Кој авион треба да набави српска војна авијација
Strana 1 od 12 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 299

Tema: Кој авион треба да набави српска војна авијација

Primećen član
    Učlanjen
    02.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Podrazumevano Кој авион треба да набави српска војна авијација

Пошто се зна да ће ресурси Миг 21 да у наредних две три године истекну поставља се питање кој авион би требали да набавимо.Људи из војне авијације су послали неке захтева за набавку и то следећим фирмама:
    Сухој за авионе
    СУ35БМ
    СУ30МКИ
    Миг за авионе
    МИГ29СМТ
    МИГ35-у завршној фази тестирања
    Швеђанима за њихов стари грпен из 80-тих
    Амерички
    Ф16/18-80-тих/90-тих
    Еурофајтер прескуп и после Ф22рептора тренутно најбољи авион у употреби у НАТО

По мом мишљењу ако кренемо од најбољи до најгорег авион редослед би био овакав. СУ35БМ,МИГ35,СУ30МКИ,МИГ29СМТ,е урофајтерФ18,Ф16,грипен
    За наше услове Еурофајтера можемо одма да бришемо,такође и Ф18,и Ф16(било која понуда половњака нетреба узети јер сигурно неће бити боља од понуде усташама на тим Ф16 није могло да се лети без ремонта који је доста скуп).
    Остају СУ35бм,МИГ29СМТ,СУ30МКИ, МИГ 35,Грипен
    Грипенова цена се процењује се (по википедиа) на 40-61мили$ док СУ35Бм се процењује на 65 мили$по цени ова два авиона су ту негде ако гледамо квалитете довљно је рећи генерацију грипена кој припада 4+,а СУ35Бм 4+++ генерацији,а разлику у двадесетак или тридесетак година да не спомињемо.
    Су35 Бм је тренутно најбољи авион по аеродинамици и испред је рептора довољно је рећи да Су35бм може урадити кобру а да рептор неможе нити било кој од наведени западних авиона а и уопште ниједан западни авион то неможе урадити.
    Су30МКИ је добар авион али пошто га руси не уводе у употребу ризично га је узете јесте да га Индија хвали јесте да је испраши Ф16 на и митингу аеро индија без проблема.

Миг 35 је авион кој је још у фази развоја добар је из више разлога наследник је авиона Миг 29. Миг 35 је дериват Миг29 што значи да неможе да има лоше летачке карактеристике електроника му је солидна,нема велики одраз припада генерацији 4++.

Миг 29 СМТ модификација Миг29 разлика је у електроници која је била највећа мана МИГ29 и све остало је сувишно рећи за овај авион.

Iskusan
    Učlanjen
    31.08.2009.
    Pol
    muški
    срце у Бања Луци, душа у Москви, тело у Београду
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Кој авион треба да набави српска војна авијација

Заборавио си Рафал, и он је у разматрању.
    Овде имаш листу авиона према ваздушној моћи према мом објективном мишљењу.

Кад се узме у обзир и цена и економичност, нашима је најбоље да купе МиГ-35 или неку напредну верзију МиГ-29. Уколико је одлука да се избегне руско наоружање, онда бих ја изабрао Рафал као другу солуцију. Квалитетом је приближан Јурофајтеру а ценом Грипену, дакле врло повољан. Ако баш мора амерички онда препоручујем Ф-18.
    Четврта солуција по мени је Су-30, тражити да га ураде без канарда ако је могуће јер је и аеродинамичнији и лепши без њих. Пета солуција по односу квалитет-цена је Ф-16. Су-35БМ и Јурофајтер су прескупи авиони за нас а Грипену је по мени једини адут то што га прави Шведска, држава која је неутрална као и ми.

Primećen član
    Učlanjen
    02.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Управу си заборавио сам рафал,али по мени неби требо да га узимамо јер имамо већ једномоторни кој би требало да завршимо,али нећемо.

Цена Ф16/18 по комаду је 30мили$/47-57-61(зависно од верзије)милиа$,али треба имати на уму да је Ф16 превазиђен исто као и наш МИГ29.
    Ове цене не морају ништа да значи из разлога што доста зависи и од политичке сарадње.

Iskusan
    Učlanjen
    31.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Пројекат Нови Авион је рађен у сарадњи са Французима, тако да нам је технологија Рафала делимично позната. То је предност тог авиона. Слично је и са Мигом 35.

