Културна доминација Америке

ВОДКА

Iskusan
Banovan
Poruka
5.913
Многи моћ Америке виде пре свега у економији или војсци, према тим критеријумима су они једина светска суперсила, међутим ја мислим да није у томе суштина. Што се војске тиче Русија, Кина или евентуално уједињена Европа су достојни конкуренти Америци. Што се економије тиче опет уједињена Европа, Јапан, Кина и Индија су већ јаки играчи а последње две имају капацитет да увелико престигну Америку у смислу величине економије(БДП). ЕУ је већ то постигла, али њу не можемо сматрати још увек као државу.

Међутим права снага САД лежи у њеној културној доминацији као и у доминацији у високим технологијама. Што се авијације и космонаутике тиче, ту Амери имају солидну конкуренцију у Европљанима и Русима, али у информатици Америка има језиву доминацију. Међутим чак и ту могу поверовати да ће у догледној будућности добити конкуренцију у Кинезима и Индијцима, али ми је тешко поверовати да ће икад бити разбијена културна доминација Америке.

Конкретно тешко могу да поверујем да ће икада рецимо Холивуд изгубити доминацију у филмској индустрији. Тешко ми је да поверујем да ће икада кинески језик бити главни светски језик који ћемо сви учити у школама, или да индијски филмови буду популарни широм света. Може ли неко да замисли да руска музика буде слушана широм света? Да ли можете појмити да ћете носити одећу која је рађена према модним трендовима које диктира Јапан? Верујете ли да ћете у београдским кафићима икада гледати дерби у било ком спорту између неког тима из Калкуте против неког тима из Чонгћинга?

Док је свега тога, Америка ће вечито бити центар света, Западна Европа периферија а све остало вукојебина.
 
Многи моћ Америке виде пре свега у економији или војсци, према тим критеријумима су они једина светска суперсила, међутим ја мислим да није у томе суштина. Што се војске тиче Русија, Кина или евентуално уједињена Европа су достојни конкуренти Америци. Што се економије тиче опет уједињена Европа, Јапан, Кина и Индија су већ јаки играчи а последње две имају капацитет да увелико престигну Америку у смислу величине економије(БДП). ЕУ је већ то постигла, али њу не можемо сматрати још увек као државу.

Међутим права снага САД лежи у њеној културној доминацији као и у доминацији у високим технологијама. Што се авијације и космонаутике тиче, ту Амери имају солидну конкуренцију у Европљанима и Русима, али у информатици Америка има језиву доминацију. Међутим чак и ту могу поверовати да ће у догледној будућности добити конкуренцију у Кинезима и Индијцима, али ми је тешко поверовати да ће икад бити разбијена културна доминација Америке.

Конкретно тешко могу да поверујем да ће икада рецимо Холивуд изгубити доминацију у филмској индустрији. Тешко ми је да поверујем да ће икада кинески језик бити главни светски језик који ћемо сви учити у школама, или да индијски филмови буду популарни широм света. Може ли неко да замисли да руска музика буде слушана широм света? Да ли можете појмити да ћете носити одећу која је рађена према модним трендовима које диктира Јапан? Верујете ли да ћете у београдским кафићима икада гледати дерби у било ком спорту између неког тима из Калкуте против неког тима из Чонгћинга?

Док је свега тога, Америка ће вечито бити центар света, Западна Европа периферија а све остало вукојебина.

Aha, voliš amerikance !
 
. Може ли неко да замисли да руска музика буде слушана широм света? Да ли можете појмити да ћете носити одећу која је рађена према модним трендовима које диктира Јапан? Верујете ли да ћете у београдским кафићима икада гледати дерби у било ком спорту између неког тима из Калкуте против неког тима из Чонгћинга?

Док је свега тога, Америка ће вечито бити центар света, Западна Европа периферија а све остало вукојебина.[/SIZE]
Ин фект, слуша се енглеска музика. Америчка је ипак друга лига, са све фолком и репом.
 
Конкретно тешко могу да поверујем да ће икада рецимо Холивуд изгубити доминацију у филмској индустрији. Тешко ми је да поверујем да ће икада кинески језик бити главни светски језик који ћемо сви учити у школама, или да индијски филмови буду популарни широм света. Може ли неко да замисли да руска музика буде слушана широм света? Да ли можете појмити да ћете носити одећу која је рађена према модним трендовима које диктира Јапан? Верујете ли да ћете у београдским кафићима икада гледати дерби у било ком спорту између неког тима из Калкуте против неког тима из Чонгћинга?

