zagarantovane ustavom, da li je klasicna muzika za uzivanje ili zalost...
 
Zanima me misljenje oko tog pojma, sta on predstavlja za vas, koja mu je svrha, da li je uopste potreban, da li je to odraz postovanja ili dnevno politicki marketing.
Koji su kriterijumi za odredjivanje tog dana i koliko dana ce trajati, da li je selektivna izmena programske seme uskracivanje slobode izbora zagarantovane ustavom, da li je klasicna muzika za uzivanje ili zalost...

Kod mene u kući se kaže ‚‚da se žali srcem a ne crninom‚‚.
 
to nisu iste teme, ovo sta si linkovao je povodom danasnjeg dana (konkretan slucaj), moja tema je opsteg karaktera, zato i jeste ovde a ne u root-u foruma.
 
sta on predstavlja za vas - atak na moju slobodu misljenja i osecanja da li cu zaliti za nekim
koja mu je svrha - licemerje
da li je uopste potreban - ne
da li je to odraz postovanja ili dnevno politicki marketing - ovo drugo
 
С обзиром на то да Дан жалости дотиче углавном медије, нема потребе за претераним узбуђивањем. Ако се прогласи Дан жалости, значи да се догодила трагедија широких размера и да би то требало испоштовати. Тачно је да жали срце а не крпа, али мишљења сам да тога дана љубитељи(јефтиних)хумористичких емисија и разних парада, могу да се уздрже од седења пред телевизором. Зато је и обавеза емитера да у дане жалости из свог програма искључе емисије забавног карактера, праћене народном и забавном музиком. Други је проблем што је већини емитера програм баш такав, па када се то суспендује, нема шта да се емитује. Многи то цене као атак на слободу мишљења, али би заиста нехумано било да се у Дане жалости, са јавних гласила емитује забава.
 
Sve što nam se nameće deluje na nas odbojno. Stara fora - možda nam je i žao, ali nećemo da žalimo, makar "zinat".
Imali smo mi više dana žalosti kad je umro Tito (čini mi se, čak, 3 meseca). Bilo je previše čak i za obožavaoce Titovog lika i dela. Devedeset dana slušali smo samo Baha i gledali ratne filmove, dok su uplakani spikeri, sa florom na reveru, svako veče pričali kako se Tito, umesto na sankama, vozio na koritu. Smeh (ne mnogo glasan) je bio rezervisan isključivo za decu. Taj period bih nazvala tiranijom - uskraćivanjem ljudskih prava na normalan život.

Ako zanemarimo dane žalosti u ime "političke korektnosti", postoje tragedije i smrti onih ljudi koji spontano izazovu Dan žalosti.
 
Sve što nam se nameće deluje na nas odbojno. Stara fora - možda nam je i žao, ali nećemo da žalimo, makar "zinat".
Imali smo mi više dana žalosti kad je umro Tito (čini mi se, čak, 3 meseca). Bilo je previše čak i za obožavaoce Titovog lika i dela. Devedeset dana slušali smo samo Baha i gledali ratne filmove, dok su uplakani spikeri, sa florom na reveru, svako veče pričali kako se Tito, umesto na sankama, vozio na koritu. Smeh (ne mnogo glasan) je bio rezervisan isključivo za decu. Taj period bih nazvala tiranijom - uskraćivanjem ljudskih prava na normalan život.

Ako zanemarimo dane žalosti u ime "političke korektnosti", postoje tragedije i smrti onih ljudi koji spontano izazovu Dan žalosti.

Samo bih ove dane žalosti zadržao, kao i žalost usled smrti istaknutih domaćih verskih vođa i državnika..:neutral:
 
Zanima me misljenje oko tog pojma, sta on predstavlja za vas, koja mu je svrha, da li je uopste potreban, da li je to odraz postovanja ili dnevno politicki marketing.
Koji su kriterijumi za odredjivanje tog dana i koliko dana ce trajati, da li je selektivna izmena programske seme uskracivanje slobode izbora zagarantovane ustavom, da li je klasicna muzika za uzivanje ili zalost...

Dan zalosti je stvar obicajne kulture u ophdjenju medju narodima i drzavama. Mislim da je potreban, da bi se ostalima dalo do znanja koliki je stepen afiniteta i afekta neke drzave prema drugoj ili politicnom znacaju pojedinca koji on za doticnu drzavu predstavlja.

Moze da bude i politicki marketing.

Nesto slicno kao sto je i medju pojedincima izjavljivanje saucesca. Neki zale iskreno, a neki samo kazu jer to tako treba.

Kriterijumi bi trebali da budu utvrdjeni Zakonom, sa ostavljanjem mogucnosti korekcije prema ponasanju i generalnom osecaju i stanju javnog mnjenja. Na osnovu toga se treba odredjivati i duzina trajanja zalosti.