Primećen član
    Učlanjen
    02.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Pa bas iz toga i nebi trebali osim ako imaju u planu kopiranje i dovrsavanje NA posto je francuska u NATO i ameri im sigurno nece dozvoliti da saradjuju sa nama,jedina zasto bi rafal bio dobar jeste za kopiranje pocevsi od motora,elektronike(uz nasu doradu),kupovina radara od rusa ili kopiranje fracuskog i poveceanje NA u obimu iz razloga da ubacimo rakete u unutrasnjost aviona,ruski lanseri posto imaju najoblje rakete i da napokon zavrsimo i NA,premaz da kupimo od rusa ili da kopiramo sa F117, i srbija ima avion 4+++ generacije ako ne cak i 5 generaciju posto NA i ovako ima mali odraz.Ali drzva nece da finasira proekat niti da nadje inostrane partnere.
    Po meni najbolje bi bilo kupiti(ako mora da se kupi,ako oce da kopiraju onda bez razisljanja rafal) MIG 35, MIG29 SMT,SU 30MKI ali je rizik sigorno ima neku manu,i ako hocemo da nam nesto traju 30, 40 godina bio jedino SU35BM ili eurofijter,ali je SU35BM jeftiniji.

Zainteresovan član USS Voyager (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

o5 vi po starom..
    pricate u prazno..
    ajde da mi vas dvojica odgovorite na pitanje..
    sta ce nama avioni?
    sta cemo mi da branimo kad je skoro svuda oko nas NATO?
    ljudi bre..
    nasa drzava jedva zivi a vi raspravljate o nabavci aviona..
    dajte nemojte biti deca
    forum sluzi da bi covek nesto naucio..
    a ne da bi se svadjao..
    to valjda i ptice na grani znaju

Ističe se Kristian.Bogdanovic (avatar)
    Učlanjen
    23.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

pvo sistemi da se nabave i dosta .. mozda pola eskadrile nekih novih aviona .. nemamo para za vise

Iskusan
    Učlanjen
    31.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio USS Voyager Pogledaj poruku
    o5 vi po starom..
    pricate u prazno..
    ajde da mi vas dvojica odgovorite na pitanje..
    sta ce nama avioni?
    sta cemo mi da branimo kad je skoro svuda oko nas NATO?
    ljudi bre..
    nasa drzava jedva zivi a vi raspravljate o nabavci aviona..
    dajte nemojte biti deca
    Citat Original postavio Kristian.Bogdanovic Pogledaj poruku
    pvo sistemi da se nabave i dosta .. mozda pola eskadrile nekih novih aviona .. nemamo para za vise
    Било је у новинама и на телевизији, ми ћемо заиста набављати нове авионе, између 12 и 24 комада, за сада су у разматрању сви наведени типови а до краја ове године ће бити објављено који су авион прошли у ужи избор. Ако командант ваздухопловства лаже, онда лажем и ја вас.

Učlanjen
    19.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

ok..
    a da li se neko pitao..
    sta ce nama avioni??????
    ima da propadnu kao i ova 3-4 mig-29 sto imamo
    a ne da bi se svadjao..

Učlanjen
    19.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio Kristian.Bogdanovic Pogledaj poruku

nemamo mi para za nizasta..
    trebali bi raspustiti celu vojsku..
    i poceti sredjivati stanje u drzavi
    a ne da bi se svadjao..

Iskusan
    Učlanjen
    31.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio USS Voyager Pogledaj poruku
    ok..
    a da li se neko pitao..
    sta ce nama avioni??????
    ima da propadnu kao i ova 3-4 mig-29 sto imamo
    И мени је било сумљиво, вероватно је по среди притисак са Запада да нам увале неко срaње попут Ф-16.

Primećen član
    Učlanjen
    02.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Citat Original postavio Уго Чавез Pogledaj poruku
    И мени је било сумљиво, вероватно је по среди притисак са Запада да нам увале неко срaње попут Ф-16.
    nije zbog toga,a kad resursi mig 29 isteknu mozes se oprostis od 300mili$ godisnje koliko Srbija dobija za prelet aviona kroz njen vazdusni prostor, jer otkud ce znati na zemlji da li je u avionu terorista ili se pokvario radio,a ako imas avijacu ona moze prinudno da natera avion da sleti a onda nastupa SAJ,eto zasta ce nam,a kad nekom spomenes naprmer 24 SU35bm razmislice dali ce smeti da kurci jer trenutno to je nabolji avion na svetu pa cak i od F22 Reptora.

