Decentralizacija
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Decentralizacija

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Podrazumevano Decentralizacija

„Džaba Borisu Tadiću metro u Beogradu ako se u njemu budu vozili iseljeni sa juga Srbije i Kinezi!"

Ovu rečenicu izgovorio je Jovica Petković, poljoprivrednik iz leskovačkog sela Miroševce, koji je u javnosti postao poznat kada je nedavno u Skupštini Srbije govorio na Nacionalnoj konferenciji o decentralizaciji. Rekao je tada Petković, a čuo ga je i predsednik Tadić, da njegovo selo nema put, da je najbliža apoteka udaljena 40, a bolnica 60 kilometara. Potom je odbio da nasamo razgovara sa predsednikom, jer mu je, kaže, sve što ima rekao na Konferenciji.
    Nepunih mesec dana kasnije isti Jovica Petković rasprodaje krave i gasi farmu. Kaže, neće da daje mleko po 18 dinara za litar, a da ga prerađivači potom prodaju po 3-4 puta većoj ceni. U stvari, daće Petković po 18, al' da ga u gradovima prodaju za 25. Zna Petković da od te ogromne razlike neko živi veoma dobro. Verovatno u Beogradu.
    Suština decentralizacije je stvaranje uslova za normalan život ljudi bez da im Beograd bude potreban za bilo šta u životu. Dakle, posao, saobraćaj i telekomunikacije, obdanište, škola, bioskop, pozorište i na nacionalnom nivou jedan vrhunski sportski klub. Ne, naravno, u svakom selu, al' mora u svakom gradu.
    E, sad, pošto država nikada ljudima izvan Beograda neće obezbediti takve uslove, oni moraju da se izbore sami. Predlažem da počnu od sporta i to tako što će prestati da navijaju za Zvezdu ili Partizan! Možda zvuči nebitno, ali u stvari nije tako. Kada bi ceo Niš sa okolinom navijao isključivo za Radnički, taj fudbalski klub bi imao mnogo više novca, što obezbeđuje stabilan prvoligaški status i često učešće u evrokupovima. Što opet donosi nove pare i dodatno interesovanje sponzora, od čega pametna lokalna samouprava pravi brend, podiže infrastrukturu, dolaze investitori... I u jednom trenutku samo shvatite kako vam Beograd nizašta nije potreban.
    Na kraju na utakmicu dovedete predsednika, koji glasnim skandiranjem, a po diktatu kopa, naravno, izrazi jedinstvo naroda i države.

Milan Grujić

SLUČAJ JOVICE PETKOVIĆA, FARMERA IZ MIROŠEVCA KOD LESKOVCA
    Zbog političara prodajem farmu rasnih krava!
    Jovica Petković, ugledni poljoprivrednik iz leskovačkog sela Miroševce, nakon učešća na Nacionalnoj konferenciji o decentralizaciji odlučio je da rasproda krave i ugasi svoju mini-farmu mleka.

Petković je na konferenciji u Beogradu predsednika Tadića i ostale prisutne političare obavestio da su seljaci na jugu prepušteni sami sebi, da se narod sve masovnije iseljava i da sela odumiru. Pošto ga, kako kaže, niko nije ozbiljno shvatio, on se razočaran vratio u rodno selo i odmah dao oglas da rasprodaje rasne krave!
    Petković za Press kaže da „uopšte ne veruje da će država na isti način pomagati seljacima na jugu i severu Srbije" i naglašava da političari ne čine ništa da pomognu poljoprivrednicima u našoj zemlji!
    - Video sam ja u Beogradu na toj konferenciji da sve njih nije briga što seljak plaća najskuplju naftu i đubrivo u Evropi, a mleko otkupljivačima prodaje jeftinije od vode! Neću više da predajem mleko za 18 dinara i zato ću da prodam osam rasnih krava, a samo ću ovu šampionku i još jednu junicu da sačuvam - počinje Jovica svoju tužnu priču i optužuje državu da na račun seljaka pomaže samo prerađivačima i trgovcima:

- Da vam kažem, davao bih ja otkupljivačima mleko i za 18 dinara, ali kad bi oni to mleko ljudima u gradu prodavali za 25 do 30 dinara, a ne za tri i četiri puta više. To država treba da reši, a ona to neće i zato ja sad rasprodajem krave - ljutito objašnjava Petković.
    Političari „ubijaju" seljake
    Selo Miroševce, u kome živi Jovica Petković, pre 40 godina je imalo 2.000 stanovnika, a sada upola manje. Nalazi se ispod planine Kukavice i od administrativne linije sa Kosovom udaljeno je svega trideset kilometara. Petković podseća da je na konferenciji u Beogradu upozorio političare da sela duž administrativne linije bukvalno ostaju bez ljudi, da čitavi krajevi odumiru. Predsednika Tadića je gledao u oči kad mu je rekao da teritoriju države ne čine karaule nego ljudi.
    - Znam ja da nije predsednik za sve kriv, ali kad nešto nije dobro u kući, odgovoran je domaćin, a ne žena i deca. On je pristao da bude domaćin u Srbiji i zato mora da spreči iseljavanje iz planinskih sela. Džaba mu metro u Beogradu ako se u njemu budu vozili Kinezi i iseljeni ljudi sa juga Srbije - upozorava Petković.
    U život na srpskom selu razočarao se i Petkovićev sin Saša, koji je pre pet godina otišao da radi sezonske poljoprivredne poslove u Hrvatskoj iako kod kuće ima kompletnu mehanizaciju i dovoljno zemlje.

- Ljudi moji, ja sam 20 godina bio navigator na prekookeanskim brodovima. Od para koje sam zaradio podigao sam kuću od 400 kvadrata, kupio poljoprivrednu mehanizaciju, napravio štale i mini-farmu, ali sad sve badava kad nema ko da radi. Sin je otišao u Hrvatsku i negde blizu Pule vozi isti traktor kao što mi imamo, ali tamo ga gazda plaća 40 evra dnevno i on je zadovoljan. Često se pitam zašto sam sve ovo gradio... I ne ulazim u ovu novu kuću jer ne mogu da je gledam praznu! - ogorčen je naš sagovornik. Prema njegovim rečima, Srbija nema nikakvu šansu ako država ne pomogne da se poljoprivreda podigne i bude konkurentna sa Evropom...
    - Ako može hrvatski seljak da živi dobro, zašto ne može i naš? - pita Jovica Petković.
    Podržavaju ga komšije
    Meštani Miroševca i okolnih sela zadovoljni su kako ih je u Beogradu predstavio njihov komšija Jovica.

- Rekao je sve ono što je trebalo. Mislim da je čak zbunio predsednika, a ako ga nije zbunio, bar ga je naterao da razmišlja o sirotinji na ovom području. Eto, ja sam iz Oruglice, sela na samoj administrativnoj liniji. Zamislite kako živimo kada nemamo put, najbliža apoteka nam je udaljena 40, a bolnica 60 kilometara. Onaj ko se teže razboli, dok ga odvezu do bolnice, sigurno umre - jetko priča Radomir Milenković iz Oruglice.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/110801/Zbog+politi%C4%8Dara+prodajem+farmu+rasnih+krava!.html

http://www.pressonline.co.rs/sr/vesti/globus.html
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Podrazumevano Re: Decentralizacija

Nije tu kriva samo politika.

Krivi su i poljoprivredni proizvodjaci.

Taj seljak iz gornje price bi da zivi kao nemacki farmeri sa OSAM KRAVA..

Oni drugi sto strajkuju bi da zive godinu dana od 3 ara malina...

Drzava MORA da pomogne, ali TAKO USITNJENA proizvodnja NEMA PERSPEKTIVU!

Da taj seljak ima 80 krava - situacija bi bila drugacija.

Onaj sto ima 5 hektara malina nece da se zali na cenu.

Seljaci se MORAJU UKLOPITI sa ostalim svetom.

Ne mogu da rade po srpski a zive po evropski.
    "Dva najbolja prijatelja u zivotu su ti ogledalo i senka: ogledalo te nikada ne laze, a senka nikada ne napusta!"

Ističe se darko darko (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    173

Odakle si ti kad ovako poznajes selo, ja ima 10 h , pa pobegao u grad, a nije mi problem da ima zarade, da ulozim i 50 000 e, kako poznajem posao moze, da gajim modifikovanu hranu i salatu iz kanalizacione cevi, prskam voce dok se neosusi, a to neka rade po evropski, sto zelim sebi tako i drugima. Pa ako tako hoce neka zaustave sverc genski modifikovanog mesa sa kosova, svi mega marketi ga imaju peko privatnih mesnih industrija.
    NEGO ZATO GUSE POLJOPRIVREDU, ZBOG KORUPCIJE, I ZARADE UVOZOM STO CEO SVET ODBACIO
    I Evropa pravi teren za prodaju svojih proizvoda tako sto daju kredite i pomoc, znaju da ce nasi politicari da kradu (mislis li da neznaju) koju ce da vracamo, primeri grcka, hrvatska, cveta korupcija i zaduzenje kreditima, citaj izmedju redova, jbes evropu cuvaj srbiju...
    Poslednji put ažurirao/la darko darko : 09.04.2010. u 18:40

Elita
    Učlanjen
    12.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Blajbinger Pogledaj poruku

ah ti kulaci, neprijatelji revolucije....

