Ukidanje nacionalnih Crkava kao "istorijski" prevazidjenih

sv.Mihailo

Zainteresovan član
Poruka
179
Ekumenisti i novotarci, strahovito izvrcuci istoriju, rade na tome da ukinu nacionalne Pomesne crkve, i predstavljaju samo kao proizvodi "francuske revolucije" i "nacionalističkog 19. veka“. Budući da su „istorijska tvorevina“, one se, u doba globalizacije, ekumenizma i novotarenja ocenjuju kao nešto što je već „istorijski prevaziđeno“.

A pri tome ih niko ne pita, odkud to da je sv.Sava ostvario autokefalnost SRPSKE Pravoslavne Crke i nju utkao u samo bice SRPSKOG naroda? Da se nije mozda poveo
za "primerima" francuske revolucije i "nacionalistickog 19.veka"???

Medjutim, te falsifikate "izgovaraju" pojedine cenjene vladike SPC, masovno ih objavljuju "proeuropski" casopisi i ostale medije po Srbiji, i pri tome, zahvaljujuci mogucnosti da objave samo ono sto oni hoce (neki i samo onosto smeju), glas razuma i Istine ne uspeva da stigne do istih onih koji su te lazi procitali i culi.
 
Nisam religiozan, ali samo da primetim: avatar i teme ti bas i nisu u korelaciji.....:roll:

A nick je malo preveliki za tebe.

Tako ti je prijatelju kad sadrzaj cenis po pakovanju. Tipicno globalisticki pristup. Mucni malo glavom. Mozda ces se ipak sam sebi vise dopasti kad shvatis da ti je Bog dao nesto uz pomoc cega mozes i da mislis, a ne samo da pratis.
 
Moze malo vise o onoj liturgiji koju su kao izmenili? O cemu se tu tacno radi?

Radi se o sledecem: vladike novotarci i pristalice ekumenizma (tj stvaranja jedne hriscanske crkve - izgleda da im SPC i pravoslavlje nisu dovoljni) mimo odluka SA Sabora
da se Liturgija menja SAMOVOLJNO unose Liturgijske promene i prilagodjavaju je da
sto vise lici na katolicki misu. A promene su sledece (neki svestenici uvode sve navedene
neki jedan deo - valja napomenuti da vladike USMENO naredjuju svestenicima da menjaju
Liturgiju i prete im rascinjavanjem):

LITURGIJSKE NOVOTARIJE:

(poredak Svete Liturgije episkopa Ignjatija i njemu poslušnih sveštenika)

1. Ne uzimaju vreme – ne citaju molitve:

- Care nebesni,
- Trisveto,
- Oce naš,
- zatim molitve: ‘’Gospode pruži ruku svoju…, Uci cu u dom tvoj… ‘’(navedene molitve sveštenoslužitelj izgovara do oblacenja).

2. Liturgiju služe sa neprekidno otvorenim dverima.

3. U Velikoj jekteniji, na pocetku Liturgije, ne pominju dušu. Umesto ispravnog: ‘’Za višnji mir i spasenje duša naših, Gospodu se pomolimo'’, govore: ‘’Za višnji mir i spasenje naše, Gospodu se pomolimo'’.

4. Ne pevaju blaženstva, vec proizvoljno izabrane antifone.

5. Umesto ispravnog: ‘’Za ovaj sveti hram…'’, izgovaraju: ‘’Za ovu svetu crkvu…'’

6. Pri izgovaranju: ‘’Pominjuci, presvetu, precistu… i sav život svoj Hristu Bogu predajmo'’, sveštenoslužitelji se, umesto ikoni Hristovoj, klanjaju episkopu.

7. U Prozbenoj jekteniji posle Velikog vhoda, umesto: ‘’Ono što je dobro i korisno dušama našim od Gospoda molimo'’, izgovaraju: ‘’Ono što je dobro i korisno nama od Gospoda molimo'’.