Iskusan
    Učlanjen
    31.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

За 24 Су-35БМ треба издвојити бар 2 милијарде долара.

Primećen član
    Učlanjen
    02.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

na deset godina to je 200mili evra godisnje,npr.
    pa koj avion je jeftiniji a moze da traj 40 godina i da uvek budu sigurni rezervni delovi i oruzije,a da je tog kvaliteta.
    F16 je veoma skup
    rafal takodje
    eurofather takodje
    F18 takodje
    Mig 35 moze da prodje
    Mig 29 smt takodje
    Su 30 moze
    Su35 bm je skup ali ako ocemo kvalitet u svih 40 godina ovo je jedini koj moze da dodje u razmatranje, a da ni za 20-40 godina nebude toliko zasareo.

Učlanjen
    19.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio su47berkut Pogledaj poruku
    nije zbog toga,a kad resursi mig 29 isteknu mozes se oprostis od 300mili$ godisnje koliko Srbija dobija za prelet aviona kroz njen vazdusni prostor, jer otkud ce znati na zemlji da li je u avionu terorista ili se pokvario radio,a ako imas avijacu ona moze prinudno da natera avion da sleti a onda nastupa SAJ,eto zasta ce nam,a kad nekom spomenes naprmer 24 SU35bm razmislice dali ce smeti da kurci jer trenutno to je nabolji avion na svetu pa cak i od F22 Reptora.

jel samo zbog toga nam trebaju novi avioni????
    ma daj bre..
    a to da li je su-35bm najbolji avion..
    to niko ne zna..
    imamo mi pametnijih stvari da resavamo u drzavi osim aviona..
    jednostavno nama se ne isplati kupovati nove avione..
    a to cemo i da vidimo ako ikad dodje do kupovine
    a ne da bi se svadjao..

Zainteresovan član The Vangard (avatar)
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Pre neki dan je bila dobra emisija na B92,gde su neki oficiri iz avijacije objasnjavali prednosti i lose strane nabavke aviona.U sutini nisu rekli nista sto vecina nas vec nije znala...Ali bilo je dobro to ipak cuti od nekoga iz same vojske...Vojska jeste poslala zahteve za nabavku nekolici kompanija tj. Amerikancima,Rusima,Francuzima,Svedjanima (mislim da nije potrebno nabrajati za koje avione)...Oni treba da posalju svoje najbolje ponude na osnovu kojih vlada Republike Srbije treba da odluci da li ce uopste kupiti neki od trazenih aviona i koji...Cena ce varirati,zbog mnostva razloga,pocev od pocetne cene samog aviona pa preko opreme koju nasi budu zeleli u njemu pa sve do obuke pilota...Jedan od oficira u emisiji stavio je znake navoda na cinjenicu da cene aviona nisu uvek iste za sve drzave..Naime ogroman faktor jesu politicke prilike i odnosi sa zemljom od koje se avion kupuje...Takodje su pomenuli mogucnost tzv. robne razmene koja se inace ne praktikuje,a koja u sustini znaci da ce nasi napraviti neke privredne ustupke zemlji koja nama prodaje avion ili obrnuto (nisam ni ja siguran ali mislim da su Madjari uradili tako nesto kad su uzimali Gripen,mozda i gresim,ako neko zna nesto vise neka dopise)...Licno nemam stav koji od aviona treba uzeti,jer smatram da kupovina istih nece biti uskoro,iz prostog razloga sto eskadrila aviona 4 ili 4+ generacije moze da kosta i do milijardu evra (ako ne i preko) ako se zaokruzi celokupni proces nabavke istih...
    Price o tome da Srbija treba da zavrsi projekat "Novi Avion" jer navodno moze ili mora kako kod, su po mom misljenu isto tako besmislene i na podugackom stapu (a mnogi se inace hvataju toga kada polemisu o ovakvim temama),isto misljenje imam i po pitanju proizvodnje nasih tenkova ili zavrsetka "Vihora" itd...
    Sto se tice kupovine polovnih aviona,to moze da bude mac sa dve ostrice,sama modernizacija i remont mogu skupo da nas kostaju,tako da bi zbog male razlike u novcu mozda i trebalo sacekati povoljnije vreme za kupovinu novih vazduhoplova,sto je i moje misljenje...
    A po najozbiljnijem pitanju od svih da li nam uopste trebaju avioni,zbog nekoliko zaista glupih razloga (ali relevantnih) koji su mi pali napamet mislim da nam trebaju...Mozda jer teramo politiku neutralnosti,mozda jer hocemo u EU,mozda jer smo okuzeni NATO drzavama,a mozda i zbog tradicije i nekog balkanskog ponosa,bilo kako bilo volim da ih vidjam sa nasim bojama nekako se osecam ispunjeno i veselije,a bogami i mnogo sigurnije...Da ima pametnijih stvari u drzavi za resavati,svakako ima,ali ce i avioni kad tad doci na dnevni red...
    Eto to bi bilo to,ako neko ima neke sugestije ili nesto za dodati tu sam...
    Poslednji put ažurirao/la The Vangard : 30.04.2010. u 21:54