Slobode garantovane Ustavom trebaju se USKLADITI sa Danom zalosti, a shodno tome prilagoditi programi na radiju, TV i ostalim javnim manifestacijama.

Klasicna muzika treba biti odabrana u skladu sa takvom prilikom (da se slucajno ne pusti "Seviljski berberin" ili "Karmina burana"..)

Smatram da i neke melodije klasicnog dzeza mogu da se pustaju u takvim prilikama.
 
dan zalosti je potreban. ali mislim da se ne moze ustanoviti nikakvim zakonom ili pravilom. ako neko pogine jer je hteo da spase neku macku na krovu, ili neko dete iz nabujale reke, znaci nije se rukovodio novcem ili bilo cime "opipljivim" vec ljudskoscu, onda je to dogadjaj sa nesrecnim zavrsetkom i moze da se proglasi dan zalosti, mozda u gradu u kome se to desilo, mozda sire, sve zavisi. ili smrt nekih omiljenih osoba,makar za dobar deo gradjana je takodje razlog.
a sto se muzike tice, klasicna muzika jeste za uzivanje, ali dostojanstveno uzivanje, ne zahteva lomljenje casa, tresanje trbuha i slicno iskazivanje "radosti". pored klasicne muzike tu je i dzez, bluz i sl.
 
Ima svoje značenje kao i Minut ćutanja zbog sećanja na neke tragedije gde se u mnogim državama,kod nas doduše ne, sve zaustavi bukvalno za taj jedan minut:cool:
 
Ne ovde su žalili ove žrtve kod Smolenska...Ma to sa Titom je bila kvazi-religija...I one sve crvene marame i kapice,kao nekada krstovi koje su vernici kupovaili na svetim mestima,amajlije...
 
Kod mene u kući se kaže ‚‚da se žali srcem a ne crninom‚‚.

Dodao bih još nešto u vezi boja i žalosti ; dakle nekad u vremenima helenskih
država pstojali su običaji proglašavanja dana žalosti za sve građane . U dane
žalosti ljudi su se oblačili u belo i tako uklapali izgled i duhovno stanje . Naime
, tad se smatralo da je žalost duhovno stanje ; a kad je reč o njoj , ona je
predstavljana belom bojom .
Crna boja nošena je u dane velikih neizvesnosti u vezi mogućih masovnih
nesreća, kao zaštita od njih . Naime , verovalo se da crno upija sve energije
( takozvane : pozitivne i negativne ) i stoga ima energetskih moći da se
suprotstavi svakoj sili koja proizvodi nesreće ljudima ( čak i ratnoj sili ) .
Dakle , crna je nošena kao zaštita od nesavladivih sila ( nesreće ) , a
bela kao znak žalosti duše/srca .
 
Zanima me misljenje oko tog pojma, sta on predstavlja za vas, koja mu je svrha, da li je uopste potreban, da li je to odraz postovanja ili dnevno politicki marketing.
Koji su kriterijumi za odredjivanje tog dana i koliko dana ce trajati, da li je selektivna izmena programske seme uskracivanje slobode izbora zagarantovane ustavom, da li je klasicna muzika za uzivanje ili zalost...

Kad se kaže : dan žalosti ; odmah se pomisli na zakonom propisan način određivanja
građanstvu da tog dana po sili zakona , povodom tog i tog događaja moraju biti tužni /
/ žalosni i tako to . Ja nekako tako vidim tu stvar - čisto formalno . I kad to tako
sagledavam ( pod imenom ''dan žalosti'' - što podrazumeva oglašavanje izvršne vlasti
na osnovu ozakonjenih prava dobijenih od zakonodavne vlasti ) , pitam se zar zaista
može neko da naredi masovnu žalost ; onda taj može da naredi i masovnu radost .
Bukvalno , ako država može da uvede žalosti , onda morala bi da uvede i
radosti ( bar kao psihološki lek za izlaženje iz velikih žalosti -- a ovo je bilo nekad
u nekim državama , posle dana žalosti proglašavani su dani masovnih igara/radosti ) .

No opet ostaje pitanje dali čovek može u određenom danu da po nalogu bude tužan/
/radostan/ravnodušan ; ili pak to izbija iz njega na osnovu njegovih duhovnih stanja .

Sve u svemu , ma koliko promišljao na ovu temu , mislim da je naziv/ime neprikladno
i neadekvatno sa aspekta komuniciranja države sa građanima , kao i međusobnih
diplomatskih komuniciranja dve i više država . Više priliči '' izjava o saučešću '' ,
nego ''proglas o danu žalosti'' .

Nezavisno od ovih dilema , ipak deo javnog života treba kontrolisano svesti
na razumnu meru - kad su velike nesreće i tragedije zadesile stanovništvo bilo
kog kraja ( a da negovorimo o gradovima i državama ) .Tog dana , nezavisno od
stepena tuge/žalosti , valjda bi svi u miru trebali da pogledamo istinu o životu
( odnosno da uočimo njegovu kratkoću / neizvesnost a i bogatstvo -- te ako je
moguće više se posvetimo njemu nego gomiljanju dobara matrijalnog sveta ) .

