Nekada Gigant a danas .........EI Niš

ludishinter

Domaćin
Poruka
4.191
Propada plan za spas EI Niš

Od osnivanja tehnološkog parka koji bi značio spas za EI u Nišu neće biti ništa, jer je otišlo u stečaj šest od 15 firmi EI za koje je planirano da budu u sastavu parka.
Pompezno najavljen tehnološki park „Tehnis", koji je trebalo da bude spas za „Elektronsku industriju", po svemu sudeći ostaće samo na nivou dobre ideje, jer je šest od 15 firmi EI za koje je planirano da uđu u njegov sastav, otišlo u stečaj po novom zakonu o stečaju. Rukovodstvo „EI holdinga" strahuje da bi ista sudbina mogla zadesiti i ostalih devet firmi, koje su takođe planirane da budu u tehnološkom parku, jer su i njihovi računi već dugo u blokadi, pa bi i one za koji mesec mogle da ispune uslove za stečaj.

Po novom zakonu firme kojima je račun duže od tri godine u blokadi automatski odlaze u stečaj. Menadžment „EI holdinga" najavljuje da će zatražiti da se preduzeća planirana za tehnološki park izuzmu iz stečaja, ali za sada nema nagoveštaja da bi to moglo da se desi.

Sve je pod znakom pitanja

Vlada Srbije sredinom prošle godine donela je odluku o formiranju tehnološkog parka na prostoru „Elektronske industrije". Ideja je bila da se investitorima stavi na raspolaganje sto hektara poslovnog prostora i oko 35 hektara zemljišta, te da im se obezbede brojne povlastice radi podsticanja zapošljavanja. Rukovodstvo EI potpisivanje prvih ugovora najavilo je za kraj prošle godine, a do sredine ove u tehnološki park je trebalo da uđu prvi stanari. Međutim, kako tvrde u „EI holdingu", sasvim neočekivano donet je zakon o stečaju koji je doveo u pitanje čitav projekat.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/regioni/story/111573/Propada+plan+za+spas+EI+Niš.html
 
Nije mi baš najjasnije kako možeš da gradiš tehnološki park i da planiraš da deo istog budu preduzeća čiji je račun 3 godine u blokadi... :think:

Ako se već očekuju investitori, zašto su planirali da "ušlihtaju" propale firme u park?

Samim tim što je projekat "doveden u pitanje" čini se da su za park planirane baš te propale firme kojima je neko trebalo da da lovu (ne znam samo ko bi to hteo da uradi). To znači da je cela ideja bila presipati iz šupljeg u prazno.
 
Radnici Ei postavili ultimatum

Tri reprezentativna sindikata poslala su zajedničko ultimativno pismo Ministarstvu ekonomije u kome traže da se šest od 15 preduzeća Elektronske industrije izuzme iz procesa ulaska u stečaj.

Sindikati Nezavisnost, Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata i Samostalni sindikat Srbije dali su rok Ministarstvu do sutra da pruži pomoć ovom gigantu da opstane.

Sindikalci Svetislav Ilić(Nezavisnost) i Predrag Blagojević (ASNS), kažu da se u zahtevu traži i da ministartvo reši pitanje neuplaćivanja naknade za radni staž za 2.500 radnika, koji zbog toga ne mogu da odu u penziju.

- Ako nam ministartvo ne da u petak odgovor, sledeće nedelje idemo na ulicu gde ćemo blokirati pruge. Dosta su nas lagali. Sada je Narodna banka na svom sajtu istakla 15 preduzeća koja bi trebala da idu u stečaj, ali šest firmi od tog broja može odlično da radi i ima strateške partnere. Mi ne želimo haos, zato smo stalno i odlagali protest, ali sada sada iz nas govore gladni stomaci - objašnjavaju ova dva sindikalca.