Učlanjen
    23.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

odlocno si ovo napisao .. mada moram priznati da je kod mene najvise u pitanju ponos.. ne mogu racionalno da razmisljam

Primećen član
    Učlanjen
    02.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Uparvu si sve sem nekoliko stvari za NA i vihor uz doradu i modernicaju mogli da se zavrse i trebali bi.
    PARE
    Mi nemoramo da ulozimo nista ama bas nista sem mozaga ni jedan jedini dinar nam nije potreban za razvoj tog aviona,ili tenka.
    Mnoge drzave treceg sveta ce dati milijarde i milijarde da se razvije i zavrsi taj proekat,nap. libija htela je da kupi G4 i licecu da proizvodi kod njih, irak ulozio pre u lastu 95 i taj proekat je zavrsen isto tako bi mogli i NA i Vihor, za lastu ni dinar nismo ulozili.Jos malo pa ce biti 50 godina o prvog samita nesvrstanih i tu imamo priliku sa nekoliko seika,presednika da sednemo i da se dogovorimo oni da ulazu u proekat a mi lepo da ga zavrsimo pa da ga i mi i oni preivodimo ali srbija nece to,e to je problem.
    Sve ostalo si u pravu.
    Poslednji put ažurirao/la su47berkut : 01.05.2010. u 00:09

