Тражење римских кованица

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

cebisev

Obećava
Poruka
95
С обзиром да је наша земља изузетно богата римским наслеђем занима ме да ли има људи који траже и копају римске кованице. Ако да, где су најбоља места за то. Такође, да ли је то уопште дозвољено? Од некога сам чуо да је у Србији забрањено поседовање детектора за метал. Да ли је то истина?
 
С обзиром да је наша земља изузетно богата римским наслеђем занима ме да ли има људи који траже и копају римске кованице. Ако да, где су најбоља места за то. Такође, да ли је то уопште дозвољено? Од некога сам чуо да је у Србији забрањено поседовање детектора за метал. Да ли је то истина?

Istina je, nemoj damo o tome pricati...Imas mnogo dobrih i lepih stvari da procitas ovde sem metal detektora i trazenja kovanica (u smislu kopanja)...
 
Istina je, nemoj damo o tome pricati...Imas mnogo dobrih i lepih stvari da procitas ovde sem metal detektora i trazenja kovanica (u smislu kopanja)...

Мени се свиђа да сакупљам римски новац. Такође ме занима и археологија те мислим да је тражење римских новчића на терену занимљив хоби, ако се има времена.
У сваком случају из предходних коментара видим да су људи на овом форуму против тога (иако не видим зашто) те нећу више ништа питати у вези тога...
 
Мени се свиђа да сакупљам римски новац. Такође ме занима и археологија те мислим да је тражење римских новчића на терену занимљив хоби, ако се има времена.
У сваком случају из предходних коментара видим да су људи на овом форуму против тога (иако не видим зашто) те нећу више ништа питати у вези тога...
Nisu ljudi na ovom forumu mprotiv toga nego zakon ne dozvoljava samostalno i pojedinacno kopanje po arheoloskim nalazistima. Nadam se da ti je jasno zasto.
 
Ne bavim se ovim, ali sam naišao na neko društvo amatera-arheologa, koji su legalno registrovani i deluju u saradnji sa muzejima. Po arheološkim nalazištima je zabranjeno bilo kakvo iskopavanje i to je krivično delo, nisam čitao zakon, ali verovatno postoje stroge granice šta je dozvoljeno. Jer ne vidim svrhu ovog društva, ako su zabranjena bilo kakva iskopavanja. U svakom slučaju, to se vrlo lako da zloupotrebiti, pa iz naše zemlje svakodnevno odlaze u nepovrat dobar deo kulturnog nasleđa i pronalazaka, pa nam muzeji stoje prazni. (mada se iz prakse pokazalo da i odatle nestaju stvari,verovatno nekim čudom)
Po meni je "jeftinija" varijanta, kada se raspita po okolnim selima i odkupe neki primerci po nižim cenama (nit oro, nit kopo).
 
Istina je, nemoj damo o tome pricati...Imas mnogo dobrih i lepih stvari da procitas ovde sem metal detektora i trazenja kovanica (u smislu kopanja)...

NIJE ISTINA
tema traganja , tj nalazenja kao i trgovina predmetima koji su oznaceni kao kulturno dobro obradjeni su nekolicinom zakona i ni u jednom trenutno vazecem zakonu RS se posedovanje metal detektora ne vodi kao kaznjivo.
 
Nisu ljudi na ovom forumu mprotiv toga nego zakon ne dozvoljava samostalno i pojedinacno kopanje po arheoloskim nalazistima. Nadam se da ti je jasno zasto.
zakon ne dozvoljava ni trgovinu numizmatikom pogotovo bez papira o poreklu pa se ista obavlja...
"kopanje" ne mora da se obavlja na arheoloskim nalazistima da bi se nesto lepo naslo,
ima dovoljno terena koji su neistrazeni pa je suludo da bilo ko rizikuje i pretrazuje bas obelezeno arheolosko nalaziste.
 