8. Pri izgovaranju reci: ‘’Gore imajmo srca'’ podižu ruke u pravcu zapada, a na reci: ‘’Zablagodarimo Gospodu'’, klanjaju se u pravcu zapada.

9. Ne dozvoljavaju da narod peva: ‘’Dostojno i pravedno jest poklanjatisja Otcu i Sinu i Svjatomu Duhu, troicje jedinosušcnjej i nerazdjeljnjej'’, vec samo: ‘’Dostojno i pravedno jest'’. Za to vreme sveštenoslužitelj cita glasno molitvu: ‘’Dostojno je i pravedno Tebe pevati…'’, koja se po pravilu cita tajno.

10. Pri izgovaranju reci: ‘’Uzmite, jedite, ovo je Telo moje…'’, ne pokazuju rukom prema svetom diskosu, a prilikom izgovaranja reci: ‘’Pijte iz nje svi…'’ ne pokazuju rukom na sveti putir, kako je ispravno.

11. Izgovaraju naglas molitvu: ‘’Secajuci se dakle ove spasonosne zapovesti…'’, koja se po pravilu govori tiho.

12. Ne dozvoljavaju da narod peva: ‘’I molimtisja Bože naš'’ dva puta dugacko i dva puta kratko, vec samo jedno dugacko.

13. Za vreme Epikleze izostavljaju Tropar treceg casa kao i stihove: ‘’Srce cisto sazdaj u meni…'’, i ‘’Ne odbaci me od lica Tvoga…'’

14. Citaju naglas molitvu Epikleze: ‘’Još Ti prinosimo ovu razumnu i beskrvnu službu…'’ a treba tiho.

15. Posle pretvaranja Darova izgovaraju naglas, umesto tiho, molitve: ‘’Da ove svete Tajne budu onima koji se pricešcuju…'’ i ‘’ Još Ti prinosimo ovu razumnu službu…'’

16. Izgovaraju naglas, umesto tiho, molitvu: ‘’ Pomeni, Gospode, grad ovaj…'’

17. Izbacili su u celosti prozbenu jekteniju ispred “Oce naš”.

18. Izbacili su molitvu: ‘’Cuj, Gospode, Isuse Hriste, Bože naš…'’, koja se cita tiho i dolazi ispred ‘’Svetinje svetima'’.

19. Prilikom služenja više sveštenika ne pricešcuju se sami, svako za sebe, vec najstariji po rukopoloženju pricešcuje ostale.

20. Sveštenici se pricešcuju Krvlju Gospodnjom samo jedanput, umesto tri puta.

21. Ne citaju molitve pred pricešce vernika: ‘’Verujem Gospode i ispovedam …'’

22. Pricešcuju vernike sa sjedinjenim cesticama umesto samo sa Ni, Ka.

23. Vernike pricešcuje dakon umesto sveštenika ili episkopa.

24. Ne izgovaraju formulu, koju po pravilu govori sveštenik, prilikom pricešcivanja vernika: ‘’Pricešcuje se sluga Božji ( ime ) precasnim i presvetim Telom i Krvlju Gospoda i Boga i Spasa našega Isusa Hrista na otpuštenje grehova i na život vecni'’, vec samo: ‘’Telo i Krv Hristova'’ ( kao latini ).

25. Posle otpusta ne citaju blagodarne molitve posle Svetog Pricešca, kojih je pet na broju na kraju služebnika.

26. Ne citaju: ‘’Sada otpustaš u miru slugu tvoga, Gospode…'’, trisveto, Oce naš, tropar Svetog Jovana Zlatoustog, Slava: kondak njegov, I sada: ‘’Nepostidna Zaštitnice hrišcana…'’Gospodi pomiluj 12 puta, ‘’Casniju od heruvima…'’: Slava, I sada, i mali otpust.
 
Po crkvenim zakonima uopste ne postoje Nacionalne crkve.

