once upon a time....

gost 114587

Elita
Poruka
23.661
i da krenemo sa bajkom...


videla sam ja to na tv-u... ili

procitao na netu...

ili... vec nasao u knjizi

da postoje

pa to moram svima da

e pa sad, iako nemam...


ja i dalje verujem. sve dok se...



:manikir:
koliko verujete u ono natprirodno i misteriozno sto procitate/cujete. kojim elementima se vodite da u to poverujete/ne poverujete...? smatrate li da u svemu ima istine ili ne?

 
koliko verujete u ono natprirodno i misteriozno sto procitate/cujete. kojim elementima se vodite da u to poverujete/ne poverujete...? smatrate li da u svemu ima istine ili ne?

Unutrašni glas koji mi govori kad nešto da prihvatim kao izmišljotinu a kad da promislim o priči koju sam čuo ,pročitao itd.

A ti?
Možda sam dosadan ali bih zaista voleo da znam veruješ li ili ne?
 
Hmmm.... Ne verujem bas mnogo to koliko procitam/vidim.ali me natera da pomislim o tome. Evo primer dajem trenutno citam knjigu koja se zove "Vatikanske Ubice". Lik pise o tome kako su pape tj. Kako je katolicka crkva ubijala nevine ljude jos od pocetkom njenog nastavka,zbog vere i zelja da se pridobiju sto veci broj katolickih vernika,crkva je radila razna sr@nja,postoje cak i slike u knjizi koja daju dosta objasnjenja kako katolici u stvari prate neki Egipatski obicaj,kako su radili sa mocnim ljudima tokom istorije,primer dajem Adolfom HItlerom itd,itd... Preporucio bih je svima,pa ko voli neka pogledai :) . Dakle kao sto sam rekao ne verujem puno u to sto vidim,samo moram da priznam da me ovakve misteriozne stvari,pojave,tekstovi,slike itd,itd... privlace na neki nacin,jednostavno zelim da znam istinu,a na drugi nacin zeleo bih da znam i kako ljudi reaguju na tako nesto,sta misle o tome,jer kada se u sustini pogleda svi smo mi ljudi,i na neki nacin (ma koliko god mi to poricali) se ne razlikujemo bas mnogo jedan od drugog.

Inace,moram da priznam lepa tema za razgovor :ok:
 
JUHHU ! Milicina tema. :zskace:

i da krenemo sa bajkom...

videla sam ja to na tv-u... ili
procitao na netu...
ili... vec nasao u knjizi
da postoje
pa to moram svima da
e pa sad, iako nemam...

Pa da. "konkretni dokazi" a pod tim podrazumevate primenu prostog naucnog metoda.. vidim, cujem, dodrinem. Pronadjem vezu uzroka i posledice, indukcijom izvedem pravilo, pravilo ponovim u laboratoriji... nazovem ga zakon. I eto konkretnog dokaza.

Epa vidis Milice, stvari nisu tako proste. Osim opazanja postoji i misljenje. Srednji vek nam je pokazao kakve su posledice kada covek misli bez eksperimenata , a sadasnje doba nam pokazuje kakve su posledice kada covek izvodi eksperimente bez razmiljanja. Tako da eksperiment Mliice nije dovoljan za "konkretni dokaz" vec opazeno i misiljeno ...kombinovano. A kada primenes taj metod , kada ukljucis svoje misljenje, videces da u oblasti iskustva postoje ona koja nikako ne mogu uci u forme opazanja razuma,( kauzalitet, prostor i vreme) ali ih to ne cine manje realnim ..naprotiv.
A posto takva iskustva dodoruju u transcenedentnu oblast duha, izvan nuznosti, samim tim svako pozivanje na uzrok i posledicu pada u vodu, ponavaljanje u laboratoriji otpada, a egzemplar stupa na scenu. Raspitaj se sta je "egzemplar".

Tako da moze se desiti Milice da dozivimo [a cak i opazimo mnogo toga o cemu ne mozes ni da sanjas pa da opet to bude natprirodno i neponovljivo, a opet realno da realnije ne moze biti.

