efekti konkursa `prva sansa`

misadjole

Zainteresovan član
Poruka
165
Rezultati projekta "Prva šansa"
3. april 2010. | 10:52 | Izvor: B92

Beograd -- I ove godine raspisan konkurs za zapošljavanje mladih "Prva šansa". U Nacionalnoj službi za zapošljavanje zadovoljni dosadašnjim rezultatima.Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja i Nacionalna služba za zapošljavanje raspisali su i ove kao i prošle godine, konkurs za zapošljavanje mladih "Prva šansa". Ovogodišnji konkurs je dopunjen tromesečnom volonterskom praksom koja se plaća deset hiljada dinara mesečno.

B92 je istraživao kakvi su efekti prvog, prošlogodišnjeg konkursa, koliko mladih je prvi put radilo i koliko njih je ostalo da radi i dalje.

Ako bi se parafrazirao svetski čuveni izveštaj Rimskog kluba o četiri jahača apokalipse, u Srbiji bi to bili - visoki javni troškovi, nelikvidnost privrede, slaba konkurentnost i izvoz, i na kraju siromaštvo čiji je temelj nezaposlenost. Oko sto hiljada mladih i obrazovanih do 30 godina tranutno traži posao.

Član akademije ekonomskih nauka Mlađan Kovačević smatra da bi sredstva trebalo usmeriti ka zapošljavanju visokoobrazovanih mladih ljudi.

“Sama ideja bila bi po mom mišljenju dobra, ali bi ipak trebalo gledati da ta sredstva dobiju one firme i pojedinci koji zaista imaju šanse da ostanu trajnije. Ja bih maksimalno stimulisao zapošljavanje mladih sa visokim prosečnim ocenama i završenim fakultetom u institutima naučnim”, kaže Kovačević.

“Tamo je katastrofalna situacija što se tiče mladih ljudi. Mislim da država mora maksimalno stimulisati naučni podmladak”, smatra on.

Trajno nezaposlenih, odnosno onih koji su bez posla duže od godinu dana, skoro da je trećina od ukupnog broja. Otuda je svaka ideja o bržem dolasku do radnog mesta dobrodošla.

Ipak, rezultati akcije "Prva šansa" pokazuju da je od 2 500 ljudi, kojima je istekao pripravnički staž, svega 25 odsto ostalo i dalje u kompanijama.

Za ovaj projekat, u 2009. godini, iz budžeta Ministarstva ekonomije izdvojeno je oko milijardu i 300 miliona dinara.

Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Dejan Jovanović kaže da trajno zaposlenje nije jedini cilj projekta “Prva šansa”.

“Nije jedini cilj tog projekta bio trajno zaposlenje pripravnika. Naravno da je najbolje ako se to desi. Naš cilj je bio da oni nauče kroz svoju prvu šansu za zaposlenjem šta to znači imati radno mesto, da ovladaju određenim znanjima i veštinama, i da time podignemo njihovu konkurentnost za traženje novog radnog mesta”, objašnjava on.

Jovanović smatra da je projekat do sada pokazao dobre rezultate.

“Mogu da kažem da jeste bio uspešan. Reč je o godini krize u kojoj su se i otpuštali radnici, a da je ovaj projekat direkto doprineo da 17 000 mladih ljudi dobije šansu za zaposlenjem, a 25 procenata je neka trenutni pokazatelji, i to je dobro s obzirom da poslodavci nisu bili u obavezi da trajno zaposle pripravnike”, ocenjuje on.

Tek okončan ovogodišnji konkurs predviđa još više sredstava. Izdvojiće se 1,8 milijardi. Firme koje zaposle pripravnike dobijaće od države prvih 12 meseci 20 hiljada za mlade sa fakultetom, 18 sa višom školom i 16 hiljada dinara za one sa srednjom školom. Firme same biraju koga će zaposliti.

“Mi primamo ljude, ali za određene nove maloprodajen objekte. Generalno je situacija da se ljudi otpuštaju zbog velikog pada prometa koji je manje, više osetan kod svih”, kaže komercijalni direktor "Tehnomarketa" Miodrag Pijević.
Ove godine su uslovi, upravo da bi se povećao broj onih koji ostaju da rade, nešto restriktivniji. Posle 12 meseci koje plaća država, poslodavac će morati da zadrži pripravnika, i isplaćuje mu platu još toliko. Hoće li to smanjiti broj firmi koje su zapošljavale pripravnike videće se.
 