Neznam , mislim da takve situacije treba da iskoristimo između ostalog i za
ovakva promišljanja o životu ( naročito ako smo samo iznenađeni i zatečeni
posmatrači događaja koji je dalek od nas ).

Ipak kad je reč o masovnim nesrećama , trba ljudi , bilo gde bili / bilo šta
radili , da zastanu i oslušnu život ( iz svih uglova - naročito iz ugla neizvesnosti
i kratkoće ).:rtfm:
 
Извор: сајт РРА, 29. 06. 2010.

ОБАВЕШТЕЊЕ ЕМИТЕРИМА О СТУПАЊУ НА СНАГУ ИЗМЕНА ЗАКОНА О ОБЕЛЕЖАВАЊУ ДАНА ЖАЛОСТИ

Од ступања на снагу Закона о изменама и допунама Закона о обележавању дана жалости на територији Републике Србије („Службени гласник“, број 30/10), Републичка радиодифузна агенција, као поверени посао, врши надзор на применом одредби које се односе на програме радио и телевизијских емитера у време проглашења Дана жалости.

Агенција ће у случају проглашења Дана жалости директно примењивати одредбе Закона („Службени гласник“, број 101/05 и 30/10) и неће доносити појединачна обавештења емитерима и осталим пружаоцима услуга преноса РТВ програма.

Подсећамо да је у тим ситуацијама потребно да емитери ускладе свој програм са чланом 6. став 1. Закона о обележавању дана жалости и да:

1.
Емитују одлуку о проглашењу дана жалости и о програму његовог обележавања коју доноси надлежни орган Републике Србије или тело које он одреди;
2.
Обавесте јавност о скуповима сећања које поводом дана жалости организују надлежни органи Републике Србије или тела која она одреде;
3.
Уместо хумористичких, забавних, фолклорних и других емисија са забавном и народном музиком, емитују музику и емисије прикладне дану жалости;
4.
Ускладе детаљну програмску шему у време дана жалости.

У складу са одредбама које се односе на начин обележавањa дана жалости Агенција препоручује емитовање уметничке и инструменталне музике молског тоналитета. Емитовање блокова огласних порука и порука телевизијске продаје је дозвољено.

У Београду,
дана 29.јуна 2010. године


Републичка радиодифузна агенција
извршни директор
Рајка Галин Ћертић


..............
 
Уместо хумористичких, забавних, фолклорних и других емисија са забавном и народном музиком, емитују музику и емисије прикладне дану жалости
...
У складу са одредбама које се односе на начин обележавањa дана жалости Агенција препоручује емитовање уметничке и инструменталне музике молског тоналитета

Емитовање блокова огласних порука и порука телевизијске продаје је дозвољено.

Nije li ovo malo u koliziji? :confused: Dakle, ne sme se emitovati zabavna muzika ali se mogu emitovati reklame sa veselom muzikom u podlozi? :think:

znam..od neceg se mora ziveti :)
 
Nije li ovo malo u koliziji? :confused: Dakle, ne sme se emitovati zabavna muzika ali se mogu emitovati reklame sa veselom muzikom u podlozi? :think:

znam..od neceg se mora ziveti :)

Замисли, иде Адађо, таман се уживимо и прекидају га да би три ретардирана типа изговорила своје чувено: "Карамелааааа, бисквит, чоколааааада".
 
Zanima me misljenje oko tog pojma, sta on predstavlja za vas, koja mu je svrha, da li je uopste potreban, da li je to odraz postovanja ili dnevno politicki marketing.
Koji su kriterijumi za odredjivanje tog dana i koliko dana ce trajati, da li je selektivna izmena programske seme uskracivanje slobode izbora zagarantovane ustavom, da li je klasicna muzika za uzivanje ili zalost...

Dan žalosti je trenutak u našim životima kada se zbog istog značajno menja naš kvalitet života.
To može biti u dva smera: ako ode sposbna osoba spremna da brine o društvu ili ako dodje muljara da uredjuje okolinu za svoje potrebe

Da li te odgovor zadovoljava?
 
Ne ovde su žalili ove žrtve kod Smolenska...Ma to sa Titom je bila kvazi-religija...I one sve crvene marame i kapice,kao nekada krstovi koje su vernici kupovaili na svetim mestima,amajlije...

A svetina ko svetina traži novi fetiš...
Da li si primetio da si automatski počasni gradjanin ako umreš na funkciji kao političar?
Toliki hirurzi nisu dobili zasluge od države a neradnici odmah sve počasti.
Zahvaljujući prvima samo neki umru u zavisnosti od slučaja a zahvaljujući drugim svi postepeno.
 

Back
Top