A na takva iskustva mozemo naici i na internetu, tv i knjigama. Naravno sirovi materijulasiti, pozitivisti i skeptici pred time nemaju sta da traze jer ogranicenje sosptveniog duha cini ih nesposbnima za takve teme ali oni slobodnijeg duha medju gomilom priznajem besmislica, mogu videti i nesto istinito.
 
i da krenemo sa bajkom...


videla sam ja to na tv-u... ili

procitao na netu...

ili... vec nasao u knjizi

da postoje

pa to moram svima da

e pa sad, iako nemam...


ja i dalje verujem. sve dok se...



:manikir:
koliko verujete u ono natprirodno i misteriozno sto procitate/cujete. kojim elementima se vodite da u to poverujete/ne poverujete...? smatrate li da u svemu ima istine ili ne?


Interesuje me sve ezoterično/mistično/natprirodno, ali volim da stvari posmatram iz više uglova. Može se reći da ničemu ne verujem 100% do kraja, apsolutno i trajno nepromenljivo, već da je moje mišljenje podložno modifikaciji... jer svakako ja sa svojim nesavršenim čulima i nesavršenom svešću ne mogu nešto da tvrdim apsolutno. U svačemu ima zrnce istine...samo je pitanje KOJE istine, tj. kakva se to istina odražava. MOže biti sasvim druga od one koja je htela biti prikazana.
 
Draga cobanice,

Molim te da me prosvetlis i kazes mi kako izgleda elektron. Uvek sam imao problem sa tim da li on postoji, ali eto posto nauka kaze da postoji verovatno mozes da mi kazes bar koje je boje - crven, zut... mozda plav?

Salu na stranu, posto NEMAS POJMA kako izgleda, kao ni bilo ko drugi na ovoj kugli zemaljskoj, mogu samo da kazem - bye, bye, baby, LUPAS (ovo je tvoj omiljeni izraz).
A znas li sta se sve zasniva na teoriji o postojanju elektrona, atoma i sl? Dakle imamo prakticno citavu granu fundamentalnih prirodnih nauka koje se zasnivaju na konceptu necega sto niko nikad nije video, a verovatno i nece jer to jednostavno nije moguce.

Namerno sam bio grub, jer zelim da razbijem koncept po kome sve sto su nas ucili automatski postaje tacno. Po cistoj logici Bog i elektron imaju apsolutno isto pravo na postojanje, ako mogu tako da se izrazim - ni jedno ni drugo niko nije video.

S druge strane ako prihvatimo da postoji Bog, ili nesto mnogo "prizemnije" (prihvatljivije), na primer bioenergija koju namerno uzimam jer mnogo ljudi veruje u njeno postojanje i osetili su njene efekte, onda je, kako ja to volim da kazem, "otvorena Pandorina kutija" onostranog, jer ako postoji energija koja nije "od ovog sveta" odmah se otvara bezbroj pitanja - duhovi, dusa, besmrtnost, andjeli, Bog i tako dalje.

Dakle kriticnost je apsolutno pozeljna stvar, ali ako se koristi na pravi nacin i konzistentno. To sto mi nismo nesto videli i doziveli ne mora znaciti da to nesto ne postoji. Prvenstveno ovde mislim na duhovni svet, cije se postojanje jako demantuje jer ljudi ocekuju da im Bog priredi cirkus. Kao sto da bi uzivao u vodi moras da naucis da plivas ili ces se udaviti, neke stvari su skrivene od obicnog coveka i potreban je trud ili blagoslov da bi se do njih doslo. Ali neko ko nije probao da do toga dodje ne bi smeo ni da apriori odbacuje cinjenice koje iznose ljudi koji su to probali.

1945 bilo je ljudi u Jugoslaviji koji nisu znali da ukljuce elektricnu sijalicu i tvrdili su da je to djavolja rabota.
 
Imaš li konkretnog dokaza ili ....................?


krstenje_large.jpg



KRŠTENJE
Što je krštenje?