Док је свега тога, Америка ће вечито бити центар света, Западна Европа периферија а све остало вукојебина.

Hugo imas zaista dobra zapazanja. Ali treba da shvatis da se sve menja. Jednostavno, promene su sastavni deo sveta. Nekad su Englezi umalo progovorili francuski i dosta francuckih reci je uslo u engleski jezik koji je germanskih korena sto je unekoliko izmenilo jezik.

Danas je engleski dominantan a francuski se sve manje trazi.

Da je neko tada govorio Englezima da ce im jezik postati svetski niko mu ne bi verovao.

Jednostavno, mi posmatramo svet iz sadasnje perspektive misleci da je to uspostavljeno stanje takvo da ne moze se menjati.

Ali se sve menja i to nekad veoma brzo.

Ko bi pre dve decenije rekao da ce kineski jezik postati popularan jezik u americkim sklolama.

A danas:

Americka deca sve vise uce kineski, ovaj jezik dozivljava bum.

Chinese isn't the New French - it's the new English
As China booms, so does Mandarin in U.S. schools

Kineski nije nov francuski - to je nov engleski
Kako Kina postize uspon, tako se mandarinski uci u US skolama

www.usatoday.com/news/education/2007-11-19-mandarin-cover_N.htm


The rising popularity of Mandarin Chinese has been "incredible," says Cynthia Ning, director of the Chinese Language Teachers Association. She attributes the interest to communist China's economic boom as it emerges from decades of isolation, as well as the U.S. economy's increasing trade with China. China is now the USA's No. 2 trading partner, behind Canada and ahead of Mexico.

Rast popularnosti mandarinskog je bio neverovatan, kaze Sintija Ning, direktor Udruzenja ucitelja kineskog jezika. Ona napominje interes za kineski ekonomski uspon koji se pojavio nakon decenija izolacije isto kao i porast trgovine USA sa Kinom. Kina je sada broj 2 americki trgovinski partner, iza Kanade i ispred Meksika.
 
amerikanci NEMAJU kulturu odnosno sve sto od kulture i imaju ..uzeto je od drugih i to ih zapravo najvise i boli..

pulp fiction

moc ne postoji sama..moc postoji zato sto ljudi u nju veruju i klanjaju joj se..a svak ko se pokori samo poveca tu moc a oslabi sebe

dok god na ovoj planeti bude bilo samo jednog jedinog coveka koji kaze JA SAM SLOBODAN COVEK..taj je izazvao celokupnu tu moc..

e toliko je ta moc mocna

uostalom

moc je sirova..a snaga je cista

"raw power ..pure strenght"
 
Poslednja izmena:
Pa i sada se ne gleda bas nesto mnogo sport iz SAD , ni NBA vise nije popularna ko nekad ,a o ostalim sportovima da i ne govorim .

Ин фект, слуша се енглеска музика. Америчка је ипак друга лига, са све фолком и репом.

A i u tom nekom modernom kulturoloskom smislu London je i dalje centar sveta u svakom pogledu , mada Ameri vode glavnu rec svakako ... al sve sto valja od pop kulture dolazi iz UK

Мало сам проширио тему са Америке на цео Запад, рецимо и Француска, Италија, па и Немачка и Шпанија имају своје место. Међутим кад се све сабере Америка је доминантна. А Енглеска ја увек посматрам као 51 државу САД. Међутим оно што сам хтео са овом темом је да вас питам да ли мислите да ће силе са Истока икад моћи продрмати културну доминацију Запада? Чисто сумњам, ето Јапан је већ економски високо развијен а у клутурном погледу је вукојебина.
 