Po kojim to "crkvenim zakonima" ? Crkve su po postanju NARODNE : SRPSKA pravoslavna, RUSKA pravoslavna, GRCKA pravoslavna... pa cak i RIMOkatolicka (verujem da ti je jasno da se ovde ne misli samo na grad Rim, nego na Rimsko carstvo).

A posebno u nasem slucaju, SPC je neraskidivo utkana u samo bice i koren Srpskog naroda od onog momenta kada je sv.Sava uspeo da ostvari njenu autokefalnost. Da bi se
uverio u ispravnost ove moje tvrdnje,ipak moras da znas istoriju naseg naroda. Da nije bilo
SRPSKE Pravoslavne Crkve ne bi ni nas Srba bilo.

Danas medjutim, sve sto je nacionalno smeta globalistima. Globalizam u vidu ekumenizma je na zalost zahvatio i sam vrh pravoslavne Crkve, tako da je Vaseljenski
Patrijarh jedan od vodecih jeretika medju pravoslavnima. Sve ovo sto on radi je u suprotnosti sa dogmama pravoslavlja i svemu ucenju Starootaca.

sigurno vam je poznato ciji je ovo moto: jedna ekonomija - jedna religija - jedna vlada

njih sada prate i pojedine nase vladike, zaboravljajuci da postoji i istorija. I to ne samo zarad postojanja, nego da se stogod iz nje i nauci.
 
22. Pricešcuju vernike sa sjedinjenim cesticama umest na kn
aj kazi mi de se ovo neradi



ovo nije uredu protiv ovoga sam
23. Vernike pricešcuje dakon umesto sveštenika ili episkopa.

24. Ne izgovaraju formulu, koju po pravilu govori sveštenik, prilikom pricešcivanja vernika: ‘’Pricešcuje se sluga Božji ( ime ) precasnim i presvetim Telom i Krvlju Gospoda i Boga i Spasa našega Isusa Hrista na otpuštenje grehova i na život vecni'’, vec samo: ‘’Telo i Krv Hristova'’ ( kao latini ).

25. Posle otpusta ne citaju blagodarne molitve posle Svetog Pricešca, kojih je pet na broju na kraju služebnika.
 
Radi se o sledecem: vladike novotarci i pristalice ekumenizma (tj stvaranja jedne hriscanske crkve - izgleda da im SPC i pravoslavlje nisu dovoljni) mimo odluka SA Sabora
da se Liturgija menja SAMOVOLJNO unose Liturgijske promene i prilagodjavaju je da
sto vise lici na katolicki misu. A promene su sledece (neki svestenici uvode sve navedene
neki jedan deo - valja napomenuti da vladike USMENO naredjuju svestenicima da menjaju
Liturgiju i prete im rascinjavanjem):

LITURGIJSKE NOVOTARIJE:

(poredak Svete Liturgije episkopa Ignjatija i njemu poslušnih sveštenika)

1. Ne uzimaju vreme – ne citaju molitve:

- Care nebesni,
- Trisveto,
- Oce naš,
- zatim molitve: ‘’Gospode pruži ruku svoju…, Uci cu u dom tvoj… ‘’(navedene molitve sveštenoslužitelj izgovara do oblacenja).

2. Liturgiju služe sa neprekidno otvorenim dverima.

3. U Velikoj jekteniji, na pocetku Liturgije, ne pominju dušu. Umesto ispravnog: ‘’Za višnji mir i spasenje duša naših, Gospodu se pomolimo'’, govore: ‘’Za višnji mir i spasenje naše, Gospodu se pomolimo'’.

4. Ne pevaju blaženstva, vec proizvoljno izabrane antifone.

5. Umesto ispravnog: ‘’Za ovaj sveti hram…'’, izgovaraju: ‘’Za ovu svetu crkvu…'’

6. Pri izgovaranju: ‘’Pominjuci, presvetu, precistu… i sav život svoj Hristu Bogu predajmo'’, sveštenoslužitelji se, umesto ikoni Hristovoj, klanjaju episkopu.