Buduća legenda Brajan Koen (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    795

Citat Original postavio Blajbinger Pogledaj poruku

Očigledno si kao dete, koje misli da krave rastu u Delta City-u.
    A pogotovu 80 krava ( sumnjam i da znaš, koje su krave boje, a ne da li imaju samo 4 noge )
    Da ne govorim da nisi hranio i muzao tih 80 krava ( jer i ne znaš koliko je to veliki posao )
    Jer da znaš i malo probleme poljoprivrednika u Srbiji, uzeo bi pušku i pobio sve političare na političkoj sceni Srbije.
    Seljak, paor, poljoprivrednik u Srbiji uvek radi i radiće ne kao nemački ili američki poljoprivrednici, već radi kao crnac svakoga dana i nema vremena da se zajebava sa imbecilima koju mu direktno kroje sudbinu kroz razne otkupne cene, šta mleka, mesa ili pšenice i kukuruza.
    A najstrašnije je što se ljudi poput tebe, upliću tamo gde im nije mesto i baš zbog takvih ljudi, ova lepa država propada i pljačka se.
    Nuclear Ganja

Iskusan Renegade-Ns (avatar)
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    139

Ne mogu se porediti seljaci iz Eu i Srbije ,jer ovi prvi imaju ogromne subvencije i na taj nacin su obezbedjeni a i cena njihovih proizvoda moze biti niza
    Mudar covek donosi svoje odluke, glup sledi javno mnenje.

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Citat Original postavio Brajan Koen Pogledaj poruku
    Očigledno si kao dete, koje misli da krave rastu u Delta City-u.
    A pogotovu 80 krava ( sumnjam i da znaš, koje su krave boje, a ne da li imaju samo 4 noge )
    Da ne govorim da nisi hranio i muzao tih 80 krava ( jer i ne znaš koliko je to veliki posao )
    Jer da znaš i malo probleme poljoprivrednika u Srbiji, uzeo bi pušku i pobio sve političare na političkoj sceni Srbije.
    Seljak, paor, poljoprivrednik u Srbiji uvek radi i radiće ne kao nemački ili američki poljoprivrednici, već radi kao crnac svakoga dana i nema vremena da se zajebava sa imbecilima koju mu direktno kroje sudbinu kroz razne otkupne cene, šta mleka, mesa ili pšenice i kukuruza.
    A najstrašnije je što se ljudi poput tebe, upliću tamo gde im nije mesto i baš zbog takvih ljudi, ova lepa država propada i pljačka se.
    Vidis momce kako ekran moze da zavara?

Bio sam i direktor Instituta za poloprivredna istrazivanja, i glavni agronom jednog od najvecih kombinata nekadasnje Jugoslavije...

Posecivao sam nemacke, austrijske i slovenacke poloprivredne proizvodjace...

Pricao sam sa BABOM I DEDOM u Nemackoj koji SAMI gaje i odrzavaju 80 krava....

Sam sam se bavio poljopriverdom i to onom najintenzivnijom.

Tako da mi je PROBLEMATIKA POZNATA.

Iskreno verujem vise nego MINISTRU POLJOPRIVREDE DANAS U SRBIJI.

(Ti i ja bolje da vodimo konverzaciju na LJis-u)
    "Dva najbolja prijatelja u zivotu su ti ogledalo i senka: ogledalo te nikada ne laze, a senka nikada ne napusta!"

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Priča poput Jovicine ima na milione i ne samo u Srbiji.
    A gospodin Jovica koji bi izgleda hteo da bude "drug Jovica" se izlajao ovom rečenicom i pokazao da filozofira više nego što je poželjno.
    - Da vam kažem, davao bih ja otkupljivačima mleko i za 18 dinara, ali kad bi oni to mleko ljudima u gradu prodavali za 25 do 30 dinara, a ne za tri i četiri puta više. To država treba da reši, a ona to neće i zato ja sad rasprodajem krave - ljutito objašnjava Petković.

Slične teme

1. decentralizacija?
    Autor damsoo u forumu Politika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 21.08.2009., 14:29
  2. decentralizacija
    Autor damsoo u forumu Politika
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.08.2009., 20:58
  3. DECENTRALIZACIJA
    Autor pedjaza u forumu Politika
    Odgovora: 55