Moralna dilema

Dača R

Aktivan član
Poruka
1.157
Kada vidite pripadnicu romske nacionalnosti kako prosi na ulici sa bebom u naručju i moli da joj date koji dinar da bi imala da nahrani dete, da li bi trebalo dati novac ili ne? Ističem, da je ovo tipičan primer zloupotrebe deteta, jer ono je tu kako da bi izazvalo veće sažaljenje i kada je napolju ledeno i kada je vrelo,a opet, žalosno je ne pomoći u nevolji. Kako bi vi reagovali?

P.S Zaobiđite ako možete one naivne odgovore tipa ,,Pa možda nema gde da ostavi dete pa ga je povela sa sobom''!
 
Ako je dete 7 godina i starije, povela ga je da je ne siluju braca...
Malo sale , malo zbilje...

Ako ne znas da zivis , gledaj kako cigani zive, naucices...

E sad, ovo je stereotipizacija, ali to je posebna kultura, pa je posebna i stereotipizacija...

Moze da izgleda koliko god hoces gladno i jadno , ako je leto , verujem da vise prosecno cigance pojede sladoleda nego dete nekog profesora , radnika ....
Zivi od danas do danas...tako to biva...

Od 90tih do danas mi jesmo postali ciganska nacija, ne u smislu genotipa vec u smislu ponasanja, mentaliteta i kulture...
Svadje, od danas do danas, nisam ja zivmi ti...i slicno , sve je to zajednicko za obe kulture...
Posto prodire i crnacki geto kulturni i mentalni uticaj, sad se malo razdvajamo , jer cigosi bas ne gotive taj geto crnacki stil, koji im je blizak u smislu snalazenja,ali ne u smislu MZ ponasanja...lici ali nije isto...lici po grubostima ali nije isto...

Od svih prosjaka po Beogradu najveci utisak mi ostavlja onaj decko sto ide sa zavrnutom nogavicom i otvorenim ranama....

A da li dati ili ne...
To je stvar tvojeg licnog osecanja, a ne prakticnog pomaganja....

To su strukture koje su ili asocijalne ili getoizovane na svoj nacin...
Ja nemam nista protiv asocijalnih ni protiv getoizovanih , tako da je njihovo da prose a moje da ne dam ili dam.
To udje u psihologiku , tj "krv" i onda covek dopusti sebi da se ostavi takav...
Slicno je i kod onih koji se zapuste.....

To zapustanje nije lenjost, vec obicno suprotno , blokiranje aktivnosti....neke i ona izaziva pad celog sistema...pa uredan odjednom postaje neuredan i necist...
Tako i kod ciganskog okruzenja , verovatno , nisam proucavao...
 
To je čitava organizacija, u smislu postojanja vođa prosjačke mafije, tako da su ovi mučenici nečije "vlasništvo".

Dati ili ne? Ako ne zarade ovi verovatno dobijaju batine i sl., ako zarade, daju gazdi. Mislim da ne treba pomagati tako nešto.
Trebalo bi da se umeša zakon, jer je ovde očigledno reč o zloupotrebi ljudi, nasilju, trgovini ljudima i decom,..
 
ne!:(
zimus, romkinja prosi na stanici, ono dete sedi na betonu golo i boso(drhti kao prut) i vice "mama ja sam gladan"...tako mi je bilo zao malog, i odem u pekaru kupim picu i jogurti, kad sam im prisla da im dam da jedu ona zena me gura nece hranu nego pare, doslo mi da je gadjam onom hranom u glavu...stoka nezahvalna...od tad sam rekla vise nikad niko od njih nece dobiti nesto od mene:roll:
stvarno sam htela da pomognem a ona me gura tamo:roll:
 
Mislim da je najbolje nekad dati, a nekad ne dati...da ne bi zapali u sopstveno preispitivanje ( suvišno jer ne možemo mi rešiti problem prosjakta ) ili suprotno - u bezdušnost.
 
Poslednja izmena:
Bravo , tako se postaje demokrata.......
Mislim na ove miskovicevce i ostale , bitno mi je kako izgleda da jesam.....
Pozere u sustini....

Danasnju elitu...

Ali sve jedno tvoj savet ima itekako smisla...
 