7. U Prozbenoj jekteniji posle Velikog vhoda, umesto: ‘’Ono što je dobro i korisno dušama našim od Gospoda molimo'’, izgovaraju: ‘’Ono što je dobro i korisno nama od Gospoda molimo'’.

8. Pri izgovaranju reci: ‘’Gore imajmo srca'’ podižu ruke u pravcu zapada, a na reci: ‘’Zablagodarimo Gospodu'’, klanjaju se u pravcu zapada.

9. Ne dozvoljavaju da narod peva: ‘’Dostojno i pravedno jest poklanjatisja Otcu i Sinu i Svjatomu Duhu, troicje jedinosušcnjej i nerazdjeljnjej'’, vec samo: ‘’Dostojno i pravedno jest'’. Za to vreme sveštenoslužitelj cita glasno molitvu: ‘’Dostojno je i pravedno Tebe pevati…'’, koja se po pravilu cita tajno.

10. Pri izgovaranju reci: ‘’Uzmite, jedite, ovo je Telo moje…'’, ne pokazuju rukom prema svetom diskosu, a prilikom izgovaranja reci: ‘’Pijte iz nje svi…'’ ne pokazuju rukom na sveti putir, kako je ispravno.

11. Izgovaraju naglas molitvu: ‘’Secajuci se dakle ove spasonosne zapovesti…'’, koja se po pravilu govori tiho.

12. Ne dozvoljavaju da narod peva: ‘’I molimtisja Bože naš'’ dva puta dugacko i dva puta kratko, vec samo jedno dugacko.

13. Za vreme Epikleze izostavljaju Tropar treceg casa kao i stihove: ‘’Srce cisto sazdaj u meni…'’, i ‘’Ne odbaci me od lica Tvoga…'’

14. Citaju naglas molitvu Epikleze: ‘’Još Ti prinosimo ovu razumnu i beskrvnu službu…'’ a treba tiho.

15. Posle pretvaranja Darova izgovaraju naglas, umesto tiho, molitve: ‘’Da ove svete Tajne budu onima koji se pricešcuju…'’ i ‘’ Još Ti prinosimo ovu razumnu službu…'’

16. Izgovaraju naglas, umesto tiho, molitvu: ‘’ Pomeni, Gospode, grad ovaj…'’

17. Izbacili su u celosti prozbenu jekteniju ispred “Oce naš”.

18. Izbacili su molitvu: ‘’Cuj, Gospode, Isuse Hriste, Bože naš…'’, koja se cita tiho i dolazi ispred ‘’Svetinje svetima'’.

19. Prilikom služenja više sveštenika ne pricešcuju se sami, svako za sebe, vec najstariji po rukopoloženju pricešcuje ostale.

20. Sveštenici se pricešcuju Krvlju Gospodnjom samo jedanput, umesto tri puta.

21. Ne citaju molitve pred pricešce vernika: ‘’Verujem Gospode i ispovedam …'’

22. Pricešcuju vernike sa sjedinjenim cesticama umesto samo sa Ni, Ka.

23. Vernike pricešcuje dakon umesto sveštenika ili episkopa.

24. Ne izgovaraju formulu, koju po pravilu govori sveštenik, prilikom pricešcivanja vernika: ‘’Pricešcuje se sluga Božji ( ime ) precasnim i presvetim Telom i Krvlju Gospoda i Boga i Spasa našega Isusa Hrista na otpuštenje grehova i na život vecni'’, vec samo: ‘’Telo i Krv Hristova'’ ( kao latini ).

25. Posle otpusta ne citaju blagodarne molitve posle Svetog Pricešca, kojih je pet na broju na kraju služebnika.

26. Ne citaju: ‘’Sada otpustaš u miru slugu tvoga, Gospode…'’, trisveto, Oce naš, tropar Svetog Jovana Zlatoustog, Slava: kondak njegov, I sada: ‘’Nepostidna Zaštitnice hrišcana…'’Gospodi pomiluj 12 puta, ‘’Casniju od heruvima…'’: Slava, I sada, i mali otpust.
Bogami(tako mi Boga a on je za mene Istina) ovo je mnogo ozbiljnije nego sto sam mislio.
Kako se ukljuciti u borbu protiv ovoga?
Sigurno nece nista pomoci ono sto su radili oni kaludjeri ili popovi(tukli se). Moramo pametnije da se organizujemo i delujemo mislima. Ako posrne crkva posrnuce i sav narod koji joj veruje. Zato je opasno biti ovca i sliediti pastira pogotovo kad je taj pastir nesvesno los ili ima lose namere.
 