Krštenje je prvi i temeljni sakramenat Crkve, “vrata” u Kristovu zajednicu. Isus je rekao: “Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se”. Nikodemu je tumačio da se čovjek mora “preporoditi”. “roditi odozgor”, po vodi i Duhu Svetom.
Krštenjem se označuje da se nastavljaju spasiteljska Božja djela iz prošlosti, kao što su: spasenje Noe i njegove obitelji iz Potopa, spasenje Izraela iz Egipta prelaskom preko Crvenog mora, uvođenje Izraela u Obećanu zemlju preko vode rijeke Jordana...
Istim znakom vode Bog kroz sve vjekove označuje da izbavlja svoje odabranike od svih ropstava i propasti i dariva im svoj život “odozgor” nalik Isusovu životu, kojega je uskrsnuo od mrtvih snagom svoga Duha. Zato je krštenje vidljivi znak da postajemo slični, “suobličeni” Isusu Kristu, prvom Božjem odabraniku, slični Kristu u njegovoj smrti, ukopu i uskrsnuću. Stoga su kršćani od davnine krštenje svečano slavili najradije u vazmenoj noći između Velike subote i Uskrsa, kad Crkva slavi Kristov vazam (pashu). tj. njegov prijelaz s ovog svijeta k Ocu po smrti i uskrsnuću.



Zašto je važno krštenje?
Krštenje je nužno za spasenje.


Što je važno za krštenje?

Svakom je kršteniku za krštenje nužna vjera. Mala djeca ne mogu imati osobne vjere, zato se ona krste u vjeri svojih roditelja, kumova i cijele Kristove zajednice. Da bi roditelji mogli valjano ispovjediti vjeru za krštenje svoga djeteta, često će im biti potrebno da se ponovno i sami potpunije dadnu uputiti u vjeru slušanjem i razmišljanjem Božje riječi pod vodstvom službenika Crkve (župnika, katehete).







Koji je bitni obred krštenja?

Bitni obred krštenja sastoji se u trostrukom polijevanju kandidata za krštenje po glavi dok se istovremeno izgovaraju riječi:(ime), ja te krstim u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.







Obredi poslije pranja vodom označuju:
• Mazanje krizmom označuje da krštenik postaje pomazanik s Kristom-Pomazanikom, suradnik u njegovoj “proročkoj”, “svećeničkoj” i “kraljevskoj” službi.

• Bijela haljina znak je novoga krštenikova dostojanstva (krštenjem postajemo “Božji sinovi”) i znak njegove krsne nevinosti po oproštenju grijeha - ali i znak njegove obveze da odsada živi neokaljano po uzoru na Isusa Krista koji nije počinio zla.

• Uskrsna svijeća koja gori kod krštenja označuje prisutnost Isusa Krista - Uskrsloga. On je svjetlo i putokaz za novi život krštenika i izvor svega što nam se dariva po krštenju. Zato se krštenikova svijeća pali na uskrsnoj svijeći.

• Obred “Efeta”, tj. obredno otvaranje krštenikovih ušiju i usta, simbolički pokazuje da je krštenik stupio u novi odnos s Bogom: odsada će njegov život biti neprestano i pomno slušanje Božje riječi te spremno odazivanje toj riječi; (takvo će ga slušanje Božje riječi osposobljavati da za ljude može pronalaziti “prave riječi”).

Koji je plod krštenja?
Plod krštenja je otpuštanje istočnog grijeha i svih osobnih grijeha (ako se krsti odrasla osoba). U istom trenutku postajemo djeca Božja.

Ostavlja li krštenje neizbrisiv biljeg?

Krštenje utiskuje u dušu duhovni neizbrisivi biljeg te se krštenje ne može ponoviti.







Tko može krstiti?

Redoviti krstitelj je svećenik (ili đakon). U izvanrednim i hitnim slučajevima može krstiti svatko tko zna što je krštenje i voljan je krstiti krštenika. Katolička vjera zato ne pozna i ne dopušta prekrštavanja. - Čovjek koji vjeruje i želio bi se krstiti a ne može, kršten je već željom. Tko nekršten mučeništvom posvjedoči svoju vjeru kršten je krstom krvi.


