Nivo CO2 dovodi do "vantelesnog iskustva" tokom kliničke smrti

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
klinicka-smrt-498.jpg


Svetlo na kraju tunela, izlazak duše iz tela i sretanje mrtvih ljudi su osećanja i događanja koja većina pacijenata prepričava posle kliničke smrti. Međutim, za to postoji racionalan razlog,a u pitanju je nivo ugljen dioksida u krvi, tvrde slovenački naučnici.

Stručnjaci sa Univerziteta u Mariboru sproveli su istraživanje na 52 srčana bolesnika koja su imala iskustvo sa kliničkom smrću, pošto su im disanje i srce stali.

Njima je izmeren odnos hemikalija u krvi koji su imali u trenutku lečenja, uključujući i CO2, a potom su popunili upitnike o tome da li su imali bliski susret sa smrću. Jedanaestoro je potvrdilo neobično iskustvo, stoji u studiji koja je objavljena u časopisu ’Critical Care’.

Prema rečima autora studije, upravo pacijenti kod kojih je izmeren viši nivo ugljen dioksida u krvi su prilikom zastoja srca videli svoju preminulu rodbinu, sebe kako leže na operacionom stolu ili im je ceo život proleteo pred očima.

„Otkrili smo da je nivo ugljen dioksida bio drastično viši kod pacijenata koji su iskusili ovaj fenomen, nego kog onih koji nisu,“ kaže dr Zalika Klemenc-Ketis sa Univerziteta u Mariboru. „Nikada do sada nije otkrivena ta povezanost sa ugljen dioksidom, koja zaslužuje dalje istraživanje", dodala je.

(copy)
 
Interesantno, ali što mrzim kad nauka objašnjava stvari racionalnim polu-objašnjenjima.
Ovde deluje kao poluobjašnjenje, što ne mora da znači. Kasno mi je za guglanje sada...
Jesu li objasnili kako CO2 utiče na stvaranje slike u mozgu o tim iskustvima koji se prepričavaju nakon kliničke smrti? Ne kažem da je do tih iskustava zaista došlo u onom periodu kada je telo bilo mrtvo, što bi bio dokaz za postojanje razuma van tela. Veoma je moguće da te slike u mozgu nastaju neposredno pre ili nakon kliničke smrti, a da ih pacijent smešta u ono vreme kada je bio klinički mrtav, jer mozak ne može da razluči kada su se te slike pojavile. CO2 izaziva halucinacije? Kada i zašto baš tada? Ima li odgovora na ovo pitanje?
E sada, mi koji verujemo u postojanje duše i zagrobnog života bismo rekli da i u svemu tome ima neke energije i hemijskih reakcija koje ljudi polako počinju da otkrivaju, ali to što će ljudi odprilike provaliti ,,mehanizam delovanja" ne znači da je sve to iluzija. :)
 
A tema služi čemu...?
Da mi izvedemo neke svoje zaključke, pa ih podelimo jedni sa drugima i tako stvorimo neku svoju sliku potencijalnog stanja stvari?
Ili da napišemo:interesantno, interesantno! :D
Mislim da znam, da ne ispadnem na kraju spamer i smarač :D

Tema sluzi da narod sazna dokle je stigla nauka u ovom casu u ispitivanju ovog fenomena.
 
Interesantno.....

Ipak mislim da to nije moguce, jer mozak pocinje da odumire vec pet minuta nakon sto srce ne salje krv....

Ako ti kažem da je moj dobar prijatelj bio oko 45 min klinički mrtav a od toga skoro 30 min pod naponom, verovatno ćeš isto reći da je to nemoguće. A kad ti još kažem da nikakve posledice nije imao i da zna šta se oko njega dešavalo sve vreme, reći ćeš "ala ovaj laže" :roll: Ne veruj baš svemu što kaže nauka. Oni takve slučajeve svrstavaju u medicinske fenomene i izuzetke od pravila...kao i sve što ne znaju da objasne.
 

Back
Top