U pismu se navodi da će paralelno sa protestima formirati i krizni štab radi opstanka Elektronske industrije.

http://www.juznevesti.com/Drushtvo/Radnici-Ei-Nis-postavili-ultimatum.sr.html
 
Radnici Ei postavili ultimatum

Tri reprezentativna sindikata poslala su zajedničko ultimativno pismo Ministarstvu ekonomije u kome traže da se šest od 15 preduzeća Elektronske industrije izuzme iz procesa ulaska u stečaj.

Sindikati Nezavisnost, Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata i Samostalni sindikat Srbije dali su rok Ministarstvu do sutra da pruži pomoć ovom gigantu da opstane.

Sindikalci Svetislav Ilić(Nezavisnost) i Predrag Blagojević (ASNS), kažu da se u zahtevu traži i da ministartvo reši pitanje neuplaćivanja naknade za radni staž za 2.500 radnika, koji zbog toga ne mogu da odu u penziju.

- Ako nam ministartvo ne da u petak odgovor, sledeće nedelje idemo na ulicu gde ćemo blokirati pruge. Dosta su nas lagali. Sada je Narodna banka na svom sajtu istakla 15 preduzeća koja bi trebala da idu u stečaj, ali šest firmi od tog broja može odlično da radi i ima strateške partnere. Mi ne želimo haos, zato smo stalno i odlagali protest, ali sada sada iz nas govore gladni stomaci - objašnjavaju ova dva sindikalca.

U pismu se navodi da će paralelno sa protestima formirati i krizni štab radi opstanka Elektronske industrije.

http://www.juznevesti.com/Drushtvo/Radnici-Ei-Nis-postavili-ultimatum.sr.html
ovo su trebali odavno da urade, sada je čini mi se dosta vremena prošlo i pitanje je sada šta mogu da postignu.
 
Radnici Ei blokiraju put za Nišku Banju

Radnici Elektronske industrije Niš iz sva tri reprezentativna sindikata u sredu će u znak upozorenja, blokirati put Niš-Niška Banja.

- Želimo pod hitno da znamo šta je s obećanjima da će se na našem prostoru graditi Tehnološki park. Tražimo da 15 preduzeća ne odu u stečaj kao što je to naložilo Ministarstvo ekonomije. Oko 2.500 radnika nema povezan radni staž tako da tražimo da se uplati taj novac kako bi ljudi mogli da odu u penziju. Sada nemamo prava da izdajemo prostorije koje su u našem vlasništvu tako da tražimo da se skine veto na tu odluku. Ovakav način protesta moramo da iskažemo jer smo do sada slušali samo obeæanja. Ovaj štrajk upozorenja može lako da preraste u generalni štrajk, ako vidimo da i dalje pokušavaju da nas izmanipulišu - kaže Svetislav Ilić, predsednik sindikata metalaca za Srbiju u sindikatu “Nezavisnost”.

Okupljanje radnika zakazano je za 11 sati ispred Holdinga korporacije, a izlazak na blokadu puta planirano je za 11,45 sati.

http://www.juznevesti.com/Drushtvo/Radnici-Ei-blokiraju-put-za-Nisku-Banju.sr.html
 
"Kopeks MIN Fitip" pred likvidacijom?
Delegacija radnika „MIN Fitipa" je na današnjem sastanku sa predstavnicima gradskog veća dogovorila da grad u ime zaposlenih u ovom preduzeću podnese zahtev većinskom vlasniku u kojem se traži obrazloženje zašto je pokrenuta likvidaciona procedura. Zahtev bi trebalo da bude predat poslovodstvu preduzeća do kraja nedelje, kaže za RTV Belle amie Nebojša Jovanović, predsednik samostalnog sindikata preduzeća „Kopeks MIN Fitip". Kakva sudbina čeka 250 zaposlenih, hoće li svi ili samo polovina njih ostati bez posla, znaće se posle Skupštine „Fitipa", koja bi trebalo da se održi 12. jula.

http://www.belami.rs/index.php/info/1-latest-news/3208-kopeks-min-fitip-pred-likvidacijom.html

Još jedna u nizu...
 