Upravo je u tome dilema. Ako smo ulozili trud da nesto naslikamo,napisemo, naucimo, napravimo, ko je kriv drugima sto nisu. (Zvuci pomalo sebicno :D)
Verovatno je u pitanju humanost.
A ako ne posmatramo bas toliko psiholoski, npr: Danas se ja setam gradom, u jednom dzepu 5000 din u drugom 15 din u sici, a jako me nervira sto mi novci zveckaju (kao teret) i sta da radim, nego da izbacim :D
 
Uvek se iznerviram kad vidim kako prose na ulici, a imaju decu pored sebe. Uglavnom im dam neki dinar, jer mi je zao. Ali to najvise radim zbog one dece koja nisu kriva ni za sta. Par puta sam prolazila i pored mesta gde zive. Te njihove kuce, ako se to uopste moze nazvati kucom, su u toliko ocajnom stanju da se covek prosto zapita kako ti ljudi zive. Nemaju prozore na kucama, vrata su im polomljena, nehigijena na visokom stepenu. Znam da nema opravdanja za to sto izvode decu po svakakvim vremenskim prilikama i tako izazivaju sazaljene sugradjana, ali kao da se trudim da ih opravdam na taj nacin sto nemaju nista. Sve te rite u kojima su odeveni, prljavstina...ne znam, ali zao mi ih je..
Znam da nisu ni oni naivni. Koriste dobrotu gradjana i decu i na taj nacin koliko toliko zaradjuju za zivot. Najvise mi je zao one dece i uvek zbog njih i dajem novac. Mi kao gradjani ne mozemo mnogo da ucinimo, ali drzava treba da im pomogne. E, to je sad druga tema, jer nam je drzava takva kakva je, da ne moze ni sama sebi da pomogne, a ne nekome drugom.
Sve u svemu, zao mi ih je. I volela bih da mogu vise da im pomognem.
 
ne!:(
zimus, romkinja prosi na stanici, ono dete sedi na betonu golo i boso(drhti kao prut) i vice "mama ja sam gladan"...tako mi je bilo zao malog, i odem u pekaru kupim picu i jogurti, kad sam im prisla da im dam da jedu ona zena me gura nece hranu nego pare, doslo mi da je gadjam onom hranom u glavu...stoka nezahvalna...od tad sam rekla vise nikad niko od njih nece dobiti nesto od mene:roll:
stvarno sam htela da pomognem a ona me gura tamo:roll:
kao i svi oni koji prose a zapali cigaru pa purnja li purnja...a nema pakle koja je jeftinija od jednog leba i pastete
 
Poslednja izmena od moderatora:
Trudim se da ne mislim,da ne postavljam nikakvu dilematičnost bilo koje vrste,jer kao pojedinac ne mogu da promijenim ništa..nažalost..ponekad bacim neku paricu da bih smirila u sebi onu iskonsku potrebu sasma ljudsku i jasnu..ali nijednog trenutka ne želim da zapamtim lik djeteta kojim mi maše ispred nosa i stoga tih nekoliko trenutaka, gledam isključivo ženu ..
...jer pogledom u dijete,ponijela bih sliku njegovih očiju sa sobom i sa njom sav čemer bijede i potrebe..a oči tog kao i svakog drugog djeteta su iste,nevine i nemoćne..
 
Iako mi ih je na neki način žao,vrlo retko im dajem novac, poučena jednim iskustvom.Kad sam bila na moru,dok smo sedeli u kafiću na plaži preko dana, prišao nam je dečak od nekih 10-ak godina i pružio papir na kome je pisalo da skuplja novčanu pomoć za bolesnu sestru.Dobro sam ga pogledala, pitala odakle je i da li mu je to rođena sestra, koliko ona ima godina, zbunio se,jer nije očekivao da ću ga išta pitati, da bi smo mi konstatovali da možemo da uplatimo pomoć na žiro račun.U tom trenutku on nas je opsovao i udaljio se od stola.

Sutradan ga vidimo sa nekom grupom dece i dve starije romkinje na početku plaže kako se goste, ispred njih raznovrsna hrana, od roštilja, ribe, do voća i slatkiša.Zatim je naišao policajac u civilu i najurio ih, jer su već danima uznemiravali turiste po plaži i kafićima, mlađi su navodno skupljali pomoć za bolesnu sestru, a ove starije romkinje su kao gledale u karte, znači sve organizovano.

E sad, pored ovoga su strašno počeli da me nerviraju ovi što peru šoferšajbne na raskrsnicama, znači dok ja pređem sa jednog kraja Niša na drugi zaustave me bar na 3 raskrsnice.Ponekad im dozvolim da mi operu stakla, dam im neki sitniš, ali oni te pare ne potroše na hranu, već na kladionicu, moj drug ih je video i nije mogao da veruje!
 
Pravo zboriš. Time se i ja vodim najviše, upravo zbog gorepomenutih stvari.
A ona priča sa papirićima na kojima piše ja sam ovo ono levo desno je klasična zloupotreba.
Video sam klinca i klinku po Bg-u koji nose te papire, kao ja sam gluvonem/a levo desno, prvo su išli svuda, od stola do stola po baštama kafića da bi ih video nakon pola sata kako se kikoću, pričaju (naravno) i broje crvene novčanice.
Deca su, i organizovani su defiitivno, nisu jedini.
 