Krsni kumovi:
Krsni kumovi su svjedoci i jamci za vjeru krštenika pred kršćanskom zajednicom i predstavnici kršćanske zajednice pred krštenikom; suradnici i pomoćnici roditeljima u kršćanskom odgoju krštenika, osobito uzornim kršćanskim životom.



Obnavljanje krsnih obećanja:
Svake godine u vazmenoj noći slavimo spomen svoga krštenja. Zato te noći obnavljamo svoja krsna obećanja: odričemo se đavla i ispovijedamo vjeru. To činimo i u nekim važnim trenucima svoga kršćanskog života: kod potvrde (krizme), kod prve pričesti, kod popudbine, na misijama i sl. Krsno opredjeljenje za Krista je neopozivo, ono trajno određuje i usmjeruje naš život, ako ga nevjerom i zlim životom ne pretvorimo tek u otvorena vrata od kojih dalje nismo ozbiljno koraknuli.

Što je važno za krštenje?

Svakom je kršteniku za krštenje nužna vjera. Mala djeca ne mogu imati osobne vjere, zato se ona krste u vjeri svojih roditelja, kumova i cijele Kristove zajednice. Da bi roditelji mogli valjano ispovjediti vjeru za krštenje svoga djeteta, često će im biti potrebno da se ponovno i sami potpunije dadnu uputiti u vjeru slušanjem i razmišljanjem Božje riječi pod vodstvom službenika Crkve (župnika, katehete).







Koji je bitni obred krštenja?

Bitni obred krštenja sastoji se u trostrukom polijevanju kandidata za krštenje po glavi dok se istovremeno izgovaraju riječi:(ime), ja te krstim u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.







Obredi poslije pranja vodom označuju:
• Mazanje krizmom označuje da krštenik postaje pomazanik s Kristom-Pomazanikom, suradnik u njegovoj “proročkoj”, “svećeničkoj” i “kraljevskoj” službi.

• Bijela haljina znak je novoga krštenikova dostojanstva (krštenjem postajemo “Božji sinovi”) i znak njegove krsne nevinosti po oproštenju grijeha - ali i znak njegove obveze da odsada živi neokaljano po uzoru na Isusa Krista koji nije počinio zla.

• Uskrsna svijeća koja gori kod krštenja označuje prisutnost Isusa Krista - Uskrsloga. On je svjetlo i putokaz za novi život krštenika i izvor svega što nam se dariva po krštenju. Zato se krštenikova svijeća pali na uskrsnoj svijeći.

• Obred “Efeta”, tj. obredno otvaranje krštenikovih ušiju i usta, simbolički pokazuje da je krštenik stupio u novi odnos s Bogom: odsada će njegov život biti neprestano i pomno slušanje Božje riječi te spremno odazivanje toj riječi; (takvo će ga slušanje Božje riječi osposobljavati da za ljude može pronalaziti “prave riječi”).

Koji je plod krštenja?
Plod krštenja je otpuštanje istočnog grijeha i svih osobnih grijeha (ako se krsti odrasla osoba). U istom trenutku postajemo djeca Božja.

Ostavlja li krštenje neizbrisiv biljeg?

Krštenje utiskuje u dušu duhovni neizbrisivi biljeg te se krštenje ne može ponoviti.







Tko može krstiti?

Redoviti krstitelj je svećenik (ili đakon). U izvanrednim i hitnim slučajevima može krstiti svatko tko zna što je krštenje i voljan je krstiti krštenika. Katolička vjera zato ne pozna i ne dopušta prekrštavanja. - Čovjek koji vjeruje i želio bi se krstiti a ne može, kršten je već željom. Tko nekršten mučeništvom posvjedoči svoju vjeru kršten je krstom krvi.