"Kopeks MIN Fitip" pred likvidacijom?
Delegacija radnika „MIN Fitipa" je na današnjem sastanku sa predstavnicima gradskog veća dogovorila da grad u ime zaposlenih u ovom preduzeću podnese zahtev većinskom vlasniku u kojem se traži obrazloženje zašto je pokrenuta likvidaciona procedura. Zahtev bi trebalo da bude predat poslovodstvu preduzeća do kraja nedelje, kaže za RTV Belle amie Nebojša Jovanović, predsednik samostalnog sindikata preduzeća „Kopeks MIN Fitip". Kakva sudbina čeka 250 zaposlenih, hoće li svi ili samo polovina njih ostati bez posla, znaće se posle Skupštine „Fitipa", koja bi trebalo da se održi 12. jula.

http://www.belami.rs/index.php/info/1-latest-news/3208-kopeks-min-fitip-pred-likvidacijom.html

Još jedna u nizu...

raspitaj se o Nitexu i tamo se dešavaju stvari koje su trebalo davno da se dese
sda radnici traže da se mile novaković vrati a ranije nisu hteli da čuju za njega, koliko
je meni poznato on razmišlja dali da prihvati.
 
Dinkić: Jastrebac prevario i MUP i mene

NIŠ - Ministar Mlađan Dinkić izrazio je sumnju da se u Fabrici pumpi “Jastrebac” pojedini poslovi vode “nedomaćinski”.

On je rekao da je MUP Srbije naručio pumpe u vrednosti od 10 miliona dinara, ali da te pumpe nisu isporučene.

- Zbog toga je srpska policija počela da se interesuje šta se događa u niškoj fabrici pumpi, a srpskoj policiji niko nije pobegao. Mene je slagalo rukovodstvo Jastrepca krajem aprila. Dogovor je bio da isplate zaostale zarade radnicima, da će potom dobiti subvencije od države kako bi se posao nastavio. Oni su, međutim, “Jastrebac” oterali u stečaj a imovinu prebacili na neku drugu firmu. To je apsolutno nemoralno i o tome sam obavestio i ruskog ambasadora - rekao je Dinkić prilikom obilaska početka gradnje fabrike “Jura” u Donjem Međurovu.

Jastrebac je 2007. godine kupila ruska firma “Skaj servis” koji je oformio “Jastrebac Hidromaž”.

- Odmah posle kupovine “Jastrepca” počeli su da se javljaju poverioci koji su tražili svoja dugovanja. Mi smo od 250 radnika u “Hidromažu” zaposlili 134, kako bi proizvodnja opstala jer se videlo da firma ide u stečaj što se kasnije i dogodilo. Tada, pre stečaja, povukli smo 95 odsto mašinskog parka. To smo uradili da bi proizvodnja na neki način ipak, opstala i to smo uspeli. Mi sada imamo poslove da zaposlimo još 50 radnika od starih zaposlenih majstora - kazali su nedavno dnevnom listu “Blic” u ovoj firmi.

http://www.juznevesti.com/Drushtvo/Dinkic-Jastrebac-prevario-i-MUP-i-mene.sr.html
 
Eh,daje samo EI nego i druge MIN,Jastrebac,Nitex itd...

Ei Nis je upropastio holding koji je imao vecinsko vlasnistvo u svim firmama Ei. Nije imao samo u bivsem OOUR kvalitet i on je opstao. Opstale su i stampane ploce jer su prodate nekom francuzu.

Radnici EI-a su trebali da dignu glas protiv holdinga, da traze da se on ukine i da se svaka firma snalazi kako zna i ume. Sigurno bi se snasla barem polovina firmi. Ovo pouzdano znam jer sam dugo radio u Ei, a holding je ostatak iz vremena samoupravljanja pa se tako i ponasao.
 

Back
Top