Мало сам проширио тему са Америке на цео Запад, рецимо и Француска, Италија, па и Немачка и Шпанија имају своје место. Међутим кад се све сабере Америка је доминантна. А Енглеска ја увек посматрам као 51 државу САД. Међутим оно што сам хтео са овом темом је да вас питам да ли мислите да ће силе са Истока икад моћи продрмати културну доминацију Запада? Чисто сумњам, ето Јапан је већ економски високо развијен а у клутурном погледу је вукојебина.
Pa Japan je u kulturnom pogledu kopija SAD , sa ipak brojnim i svojim tradicionalnim proizvodima poput mange ,bukake orgija , bolesnih horora i slicno ... , a recimo Rusija je u kulturoloskom smislu u kome se ovde govori , kopija zapadna Evrope i to vec 300 godina u nazad , sa malom pauzom za vreme komunizma , al generalno Rusi su uvek bili opsednuti imitiranjem Nemaca , Francuza , kasnije i Engleza i danas i Amera ... i pored toga sto imaju i svoju bogatu kulturnu bastinu ...
 
Pa Japan je u kulturnom pogledu kopija SAD , sa ipak brojnim i svojim tradicionalnim proizvodima poput mange ,bukake orgija , bolesnih horora i slicno ... , a recimo Rusija je u kulturoloskom smislu u kome se ovde govori , kopija zapadna Evrope i to vec 300 godina u nazad , sa malom pauzom za vreme komunizma , al generalno Rusi su uvek bili opsednuti imitiranjem Nemaca , Francuza , kasnije i Engleza i danas i Amera ... i pored toga sto imaju i svoju bogatu kulturnu bastinu ...

Пре бих рекао д аје царска Русија била опседнута Западном Европом, од комунизма па до данас они су опседнути Америком. За време комунизма сваки Рус би убио а свака Рускиња би се ****** за најобичније америчке фармерке најгорег квалитета.
 
А на шта би могао да мисли неко попут мене чији је број прочитаних књига у животу једноцифрен?
pop..ili popularna kultura se i zasniva na slavi neke licnosti koja zatim svojom popularnoscu namece masi svoje licne norme kao opste..
cela ta "demokratija" se zasniva na pop kulturi..na izborima pobedjuje popularniji politicar..a ne sposobniji
ajd da skratim

sve je to iluzija koja postoji samo u glavama ljudi tzv sledbenika popularno navanih "fanovima"

drugi deo prve bozje zapovesti i glasi.." ..ne cini sebi idola niti kakva lika nemoj im se klanjati niti im sluziti"

a pop kultura je ..idolopoklonstvo ..bukvalno
 
Pa Japan je u kulturnom pogledu kopija SAD , sa ipak brojnim i svojim tradicionalnim proizvodima poput mange ,bukake orgija , bolesnih horora i slicno ... , a recimo Rusija je u kulturoloskom smislu u kome se ovde govori , kopija zapadna Evrope i to vec 300 godina u nazad , sa malom pauzom za vreme komunizma , al generalno Rusi su uvek bili opsednuti imitiranjem Nemaca , Francuza , kasnije i Engleza i danas i Amera ... i pored toga sto imaju i svoju bogatu kulturnu bastinu ...

Od cara Petra pa nadalje.

Svakako
 
mislim da je u pitanu pre svega jezicka dominacija, a kad imas jezicku dominaciju, ostale stvari idu lakse. u tom smislu, iako se najavljuje da ce kineski postati zamena za engleski i slicno, cisto sumnjam,a i ako se dogodi mislim da ce biti na dugi rok,ali bas dugi rok. ja i dalje ne mogu da zamislim da svi milioni i milioni ljudi koji govore i uce engleski,spanski,portugalski ili ruski sednu i krenu da uce kinesko slikovno pismo :neutral: mislim da im je to veliki nedostatak da bi postali kulturno dominantni....pored toga veci deo sveta, osim evrope i severne i juzne amerike je bio u direktnom kontaktu sa evropskom kulturom i kolonizatorima,sto ce reci pustili su korenje gde su stigli....i mislim da taj uticaj nece moci tako lako da se unisti.....sve i da ih bude tri milijarde,umesto sadasnje dve,dok god su pretezno zatvoreni u kini,tesko.
 