Krsni kumovi:
Krsni kumovi su svjedoci i jamci za vjeru krštenika pred kršćanskom zajednicom i predstavnici kršćanske zajednice pred krštenikom; suradnici i pomoćnici roditeljima u kršćanskom odgoju krštenika, osobito uzornim kršćanskim životom.



Obnavljanje krsnih obećanja:
Svake godine u vazmenoj noći slavimo spomen svoga krštenja. Zato te noći obnavljamo svoja krsna obećanja: odričemo se đavla i ispovijedamo vjeru. To činimo i u nekim važnim trenucima svoga kršćanskog života: kod potvrde (krizme), kod prve pričesti, kod popudbine, na misijama i sl. Krsno opredjeljenje za Krista je neopozivo, ono trajno određuje i usmjeruje naš život, ako ga nevjerom i zlim životom ne pretvorimo tek u otvorena vrata od kojih dalje nismo ozbiljno koraknuli.
 
Poslednja izmena:
Draga cobanice,

Molim te da me prosvetlis i kazes mi kako izgleda elektron. Uvek sam imao problem sa tim da li on postoji, ali eto posto nauka kaze da postoji verovatno mozes da mi kazes bar koje je boje - crven, zut... mozda plav?

Salu na stranu, posto NEMAS POJMA kako izgleda, kao ni bilo ko drugi na ovoj kugli zemaljskoj, mogu samo da kazem - bye, bye, baby, LUPAS (ovo je tvoj omiljeni izraz).
A znas li sta se sve zasniva na teoriji o postojanju elektrona, atoma i sl? Dakle imamo prakticno citavu granu fundamentalnih prirodnih nauka koje se zasnivaju na konceptu necega sto niko nikad nije video, a verovatno i nece jer to jednostavno nije moguce.

Namerno sam bio grub, jer zelim da razbijem koncept po kome sve sto su nas ucili automatski postaje tacno. Po cistoj logici Bog i elektron imaju apsolutno isto pravo na postojanje, ako mogu tako da se izrazim - ni jedno ni drugo niko nije video.

S druge strane ako prihvatimo da postoji Bog, ili nesto mnogo "prizemnije" (prihvatljivije), na primer bioenergija koju namerno uzimam jer mnogo ljudi veruje u njeno postojanje i osetili su njene efekte, onda je, kako ja to volim da kazem, "otvorena Pandorina kutija" onostranog, jer ako postoji energija koja nije "od ovog sveta" odmah se otvara bezbroj pitanja - duhovi, dusa, besmrtnost, andjeli, Bog i tako dalje.

Dakle kriticnost je apsolutno pozeljna stvar, ali ako se koristi na pravi nacin i konzistentno. To sto mi nismo nesto videli i doziveli ne mora znaciti da to nesto ne postoji. Prvenstveno ovde mislim na duhovni svet, cije se postojanje jako demantuje jer ljudi ocekuju da im Bog priredi cirkus. Kao sto da bi uzivao u vodi moras da naucis da plivas ili ces se udaviti, neke stvari su skrivene od obicnog coveka i potreban je trud ili blagoslov da bi se do njih doslo. Ali neko ko nije probao da do toga dodje ne bi smeo ni da apriori odbacuje cinjenice koje iznose ljudi koji su to probali.

1945 bilo je ljudi u Jugoslaviji koji nisu znali da ukljuce elektricnu sijalicu i tvrdili su da je to djavolja rabota.

vidi, mogao si da uporedis vanzemaljca i sa vazduhom. niko ga nije video al pazi majku mu, on postoji.. :roll: izem ti poredjenje.
dalje, poenta teme nije bila da neko naucno dokazuje da li nesto postoji ili ne postoji, za to imamo drugih x tema na ovom pdf-u, zato - sedi jedan. pitanje je koliko verujes u price vezane za natprirodne pojave i misterije, te sta te konkretno navodi da u njih poverujes i mislis li da u svemu sto procitas na temu npim ima istine.
 
vidi, mogao si da uporedis vanzemaljca i sa vazduhom. niko ga nije video al pazi majku mu, on postoji.. :roll: izem ti poredjenje.