Idem ti ja Jevrejskom u NS-u i pridju mi 2 klinca i traze koji dinar ja im dam 20 sto mi je ostalo i odem svojim poslom.Nakom nekih 2 sata ja ponovo prodjem Jevrejskom sa drugarom i vidim kako se zaustavljaju besna kola i iz njih izlazi fenomenalna zenska , znaci nemam reci da je opisem koliko je lepa i sredjena, uzima od klinaca pare i ostavlja im nesto para za hranu i odlazi, klinci se okrecu i nastavljaju da zapitkuju ''ima te li koji dinar?'' Uhvatli smo i jednu ciganku kako stipa malu bebu da bi plakala jace.Posle ovih vidjenja ne pada mi na pamet da dajem nikome ni dinara vise.
 
Kada vidite pripadnicu romske nacionalnosti kako prosi na ulici sa bebom u naručju i moli da joj date koji dinar da bi imala da nahrani dete, da li bi trebalo dati novac ili ne? Ističem, da je ovo tipičan primer zloupotrebe deteta, jer ono je tu kako da bi izazvalo veće sažaljenje i kada je napolju ledeno i kada je vrelo,a opet, žalosno je ne pomoći u nevolji. Kako bi vi reagovali?

Majka sa bebom ce "zaradjeni" novac predati svom mafijaskom sefu.Burek i jogurt ne dolaze u obzir-sef trazi pare. Kao "nagradu" dobice neku "crkavicu" (dovoljno da prehrani sebe i bebu) i mogucnost daljeg ostanka u "radnom odnosu", sto joj uliva kakvu-takvu egzistencijalnu sigurnost. Ima li ova romska majka neku drugu alternativu u zemlji Srbiji?Da li bi je neko zaposlio npr. u radnji brze hrane kad bi se javila na konkurs? I da li bi, tom nekom, opao promet ukoliko bi je zaposlio?
Dakle, ja nemam dilemu-dala bih joj novac.Posto nisam u mogucnosti da corkiram mafijaskog sefa ili da joj obezbedim normalan posao!
 
Poslednja izmena:
Kada vidite pripadnicu romske nacionalnosti kako prosi na ulici sa bebom u naručju i moli da joj date koji dinar da bi imala da nahrani dete, da li bi trebalo dati novac ili ne? Ističem, da je ovo tipičan primer zloupotrebe deteta, jer ono je tu kako da bi izazvalo veće sažaljenje i kada je napolju ledeno i kada je vrelo,a opet, žalosno je ne pomoći u nevolji. Kako bi vi reagovali?

P.S Zaobiđite ako možete one naivne odgovore tipa ,,Pa možda nema gde da ostavi dete pa ga je povela sa sobom''!

Nebi! To je organizovana banda iza tih ciganjki sa decom , starih baka koje su se savile do zemlje i svih ostalih prosilackih osoba stoji jedan debelo nazhderani ober-maher koji kasira te pare a njih mlati, po blatu vuce i sta ja znam sta jos! dakle para nema ali znam toj djeci ili djetetu kupiti sladoled pa mu dati ili kiflicu!

Inace jednog ljeta na banjaluckoj trzhnici dok sam ubacivala kese u auto dotrca jedna ciganjcica mozhda je imala 15 godina trazhi marku ponudila sam joj da podje samnom na selo i da kupi shljive dobit ce dvadeset maraka 3 obroka i uvece cu da je vratim nazad, pogledala me i pita me "da radim!? ma ne bre necu da radim" e nema ni marke! Htela sam kazati to je sasvim drugi svijet prica za sebe oni vole da prose cjeli dan na zhegi za 10 maraka nego da zarade! stim ne razhmisljam o tome da li svoju djecu zloupotrebavaju jer je to njihova genetika!
 
Ponekad dam, ponekad ne.I uvek mi je ne prijatno i u jednom i u drugom slučaju.I ne može me iznervirati i opteretiti nekih 10 din. ili 20 .Svi hteli ili ne hteli imamo blagi animozitet prema romima.Moje prve komšije su bili romi,odselili su se,ali su stvarno bili dobre komšije.Manje su ogovarali i spletkarili od drugih i bili zlobni.A sa ovima na ulicama je već teško i znaju da budu ne prijatni.Pošto se sada romi socijalizuju sve više ,a nema ih mnogo,trebalo bi da sami preuzmu odgovornost.
 

Back
Top