Povecava se PDV sa 18% na 22%!

Somerset

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
118
Manji porez na zarade, PDV 22 odsto
12. april 2010. | 12:46 | Izvor: FoNet, Beta, Tanjug
Beograd -- Ministar finansija Diana Dragutinović kaže da se razmatra smanjenje za trećinu poreza i doprinosa na zarade, što treba da podstakne proizvodnju i zaposlenost.

Dragutinović je istakla da bi se smanjenjem opterećenja zarada, a povećanjem oporezivanja potrošnje, tj. povećanjem stope PDV-a, destimulisala potrošnja i uvoz, a smanjili troškovi radne snage i povećala zaposlenost.

PDV treba povećati na 22 odsto

Autori studije o poreskoj reformi su predložili da se u kratkom roku sprovede reforma poreza na zarade, dohodak građana i poreza na dobit preduzeća, a da se postepeno primenjuju izmene u naplati poreza na imovinu. Njihova ocena je da bi smanjenje akciza na naftne derivate moralo da se nadoknadi povećanjem drugih akciza, kao što su akcize na cigarete, kako se ne bi umanjili planirani budžetski prihodi.

"Stopa poreza na zarade je već niska i nju ne bi trebalo menjati, ali predlažemo da se smanje doprinosi na zarade za socijalno osiguranje", rekao je Milojko Arsić, jedan od autora studije, i objasnio da bi smanjenjem socijalnih doprinosa cena rada u Srbiji bila manja, što bi smanjilo rad na crno i privuklo investitore, pogotovo u granama koje zapošljavaju veliki broj ljudi.

Najveći deo gubitaka budžetskih prihoda zbog smanjenja doprinosa, kako je predložio Arsić, nadoknadio bi se povećanjem stope poreza na dodatu vrednost (PDV) i to one više sa 18 na 22, a niže sa osam na 12 odsto. Povećanje PDV-a, kako je dodao, jednokratno bi imalo uticaj na cene, ali ne bi značajnije uvećalo inflaciju.

Dodatni prihodi u državnu kasu, kako je rekao, prikupili bi se povećanjem poreske stope na zarade, sa 12 na 20 odsto, a u tom slučaju ne bi bile oporezovane zarada niže og 16.500 dinara. Arsić se založio i za uvođenje proporcionalog oporezivanja godišnjeg dohotka građana, od čega bi bili izuzeti prihodi od kapitala.

Stopa poreza na dobit preduzeća, kako su predložili autori studije, ostala bi deset odsto, ali bi se ukinule brojne olakšice, zbog kojih se sada efektivno taj porez u proseku naplaćuje po stopi od pet od šest odsto.

"Porez na imovinu trebalo bi sprovoditi fazno tako da bude obuhvaćen beći deo imovine, pogotovo građana, kao i da se umesto pogresivne uvede proporcionalna poreska stopa koja bi se obračunavala na tržišnu vrednost imovine", rekao je Arsić.

On je istakao da ne postoje razlozi za odlaganje poreske reforme u Srbiji i da su neke najkrupnije promene u javnim finansijama u većem broju zemalja sprovođene u vreme velikih ekonomskih i društvenih kriza ili neposredno posle njihovog završetka.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=04&dd=12&nav_id=423786

Jos jedan mudar potez nase vlasti koji cena nam pomoci da sto brze isplivamo iz krize! :klap:
 
Poslednja izmena:
Manji porez na zarade, PDV 22 odsto
12. april 2010. | 12:46 | Izvor: FoNet, Beta, Tanjug
Beograd -- Ministar finansija Diana Dragutinović kaže da se razmatra smanjenje za trećinu poreza i doprinosa na zarade, što treba da podstakne proizvodnju i zaposlenost.

Dragutinović je istakla da bi se smanjenjem opterećenja zarada, a povećanjem oporezivanja potrošnje, tj. povećanjem stope PDV-a, destimulisala potrošnja i uvoz, a smanjili troškovi radne snage i povećala zaposlenost.

:dash:
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da je ovo sa povecanjem pdva odlicna ideja jer narod i onako samo trosi pare na gluposti bolje dati te pare na ruke nasim mudrim liderima , koje nas vode u svetlu evroatlansku buducnost da ih upotrebe kako oni misle da treba jer nas narod i onako ne zna sa novcem :klap:
 
Ja mislim da je ovo sa povecanjem pdva odlicna ideja jer narod i onako samo trosi pare na gluposti bolje dati te pare na ruke nasim mudrim liderima , koje nas vode u svetlu evroatlansku buducnost da ih upotrebe kako oni misle da treba jer nas narod i onako ne zna sa novcem :klap:

Ma ne vidis li da oni nemaju pare ni za budzetske troskove, ali ovako ce samo jos vise da isprazne budzet.:roll:
 
Браво...одличан потез власти
која је све разбуцала и продала....
Тако је....само дерите овај народ, који ћути и трпи...
:per: :per: :per:

to i ja kažem ovim svojim gelipterima u Cro kad pričamo o ""ekonomskim" merama naše vajne Vlade :mrgreen:

evo Jaca nešto danas priča nema regresa i božičnice ni za nas koji smo na državnoj sisi :hahaha1:

reko ja "Deri Jaco, stavi groš i deri":hahaha:

još ću postati hahahaHadeZejovac :rotf:
 
Bravo za nasu Vladu, odlican potez. Samo mi bezveze sto samo na 22%, kad vec dizu nek ide pola pola, znamo makar sa kim delimo.

tako je!!!!!!!!! i meni je bezveze sto je samo 22% treba da bude miminum 30% jer i onako narod samo trosi pare na gluposti

i uvesti na teletinu i piletinu taksu na luksuz tj akcizu od jos 20%

razmazilo se to mnogo svaki dan oce da jede meso .e pa ne moze! a i ne valja za zdravlje
 

Back
Top