Ono sto nisu naveli, a vrlo je bitno jeste obaveza poslodavca da u toku trajanja konkursa ne smanjuje broj zaposlenih. Mislim da je taj uslov za svakog privatnika nemoguc! Drugo je sto ovaj konkurs smanjuje platu svima u Srbiji jer kaze da treba da se radi za 10k-20k, a ako neces uvek ima onih koji jedva cekaju sa biroa i jos nista ne kostaju.
I na kraju pitanje, zna li neko da li ovaj konkurs traje do popune ili je zavrsen 31.marta?
 
meni se ovaj konkurs uopste ne isplati.
Politika me savrseno ne interesuje, ali to sto te firme nude svojim buducim pripravnicima je krajnje jadno. Ustvari, te firme prema pripravnicima nemaju bas nikakve obaveze. Tih 10000 u prva tri meseca i 20000 posle im daje drzava, firma ne ulaze u njih u smislu nekih obuka, kurseva i sl tako da taj neko stvarno moze bolje da se proda i jedina prednost koju oni navode u celoj prici je ta da mozes da raskines ugovor kad god hoces i da odes, to njih ne zanima. Jos je gore ako ti daju neku nadu pa krenes da se dokazujes kao idiot ni za kakve pare.

Razumem da se ovako nesto nudi diplomcima na zavrsnoj godini studija u vidu neke prakse, mislim, to cak moze i da im pomogne a opet ne gube puno vremena ako su zvanicno apsolventi, ali ljudima sa fakultetom, stvarno se ne isplati, cisto gubljenje vremena. Bar sa mojim fakultetom. Mislim, cak je i racunica takva da mi se vise isplati da uzmem drzavnu stipendiju za doktorat i radim honorarno projekte, bilo ovde ili u inostranstvu, nego da nadjem posao i budem obican covek a ne neki naucnik. Stvarno steta jer sam ja stvarno zelela da ostanem ovde posle fakulteta i da radim svoj posao, a ne da budem honorarac doveka. (koja ironija kad nas ovako posredno stimulisu da odemo na posdiplomske,ne?)

Ova prva sansa, ne da se ne isplati nego je stvarno bruka ziva... Uz sve to, kako ja da znam da ce, bez obzira na moje kvalifikacije, bas mene da zadrze medju onih 25% (sto verujem da je manje), kad firme primaju po 20 pripravnika preko prve sanse a posle godinu dana se otvori 1 radno mesto (mozda uz mnogo srece, dokazivanja, slihtanja i poneku vezu). Mislim, to se desilo sa onim konkursom od pre godinu dana.

Sve u svemu, ne bih stvarno da se mesam u politiku, ali ako im je stalo da zadrze uspesne mlade ljude u zemlji, nema smisla da nas ovako potcenjuju.
 
Prvo, vecina poslodavaca zloupotrebljava ove konkurse koje raspisuje drzava tako sto najcesce otpusta radnike koji rade kod njih vec neko vreme da bi primila pripravnike, odnosno dobija radnu snagu koju ne placa (pa tako moze zaposliti i vise ljudi nego sto je potrebno, kad ih svakako ne placa on !); po isteku programa, oni otpustaju te ljude, a sa biroa uzimaju druge, i tako u krug. Realno, broj zaposlenih se ne povecava, vec se samo smanjuje cena radne snage, jer ce ljudi, da ne bi dobili otkaz (pod "pretnjom" da se uvek na njihovo mesto mogu zaposliti mladi ljudi sa biroa) raditi i za manje pare, i neprijavljeni i bez godisnjeg odmora i prekovremeno...Verujte, govorim iz licnog iskustva. Bukvalno, sada su pripravnici, ni krivi ni duzni, pretnja i onima koji rade i onima koji bi da se zaposle a imaju preko 30 godina.
Ja, npr, imam 32 godine. Nemam pravo da odradim pripravnicki, a nisam imala priliku da radim u struci. Svaki privatnik pre ce primiti nekog pripravnika koji ce za njega raditi 15 meseci, a drzava ce finansirati njegovu platu. Koji je motiv poslodavca da zaposli mene? Nemam radno iskustvo u struci, a mora da mi daje platu. Naravno da ce pre uzeti pripravnika prema kome nema nikakve obaveze duze od godinu dana, posle ce uzeti drugog, pa treceg...
Mislim da nije u redu sto je ogranicenje vezano za godine. Sta ce biti sa nama koji smo se skolovali, a nismo radili u struci? Svi hoce "gotovog" radnika, ko ima iskustvo, ko zna posao...Mozda bi me i primio neko kao pripravnika, jer me tad bar ne bi placao. Ja bih bar stekla neko iskustvo, pa bih posle bar imala neku sansu da se negde drugde zaposlim, ako me taj poslodavac ne zadrzi...Ovako...mogu da se oprostim od zaposlenja!
 