Sta fali poredjenju.? Mnogo stosta ne mozes videti a ipak ako ukljucis misljenje, kao sto ti rekoh u onom mom postu, shvatices da cak i kretanje ne mozes videti, da je kretanje stvar intuicije a ne opazanja.. ali ako ovo ne razumes batali... :) Poenta je da se "konkretni dokaz" oslanja na vidjeno -empirisko i na indukcijom izvedena pravila iz tog vidjenog. Pri cemu je tvoj "konretni dokaz" zapravo problematican sud...Milice.

dalje, poenta teme nije bila da neko naucno dokazuje da li nesto postoji ili ne postoji, za to imamo drugih x tema na ovom pdf-u, zato - sedi jedan.

A sta cemo sa onim "konkretan dokaz" ? :rtfm:

Sedi jedan !

pitanje je koliko verujes u price vezane za natprirodne pojave i misterije, te sta te konkretno navodi da u njih poverujes i mislis li da u svemu sto procitas na temu npim ima istine.

Znaci tema je anketa? :neutral: Ok, Nego nisam nigde primetio anketu. :)
 
Sta fali poredjenju.? Mnogo stosta ne mozes videti a ipak ako ukljucis misljenje, kao sto ti rekoh u onom mom postu, shvatices da cak i kretanje ne mozes videti, da je kretanje stvar intuicije a ne opazanja.. ali ako ovo ne razumes batali... :) Poenta je da se "konkretni dokaz" oslanja na vidjeno -empirisko i na indukcijom izvedena pravila iz tog vidjenog. Pri cemu je tvoj "konretni dokaz" zapravo problematican sud...Milice.



A sta cemo sa onim "konkretan dokaz" ? :rtfm:

Sedi jedan !



Znaci tema je anketa? :neutral: Ok, Nego nisam nigde primetio anketu. :)

znas li ti sta je anketa?
 
znas li ti sta je anketa?
Znas li ti sta je anketa?:heart:

Anketa je kad pitas ljude nesto .
To si uradila.

Ovo je autogol tema kojom je autorka pokusala da nadmeno ismeje potrebu ljudi da veruju u neverovatne stvari.

Pri tom je sama nekakav vernik iako selektivno ignorise sopstveni kriterijum po kom za dokaze zahteva nesto KONKRETNO.
Evp, ja sam uporedio vanzemaljca sa Bogom u kog milica, kaze , veruje.
Daklem nemoze da kaze :"Izem ti poredjenje".
I njega niko nije video pa ni Mojsije, a mnogi , pa i postavljacica teme veruju u njega a samim tim i njegovu opoziciju predvodjenu nekim drugim "el" stvorenjem.

Milice, gde si procitala ......?????
videla na TV -u......?????
pricala ti baba....?????
nasla na netu ......?????
Da postoje :andjeo: ili:evil:

pa sad iako nemas KONKRETNE DOKAZE
primenjujes verske rituale krstenja , vencanja, opela , pomena i slicno i placas za tkve rituale- obrede, svesteniku sto, dvesto evritja .

Mislim, zasto ako ne verujes?
Ako verujes, najiskrenije ti se izvinjavam zbog ovih licnih pitanja , oslobadjam te obaveze da odgovoris i ukazujem ponovo na besmisao posmeha tudjem verovanju u neke stvari koje ti se sa tvog sadasnjeg stanovista cine apsurdnim.
 
vidi, mogao si da uporedis vanzemaljca i sa vazduhom. niko ga nije video al pazi majku mu, on postoji.. :roll: izem ti poredjenje.
dalje, poenta teme nije bila da neko naucno dokazuje da li nesto postoji ili ne postoji, za to imamo drugih x tema na ovom pdf-u, zato - sedi jedan. pitanje je koliko verujes u price vezane za natprirodne pojave i misterije, te sta te konkretno navodi da u njih poverujes i mislis li da u svemu sto procitas na temu npim ima istine.