Učlanjen
    23.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

daj da opljackamo miskovica hhaha

Zainteresovan član The Vangard (avatar)
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Citat Original postavio su47berkut Pogledaj poruku
    Uparvu si sve sem nekoliko stvari za NA i vihor uz doradu i modernicaju mogli da se zavrse i trebali bi.
    PARE
    Mi nemoramo da ulozimo nista ama bas nista sem mozaga ni jedan jedini dinar nam nije potreban za razvoj tog aviona,ili tenka.
    Mnoge drzave treceg sveta ce dati milijarde i milijarde da se razvije i zavrsi taj proekat,nap. libija htela je da kupi G4 i licecu da proizvodi kod njih, irak ulozio pre u lastu 95 i taj proekat je zavrsen isto tako bi mogli i NA i Vihor, za lastu ni dinar nismo ulozili.Jos malo pa ce biti 50 godina o prvog samita nesvrstanih i tu imamo priliku sa nekoliko seika,presednika da sednemo i da se dogovorimo oni da ulazu u proekat a mi lepo da ga zavrsimo pa da ga i mi i oni preivodimo ali srbija nece to,e to je problem.
    Sve ostalo si u pravu.
    Pa sad,nemoramo da ulozimo nista ili ce neko da ulozi umesto nas,sve jedno je.Zasto???Zato sto je to toliko neodredjeno,neracionalno ili pak kao sto sam vec rekao na dugackom stapu...Smatram da svi ovi projekti zasluzuju da budu zavrseni,ili da se to bar uzme u razmatranje od strane ljudi koji poznaju materiju daleko bolje od nas...Ja samo volim da sagledavam stvari realno,a ne sa gledista -"Kad bih se ja pitao??!!"- jer se ja nista nepitam...Ono sto znam,na primer po pitanju prijekta "Novi Avion" jeste da je sam projekat krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih bio u poodmakloj fazi,da je radjen u saradnji sa francuzima (sto dokazuje velika slicnost "NA" sa francuskim Rafalom) sa kojima su nasi i ranije imali dobru saradnju...Zasto je sve stalo to je nama svima jasno...E sad ponovo pokrenuti citav program u situaciji u kojoj se trenutno nalazimo je poprilicno radikalna ideja...Trebalo bi nam vise od jednog ludog seika da nam pomogne u finansiranju (koji uzgled budi receno prvo treba da zanemari sve pogodnosti koje naprimer moze da mu pruzi neki od ruskih aviona 4++ generacije za verovatno manje para),takodje bi nam trebalo iskustvo i tehnologija zemalja koje vec poseduju ili razvijaju tehnologije koje jedan avion recimo 4 ili 4+ generacije sadrzi,a koje bi mi u saradnji sa njima trebali da inkorporiramo u "NA",kada vec govorimo o tim tehnologijama to su pre svega motori,radari,sistemi naoruzanja itd...To bi sve mozda i moglo naravno ako se uspostavi saradnja sa nekim zemljama u okruzenju,sa kojima bi mogli da podelimo teret ovako slozenog projekta,sto se izgleda i forsira od ministarstva odbrane i vlade Srbije u poslednje vreme,npr.da se uspostavi tehnicko-naucna saradnja sa hrvatima i bugarima,pa da mi kao lideri u proizvodi i prodaji naoruzanja u regionu iniciramo tako nesto,cime bi imali visestuku korist,pre svega potvrdjujuci nas status kao lidera u regionu,a potom dokazujuci se kao sigurna luka za investicije...Ali i to je samo jos jedna spekulacija i moguci scenario...
    Na kraju izgleda da je kupovina vazduhoplova mnogo jednostavnija nego proizvodnja istog...Da je novi avio poceo sa proizvodnjom 1995,mi bi danas verovatno imali avion 4++ generacije,modernizovan i up to date,ovako proizvodnja ovog aviona mogla bi da pocne u najbolju ruku za pet godina (ako smo veliki optimisti) ako ne i za mnogo duze,vidimo koje probleme imaju rusi sa licitiranjem vremenskog perioda u vezi sa proizvodnjom novog T-50 vazuhoplova,a oni imaju daleko veci budzet i znanje od nas i svih u okruzenju zajedno...
    Zato drzimo se mi kupovine aviona,mozda jednostavno prodje mnogo bezbolnije,jeftinije i brze...

Legenda gica (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    647

meni su sxtuke do jaja
    emancipate yourselves from mental slavery
    none but ourselves can free our minds

Učlanjen
    23.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

gico mojne

Primećen član
    Učlanjen
    02.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Brze jeste ali jeftinije nije,jer od prodaje za 10 godina ti se sve isplati jos ako su pare ulozili stranici onda si na cistom dobitku prodas avion i uzmes pare koje nisi ni ulozio, jedino mozak sto su trosili inzinjeri.
    Na partner 2009 je bilo price ako hoce drzava da finasira da mi mozemo da konstruisemo supersnoican(u pozadini kadra se vedela maketa NA) avion znaci problem radar motora je sigurno moze resiti ako drzava hoce da uloze pare ili da nadje partnera za to.

Uzmi primer F35 njega razvijaju mnogo zemalja ali ce americki biti najbolji a ostali krtije u odnosu na americki.
    Trenutno je najbolje kupiti avion i naci ljude kao stto su iracani da uloze u proekat,ako se i same ne sete to da urade.

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Zar stvarno mislite da sada Irak sam odlucuje o kapitalnim investicijama u svoju vojsku?
    Čiste ruke
    Hladna glava
    I vatreno srce

Primećen član
    Učlanjen
    23.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ма какви црни авиони. Нуклеарка и ракету су сада закон.

Slične teme

1. Odgovora: 216
    Poslednja poruka: 21.05.2010., 13:38
  2. Odgovora: 164
    Poslednja poruka: 07.05.2009., 21:40
  3. Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 25.08.2008., 21:46
  4. Odgovora: 90
    Poslednja poruka: 21.05.2008., 21:51
  5. Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 04.05.2007., 21:52

Pravila za slanje poruka