Sedim, razmisljam.
Buduci da sam "crkveno nepismen" (p.v.A), odlucio sam da se malo i opismenin.Mislim, crkveno.
Ma ne bi ja, al imam problem a odgovora niotkuda pa moram samoinicijativno da se "crkveno opismenjujem".

Citam neki dan na zvanicnom sajtu SPC (u nameri da ne budem nazadan po pitanju ekumenizma) i naidjem na ovaj clanak:

http://www.spc.rs/sr/sa_pravoslavljem_na_dobrom_putu_intervju_sa_kardinalom_valterom_kasperom

a u clanku doticni katolicki popa kaze:

"Otkriven je zajednicki temelj i priznali smo se medjusobno kao crkve."

"Idi." - rekoh sam sebi. Zajednicki temelji dobro,to znam. A kao nesto znam da mi pravoslavni ne priznajemo katolike kao crkvu od 1054-te...Kao ni oni nas uostalom.

Kad ono, ispade da sam ih "priznao" kao crkvu a da o tome nisam ni imao pojma. Valjda nase potpisivacke vladike misle da sam totalno nepismen, pa su odlucile da oni ispopriznaju sve, a ja, kao dobar vernik, cutke i uz molitvu, treba samo da aminijem.

Dobro.Aminovacu.

Ali (uvek to prokleto ali sto devojci srecu kvari), imam problem casnjejse vladike. I to vrlo veliki i vrlo skori.

I bilo bi stvarno lepo da mi pomognete, jer bar ste vi "crkveno pismeni". Evo o cemu se radi:

Zena jedanog mog dobrog prijatelja ce se, s Bozijom pomoci, uskoro poroditi. Znajuci da se ja "crkveno opismenjavam", a u svetlu pisanja na zvanicnom sajtu SPC (koje niko nije opovrgao), pita me covek sta da radi.

S obzirom da smo se uzajamno "priznali" kao crkve, hoce li svoje dete da nosi na krstenje nasem proti Jovanu u nasu crkvu sv.Nikole, ili, s obzirom na "priznanje" (sto "crkveno nepismen" narod tumaci sa srecom u srcu da smo postali deo
"univerzalnog hriscanstva" i da se sad napajamo "hriscanskom ljubavlju" i iz katolickih i inih crkva a ne samo pravoslavnih), da ponesemo dete u obliznju katolicki crkvu,tu na par stotina metara?

Ja,"crkveno nepismen", gledam ga, smisljam sta da kazem,kad on, spadalo, podmetnu mi jos jedno pitanje. Kaze:

"A jel u redu i Boguugodno i po pravoslavlju da ponesem slavski kolac za slavu mi ,svetog mucenika Georgija, kod katolickog pope (eto blizi je a i priznali smo ga), umesto kod naseg prote Jovana?"

Ja ga gledam.Belo, naravno. I kazem:

"Prijatelju... Sva ova pitanja su ti na mestu, al su upucena na pogesnu adresu.Valja tebi pitati nase casnjejse vladike o tome."

A vladike, kako vec znamo, ne odgovaraju. One samo priznaju.I to ne nas, nego njih.I potpisuju.
Sta god stignu.
I ne citajuci.

VLADIMIR: Onda, idemo ?
ESTRAGON: Idemo!
(ostaju na mestu)


U Brizbejnu
Aprila 20-tog, godine Gospodnje 2010-te

gresni rab Boziji
Goran Kovacevic
 

Back
Top