Pogresna logika nase vlade - upucavati novac i ocekivati da ce ovako da se resi problem nezaposlenosti... Dakle ako posla nema onda ga NEMA. Dzabe stimulansi za mlade kada je to sve kratkog daha. Trebaju politicari privredu da drze kao malo vode na dlanu, da se bore za svaku novu fabriku, za svaki novi turisticki objekat, za svaku inovaciju i zastitu istih... E kada se realno bude povecala proizvodnja i mogucnost usluga tada ce biti i posla. U suprotnom je svaki pokusaj osudjen na propast.
 
Ja, npr, imam 32 godine. Nemam pravo da odradim pripravnicki, a nisam imala priliku da radim u struci.

Imas pravo da odradis pripravnicki, ali sama moras da pronadjes poslodavca koji ce placati tvoj pripravnicki staz.Biro placa pripravnicki ljudima do 30 godine, a poslodovci naravno ovo zloupotrebljavaju.Ako ti je za utehu, drzavne ustanove cak ne pristaju ni da Biro placa pripravnicki, elem, ja bila i pitala da li bi hteli da me prime na pripravnicki a da Biro placa, a oni me gledaju kao da sam pala sa Marsa, jos mi kazu da kod njih mogu samo da odradim pripravnicki staz kao volonter.
U ovom smislu, konkurs Prva sansa je bolja, eto, ako nista drugo, bar ne radis za dzabe.
 
Imas pravo da odradis pripravnicki, ali sama moras da pronadjes poslodavca koji ce placati tvoj pripravnicki staz.Biro placa pripravnicki ljudima do 30 godine, a poslodovci naravno ovo zloupotrebljavaju.Ako ti je za utehu, drzavne ustanove cak ne pristaju ni da Biro placa pripravnicki, elem, ja bila i pitala da li bi hteli da me prime na pripravnicki a da Biro placa, a oni me gledaju kao da sam pala sa Marsa, jos mi kazu da kod njih mogu samo da odradim pripravnicki staz kao volonter.
U ovom smislu, konkurs Prva sansa je bolja, eto, ako nista drugo, bar ne radis za dzabe.

Ne razumem, sta mi moze biti za utehu? Imam preko 30 godina, ne mogu da odradim pripravnicki (moja struka ne postoji u drzavnim institucijama).Razumem ja sta mi govoris :mogu da odradim pripravnicki, ali koji je motiv poslodavca da primi mene kad moze da primi nekog drugog koga ne mora da placa jer ce ga placati drzava. Ja sam prosle godine radila (na crno) kod jednog privatnika, ali kad je raspisan konkurs za pripravnike sa ogranicenjem do 30 godina (ranije to nije bio uslov), dobila sam otkaz, a primljeni su ljudi mladji od 30 kao pripravnici ciju zaradu finansira drzava.:besna: Ja bih pristala da radim i za te pare (za visu skolu drzava daje 18 000 mesecno posle tri meseca volontiranja, koje je placeno 10 000), samo da bih stekla iskustvo u struci...Ali, ne moze...
 
Pa motiva nema, napisala sam da poslodovci zloupotrebljavaju ili koriste ogranicenje u godinama koje je nametnula drzava, njima je to super, zaposle pripravnike, placa ih drzava, a pojedini poslodovci cak otpustaju i stalno zaposlene radnike zbog ovog konkursa.
Mozes da pokusas da volontiras, kao sto su meni rekli u drzavnim ustanovama, odnosno, da nadjes neku privatnu firmu iz tvoje struke koja bi te primila da volontiras, znam da niko ne voli da radi za dzabe, ali, ako zelis da steknes iskustvo u struci, ovo ti je onda jedina mogucnost.
Hocu da ti kazem da ako u drzavnim ustanovama pripravnicki posmatraju kao volontiranje, dakle, ne dobijas nikakve pare, bez obzira koliko godina imas, a oni su ubedjeni kako tebi cine uslugu time sto ti daju sansu da steknes iskustvo u struci, mozda ima i privatnih firmi koje bi pristale da ti kod njih volontiras.
 

Back
Top