mislim da je u pitanu pre svega jezicka dominacija, a kad imas jezicku dominaciju, ostale stvari idu lakse. u tom smislu, iako se najavljuje da ce kineski postati zamena za engleski i slicno, cisto sumnjam,a i ako se dogodi mislim da ce biti na dugi rok,ali bas dugi rok. ja i dalje ne mogu da zamislim da svi milioni i milioni ljudi koji govore i uce engleski,spanski,portugalski ili ruski sednu i krenu da uce kinesko slikovno pismo :neutral: mislim da im je to veliki nedostatak da bi postali kulturno dominantni....pored toga veci deo sveta, osim evrope i severne i juzne amerike je bio u direktnom kontaktu sa evropskom kulturom i kolonizatorima,sto ce reci pustili su korenje gde su stigli....i mislim da taj uticaj nece moci tako lako da se unisti.....sve i da ih bude tri milijarde,umesto sadasnje dve,dok god su pretezno zatvoreni u kini,tesko.

i ne zaboravi da kinezi opstaju već hiljadama godina
 
Na ovom linku se mogu naci jezici koji se najvise govore u svetu:

wiki.answers.com/Q/What_is_the_world's_most_spoken_language

1. Chinese* (937,132,000)
2. Spanish (332,000,000)
3. English (322,000,000)
4. Bengali (189,000,000)
5. Hindi/Urdu (182,000,000)
6. Arabic* (174,950,000)
7. Portuguese (170,000,000)
8. Russian (170,000,000)
9. Japanese (125,000,000)
10. German (98,000,000)
11. French* (79,572,000)

Ako govorimo o uticaju jezika svakako je da su evropski jezici dominirajuci: engleski, francuski, spanski, ruski i nesto manje nemacki (sto se sa znacajem Nemacke unutar EU moze promeniti), a engleski je dosta ispred francuskog i spanskog (ovaj jezik napreduje u svetskim relacijama).

Vec iz ovog moze se videti da esperanto nije uspeo da bude nametnut kao svetski jezik.

Svakako arapski je takodje medju najuticajnijim jezicima na svetu, ne samo zbog brojnosti arapskog naroda vec i znacaja koji ovaj jezik ima za ceo islamski svet.

Mana kineskog jezika je sto je tezak za ucenje ali to i nije nepremostiva barijera posto je kineski najvaznije znati pisati a to se uci.

Ipak za koju godinu ce po pitanju jezika sve biti lakse kada se pojave visokokvalitetni brzi automatski prevodioci koji ce svaki relevantan jezik moci veoma kvalitetno a lako i brzo da prevedu na zeljeni jezik.
 
Poslednja izmena:
Многи моћ Америке виде пре свега у економији или војсци, према тим критеријумима су они једина светска суперсила, међутим ја мислим да није у томе суштина. Што се војске тиче Русија, Кина или евентуално уједињена Европа су достојни конкуренти Америци. Што се економије тиче опет уједињена Европа, Јапан, Кина и Индија су већ јаки играчи а последње две имају капацитет да увелико престигну Америку у смислу величине економије(БДП). ЕУ је већ то постигла, али њу не можемо сматрати још увек као државу.

Међутим права снага САД лежи у њеној културној доминацији као и у доминацији у високим технологијама. Што се авијације и космонаутике тиче, ту Амери имају солидну конкуренцију у Европљанима и Русима, али у информатици Америка има језиву доминацију. Међутим чак и ту могу поверовати да ће у догледној будућности добити конкуренцију у Кинезима и Индијцима, али ми је тешко поверовати да ће икад бити разбијена културна доминација Америке.

Конкретно тешко могу да поверујем да ће икада рецимо Холивуд изгубити доминацију у филмској индустрији. Тешко ми је да поверујем да ће икада кинески језик бити главни светски језик који ћемо сви учити у школама, или да индијски филмови буду популарни широм света. Може ли неко да замисли да руска музика буде слушана широм света? Да ли можете појмити да ћете носити одећу која је рађена према модним трендовима које диктира Јапан? Верујете ли да ћете у београдским кафићима икада гледати дерби у било ком спорту између неког тима из Калкуте против неког тима из Чонгћинга?

Док је свега тога, Америка ће вечито бити центар света, Западна Европа периферија а све остало вукојебина.

1. филмска индустрија,

2. језик,

3. музика,

4. мода,

5. спорт.

??????????????????????????????

Није ни чудо што рапидно пропадамо. Ево, један корисник, релативно "образован" шта је набројао ПОД ПОЈМОМ "КУЛТУРА" - трагедија...:sad2:
 

Back
Top