Ne bavim se ovim, ali sam naišao na neko društvo amatera-arheologa, koji su legalno registrovani i deluju u saradnji sa muzejima. Po arheološkim nalazištima je zabranjeno bilo kakvo iskopavanje i to je krivično delo, nisam čitao zakon, ali verovatno postoje stroge granice šta je dozvoljeno. Jer ne vidim svrhu ovog društva, ako su zabranjena bilo kakva iskopavanja. U svakom slučaju, to se vrlo lako da zloupotrebiti, pa iz naše zemlje svakodnevno odlaze u nepovrat dobar deo kulturnog nasleđa i pronalazaka, pa nam muzeji stoje prazni. (mada se iz prakse pokazalo da i odatle nestaju stvari,verovatno nekim čudom)
Po meni je "jeftinija" varijanta, kada se raspita po okolnim selima i odkupe neki primerci po nižim cenama (nit oro, nit kopo).
to udruzenje je predmet mnogih rasprava i pitanje je u kolikoj meri ce sve to zaziveti,
licno mislim da je to sve prazna prica ali vreme ce pokazati...

muzeji nisu prazni, nego muzejski radnici nemaju ni zelju ni znanje da predmete iz svojih depoa prikazu javnosti

nisi citao zakon pa ne znas,
ali reci cu ti ukratko da je ta tvoja "jeftinija" varijanta tj kupovina i trgovina artefaktima . podjednako zakonski nelegitimna kao i iskopavanje bez dozvole na arheoloskom nalazistu.
svaki nalazac je u zakonskoj obavezi da predmete nadjene u , na ili iznad zemlje i vode, a koji su stariji od 50 godina odnese u najblizu ustanovu zastite kulture /muzeji, arhive...ili cak policijsku stanicu/,
te da oni u muzeju odluce da li im je taj predmet /novcic,nakit, orudje, oruzje.../zanimljivo ili ne,
tek posle toga ako nalazacu muzej vrati te predmete nalazac moze da predmete zadrzi pod uslovima koje mu je saopstio muzejski radnik.
pozzz
 
Као што је већ речено, наравно да је забрањено копати по археолошким налазиштима. Ипак, тражење може бити занимљиво по разним околним местима...
У сваком случају, не мислим да су одредбе о поседовању металних детектора и сл. много битне. Оно о чему би стварно требало водити рачуна ако законодавци већ хоће да уведу неки ред је трговина антиквитетима. Сматрам да треба забранити продавање антиквитета у иностранство без дозволе. Такво поступање чини штету неупоредиво више него аматерско копање, које понекад може бити корисно. Питам се нпр. колико је наших средњевековних кованица завршило ван земље...
У сваком случају, сложили смо се да закони нису адекватни али када ће код нас они доћи на ревизију велико је питање. Мислим да ће нажалост проћи још доста година пре него што се било какав ред уведе у ову област.
 
Оно о чему би стварно требало водити рачуна ако законодавци већ хоће да уведу неки ред је трговина антиквитетима. Сматрам да треба забранити продавање антиквитета у иностранство без дозволе. Такво поступање чини штету неупоредиво више него аматерско копање, које понекад може бити корисно. Питам се нпр. колико је наших средњевековних кованица завршило ван земље...
.
sve to vec postoji u zakonu i regulisano je na nacin na koji je zakonodavac mislio da je primereno ,
te je svaka prica o tome samo gubljenje vremena i nacin da se podigne pritisak zainteresovanim stranama / u nasem slucaju forumasima/,
pa je utoliko bolje ne pominjati zakone , pogotovo ako se ne poznaju dovoljno,
pozzz
 
A zasto ne citiras ceo post !?!? Kada sam rekao istina mislio sam na kopanje a ne na posedovanje metal detektora...! :rtfm:

pa ja citiram sta je napisano ,tj sta je pitano i sta si ti napisao kao odgovor,
nazalost jos nemam te moci da citiram sta si ti mislio.
usput nije tacno ni da je zabranjeno kopanje, jer postoje razne vrste istih tako da je odgovor i na ovo tvoje drugo javljanje isti kao i predhodni
nije istina...
ako zelis odgovor pitaj konkretno sta te zanima rado cu te raznim primerima uputiti u tu tematiku,
pozzz
 
pa ja citiram sta je napisano ,tj sta je pitano i sta si ti napisao kao odgovor,
nazalost jos nemam te moci da citiram sta si ti mislio.
usput nije tacno ni da je zabranjeno kopanje, jer postoje razne vrste istih tako da je odgovor i na ovo tvoje drugo javljanje isti kao i predhodni
nije istina...
ako zelis odgovor pitaj konkretno sta te zanima rado cu te raznim primerima uputiti u tu tematiku,
pozzz

Ma sve je ok, izbio je nesporazum i to je to... Cuo sam dosta o tebi i veoma si hvaljen tako da iz tog razloga ne zelim da ulazim u prepirke sa tobom... ;)

Cujemo se...

Pozzz
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top