Ja sam te namerno napisao to sto sam napisao. Zapravo poenta je bila da razgranicimo gde pocinje natprirodno i misterija. Ja tvrdim da nemamo pojma i to sam ti i pokazao. Kako znas da je nesto sto ti je neko tvrdio tacno? Zapravo tu nema mnogo razlike izmedju "natprirodnih pojava" i onoga sto ucimo zvanicno. Neke stvari se iskustveno daju proveriti pa su manje-vise logicne, ali dosta koncepata u nauci uzimamo zdravo za gotovo i na tome gradimo svoju sliku sveta. Koliko je ona klimava pokusao sam da ilustrujem primerom sa elektronom. Ja ne tvrdim da elektron ne postoji, zivim od njega :), ali zapravo je to vrlo problematican objekat kada pocne o njemu da se razmislja.

E sad, sto se tice mog verovanja je verujem u Boga. Kako sam napisao, to otvara mnoga vrata za mene jer mnogo pojava ima karakter onostranog i nije dostupno, ili bar ne lako, nasim culima. To apsolutno ne iskljucuje postojanje tog sveta, za koji posveceni kazu da je zapravo stvarniji od naseg materijalnog (to nije jedan svet vec vise njih, koji se razlikuju po dimenzijama u kojima egzistiraju).

Zbog toga, i cinjenice da sam shvatio koliko zabluda ima u opsteprihvacenoj nauci, otvoren sam za sve druge teorije koje mogu da se uklope u MOJU sliku sveta. To je zapravo i problem oko koga se ne slazemo, jer se slike sveta zapravo razlikuju. I samo je stvar ko ce sta uzeti za polazne pretpostavke.

Ne verujem u SVE sto procitam na ovom podforumu (kao sto ne verujem (vise) a priori ni u sta sto procitam) jer sam video da je dosta ljudi prilicno slabo edukovana. Ne samo u "natprirodnom" vec generalno. Na kraju to kaze i statistika. Ja inace poticem iz sveta nauke i vremenom sam prosirio svoje vidike na "natprirodno". Kako lepo kaze poslovica, ko trazi taj i nadje, ja sam nasao svoj put, i on se produbljuje i ucvrscuje na zaista neverovatan nacin. Imao sam cast i srecu da upoznam velike ljude i uverim se da natprirodno uopste nije natprirodno vec vrlo realno (u smislu da postoji), ali do tih znanja treba doci. Kako sam rekao Bog nece da pravi cirkus. Znaci, licno iskustvo me navelo da poverujem u neke od stvari za koje bi me mnogi nazvali budalom.

Moja poruka tebi je da prosiris malo vidike i preispitas logiku jer te moze zavesti na potpuno pogresnu stranu. Ovo ne kazem ja, vec i savremena nauka. Ponovicu opet, nasa cula pokrivaju ekstremno mali opseg pojava koje su oko nas, da mi zapravo svet posmatramo kroz pukotinu (cak ne ni kroz kljucaonicu). A mozak je krajnje problematicna naprava. Pa kako onda mozemo tvrditi da znamo ista o svetu oko sebe kada svo vreme virimo? Savremena fizika je bliza nekim istocnjackim teorijama o svetu (koje ukljucuju duhovni svet i Boga) nego ikada. Postoje knjige velikih fizicara koji o tome pisu. Pa sta je onda bajka, a sta istina? (cisto za rekord, fizika se iskljucivo i bavi materijalnim Univerzumom; zapravo, on je samo potekao iz nemanifestovanog, transcedentnog, tek da naslutite granice naseg neznanja)

I za kraj cu ponoviti jos jednom moju prilicno omiljenu tvrdnju: ljudska masta uopste nije bezgranicna, VRLO JE OGRANICENA i svodi se na vec vidjeno. Stoga treba da razmislimo odakle ljudima ideje o stvarima koje se nama cine neverovatnim. Recimo zaista sumnjam da je ljudima u staro doba bilo do segacenja dok su klesali "knjige" u kamenu ili pisali na dragocenim papirusima.
 

Back
Top